Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.01.2010, 17:33:58
Ioan-Victor
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Eu as zice pe scurt asa:
Sa se impartasasca - sa se roage- sa faca fapte bune.
Cred ca ar fi suficient.Ce ziceti?
Eu unul cred ca sunt de ajuns si numai credinta si faptele bune...Pentru ca daca am afirma faptul ca fara Sfanta Impartasanie nu te mantuiesti, ar insemna ca numai ortodocsii ar putea sa se mantuiasca, iar eu nu cred asta...Eu cred ca si ultimul pigmeu are sansa egala cu noi la mantuire chiar daca nu citeste din Sfintii Parinti si nu se impartaseste...
Nu vreau sa diminuez importanta Sfintei Impartasanii...Cred ca este cel mai bun "medicament" spiritual...Insa cred ca ne sunt permise si leacurile babesti...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.01.2010, 17:41:46
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan-Victor Vezi mesajul
Eu unul cred ca sunt de ajuns si numai credinta si faptele bune...Pentru ca daca am afirma faptul ca fara Sfanta Impartasanie nu te mantuiesti, ar insemna ca numai ortodocsii ar putea sa se mantuiasca, iar eu nu cred asta...Eu cred ca si ultimul pigmeu are sansa egala cu noi la mantuire chiar daca nu citeste din Sfintii Parinti si nu se impartaseste...
Nu vreau sa diminuez importanta Sfintei Impartasanii...Cred ca este cel mai bun "medicament" spiritual...Insa cred ca ne sunt permise si leacurile babesti...
Ei,normal ca in alte tari sau culturi,ajung si doar faptele bune.
Dumnezeu stie,si El judeca.
Dar eu ma refeream la noi,intre ortodoxi.Cei mai multi suntem botezati in Hristos .Pina la sfarsitul vietii ar trebui sa ne si spovedim si sa gustam Trupul vesniciei macar o data.
Si cred ca cineva care are un dram de credinta in suflet,in cele din urma va ajunge si la parerea de rau pt ce a gresit ,si apoi la impartasanie.Macar de teama mortii,batran fiind,sau indrumat de cei de aproape.Si cainta lui poate fi sincera...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Creatia , trezirea in credinta si constiinta omului Man Teo Din Vechiul Testament 0 11.08.2011 01:46:13
simplu....MULTUMESC! luizza Secte si culte 3 06.11.2010 21:56:35
O carte care-i desfiinteaza pe toti ! Nu-i multa filozofie ! E simplu ! ionion Secte si culte 3 27.10.2010 16:32:14
Un apel simplu si firesc laurschepsis Umanitare 23 23.05.2010 19:04:07
Sotul meu este vrajit sau pur si simplu a plecat anamariagabriela Vrajitoria 65 07.09.2007 22:37:36