Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.09.2007, 21:34:02
biancaserpe biancaserpe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

Sper ca cineva care intra pe acest forum sa ma poata ajuta; locuiesc in Middle Village, New York si vreau sa organizez botezul copilasului meu dar nu stiu nimic despre cum opereaza bisericile din Queens. Am vorbit cu cineva de la biserica din Middle Vlg. si mi-au spus ca au taxa de botez de $400. As vrea sa stiu daca toate bisericile ortodoxe romanesti din regiune au aceeasi taxa sau daca exista una care nu are. De asemenea as prefera una care e mai "deschisa" (open minded) si care imi permite sa-mi exprim opiniile in legatura cu desfasurarea botezului. (ex. numai unul din nasi e ortodox, celalalt e catolic- si sper ca asta nu e o problema mare, etc.)
orice infromatie de la cineva care a avaut un botez aici in trecut sau care planuieste unul ar fi foarte folositoare. adresa mea de email: bia_ny@yahoo.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.09.2007, 22:28:43
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

TOT CE POT SA-TI SPUN E CA TREBUIE NEAPARAT CA NASII SA FIE CRESTINI ORTODOCSI DEOARECE NASII SUNT PARINTI SPIRITUALI SI AU OBLIGATIA DE A INVATA PE FINII LOR DESPRE CREDINTA ORTODOXA, INVATATURILE SF. PARINTI, RUGACIUNI INCEPATOARE... ETC, IAR UN CATOLIC NU ARE CUM SA INVETE PE CINEVA DESPRE ALTA RELIGIE.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.09.2007, 04:40:16
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bianca, daca nu tii neaparat sa faci botezul in Middle Village, vino sambata sau duminica asta sa vorbesti cu parintele nostru de la Biserica "Pogorarea Sf. Duh" din Ridgewood, NY. Da-mi un MP daca te intereseaza ca sa iti dau adresa.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.09.2007, 17:22:45
biancaserpe biancaserpe is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 19.09.2007
Mesaje: 2
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Bianca, daca nu tii neaparat sa faci botezul in Middle Village, vino sambata sau duminica asta sa vorbesti cu parintele nostru de la Biserica "Pogorarea Sf. Duh" din Ridgewood, NY. Da-mi un MP daca te intereseaza ca sa iti dau adresa.
Nu , nu tin neaparat sa-l fac in Middle Village, Ridgewood este OK. Cred ca stiu unde e biserica de acolo (cea de pe Forest Avenue, asa-i?) Daca ai adresa de email iti pot scrie mai multe detalii, sincer nu cunosc aproape pe nimeni din Romania aici, orice informatie e folositoare. Multumesc pt. raspuns. Am sa vin sambata dar la ce ora?
Adresa mea de email: bia_ny@yahoo.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 21.09.2007, 20:26:47
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de biancaserpe
cea de pe Forest Avenue, asa-i?
corect. OK o sa iti scriu eu pe mail.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
As dori mai multe informatii despre Paradis si Iad adelina.e Generalitati 7 31.07.2010 08:39:50
informatii despre meseria de profesor... tigerAvalo9 Generalitati 3 23.08.2009 19:44:21
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Stiri, actualitati, anunturi 1 11.05.2009 00:24:45
Informatii despre cum se manifesta gripa porcina? lifeman Generalitati 0 08.05.2009 12:09:17
O adresa sau informatii despre APOCALIPSA tigerAvalo9 Generalitati 7 10.09.2008 22:14:58