Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.05.2007, 11:45:59
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Depinde pe ce este fundamentat. Daca gandirea pozitiva este fundamnetata pe nadejdea in puterea si ajutorul lui Dumnezeu, atunci aceasta autosugestionare, acest joc al mintii devine o modalitate de a descoperi credinta. E un joc din care avem ce invata, precum si copilul invata multe lucruri din jocuri.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.05.2007, 14:03:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Poi da domnule, sa gandesti pozitiv si sa ai nadejde ca o sa inscrii, ca nu pierzi meciul, mai ales ca in tur ai invins greu dar ai invins cu 2-1. Ai shansa, vei reushi sa invingi. Gandeshte-te si viseaza frumos si maine totul va fi ok. Iar politica? poi da, ca in politica gandirea pozitiva este cheia cu care nadajduieshti ca se deschid toate ushile, toate odata daca se poate. Adica daca eu gandesc cum ca 2+2 fac 5, si maine s-ar putea sa faca 25 ca vin baietzii buni de la public relation si-tzi explica cum ca la ei la firma doar asha sunt tinerii dinamici competitivi si doar pe acestia ii prefera la angajare... din ashtia pt care 2+2 x firma fac 25 si ceva de bonus...
Complicat dar viatza din ziua de azi itzi cere multe sacrificii, printre care sa nadajduiesti cum ca daca vei gandi pozitiv te faci mare si nenea o sa te promoveze... Nu va fie frica, pana la urma cu totzii vom gandi atat de pozitiv incat ni se vor tocii coatele de atata stat cu mutra-ntre palme de vaicareala... :)

Domnule, optimismul si scepticismul sunt doua curente philosophale ale unor shcoli de gandiri serioase. Dar nadejdea deja este altceva... ceva care se inspira din amandoua ajungand sa sucombe in situatzii pleismogorice adica in locurile unde eshti gasit cu matza-n sac chiar daca tzi-ai scos de acolo intretimp capatzana, sau in diferite situatzii de pe shosea, cand dai intr-o groapa care-tzi face geanta praf cand tocmai tzi-ai luat ultimul model de jeepan... te consolezi oricum rapid ca defapt mai ai inca unul in garaj, dar cu situatzia ca trebuie sa stai in spate la un tir care scoate fum, fiindca pe undeva a fost ambuteiaj si trebuie sa respectzi coloana, deja e prea mult, cazi intro consolare deznadajduita incat niciogandire pozitiva nu te salveaza vre-o cateva ore... si atunci mai scapi nishte vorbe deochiate si frumushele... shi nishte clanxoane pe masura...

Gandirea pozitiva, este un nonsens. Poi cine a mai vazut ceva pozitiv pe lumea asta... si ala care a inventat aceasta sintagma cred ca a avut un umor negru demn de cartea recordurilor... auzi tu acolo... tocmai gandirea? Daca ar fi zis strategia, sau filozofia, sau altele... dar a zis gandirea, adica sa ai tu asha un cap scos din sac, asha pozitiv saracul de el, un cap pozitiv... capatzana pozitiva... chiar ma gandesc cum ca aceasta gluma chiar merge, sa-i spui unei dame...
-esti asha... cum sa spun... avetzi un cap asha de pozitiv... vreau sa zic gandirea... chiar va sta bine cu gandirea asta pozitiva. Apropo, unde v-o oaranjatzi? hm??!

Iosif draga, iar ai adus pe tapet nishte subiecte pline de umor negru... auzi tu acolo, nadejdea shi gandirea pozitiva... daca ar fi fost despre nadejde shi gandirea pozitivirulenta poate mai aveam ceva de discutata... dar asha ramane doar un banc sec trist si fara umor:

-de ce se ascunde elefantul in ciresh?
-de ce?
-fiindca are ochii roshii

-ai vazut vreodata un elfant in ciresh?
-nu
-ei vezi cat de bine s-a ascuns?

-sau ca si militzianul care shia insushit gandirea pozitiva si care in fiecare seara ishi pune langa pat un pahar plin cu apa dar si un pahar gol
-de ce?
-poate se trezeshte si i se face sete... sau poate nu.

-sau de ce e ingropat inventatorul bancurilor seci pe un deal?
de ce?
-fiindca acolo era cimitirul

Trei lilieci pe o creanga, doi cu capul in jos, unul cu capul in sus. unul din cei cu capul in jos zice: "Uite ma, asta iar a lesinat" !

ANUNT mica publicitate:
Tanar frumos, student, nu beau, nu fumez, am o masina beton, casa cu 15 camere, parinti bogati, nu vreau nimic, doar ma laud.

-Un om mergea pe strada.
Si deodata dispare...
De ce?
L-au ros pantofii.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.05.2007, 19:54:49
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Depinde pe ce este fundamentat. Daca gandirea pozitiva este fundamnetata pe nadejdea in puterea si ajutorul lui Dumnezeu, atunci aceasta autosugestionare, acest joc al mintii devine o modalitate de a descoperi credinta. E un joc din care avem ce invata, precum si copilul invata multe lucruri din jocuri.
Un joc cit se poate de serios, al maturitatii noastre in care daca o singura regula nu o respecti, totul se naruie si trebuie sa o luam de la inceput. Un joc in care autoanaliza este f. f. importanta. Un joc pe care-l jucam pina la sfirsitul nostru din asta lume.Un joc in care nimeni nu pierde .
Reply With Quote
  #14  
Vechi 30.05.2007, 14:21:31
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Nu confundam gandirea pozitiva cu nadejdea, nadejdea include gandirea pozitiva si o depaseste in acelasi timp. Nadejdea nu este un exercitiu mental de incarcare pozitiva, ci izvoraste din credinta care naste convingerea ca suntem in Mainile lui Dumnezeu, ca El nu ramane indiferent la neimplinirile noastre. Insa nadejdea nu se dobandeste pur si simplu, crestem in credinta pe masura ce avem curajul sa nadajduim in bine, ne dezvoltam continuu in masura in care credem in dragostea lui Dumnezeu si in ajutorul Lui, dobandim binele in momentul in care ne daruim binelui, in momentul in care il primim in casa inimii noastre. Si ca sa intre in inima noastra, binele trebuie sa umple mintea noastra. De la minte la inima este o cale lunga si o strabat doar cei care au vointa si cer continuu ajutorul lui Dumnezeu, stiind ca fara El nimic nu vor putea face.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 30.05.2007, 20:46:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Ai mare dreptate,cel putin eu am trecut si trec prin momente destul de grele pe care le trec destul de greu. Revolta interioara impotriva propriei persoane si faptul ca nu mai am rabdarea de alta data ma apasa destul de mult. Singurul lucru care ma face sa nu clachez, este EL. Chiar in asta seara am meditat la acest lucru. Singurul in care am incredera deplina este EL. Numai Tu mi-ai mai ramas DOAMNE si ma incredintez tie. Asa m-am adresat Lui. Iti dai seama ca daca nu aveam aceasta credinta, unde as fi ajuns. Intradevar El toate le poate, eu fara El nu pot nimic. Acest lucru il am tot timpul in suflet, asta ma mentine draga Iosif.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.05.2007, 09:46:41
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Reply With Quote
  #17  
Vechi 31.05.2007, 09:48:40
iosif iosif is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.015
Implicit

Tot darul lui Dumnezeu este si acesta sa putem sa ne lasam in voia Lui. Vine cu timpul, cu cat suntem mai deschisi si mai constienti de valoarea harului Sau. Gandirea crestina este una prin definitie pozitiva, este marcata de credinta, de nadejde, de curajul de a crede in Binele suprem in ciuda tuturor descurajarilor. Este o jertfa si aceasta, este o lupta permanenta. Adevaratii crestini sunt oameni cu totul si cu totul speciali.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 05.07.2008, 05:06:52
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iosif
Adevaratii crestini sunt oameni cu totul si cu totul speciali.
asa este, iosif. am sa redau mai jos un pasaj deosebit, dintr-un articol aparut recent pe site, vizavi de marele pacat al mandriei si antidoturile ei:

Sa nu va inchipuiti ca daca veti intalni un om intr-adevar umil, el va semana cu cei carora multa lume din zilele noastre le spune "umili". Omul cu adevarat umil nu va fi o persoana lingusitoare si mieroasa, care-ti tot spune ca nu valoreaza nimic. El ti se va infatisa, probabil, ca un tip optimist si inteligent care este cu adevarat interesat de ceea ce tu ii spui lui. Daca nu-ti va placea omul acesta inseamna ca esti cam invidios pentru ca el se bucura atat de usor de viata. El nici nu se va gandi la umilinta si nu se va gandi deloc la sine insusi.

Reply With Quote
  #19  
Vechi 05.07.2008, 10:01:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

De nu am avea gandul la bine si nadjede in Bunul Dumnezeu, totul s-ar narui si viata noastra ar lua o intorsatura din care cu greu ne-am reveni. Gandul bun, pozitiv, este trairea efectiva intru Hristos. Citeam ACATISTUL SLAVA LUI DUMNEZEU INTRU TOATE si atata adevar reiesea din el, un adevar simplu, la indemana oricui . Orb sa fi sa nu-L vezi pe DUMNEZEU la fiece pas fie in micuta floare, sau in surasul pruncului, sau in luminatorii cerului, sau in multimea vietatilor, in tot si-n toate. Primul lucru ce-l fac cand deschid ochii dimîneata ,este in a da Slava Lui DUMNEZEU si astfel gandul meu se limpezeste , se-ncarca pozitiv. Este un exercitiu ce l-am dobandit in timp, un exercitiu venit din voie libera, dintr-o chemare launtrica fara de care acum nu pot sa mai respir, nu pot sa mai traiesc. Gandul bun, pozitiv e lumina, venit din lumina, intru care ne luminam mintea, sufletul plin de atatea si atatea patimi. Daca la toate greselile noastre, la patimile ce ne apasa, am refuza lumina, ne-am cobori in cele mai de dedesupt fara a mai avea sansa revenirii si indrepatrii noastre. De multe, multe ori spun cu atata si atata amar in suflet"Doamne atat te iubesc ca nu stiu ce m-as face fara tine, dar Doamne atata pot sa gresesc fatata de tine , si ma caiesc cu durere in fata Ta"! Dialogul cu DUMNEZEU trebuie sa fie continuu , chiar si mai ales in caderile noastre si este imposibil , sa nu apara gandul cel bun ce de la El purcede.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 06.07.2008, 19:14:45
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi
Poi da domnule, sa gandesti pozitiv si sa ai nadejde ca o sa inscrii, ca nu pierzi meciul, mai ales ca in tur ai invins greu dar ai invins cu 2-1. Ai shansa, vei reushi sa invingi. Gandeshte-te si viseaza frumos si maine totul va fi ok. Iar politica? poi da, ca in politica gandirea pozitiva este cheia cu care nadajduieshti ca se deschid toate ushile, toate odata daca se poate. Adica daca eu gandesc cum ca 2+2 fac 5, si maine s-ar putea sa faca 25 ca vin baietzii buni de la public relation si-tzi explica cum ca la ei la firma doar asha sunt tinerii dinamici competitivi si doar pe acestia ii prefera la angajare... din ashtia pt care 2+2 x firma fac 25 si ceva de bonus...
Complicat dar viatza din ziua de azi itzi cere multe sacrificii, printre care sa nadajduiesti cum ca daca vei gandi pozitiv te faci mare si nenea o sa te promoveze... Nu va fie frica, pana la urma cu totzii vom gandi atat de pozitiv incat ni se vor tocii coatele de atata stat cu mutra-ntre palme de vaicareala... :)

Domnule, optimismul si scepticismul sunt doua curente philosophale ale unor shcoli de gandiri serioase. Dar nadejdea deja este altceva... ceva care se inspira din amandoua ajungand sa sucombe in situatzii pleismogorice adica in locurile unde eshti gasit cu matza-n sac chiar daca tzi-ai scos de acolo intretimp capatzana, sau in diferite situatzii de pe shosea, cand dai intr-o groapa care-tzi face geanta praf cand tocmai tzi-ai luat ultimul model de jeepan... te consolezi oricum rapid ca defapt mai ai inca unul in garaj, dar cu situatzia ca trebuie sa stai in spate la un tir care scoate fum, fiindca pe undeva a fost ambuteiaj si trebuie sa respectzi coloana, deja e prea mult, cazi intro consolare deznadajduita incat niciogandire pozitiva nu te salveaza vre-o cateva ore... si atunci mai scapi nishte vorbe deochiate si frumushele... shi nishte clanxoane pe masura...

Gandirea pozitiva, este un nonsens. Poi cine a mai vazut ceva pozitiv pe lumea asta... si ala care a inventat aceasta sintagma cred ca a avut un umor negru demn de cartea recordurilor... auzi tu acolo... tocmai gandirea? Daca ar fi zis strategia, sau filozofia, sau altele... dar a zis gandirea, adica sa ai tu asha un cap scos din sac, asha pozitiv saracul de el, un cap pozitiv... capatzana pozitiva... chiar ma gandesc cum ca aceasta gluma chiar merge, sa-i spui unei dame...
-esti asha... cum sa spun... avetzi un cap asha de pozitiv... vreau sa zic gandirea... chiar va sta bine cu gandirea asta pozitiva. Apropo, unde v-o oaranjatzi? hm??!

Iosif draga, iar ai adus pe tapet nishte subiecte pline de umor negru... auzi tu acolo, nadejdea shi gandirea pozitiva... daca ar fi fost despre nadejde shi gandirea pozitivirulenta poate mai aveam ceva de discutata... dar asha ramane doar un banc sec trist si fara umor:

-de ce se ascunde elefantul in ciresh?
-de ce?
-fiindca are ochii roshii

-ai vazut vreodata un elfant in ciresh?
-nu
-ei vezi cat de bine s-a ascuns?

-sau ca si militzianul care shia insushit gandirea pozitiva si care in fiecare seara ishi pune langa pat un pahar plin cu apa dar si un pahar gol
-de ce?
-poate se trezeshte si i se face sete... sau poate nu.

-sau de ce e ingropat inventatorul bancurilor seci pe un deal?
de ce?
-fiindca acolo era cimitirul

Trei lilieci pe o creanga, doi cu capul in jos, unul cu capul in sus. unul din cei cu capul in jos zice: "Uite ma, asta iar a lesinat" !

ANUNT mica publicitate:
Tanar frumos, student, nu beau, nu fumez, am o masina beton, casa cu 15 camere, parinti bogati, nu vreau nimic, doar ma laud.

-Un om mergea pe strada.
Si deodata dispare...
De ce?
L-au ros pantofii.
ai perfecta dreptate! dar eu ,care am scris tocmai impresii din pelerinajje de anul asta din luna iunie ,cind ne-a intors de la podul LAINICI ,aflindu-ne la sute km de casa si ne-a intors din drum apoi ce gindire pozitiva sa fi avut ,cind mi-am dat seama ca politia rutiera romana din luna ianuarie nu si-a facut timp sa puna indicatoare cu aceasta priblema!..adio plan de pelerinaj ...adio MAN lainici si prislop...ce sa mai zic ,.Acuma cind ortodoxia e pusa pe foc in oala de fierbere ce gindire pozitiva si netulburata sa ai! NADEJDE ..asta DA ,ca nu tre sa deznadajduim ,dar sa mai fie obligati cei care s-au inscris in pelerinaj pt manastirea PRISLOP in special si nu mai pot ajunge ,ce gindire pozitiva sa mai aiba!?doar am nadajduit sa nu patim nimica rau pe drum la asa mare ocol ce am fost siliti sa facem ..de catre scumpa politie a noastra rutirea rimana ...care,,e plina de respect fata de cetatenii tarii:dozingoff:???
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pledoarie ptr gandirea pozitiva ingerul_pazitor Generalitati 4 03.07.2012 09:55:46
Nadejdea oamenilor in Dumnezeu! spinu Generalitati 7 04.05.2008 00:27:38
Nadejdea noasta in Dumnezeu si in Sfanta Fecioara serb_crina Intamplari adevarate 0 18.01.2008 17:29:23
Gandirea pozitiva silverstar Generalitati 29 23.09.2006 00:23:34