Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.08.2012, 12:04:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndruscaCIM Vezi mesajul
Offf ce trist, Dumnezeu sa il odihneasca in pace!

Cat despre partea a 2 a, cea legata de tine...m-a amuzat mult stilul in care ne-ai relatat boacanele!:D

Ca morala extrasa: trebuie sa avem mare grija cu ai nostri copii, ca nu stim cum percep ei ceea ce vad in desenele animate!!!!
Pai da...multi copii aveau porecla"Ciufulici",numai eu o aveam"Nebunici"!
Cred ca am avut cele mai multe accidente dintre totii membrii familiei!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.08.2012, 12:54:57
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
si eu ma uitam la testoasele ninja. Culmea e ca imi placeau!
Acum, dupa multi ani cautand desene pe net, am dat iar de ele.Asa ca le-am propus copiilor sa le vizualizam impreuna.
ei au fost de acord.Am reusit sa le vizualizam vreo 2 minute. Apoi, fetita cea mare mi-a zis:"Mami, schimba , te rog sunt asa de violente".
Atunci m-am mirat cum m-am putut uita la asa ceva. Dar probabil aveam o varsta mult mai mare decat au ei acum.

Nu sunt de acord ca micutului trebuie sa ii prezinti realitatea asa cum este, ca sa nu aiba un soc mai tarziu.In lume se petrec crime, violuri si alte atrocitati.Asta nu inseamna ca copilul trebuie sa cunoasca aceste lucruri inca de mic.
Cred ca exista o vreme ptr toate. La fel cum cred ca la varsta prescolara, precum si cea scolara in primele clase copiilor trebuie sa li se prezinte partea frumoasa a lucrurilor, a vietii.

Din pacate sunt atatia adulti care nu mai vad nimic frumos in viata, care nu mai stiu sa se bucure de micile bucurii ale vietii. Si toate astea sunt remnisciente ale unei vieti maturizate prea devreme, ale raului patruns in viata omului prea devreme.
Eu ma uitam la courage the cowardly dog(daca tot vreti violente si traume emotionale uitati-va la asta) si credeti-ma, cazierul e curat, desi m-am uitat la toate prostiile ce se dadeau la TV. Nici nu ma aruncam de la fereastra, imi dadeam seama total ca sunt imaginare, si nici nu imi bateam colegii cu tigaia.

Ok, hai sa nu ii prezentam lumea asa cum este ( acum, sa fim sincer, ma indoiesc ca ai suporta sa stii lumea exact asa cum este, cu toate faptele diabolice din ea?) , dar nici nu bagam capul in nisip, si sa ne contruism propria noastra bula in care totul e floricele si curcubee. Ca daca e, tot invata cum e cu violenta la scoala.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 01.08.2012, 20:50:05
Tartaruga Tartaruga is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Mesaje: 709
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Asa si ? Trebuie sa punem toate accidentele astea pe seama povestilor sau a desenelor animate???
Si eu am avut un copil vecin care s-a inspirat din povestea"Alladin si covorul fermecat" si dus a fost pe balcon,cu pres cu tot de la etajul 4... Nu s-a mai ales nimic de el!
Eu am facut o gramada de boacane fara a ma inspira de niciunde.Pai in care desen animat eroul"gusta" lesie ramasa de la facutul sapunului?
Ca o ironie a sortii(ca acum nu-mi plac sporturile) cand eram copil eram obsedata de gimnaste si patinatoare :)
Faceam fel de fel de exercitii toata ziua,pana cand mi-a venit idea sa folosesc sarma de rufe a bunicilor;a mers o zi,doua pana cand intr-o zi s-a rupt si mi-am rupt si nasul,mi-am fracturat si barba,m-au bandajat doctorii fata ca ai unei mumii (
Asa m-am dus la serbarea de sfarsit de an...
Saracul copilas si saracii parinti (
Accidentele trebuie puse doar pe imaginatia copilului care se hraneste din ceea ce vede in jur fara discernamant. Mintea copiilor este ca un burete, absoarbe multa informatie din jur fara sa trieze prea mult. Insa apoi copiii nu sunt impresionati in acelasi mod de cele vazute si nu isi folosesc imaginatia in acelasi mod. Mie de exemplu imi placea Superman si am sarit de la etajul 7 ca sa zbor... dar doar in vis, niciodata in realitate, dar asta pentru ca deja aveam discernamant cand am vazut filmul.
De aceea raman la ideea ca este important ca parintii sa selecteze pe de o parte ceea ce dau copiilor sa vada, si pe de alta parte sa le explice cand e nevoie care este realitatea, ceea ce pot ei sa faca. Si asta pana ajung la varsta in care pot discerne si singuri.

Last edited by Tartaruga; 01.08.2012 at 20:53:28.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
desen coliva andrada3 Sfanta Liturghie 4 12.05.2011 21:52:43