Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #341  
Vechi 06.07.2014, 05:07:44
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Iuliu46, hai sa-ti mai arat o dovada a falsitatii modelului heliocentric:

La echinocțiu, în jurul datelor de 21 martie sau 21 septembrie, soarele răsare în punctul estic, trece în înălțimea ecuatorului prin meridian și apune în punctul vestic. Atunci soarele stă pe ecuator și pretutindeni pe pământ ziua și noaptea sunt egale. În momentul echinocțiului razele soarelui cad perpendicular pe linia ecuatorului și oamenii nu au umbră de loc. În ziua echinocțiului, la ecuator, umbra unui gnomon la răsărit, formeaza o linie dreaptă cu umbra sa la asfințit, în lungul liniei ecuatorului, pe tot parcursul zilei.



În general spus, dacă ecuatorul pământului nu s-ar situa exact pe ecuatorul ceresc, ci ar fi undeva spre nord sau sud în direcția unuia dintre poli, rezultatul ar fi că la echinocții umbra gnomonului la răsărit NU ar mai forma o linie dreaptă cu umbra sa la asfințit într-un plan paralel cu orizontul, nici măcar pentru simțuri, aceasta din cauză că echinocțiul nu este o dată, ci un moment al timpului ... observa acum 1861 de ani Ptolemeu in Almagest.



Un echinocțiu este momentul în timp în care centrul Soarelui se află exact pe ecuatorul Pământului sau altfel spus, centrul sferei soarelui și centrul sferei pământului ar trebui să fie la echinocțiu coplanare în planul definit de ecuatorul ceresc (aflat în prelungirea ecuatorului pământesc) precum și în planul ecliptic. În acel moment, Soarele se află la unul din cele două puncte de opoziție pe sfera cerească, unde ecuatorul ceresc și ecliptica se intersectează.





Dacă viteza pe orbita a pământul în jurul soarelui este de 30km/s (viteza glontului unei mitraliere BREDA / Model 1937 este de 900m/s, rezultă că viteza de "croazieră" a Pământului este de 33 ori mai mare decât viteza glonțului?) și dacă soarele se rotește cu 217km/s în jurul centrului galactic, atunci condiția de coplanaritate a centrului sferei pământului și a centrului sferei soarelui în planul definit de ecuatorul pământului, precum și în planul ecliptic, NU se mai îndeplinește pe durata zilei echinoctiului.

Rezulta că în sistemul helio/a-centric, în ziua echinocțiului, umbra gnomonului la răsărit NU are cum să mai formează o linie dreaptă cu umbra sa la asfințit, în lungul liniei ecuatorului pe tot parcursul zilei. Teoriea helio/a-centrica este greșită deoarece NU ține cont de echinocțiu.

Interesant nu ? Ce zici de asta Iuliu46 ? Te las ca e dimineata ... mai vorbim ...

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 05:15:49.
  #342  
Vechi 06.07.2014, 05:32:59
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Iuliu46, iti explic imediat, este de fapt o simulare a eclipsei in modul heliocentric

Doar ca cei care au facut simularea, din dorinta de a demonstra ca umbra poate merge de la Vest la Est si in modelul heliocentric, au facut exact modelul geocentric. Acum ai inteles ?

Sa incheiem acest subiect ... poti sa cauti pe net cate simulari doresti legate de umbra lunii la eclipsa ... o sa mori de ras ... vei vedea cata dreptate am avut legat de directia umbrei la eclipsa.

Miscarea umbrei de la Vest la Est in cazul eclipselor de soare arata clar ca modelul heliocentric este gresit.
Trebuie sa stim ca desenele astea pot fi gresite. Adica pentru a vedea clar un lucru ar trebui sa fie respectate dimensiunile : distantele intre corpuri si diametrele. Poate unii au incropit un model la repezeala ca sa inteleaga copchii ceva si tu ai vazut imediat in el proba ca heliocentrismul e gresit.
  #343  
Vechi 06.07.2014, 11:50:42
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Iuliu46, hai sa-ti mai arat o dovada a falsitatii modelului heliocentric:
viteza glontului unei mitraliere BREDA / Model 1937 este de 900m/s

Ce ti-a venit cu mitraliera aia ? Si modelul 1938 e diferit ?
  #344  
Vechi 06.07.2014, 12:19:48
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Trebuie sa stim ca desenele astea pot fi gresite. Adica pentru a vedea clar un lucru ar trebui sa fie respectate dimensiunile : distantele intre corpuri si diametrele. Poate unii au incropit un model la repezeala ca sa inteleaga copchii ceva si tu ai vazut imediat in el proba ca heliocentrismul e gresit.
Iuliu46, vad ca pentru tine heliocentrismul este sfant ...
Daca asa a fost tot ce ai putut sa scoti in favoarea heliocentrismului, este trist.
Sa ajungi sa spui ca desenele sunt gresite ... este penibil. De ce nu cauti tu unele corecte ?
  #345  
Vechi 06.07.2014, 12:24:53
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Ce ti-a venit cu mitraliera aia ? Si modelul 1938 e diferit ?
Asta a fost tot, ai inceput si tu ca "leonte" cu "baba si mitraliera" ... te cam apuca rasul ? Sa stii ca nu-i frumos sa razi cand nu intelegi mare lucru ... e un semn de nervozitate. Miezul problemei nu este mitraliera ... dar daca nu ai inteles mare lucru nu am ce-ti face.

Sa tinem cu dintii de heliocentrism, de undele gravitationale, de materia neagra, de gaurile negre si de toate prostiile pe care le-au formulat diversi iluminati de-a lungul timpului ... ca asa-i la moda !

Iuliu46, mai usor gauresti un munte decat sa schimbi prejudecatile unui om ! E clar ca esti cam depasit de situatie ...

Vad ca nu te deranjeaza sa traiesti pe ceva care merge de 33 de ori mai repede ca glontul ala ... esti chiar fericit.

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 12:29:37.
  #346  
Vechi 06.07.2014, 12:37:25
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Iuliu46, pentru ca vad ca nu ai inteles mare lucru, iti dau niste explicatii suplimentare referitor la umbra unui bat infipta pe linia ecuatorului la echinoctiu.

În ziua echinocțiului, umbra unui gnomon la răsărit formeaza o linie dreaptă cu umbra sa la asfințit, în lungul liniei ecuatorului, pe tot parcursul zilei.

Pentru observarea acestui fenomen (geocentric), pe simulatorul de mai jos selectați următorele:
- the day of year: 21 March sau 21 September ; the time of day: 12:00 ; the observer's latitude: 0.0
- bifați "loop day" ; debifati "show the ecliptic" , click pe "start animation"

Simulatorul este acesta -> http://astro.unl.edu/naap/motion3/an...sunmotions.swf

Iuliu46, in modelul heliocentric acest lucru este IMPOSIBIL ... dar probabil ca o sa spui ca e gresit simulatorul ...

Iuliu46, te-ai jucat pe simulator, ai observat fenomenul ? Ce sa-i faci mai Iuliu46, Galilei nu s-a gandit chiar la toate atunci cand a afirmat ca modelulul geocentric este eronat ... iar majoritatea oamenilor, ca si tine, au mers pe barba lui ... ca-i mai destept decat ei si pare om serios.

Iuliu46, ia calculeaza tu ce unghi face umbra cu linia ecuatorului in modelul heliocentric, ce mai zici daca face 18 grade ?

Uite cum arata modelul heliocentric, ca poate ai uitat:





Cam naspa si desi aproape ca este evident ... desigur ca Iuliu46 va spune ca desenele sunt gresite, ca poate a spus copilul ceva, poate a injurat copilul ... cum bine afirma un brav conducator acum ceva ani ...

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 12:53:05.
  #347  
Vechi 06.07.2014, 12:44:33
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Iuliu46, vad ca pentru tine heliocentrismul este sfant ...
Daca asa a fost tot ce ai putut sa scoti in favoarea heliocentrismului, este trist.
Sa ajungi sa spui ca desenele sunt gresite ... este penibil. De ce nu cauti tu unele corecte ?
Pai nu, am spus doar ca desenele nu reprezinta scara corecta. Nu am altele, pentru ca nu m-a interesat acest subiect. Dar eu cred ca se explica si ca tu gresesti. Si pentru ca nu suporti ca altii nu-s de acord cu tine iti scoti iar ghearele. Iti permiti.
  #348  
Vechi 06.07.2014, 13:00:47
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Pai nu, am spus doar ca desenele nu reprezinta scara corecta. Nu am altele, pentru ca nu m-a interesat acest subiect. Dar eu cred ca se explica si ca tu gresesti.
Iuliu46, daca pentru tine heliocentrismul e o chestiune de credinta ... te inteleg.
Acum, daca tot ai descoperit acest subiect ... cauta tu desenele si animatiile corecte.

Nimic despre umbra la ecuator in ziua echinoctiului ? Ai vazut simulatorul ? E gresit si ala ?

http://astro.unl.edu/naap/motion3/an...sunmotions.swf

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 13:30:45.
  #349  
Vechi 06.07.2014, 13:42:25
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Iuliu46, daca pentru tine heliocentrismul e o chestiune de credinta ... te inteleg.
Acum, daca tot ai descoperit acest subiect ... cauta tu desenele si animatiile corecte.

Nimic despre umbra la ecuator in ziua echinoctiului ? Ai vazut simulatorul ? E gresit si ala ?

http://astro.unl.edu/naap/motion3/an...sunmotions.swf
Cred ca o sa te ignor ca nu-mi place cum vorbesti. Ai revenit la vechiurile obiceiuri.
  #350  
Vechi 06.07.2014, 13:49:06
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iuliu46 Vezi mesajul
Cred ca o sa te ignor ca nu-mi place cum vorbesti. Ai revenit la vechiurile obiceiuri.
Bine o sa faci ... Cand nu ai ce spune pe un anumit subiect este mai bine sa taci.
Nu vreau sa te jignesc, dar am observat ca tu de fapt postezi de multe ori doar ca sa-ti faci norma zilnica ...

Imi cer scuze daca te-am suparat ... evident ca nu acesta este scopul discutiei.

Despre simulator nimic ? E gresit sau nu ? Ai calculat unghiul ala, este sau nu este de 18 grade ? Tu ce crezi ?

E perfect modelul heliocentric ? Pentru unii e de fapt o chestiune de credinta mai puternica decat religia ...

Iuliu46, ti-am mai spus, poti opta pentru orice model doresti ... sunt destule modele cosmologice ... ai de unde alege.

Dupa cum stim sunt mai multe modele:
- geocentric <- preferat de unii creationisti
- heliocentric <- preferat de majoritatea ateilor
- tychonic <- preferat de unii catolici
- a-centric <- preferat de astrofizica

Fiecare dintre aceste modele au anumite probleme la care nu pot raspunde logic si care contrazic observatiile.
Sa nu uitam ca Copernic si Galilei erau convinsi ca Soarele sta nemiscat si ca este centrul universului ... ei nu stiau de energia neagra si de gaurile negre din centrul galactic ... acestea ipoteze au aparut de curand, odata cu astrofizica.

Ce este important dupa parerea mea, e ca nu este gresit sa preferi un model sau altul atata timp cat nu crezi ca el iti poate influenta destinul. In rest, ca unul sau altul este mai facil sau mai bun ca model ... sunt doar niste discutii sterile.

Cercetarea stiintifica a ales a-centrismul, ea nu considera ca exista un centru al universului ci doar un centru al galaxiilor aflate intr-o expansiune accelerata. Toate aceste lucruri daca s-ar spune ca sunt doar ipoteze de lucru si nu certitudini, poate discutiile ar fi mult mai relaxate. Rolul stiintei este sa scormoneasca si sa inventeze teorii, asa este si bine, sa inventeze ipoteze si sa le testeze valabilitatea prin falsificabilitate. Filmele SF sau jocurile pe calculator au si ele rolul lor, ne creaza o lume virtuala ideala in care noi putem sa ne manifestam "libertatea", dar ne departeaza de Dumnezeu prin faptul ca ne alimenteaza orgoliul si mandria.

Last edited by AlbertX; 06.07.2014 at 13:56:07.
Subiect închis