Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 26.02.2015, 12:06:10
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Trebuie să vă gândiți la cât de multă diversitate există în prezent și a existat dea lungul istoriei când vine vorba de religii peste tot în lume.
Eu nu cred că realizați implicațiile ce vin cu această diversitate.

Oricare adept a oricărei religie e la fel de credincios ca și voi. Toți sunt la fel de convinși de religia și dogma lor. Toți argumentează validitatea religiei lor.
Nici una din religii nu are un argument „superior” față de cealaltă, nici una nu are dovezi empirice.

Trebuie să realizați că toate religiile sunt incompatibile una cu cealaltă.

Din toate religiile dea lungul civilizației umane (mii și mii) nu pot fi toate adevărate, dar toate pot fi false.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 26.02.2015, 12:24:06
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Din toate religiile dea lungul civilizației umane (mii și mii) nu pot fi toate adevărate, dar toate pot fi false.
Adevarat. Deci:
-fie una este adevarata, iar restul sunt false
-fie toate sunt false.

Este o evidenta logica.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #33  
Vechi 26.02.2015, 14:25:48
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul

Din toate religiile dea lungul civilizației umane (mii și mii) nu pot fi toate adevărate, dar toate pot fi false.
asta e doar parerea ta amice! Afirmatia ta e o pura speculatie fara nici o dovada
Reply With Quote
  #34  
Vechi 26.02.2015, 15:00:39
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
asta e doar parerea ta amice! Afirmatia ta e o pura speculatie fara nici o dovada
Deci crezi ca toate pot fi adevarate?
Reply With Quote
  #35  
Vechi 26.02.2015, 17:11:45
Alin.D.Zaharia's Avatar
Alin.D.Zaharia Alin.D.Zaharia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2012
Locație: Timișoara
Mesaje: 198
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Adevarat. Deci:
-fie una este adevarata, iar restul sunt false
-fie toate sunt false.

Este o evidenta logica.
Bun deci până aici ești de acord cu mine.
Să plecăm de la premisa că una din ele este adevărată și hai să facem un calcul care sunt șansele ca tu să urmezi cea adevărată.

Hai să ignorăm complet toate religiile și dogmele din lume ce nu au la baza creștinismul (adică învățăturile lui Iisus) și tot rămâi cu un număr stupefiant de mare de denominații.

Cât de mare?:
-World Christian Encyclopedia - David A. Barrett; Oxford University Press, 1982 estimează peste 21.000 de denominații
-World Christian Encyclopedia -Barrett, Kurian, Johnson; Oxford Univ Press, 2nd edition, 2001 estimează peste 33,000 de denominații
- Centrul de Studiu al Creștinismului Global din Gordon-Conwell estimează undeva la 34.000 de denominații în 2000, și peste 43.000 după 2012

Hai să nu folosim cel mai mare număr ci să facem o medie între ele adică undeva la 30.000.
Revenim la premisă și constatăm că 1 din cele 30.000 de denominații este adevărată.
Matematic aia înseamnă că sunt 0.003% șanse ca denominația ta să fie adevărată.

Și nu uita că am ignorat complet toate celălalte religii și dogme din trecut și prezent, vorbim strict de creștinism.

Dacă aș putea să dau un sfat tuturor este să încercați să vă separați de aceste etichete (ortodox, catolic, musulman, ateu etc), să încercați să trăiți o viață plină, respectați-vă unul pe celălalt indiferent de naționalitate, apartenență religioasă, orientare sexuală și alte diferențe, că până la urmă dacă chiar există un creator care este benevolent nu cred că o să te pedepsească doar pentru că nu ai crezit în el când tu ai trăit o viață bună.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 26.02.2015, 19:26:03
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
chiar există un creator care este benevolent nu cred că o să te pedepsească doar pentru că nu ai crezit în el
Si daca ar exista si chiar ar face asta, nu as fi de acord cu el, si ar fi bucuros ca nu am venerat un creator asa de incorect fata de celelalte religii din lume. As fi profund dezamagit.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 26.02.2015, 19:38:49
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Cam cum a fost Adam când l-a prins Dumnezeu cu mâna-n pom.
Știm...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 26.02.2015, 19:48:11
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Cam cum a fost Adam când l-a prins Dumnezeu cu mâna-n pom.
Știm...
Cand vorbim de divesitatea religiilor in lume, nu cred ca este relevant un argument venit din invataturile a 3 dintre aceste religii, avand in vedere ca sunt alte mii pe pamant care il contrazic.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 26.02.2015, 20:01:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
Cât de mare?:
-World Christian Encyclopedia - David A. Barrett; Oxford University Press, 1982 estimează peste 21.000 de denominații
-World Christian Encyclopedia -Barrett, Kurian, Johnson; Oxford Univ Press, 2nd edition, 2001 estimează peste 33,000 de denominații
- Centrul de Studiu al Creștinismului Global din Gordon-Conwell estimează undeva la 34.000 de denominații în 2000, și peste 43.000 după 2012

Hai să nu folosim cel mai mare număr ci să facem o medie între ele adică undeva la 30.000.
Revenim la premisă și constatăm că 1 din cele 30.000 de denominații este adevărată.
Matematic aia înseamnă că sunt 0.003% șanse ca denominația ta să fie adevărată.
Vad aici cateva erori de calcul.
Mai intai, sursele citate au, probabil, in vedere denominatiile asa cum sunt ele inregistrate in SUA. Poate si in alte cateva tari, in general anglofone, in care, daca vrei sa platesti impozite mai mici, te declari reverend si afirmi ca ai infiintat o "denominatie".
In Ro nu avem o astfel de lege. Preoti, reverenzi, rabini sau ce sunt platesc impozite laolalta cu toti cetatenii. Prin urmare, ia cifrele Secretariatului General al Cultelor si vezi cate denominatii sunt, de fapt. In Romania. Fiindca, Biserica lui Cristos, din moment ce e universala, inseamna ca e una dintre denominatiile prezente in Romania.

Biserica lui Dumnezeu trebuie sa fie una (unica). Adica, sa aiba o unitate in guvernare. Ia vezi cate din denomonatiile mentionate au unitate de guvernare vizibila.

Biserica lui Dumnezeu trebuie sa fie sfanta. Adica, sa aiba (in toate epocile, inclusiv in prezent) oameni sfinti. Ia vezi cate din alea 30 000 de denominatii au minuni omologate atat de publicul larg, cat si de organisme stiintifice (laboratoare, etc) independente.

Ea trebuie sa mai fie universala. Banuiesc ca multe din cele 30 000 de denominatii activeaza numai in Dakota, dar nu si in Montana. Ia vezi cate dintre denominatiile mentionate au filiale in toate statele, in toata tarile, pe toate continentele "pana la marginile pamantului".

In sfarsit, ea trebuie sa mai fie si apostolica. Ia vezi cati din reverenzii celor 30 000 de denominatii au succesiune apostolica identificabila. Vezi cate dintre ele propaga doctrina apostolica, asa cum apare ea in Biblie.

Prin urmare, asa cum am mai spus, acea Biserica la care orice om poate identifica TOATE cele patru semne vizibile: unitatea, sfintenia, universalitatea si apostolicitatea, aceea este Biserica intemeiata de Cristos.

In plus (cum e "proba" la matematica) ea trebuie sa aiba cele trei caracteristici invizibile: sa fie ierarhica, sa fie indefectibila (adica fara intreruperi, aceeasi Biserica de 2000 de ani incoace), sa fie infailibila (sa nu fi gresit niciodata in materie de invatatura si morala).

Aplicand aceste cateva criterii, din alea 30 000 de "denominatii", ai sa ramai cel mult cu vreo 5 la o prima analiza foarte rapida. Prin urmare, probabilitatea ca eu sa fiu in Biserica adevarata este nu de 1 la 30 000, ci de 1: 5. Din acele cinci, dupa verificari usor de facut si accesibile oricui, mai ales in epoca net-ului, ai sa ramai cu una singura.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #40  
Vechi 26.02.2015, 20:30:42
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Și, din păcate pentru tine, aia nu e cea în care ești tu.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde