Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 30.01.2011, 18:41:19
ioannna1234 ioannna1234 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.01.2011
Mesaje: 5
Thumbs down RMN-ul este vrajitorie

mai vorbim de vrajitorie acum
cum ar fi sa se pocaiasca ala care a descoperit RMN-ul ai ramane nediagnosticat? numai ineptii.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 30.01.2011, 19:17:51
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioannna1234 Vezi mesajul
mai vorbim de vrajitorie acum
cum ar fi sa se pocaiasca ala care a descoperit RMN-ul ai ramane nediagnosticat? numai ineptii.
In ultimul timp apar numai intelepti pe forum.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 30.01.2011, 19:41:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In ultimul timp apar numai intelepti pe forum.
din pacate...
probabil ca si ecografiile si radiografiile sunt vrajitorii
dar nu ne-a explicat de ce crede asta.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 16.06.2011, 19:34:02
LittleSparrow LittleSparrow is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 118
Implicit

Citat:
În prealabil postat de The_Fallen Vezi mesajul
Cunoasteti persoane care au practicat vrajitoria indiferent de forma si care s-au pocait?Daca da in ce circumstante?A trecut cineva dintre dumneavoastra prin asa ceva?
Cu siguranta ca exista astfel de oameni caci mila lui Dumnezeu e mare.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 02.08.2011, 19:09:00
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit

Fallen..."cazut"...am nadejde ca mila si harul Duhului Sfant sa te ridice...din cadere...ceea ce imi doresc si mie ..:-)

Da, eu cunosc pe cineva care s-a convertit din vrajitorie..era din neam de vrajitori....lucrau cu duhuri necurate...si nu vreau sa postez aici trecutul si experienta lui, ca sa nu smintesc pe nimeni..ca mie mi se incranceneaza carnea pe mine cand ma gandesc.dupa cum mi-a povestit el....la ce facea...si cum traia..si la iadul si agonia din sufletul lui...si la crunta orbire din mintea lui...si a trait asa pana la aproape 30 de ani..facand...ce facea el...si odata,(pe vremea comunismului) a vrut sa treaca fraudulos granita, inot. Apa era foarte rece..era iarna...si a facut stop cardiac...zicea ca vedea...stia ca urmeaza sa moara..vedea cum demonii care pretindeau ca-l slujesc...de fapt l-au inselat tot timpul...si el era robul lor...si nu invers...si..groaza...de nedescris...si vedea iadul cascandu-se in fata lui si se simtea efectiv...tras inlauntru...fara sa se poata impotrivi...si fara sa-si explice cum si de unde..(nu era educat in traditia crestina...nimic de genul, nu avea in gandirea sa concepte gen "mantuire".."pocainta"..."har","indurare"..etc..). .din adancul inimii lui a iesit un strigat...si inainte sa se inece..cu ultima putere din el..gura lui a urlat urmatoarea propozitie : "Dumnezeule...mor...si mor nemantuit...Hristoase..Mantuitorule...scapa-ma!"
Si..a reusit sa inoate pana la mal...a intrat in prima biserica ce i-a iesit in cale...prabusindu-se pe jos...urland numele lui Hristos...de i-a speriat pe cei ce erau acolo...si..din acel moment..a inceput sa umble pe calea pocaintei....si nu i-a fost usor..nici simplu...pentru ca odata ce diavolul a pus ghiara pe un suflet..reusind sa-l induplece catre vrajitorie...e mai grea..dezertarea...oricum...fara Hristos este imposibil sa scapi...si sa vrei tu sa te lasi...nu te mai lasa ei...dar...in Hristos gasim harul si puterea si ajutorul pentru toata incercarile vietii...si cand zic toate...zic toate..oricare ar fi...de orice gen..sau gravitate

Nu-mi place sa vb de astea..numai cand imi amintesc de povestea lui...simt ca mi se face stomacul ghem......dar scriu pentru ca stiu din experienta mea si din relatarile altora..ca in noi toti..in masura mai mare sau mai mica...exista dorinta de supranatural...de miraculos..de wooow...de superputeri...si daca dorinta asta nu e indreptata corect...catre Mantuitor...ne poate duce in dezastre...in nenorociri...in..sinucideri...fizice/metafizice/morale/sufletesti...si e greu drumul spre inapoi...desi stiu ca toate la Dumnezeu sunt cu putinta...

Si daca vei citi in Vechiul Testament..este o carte- Deuteronom...si prin cap 28..cred...vei gasi..o gramada de consecinte foarte tragice...pentru cei care practica vrajitoria...si pentru urmasii lor...si pentru urmasii lor...si NU SE MERITA...NICI O SECUNDA...SA COCHETEZI...NICI MACAR IN GAND...CU VRAJITORIA..

Diavolul tenteaza pe oameni...printre altele...si cu puteri..supranaturale...dar diavolul; e cel care te uraste...si orice ti-ar da...oricum ar fi ambalat...e doar otrava acolo...

Isus Hristos...este cea mai miraculoasa...si supranaturala...Persoana...si daca Il cunosti pe El...si vei dori sa-I urmezi Lui...cred ca vei avea parte de miracole...care ar face de rusine pe toti..vrajitorii, descantatorii, iluzionistii...ghicitorii...etc..de care ai auzit sau pe care ii stii...
Daca e cazul cuiva..pe care cunosti.si ai intrebat din cauza asta...este mila si iertare...la Dumnezeu..care "nu oboseste iertand"...si ne asteapta la El...cu mult dor..
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 02.08.2011, 19:19:50
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

nu am inteles niciodata mersul la vrajitoare.
avem doua variante (iar o sa ma certe cristiboss):
1. nu crezi in Dumnezeu si atunci esti chiar prost daca mergi la vrajitoare;
2. crezi in Dumnezeu, iar atunci esti si mai prost, daca te duci.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 02.08.2011, 19:38:52
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Si eu am auzit de vrajitori care s-au luptat intre ei si de groaza au venit la Biserica ca sa fie aparati ca puterea Bisericii e mai mare ca puterea celui mai mare vrajitor. Ideea e ca distractia cu vrajitoria nu dureaza mult fie te prinde moartea fie faci suficiente vraji ca sa te ia ingerul cazut sa te duca in iad. Vrajitorii ajung in partea cea mai rea a iadului, unde nici celui mai mare dusman din lume nu-i doresc sa ajunga.

Oricum daca te lasi, e bine sa citesti psalmul 26 de 3 ori pe zi si atunci ingerul cazut nu te poate ataca ziua respectiva. Apoi inveti ortodoxia incet incet si te rogi ca Dumnezeu sa te mantuiasca.

Last edited by spre_rasarit; 02.08.2011 at 19:41:22.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 02.08.2011, 23:55:05
spre_rasarit spre_rasarit is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 544
Implicit

Mi era un om care a facut pact cu diavolul semnand cu sange si prin rugaciune la Maica Domnului i s-a adus hartia care a fost rupta. Deci cai de intoarcere sunt. Roaga-te la Dumnezeu sa te mantuiasca de cate ori poti.

Last edited by spre_rasarit; 03.08.2011 at 00:01:07.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 03.08.2011, 00:02:46
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
nu am inteles niciodata mersul la vrajitoare.
avem doua variante (iar o sa ma certe cristiboss):
1. nu crezi in Dumnezeu si atunci esti chiar prost daca mergi la vrajitoare;
2. crezi in Dumnezeu, iar atunci esti si mai prost, daca te duci.

Dar există o largă categorie de oameni care nu cred în Dumnezeu, în schimb cred în vrăjitorie. De obicei, ei nu folosesc termenul de "vrăjitorie" ca atare, ci îi spun altfel: spiritism, capacități paranormale, conectare la "energiile fundamentale ale Universului", etc, etc. Nu pot să cred că nu ați întâlnit încă nici un exemplar din această specie de oameni bine reprezentată de la Madame Blavatsky încoace.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #20  
Vechi 03.08.2011, 22:04:53
valer.cosma valer.cosma is offline
Member
 
Data înregistrării: 21.05.2011
Mesaje: 59
Implicit

Nu am intalnit nici un om inzestrat cu capacitati paranormale, dar am intalnit foarte multi sarlatani, care profita de ignoranta semenilor nostrii, sau de necazurile celor care nu mai au solutii la problemele lor. Ceea ce ma deranjeaza este ca multi preoti practica aceste "arte divinatorii" ,pt. banii care le vin foarte usor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
POCAINTA ROMANIEI iosif Pocainta 90 16.08.2011 04:07:59
Ce este pocainta? iosif Pocainta 154 28.11.2010 01:54:10
Pocainta Sf.Asteapta Generalitati 4 31.07.2010 20:42:29
Cum intelegem pocainta matad Despre Sfanta Scriptura 5 17.03.2009 11:34:48
pocainta nairda Pocainta 14 12.03.2008 22:26:22