Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 11.12.2009, 10:12:53
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Cat ne rugam pentru a avea presedinte si institutii crestine ? sau cel putin cu o conduita morala sanatoasa.

Eu, recunosc. Nu am pomenit (niciodata, cred) pe presedinte, pe guvernanti si senatori si politicieni la rugaciunea mea personala.
Cunosc insa pe cineva care o face zilnic, si inca cu putere. Avand linistea ca Domnul va lucra spre alegerea si randuirea lor.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #22  
Vechi 11.12.2009, 11:18:58
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asa o fi, cine poate sa aiba siguranta in interpretarea Apocalipsei mai ales? Insa exista o teorie care spune ca toate semnele sfarsitului vor fi concentrate in cateva zeci de ani, in timpul unui "neam". Deci probabil ca ciumele si epidemiile care au decimat mai demult Europa si alte zone ale lumii nu fac parte din aceste proorocii apocaliptice. Om trai si om vedea!
Parerea mea e ca s-a intamplat si am o mare certitudine asupra faptului acesta si am sa-ti spun si de ce.Am stat aseara sa meditez.Mi-am adus aminte si de toate sursele citite, cu referire la subiectul asta.

"Și m-am uitat și iată un cal galben-vânăt și numele celui ce ședea pe el era: Moartea; și iadul se ținea după el; și li s-a dat lor putere peste a patra parte a pământului, ca să ucidă cu sabie și cu foamete, și cu moarte și cu fiarele de pe pământ."

Calaretul al patrulea e "Moartea".Aceasta reprezinta perioada din secolul XI pana la sfarsitul secolului XV.Moartea in primul rand in cazul acesta este una spirituala si reprezinta moartea bisericii apusene, sau mai bine zis ruperea apusenilor de Biserica, momentul Marii Schisme.Apoi sabia reprezinta Cruciadele,Inchizitia si Imperiul Otoman.Reprezinta crime si razboaie.In special razboaiele impotriva Constantinopolului.Continuarea razboaielor.Sa nu uitam ce a zis Mantuitorul: Cel ce scoate sabie de sabie va pieri.Si "vor fi razboaie si zvonuri de razboaie".Apoi foametea reprezinta continuarea foametei pe alocuri, in special foamea de Cuvantul lui Dumnezeu.Cum zice Dumnezeu prin proorocul "voi da o foamete atunci, dar nu o foamete de mancare ci de Cuvantul lui Dumnezeu".Apoi moartea si fiarele de pe pamant reprezinta perioada de care am vorbit mai sus, adica "Moartea neagra".Cand o mare parte din lume a murit, iar oamenii credeau ca are sa vina sfarsitul lumii.Aceasta epidemie s-a transmis mai ales prin animale, "sobolani calatori".In aceasta pandemie se spune ca a murit intre o treime si jumatate din populatia Europei.Culoarea bubelor, celor infectati erau la inceput roz, apoi purpurii si apoi negre.Asemanator cu culoarea calului al patrulea, care este galben-mov.Galben sau in engleza "pale" este exact culoarea pielii omului iar mov reprezinta culoarea bubei cauzate de aceasta pandemie(si Mantuitorul a vorbit de pandemie si de ciuma, vezi Matei 24, de fapt toti acesti calereti au legatura cu Matei 24).Acest cal vesteste si ceea ce va veni dupa el, adica "Iadul".Culoare pala, sau galbena ne arata ca acesta va veni pe pamant si se va rasfrange asupra oamenilor.Perioada celui de al patrulea calaret a fost pana la sfarsitul secolului al 15, dupa "Caderea Constantinopolului".Deci dupa "Moarte" vine "Iadul" sau "Locuinta mortilor".La fel cum Moartea insemna mai ales ceva spiritual si Iadul sau Locuinta mortilor inseamna ceva spiritual.Iadul sau Locuinta mortilor, reprezinta proorocul mincinos, duhul lui Antihrist, minciunile.Inseamna raspandirea si cresterea mortii spirituale, si consemneaza aparitia hristosilor mincinosi si a multitudinii de secte false.Asadar aceasta perioada incepe cu perioada protestantismului si reprezinta aparitia sectelor protestante si neo-protestante, perioada de la sfarsitul secolului XV incoace.Aparitia de hristosi mincinosi si prooroci mincinosi, care impreuna inseamna "Proorocul mincinos".Si raspindirea lor.La fel sa nu uitam de promisiunea lui Hristos "Pe piatra aceasta voi zidi Biserica Mea si portile iadului nu o vor birui".Portile Iadului , sau Iadul reprezinta "bisericile" lui Antihrist, gurile ereticilor, erezia, exact contrariul Bisericii si al adevarului.Daca portile iadului inseamna gurile ereticilor, atunci Iadul inseamna raspandirea acestora si lucrarea "proorocului mincinos" in lume.Tot Iadul care va sa vina reprezinta si "Iadul pe pamant" adica anunta in primul rand continuarea tuturor acelor "plagi"(cam impropriu zis) si intensificarea lor.Reprezentativ stau in special cele doua razboaie mondiale.

9. Și când a deschis pecetea a cincea, am văzut, sub jertfelnic, sufletele celor înjunghiați pentru cuvântul lui Dumnezeu și pentru mărturia pe care au dat-o.
10. Și strigau cu glas mare și ziceau: Până când, Stăpâne sfinte și adevărate, nu vei judeca și nu vei răzbuna sângele nostru, față de cei ce locuiesc pe pământ?
11. Și fiecăruia dintre ei i s-a dat câte un veșmânt alb și li s-a spus ca să stea în tihnă, încă puțină vreme, până când vor împlini numărul și cei împreună-slujitori cu ei și frații lor, cei ce aveau să fie omorâți ca și ei.

Faptul ca la pecetea a cincea ne arata pe cei care au murit pentru Hristos, pe sfinti si pe martiri, inseamna ca martirajul va continua, pana ce se va implini numarul lor, si pana la venirea cea de a doua a lui Hristos.Asta reprezinta revolutiile bolsevice , persecutiile comuniste, crimele din Serbia s.a.m.d.

Am incercat sa rezum acestea cat mi-a stat in putinta.Sper sa va fie de folos.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.12.2009, 01:42:26
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

-Am deschis acest topic gandind ca sunt ochi care vad si urechi care aud,am dat direct link-urile din pricina volumului mare de informatii.
-Exista informatii sa zicem de interes restrans,dar consider ca acei care au habar despre existenta sufletului si sunt preocupati de mantuire au datoria de a se informa.Nu vreau sa smintesc sau sa dau nastere unor lungi polemici inutile si nefolositoare,am vrut sa fie in primul rand un topic de informare dar desigur in urma unor discutii se pot cristaliza concluziile.
-Sunt vremuri de viclenie si confuzie ,se stie ca diavolul lupta de 2000 de ani impotriva credintei,doar ca acum spre sfarsit si-a intetit lupta si si-a diversificat armele,singura care-l deconspira si ofera discernamant este Dreapta-credinta a Sfintilor Parinti.Sunt informatii unele socante pentru cei neavizati(de exemplu campania de micsorare a populatiei globului,de ucidere mai clar)este normala verificarea si studierea lor, precum si neancrederea,e nevoie de timp,dar prea mult nu avem.
-Se implinesc cuvintele Sripturii ca, cei nebuni de vor afla printre ei vreunul sanatos se vor ridica impotriva lui numindu-l pe el nebun,de cate ori n-ati fost catalogati fanatici,habotnici sau naivi,sau ati tacut,sau v-ati rusinat sau intristat din pricina ignorantei interlocutorilor!(Sau ati cazut si v-ati mandrit?).Vin timpurile cand pentru salvarea sufletelor va trebui sa fim exclusi din viata sociala si chiar din cea pamanteasca.
-E normal sa apara suspiciuni ca vedem doar teorii conpirationiste,diavoli in noile buletine,planurile "elitei" masonice peste tot,etc.,dar de exemplu:
-cautati in magazine sanatoasa sare neiodata,care a fost demult interzisa spre comercializare prin lege si vedeti efectele consumului de iod.
-vedeti legi votate pe furis fara a se pomeni macar de referendum(legea
1566/15.12.2008 privind noile pașapoarte ce conțin cipuri cu date biometrice si ordonanta de Urgență nr. 207/2008 privind pașapoartele biometrice, adoptată pe articole, în timp ce în fața Parlamentului - intrarea Camerei Deputaților - se desfășura un protest anti-RFID),apropo de microcipuri:
http://apologeticum.wordpress.com/20...izarea-totala/
http://www.misiune-ortodoxa.ro/artic...-rfid-666.html
-Mai dau o adresa,s-ar putea sa mai figureze la alta rubrica,dar sunt doua documentare deja cunoscute,foarte interesante "Ingerul digital 1"si "Ingerul digital 2":
http://apologeticum.wordpress.com/20...cerea-inclusa/
-Cu siguranta credinciosilor celor ce se roaga,Dumnezeu le descopera si le pune inainte mijloacele mantuirii,diavolul are atata putere asupra noastra cata ii dam noi prin departarea de Dumnezeu si n-are nici o putere in fata credintei curate .
-Iertare,daca am ofensat pe cineva in ce-am scris,cel mai important lucru din lume este rugaciunea care ne lumineaza mintea si descopera tainele lumii,bine-ar fi sa nu pierdem pe 'net nimic din timpul dedicat rugaciunii.
-Sa fiti frumosi!(cel mai frumos e omul cand se roaga)

Last edited by cosmin_lovin; 12.12.2009 at 01:44:34.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.12.2009, 11:15:23
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Consider genul asta de presupuneri paranoia, ba chiar habotnicie.Dumneata chiar crezi ca 6 miliarde asculta de zeci si sute?Ia mai gandeste-te.Chiar de vor cateva sute sa controleze lumea, tu crezi ca o sa fie cum vor ei?Nu au resursele, puterea si nici autoritatea necesara sa faca asta.Asta cu aditivi , coloranti si euri, ce e?Pai pana acum nu le-am avut, nu suntem o natie consumatoare de junk food,ca oricare alta?Ce mare lucru?Sau crezi ca dracul se ascunde intr-un cip?Are ceva de a face legea in aplicare care deocamdata se refera doar la pasapoarte cu insemnul fiarei?Daca iti faci pasaport biometric insemna ca te-ai lepadat de Hristos?Cum iti dauneaza acest tip de documente?Sa fim seriosi.Apropo legea in vigoare nu obliga pe nimeni sa-si face genul asta de documente si are valabila si alternativa, adica pasaport fara cip biometric.Eu zic sa ne gandim de mai multe ori inainte sa facem genul asta de afirmatii, bazate doar pe niste presupuneri.Acest gen de presupunuri nu fac altceva decat sa creeze panica in randul oamenilor.Asta a-ti vrut sa faceti aici?Sau e o dovada de habotnicie?Unii parinti ortodocsi s-au pripit saracii sa vorbeasca prea repede.Nu zic ca acest gen de documente nu au nici o legatura cu insemnul "fiarei" 666 dar ca este doar o etapa premargatoare,cum au mai fost altele inainte,care probabil fac parte dintr-un proces mai indelungat, iar pana sa se ajunga la implantarea cipurilor in corpul uman mai este.Nu am auzit nimic din partea persoanelor de compotenta in privinta asta.S-au grabit unii sa vorbeasca prea repede si sa insinueze fel si fel de lucruri si au cauzat panica in randul celor mai slabi de duh.Ceea ce ar fi trebuit sa faca e sa gaseasca o solutie sa combata preventiv in cazul in care se pregateste trecerea la implantare la un moment dat.Sa ia atitudine.Sa se lupte impotriva "acestei legi" , daca urmeaza a intra in vedere.Nu sa vina si sa spuna in sus si jos ca vine "Satana" pe pamant sa sperie lumea , sa le zica ca e vremea muceniciei , ca vom muri s.a.m.d.Atitudine gresita din partea unora, care probabil si-ar dori sa fie asa , sa vina sfarsitul acum.In orice caz nu trebuie adoptata o atitudine de predare ci trebuie adoptata o pozitie de lupta.Nici mesajul nu ar trebui sa fie unul de infrangere si conformare.Sunt diferiti oameni si in Biserica, oameni care au o anumita pozitie in societate si competenta de a participa in mod juridic la combaterea unei astfel de legi.Ar trebui vorbit in alt fel si altfel pusa problema , cum am zis de gasire de solutii nu de conformare si predare.In orice caz parerea mea e ca unii s-au pripit si au vorbit prea repede (in special de pasapoarte biometrice) si s-a exagerat mult prea tare pe baza acestor documente biometrice(atentie nu implantarea in corp uman , ci niste cartoane cu cip) care personal cred ca nu au ce rau sa-i faca cuiva.Eu unul mi-as face pasaport cu cip.

Last edited by Danut7; 12.12.2009 at 12:24:50.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.12.2009, 17:00:17
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
Daca cuvantul "Bilderberg" nu iti spune nimic cred ca esti in lumea viselor, de aceea iti spun oamenii sa te trezesti.
Daca rezultatele discutiilor nu se fac publice nu inseamna automat ca intentiile participantilor au o natura conspirationista, malefica. Ma repet, NU CRED IN ZVONURI! I want the proof!

Nu stiu daca iti dai seama dar in toate statele totalitariste, miscarile sociale care nu convin conducerii sunt innabusite si nu sunt facute publice, pentru consolidarea puterii. Iar pentru un stat declarat "democratic" se aplica uneori aceiasi politica. Daca vrei sa vorbim despre democratie, este o alta discutie.

E pur si simplu trist ca unele persoane se autoproclama "deschise la minte", "cu ochii larg deschisi" cand se lasa prada unor manipulari de cea mai joasa speta, cum ar fi crezul in teorii ale conspiartiei. Ce este si mai trist e ca dau dovada de o vehementa deosebita incercand sa convinga lumea ca ei au dreptate, desi se bazeaza pe nimic concret.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.12.2009, 17:26:48
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Grindcore Vezi mesajul
Daca rezultatele discutiilor nu se fac publice nu inseamna automat ca intentiile participantilor au o natura conspirationista, malefica. Ma repet, NU CRED IN ZVONURI! I want the proof!

Nu stiu daca iti dai seama dar in toate statele totalitariste, miscarile sociale care nu convin conducerii sunt innabusite si nu sunt facute publice, pentru consolidarea puterii. Iar pentru un stat declarat "democratic" se aplica uneori aceiasi politica. Daca vrei sa vorbim despre democratie, este o alta discutie.

E pur si simplu trist ca unele persoane se autoproclama "deschise la minte", "cu ochii larg deschisi" cand se lasa prada unor manipulari de cea mai joasa speta, cum ar fi crezul in teorii ale conspiartiei. Ce este si mai trist e ca dau dovada de o vehementa deosebita incercand sa convinga lumea ca ei au dreptate, desi se bazeaza pe nimic concret.

Adica o informatie secreta care ajunge din greseala la publicul larg trebuie considerata zvon pana-si face efectul?!!!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.12.2009, 17:48:48
Grindcore's Avatar
Grindcore Grindcore is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.12.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 23
Implicit

Daca e sa ne luam dupa legile jurnalistice si nu numai, pentru ca o afirmatie sa fie veridica trebuie sa existe 2 surse independente.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.12.2009, 17:59:20
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Preot 'ortodox' 'sfinteste' monument masonic

,,Toti sa fie una'' inseamna ca toti masonii sa fie una?
Reply With Quote
  #29  
Vechi 13.12.2009, 19:07:51
cosmin_lovin cosmin_lovin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 112
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Danut7 Vezi mesajul
Consider genul asta de presupuneri paranoia, ba chiar habotnicie.Dumneata chiar crezi ca 6 miliarde asculta de zeci si sute?Ia mai gandeste-te.Chiar de vor cateva sute sa controleze lumea, tu crezi ca o sa fie cum vor ei?Nu au resursele, puterea si nici autoritatea necesara sa faca asta.Asta cu aditivi , coloranti si euri, ce e?Pai pana acum nu le-am avut, nu suntem o natie consumatoare de junk food,ca oricare alta?Ce mare lucru?Sau crezi ca dracul se ascunde intr-un cip?Are ceva de a face legea in aplicare care deocamdata se refera doar la pasapoarte cu insemnul fiarei?Daca iti faci pasaport biometric insemna ca te-ai lepadat de Hristos?Cum iti dauneaza acest tip de documente?Sa fim seriosi.Apropo legea in vigoare nu obliga pe nimeni sa-si face genul asta de documente si are valabila si alternativa, adica pasaport fara cip biometric.Eu zic sa ne gandim de mai multe ori inainte sa facem genul asta de afirmatii, bazate doar pe niste presupuneri.Acest gen de presupunuri nu fac altceva decat sa creeze panica in randul oamenilor.Asta a-ti vrut sa faceti aici?Sau e o dovada de habotnicie?Unii parinti ortodocsi s-au pripit saracii sa vorbeasca prea repede.Nu zic ca acest gen de documente nu au nici o legatura cu insemnul "fiarei" 666 dar ca este doar o etapa premargatoare,cum au mai fost altele inainte,care probabil fac parte dintr-un proces mai indelungat, iar pana sa se ajunga la implantarea cipurilor in corpul uman mai este.Nu am auzit nimic din partea persoanelor de compotenta in privinta asta.S-au grabit unii sa vorbeasca prea repede si sa insinueze fel si fel de lucruri si au cauzat panica in randul celor mai slabi de duh.Ceea ce ar fi trebuit sa faca e sa gaseasca o solutie sa combata preventiv in cazul in care se pregateste trecerea la implantare la un moment dat.Sa ia atitudine.Sa se lupte impotriva "acestei legi" , daca urmeaza a intra in vedere.Nu sa vina si sa spuna in sus si jos ca vine "Satana" pe pamant sa sperie lumea , sa le zica ca e vremea muceniciei , ca vom muri s.a.m.d.Atitudine gresita din partea unora, care probabil si-ar dori sa fie asa , sa vina sfarsitul acum.In orice caz nu trebuie adoptata o atitudine de predare ci trebuie adoptata o pozitie de lupta.Nici mesajul nu ar trebui sa fie unul de infrangere si conformare.Sunt diferiti oameni si in Biserica, oameni care au o anumita pozitie in societate si competenta de a participa in mod juridic la combaterea unei astfel de legi.Ar trebui vorbit in alt fel si altfel pusa problema , cum am zis de gasire de solutii nu de conformare si predare.In orice caz parerea mea e ca unii s-au pripit si au vorbit prea repede (in special de pasapoarte biometrice) si s-a exagerat mult prea tare pe baza acestor documente biometrice(atentie nu implantarea in corp uman , ci niste cartoane cu cip) care personal cred ca nu au ce rau sa-i faca cuiva.Eu unul mi-as face pasaport cu cip.

-Trenuie sa raspund lui Danut 7,desigur e si vina mea ca intelege multe lucruri gresit, desi voi repeta multe lucruri deja stiute:
-da am fost transformati intr-o populatie de consum,mancam ceea ce ni se pune inainte,gandim asa cum suntem dirijati,valorile morale si religioase sunt rasturnate,nu cred ca e fortata exprimarea ca am decazut de la statutul de om.Lumea e deja controlata demult,cel mai simplu mod prin parghii financiare,de pilda actuala criza despre care unii au stiut ca-i planuita,altii au anticipat-o,a fost artificial creata pentru nasterea un climat favorabil instaurarii unui "salvator" guvern mondial,pentru cresterea infractionalitatii si a tulburarilor sociale pentru a se putea justifica supravegherea si controlul electronic al populatiei si tot asa.(vezi cazul Sorin Ifrim cetatean roman acuzat in SUA, complet nefondat, de terorism ,caruia i s-au implantat doua cipuri in zona sternului,aceasta este se pare procedura standard pentru cei acuzati de terorism.
-In procesul indosarierii electronice C.N.P.-ul este premergaror buletinului biometric care este premergator biocipului.Vom fi redusi la un numar de cifre,apropo in noile buletine nu mai sunt mentionate numele parintilor,eu am un astfel de buletin eliberat in 09 06 2009.
-Pasapoartele le putem refuza daca nu calatorim desi este tot o ingradire,dar cu buletinele ce facem?
-Buletinele biometrice nu au pe diavol in interior,au doar insemnul 666 ca numar principal de cod in sistemele UPC si EAN-13,(in cartea "La apusul libertatii"de Hristodul Aghioritul,este studiata problema pe larg),astfel ca nu vom putea spune ca n-am fost avertizati.Trei episcopi romani(slavita fie Sf.Treime) au avertizat populatia sa nu primeasca noile documente.
-In afara de incomoda monitorizarea permanenta ce constituie o incalcare flagranta a drepturilor individuale garantate prin constitutie,noile buletine vor contine datele noastre personale care pot fi modificate dupa bunul plac al celor care au acces la ele si vor fi destui,vom fi la cheremul lor.Pot fi usor falsificate,s-au falsificat deja deci nici argumentul securitatii nu tine.
-De la buletinele biometrice la biocip va fi doar un pas,biocipul de tip RFID va constitui o interfata a creierului ajungandu-se astfel la sclavia absoluta.
-Pare un scenariu s.f. dar studiind experimentele facute inclusiv asupra oamenilor, sumele alocate dezvoltarii extraordinare a tehnologiei de tip RFID precum si fabricarea si comercializarea unor cantitati uriase de aparatura, vedem ca din punct de vedere tehnologic lucrurile sunt pregatite.
-Se lupta impotriva acestor legi la nivel national,se are ca obiectiv strangerea a peste 500 000 de semnaturi impotriva actelor biometrice,
poate ca ai auzit de printele Filotheu cibernetician,care este observator permanent in parlament si conferentiaza impreuna cu un specialist IT prin tara pentru informarea populatiei.
-Atitudinea nu este deloc una de resemnare,altfel ce rol ar mai avea chiar postarea aceasta,va fi vremea muceniciei doar pentru acei care vor sa-si salveze sufletele lor si ale celorlalti,pentru ceilalti nu va fi nici un motiv de ingrijorare pana in momentul evidentei .
-Un singur lucru nu poate face Duimnezeu,sa minta(Par.Arsenie),deci daca pana acum Sf.Scriptura s-a adeverit in istoria lumii,Apocalipsa e singura care nu are corespondent istoric,deci urmeaza,noi nu asteptam pe antihrist,noi asteptam pe Hristos,dar El va veni dupa intronarea lui antihrist pentru a-l nimici,deci fiind singurii care stim acestea de aproape 2000 de ani trebuie sa fim pregatiti.
-Ai observat desigur din istorie cum diavolul,prin persoane si regimuri din conducerea popoarelor a avut putere desigur ingaduita de Dumnezeu, de a ucide milioane de oameni,multi dintre ei sunt in calendar,dar pe mult mai multi ii stie Dumnezeu.Deci Hristos a aratat calea prin jerfa sa pe cruce si cei care au inteles s-au lepadat de sine si L-au urmat,din timp in timp istoria se repeta.Nici un motiv de frica pentru cei credinciosi caci:"Sfant esti Doamne Dumnezeul nostru,Cel ce randuiesti razboaie si iarasi le opresti pe ele,Cel ce incununezi cu biruinta arma ce poarta dreptatea iar pe cea nedreapta,chiar in mijlocul biruintelor, mai inainte o socotesti spre sfaramare."
-Deci eu personal zic sa nu primesti buletinul.
-Mandria e unul din cele mai urate pacate,din pricina ei a cazut lucifer si exista iadul,iar"Dumnezeu celor mandri le sta impotriva iar celor smeriti le da har" si "Sfant,Sfant,Sfantesti Doamne Dumnezeul nostru,Cel ce ai ales pe cele neputincioase de neam slab si nebagate in seama ale lumii,ca sa rusineze pe cele tari marite si intelepte",deci in nici un caz nu ne putem autoproclama: "deschisi la minte' sau "cu ochii larg deschisi" mai ales ca tot ce primim e dar de la Dumnezeu.

Last edited by cosmin_lovin; 13.12.2009 at 19:30:01.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.12.2009, 21:23:53
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Ok, foarte bine, genul acesta de informatii trebuiesc aduse la cunostiinta poporului.Daca ti-am gresit cu ceva iarta-ma.Doamne ajuta!

Last edited by Danut7; 13.12.2009 at 21:58:53.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Impotriva Halloween-ului C.tin Vrajitoria 37 01.03.2017 12:56:53
Ratiunea impotriva sentimentelor? darkage Generalitati 6 09.04.2012 00:05:21
Despre rugaciunea continua ( o povestioara cu tâlc ) cristiboss56 Rugaciuni 10 25.10.2010 23:21:27
Distrugerea trecutului continua Stefan500 Generalitati 6 21.08.2008 23:02:06