Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.09.2010, 00:21:30
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit Despre smerenie

Ce este, ca inteles exact, smerenia?

Pun aceasta intrebare, deoarece am senzatia ca este una din notiunile despre care toti credinciosii au probabil sentimentul ca stiu oarecum la ce se refera notiunea de smerenie, insa presupun ca intelegerea acestei notiuni este oarecum vaga, destul de confuza (nu foarte exacta), in sensul ca fiecare intelege poate usor diferit notiunea de smerenie. Din acest motiv apare necesitatea intelegerii "corecte" a notiunii de smerenie, cat mai clar si mai exact.

Deoarece pentru a ajunge la traire, trebuie intai inteleasa, il rog, daca poate, pe Pr. Gheorghe sa ne vorbeasca despre smerenie, sa ne faca mai clar ce inseamna smerenia, care este calea prin care se dobandeste si cum ar trebui sa se manifeste (faptic) un om smerit.

Parintele Gheorghe ne-a spus deja niste lucruri foarte bune, insa (eu cel putin) simt nevoia de clarificare, de detaliere:

Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
credincios adevarat vei deveni prin smerenie si rabdare!
Citat:
În prealabil postat de Pr.Gheorghe Vezi mesajul
de multe ori diavolul reuseste sa ia chip de inger de lumina ca pe unii sa-i piarda! Vrei sa testezi duhurile, spre a afla care este bun si care este rau? Imbraca-te si tu, atunci cand duhul iti vorbeste, in haina smereniei lui Hristos si astfel ii vei obliga pe duh sa se dea pe fata fiindca orice virtute o poate imita diavolul dar smerenia nu! Cand tu vei fi smerit ca si Domnul, gandul tau se va arata asa cum este in realitate: dumnezeiesc, sau dracesc.
Ce inseamna exact "smerenia" si "haina smereniei lui Hristos"?
E clar ca e extrem de greu (pt mine suna aproape imposibil, in sensul ca peste puterile mele) sa ajungi sa fi "smerit ca si Domnul" (presupun ca numai sfintii au ajuns la astfel de masura, cu ajutorul Lui Dumnezeu), dar macar sa stim si noi ce inseamna exact smerenie (absenta mandriei? cum se manifesta?), ca sa stim spre ce trebuie sa ne indreptam. Si mai ales care este calea spre a dobandi smerenia, ca sa stim in ce fel trebuie sa ne nevoim.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.09.2010, 12:31:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

A fi smerit inseamna a avea salasluit intru tine harul Duhului Sfant.
Pana la salasluirea in inima a Duhului Sfant, prin Taine si rugaciune, omul nu poate fi smerit.

In rugaciunea Sfantului Efrem Sirul, cerem:
"Doamne si Stapanul vietii mele, duhul curatiei, al gandului smerit, al rabdarii si al dragostei, daruieste'mi'l mie, slugii Tale."
Duhul smereniei este Duhul Sfant, intr'una dintre manifestarile Sale.

Nimeni nu poate dobandi smerenia de unul singur.
De unul singur, omul poate doar sa atinga o stare psihica, inselatoare si periculoasa, usor cazand apoi in deznadejde.
Smerenia este lina si izvoratoare de lumina.

Smerenia se cere, iar odata primita, ea se pastreaza cu mare trezvie si nevointa.
Vorbesc din propria experienta, ca unul care ma straduiesc sa dobandesc smerenia si nu reusesc catusi de putin.
Daca am avut'o vreodata, am primit'o si am pierdut'o chiar fara sa imi dau seama.
Cunosc un om smerit si ma uimesc neincetat de modul in care smerenia schimba mintea si inima.
Cand caut sa vad de mai am mandrie in inima si in minte, ma raportez la el... si de fiecare data ma rusinez.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)


Last edited by windorin; 27.09.2010 at 12:35:22.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2010, 19:34:13
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cand vom reusi sa recunoastem fara pic de mandrie si fara cea mai mica ezitare ca toate darurile si insusirile bune pe care le avem sunt primite de la Dumnezeu , si meritul nostru este doar in a pastra si inmulti cele primite , putem vorbi de un inceput bun in dobandirea smereniei . Smerenia este vitala in lucrarea eficienta a Harului Dumnezeiesc , caci smerenia este considerata de Sfintii Parinti una din cele mai alese virtuti crestine , find cu siguranta temelia de baza a celorlalte virtuti ." Invatati-va de la mine , ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre " ( Matei 11 , 29 )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.09.2010, 19:57:11
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand vom reusi sa recunoastem fara pic de mandrie si fara cea mai mica ezitare ca toate darurile si insusirile bune pe care le avem sunt primite de la Dumnezeu , si meritul nostru este doar in a pastra si inmulti cele primite , putem vorbi de un inceput bun in dobandirea smereniei . Smerenia este vitala in lucrarea eficienta a Harului Dumnezeiesc , caci smerenia este considerata de Sfintii Parinti una din cele mai alese virtuti crestine , find cu siguranta temelia de baza a celorlalte virtuti ." Invatati-va de la mine , ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre " ( Matei 11 , 29 )
Desi am inteles acest aspect destul de tarziu- dupa revolutie, spun ca tot la inceput ma aflu, ca tot mai gresesc atribuindu-mi virtuti pe care nu le merit, tot ma mai incearca gandul ca as face totul foarte bine, dar Il rog pe Dumnezeu sa nu fie mustrator cu mine, sa aiba rabdare si atunci Ii spun:"iIarta-ma, Doamne!"
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.09.2010, 20:16:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
Desi am inteles acest aspect destul de tarziu- dupa revolutie, spun ca tot la inceput ma aflu, ca tot mai gresesc atribuindu-mi virtuti pe care nu le merit, tot ma mai incearca gandul ca as face totul foarte bine, dar Il rog pe Dumnezeu sa nu fie mustrator cu mine, sa aiba rabdare si atunci Ii spun:"iIarta-ma, Doamne!"
Uite , si faptul ca realizezi ca esti la inceput , e semn bun , e semn de smerenie , caci si si recunoasterea neputintelor noastre e vitala in infrangerea mandriei ! E semn bun Rodica , dar sa nu iei cuvintele mele ca lauda , caci aprecierea venita de la cel de langa tine e foarte periculoasa si perfida ! Parerea mea ca lauda de sine si lauda ( aprecierea ) venita de la semeni , intuneca mintea in timp si nimic bun nu sporeste ! Mai buna o palma ce te trezeste , decat o lauda ce te orbeste ! ( o zicala facuta de mine acum . . . aiurea , dar dupa ceva experienta ) . Iaca cum eu m-am mandrit , "invatandu-te" pe tine ! Fratilor , mandria naste slava desarta , mandria ucide totul in jurul ei , si de smerenie nu vom avea parte in vecii vecilor , decat teoretic , iar cu teorie , din pacate , nu ne vom mantui ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.09.2010, 20:23:56
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Uite , si faptul ca realizezi ca esti la inceput , e semn bun , e semn de smerenie , caci si si recunoasterea neputintelor noastre e vitala in infrangerea mandriei ! E semn bun Rodica , dar sa nu iei cuvintele mele ca lauda , caci aprecierea venita de la cel de langa tine e foarte periculoasa si perfida ! Parerea mea ca lauda de sine si lauda ( aprecierea ) venita de la semeni , intuneca mintea in timp si nimic bun nu sporeste ! Mai buna o palma ce te trezeste , decat o lauda ce te orbeste ! ( o zicala facuta de mine acum . . . aiurea , dar dupa ceva experienta ) . Iaca cum eu m-am mandrit , "invatandu-te" pe tine ! Fratilor , mandria naste slava desarta , mandria ucide totul in jurul ei , si de smerenie nu vom avea parte in vecii vecilor , decat teoretic , iar cu teorie , din pacate , nu ne vom mantui ! ! !
Stiu, e un pacat foarte mare pe care l-am constientizat la mine, pe care mereu l-am marturisit si pe care tot il mai fac.

Mai buna o palma ce te trezeste , decat o lauda ce te orbeste !-imi pare o vorba inteleapta.Mai primim si palme, dar nu le vedem nu le simtim- din cauza mandriei.
Si iar ma intorc-"Doamne, sa nu fii prea aspru cu mine!"
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.09.2010, 22:39:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cand vom reusi sa recunoastem fara pic de mandrie si fara cea mai mica ezitare ca toate darurile si insusirile bune pe care le avem sunt primite de la Dumnezeu , si meritul nostru este doar in a pastra si inmulti cele primite , putem vorbi de un inceput bun in dobandirea smereniei . Smerenia este vitala in lucrarea eficienta a Harului Dumnezeiesc , caci smerenia este considerata de Sfintii Parinti una din cele mai alese virtuti crestine , find cu siguranta temelia de baza a celorlalte virtuti ." Invatati-va de la mine , ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre " ( Matei 11 , 29 )
Cand noi folosim in mod gresit sau negativ darurile pe care El ni le-a dat , ni le-a daruit , savarsind pacatele , raul , cu gandul , cu cuvantul sau cu fapta , ne indatoram lui Dumnezeu cu valoarea de necalculat al sufletului nostru , care este mai de pret decat lumea intreaga , asa cum citim in Marcu 8 , 36 . Sa fim asemenea lui Dumnezeu Cel Iertator si Drept ! Asa sa ne ajute Dumnezeu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.09.2010, 14:14:47
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Parinte Gheorghe, multumesc mult pt aceste linkuri si mai ales pt cuvantul dvs de invatatura! Trebuie sa le aprofundez cu multa luare aminte, nu sint doar ceva ce citesti si intelegi (sau pui in practica) asa usor, ci sint extrem de dificile. Din nou pare ca drumul de la urechi la inima e unul dificil pt mine.

Mi-a placut mult sfatul dvs cu tacerea si rugaciunea, este ceva extraordinar de bun pt un mirean ca mine care sufera de mandrie.

Acest indemn al dvs la rugaciune si tacere este de asemenea cel mai bun raspuns practic la intrebarea "cum dobandesti pacea?"

Nu stiu de ce dar am senzatia ca la baza tuturor patimilor si pacatelor sta de fapt mandria. Un fel de razvratire, de pastrare a eului egoist, un fel de tendinta de a pune mai presus voia si placerea proprie decat cea a Lui Dumnezeu. Si cred ca asta ne tine departe de Dumnezeu, aceasta mandrie. Tot mandria duce la faptul ca momentele de pocainta adevarata nu sint atat de continue pe cat mi-as dori. Fara pocainta si smerenie omul nu se apropie de Dumnezeu. Intrebarea este cum te mentii in pocainta si smerenie, cum sa nu te mandresti in sufletul tau? Cum diminuezi oscilatiile in timp?

Mai sfatuiti-ne parinte!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 30.09.2010, 14:22:30
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

de ce parintele apare guest?

cine ne mai sfatuieste?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.09.2010, 22:01:50
Pr.Gheorghe
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Ce este, ca inteles exact, smerenia?

Ce inseamna exact "smerenia" si "haina smereniei lui Hristos"?
Iubitul meu frate, iarta-ma pe mine pacatosul ca am indraznit sa vorbesc despre ceva ce eu insumi nu cunosc. Fratia ta a folosit trimiteri catre acele cuvinte pe care se pare ca le-am scris, dar crede-ma, nu sunt decat cuvinte pe care le-am gasit si eu la marii nostri parinti. Nu se cade sa ma iei pe mine, nici macar aici pe forum drept... ceva ce este sau ce stie atunci cand se vorbeste de smerenie. Daca insa ii vei asculta pe acesti mari parinti ai Bisericii, cu siguranta te vei folosi.

Un parinte duhovnic, bun si iubitor, mi-a spus: smerenia inseamna tacere. Doar tacere, am intrebat eu? Nu, nu doar asta, ci tacere si rugaciune a inimii. Si doar atat, am intrebat eu iar? Ma, copile, eu am peste cincizeci de ani de manastire si inca nici tacerea nu o stapanesc bine, rugaciunea inimii nici atat, asa ca ce vrei sa afli de la mine mai mult? Ti-am spus si eu ce-am citit la parintii adevarati, iarta-ma!

Aceluiasi parinte, m-am dus sa-i cer binecuvantare inainte de a ma duce la episcop pentru hirotesia mea in duhovnic. Si i-am zis:
- Parinte, iarta-ma, ajuta-ma, ca uite, trebuie sa merg la parintele arhiepiscop sa ma numeasca duhovnic; spune-mi, parinte ce sa fac?
- Pai cum adica "trebuie sa mergi"?
- Pai m-a trimis parintele paroh la Inaltpreasfintia sa-i cer asta, ca are nevoie de mine acum in postul Pastelui la biserica pentru spovedit, asa mi-a zis, da' eu parca nu as vrea ca-s preot tanar si mi-e frica!
- Daca ai ascultare de la paroh, du-te, ca in parohie el e ca staretul in manastire. Si Domnul o sa te pazeasca. Zici ca ti-e frica fiindca esti tanar? Da ce, tu spovedesti sau Duhul lui Dumnezeu! Du-te ca Domnul are grija!
- Cu rugaciunile parintelui paroh si ale sfintiei voastre, parinte!
Am plecat si dupa hirotesie m-am intors. Cand am intrat pe usa, parintele s-a repezit inaintea mea si pana sa pot face ceva mi-a sarutat mana si a zis catre mine:
- Parinte, iarta-ma pe mine pacatosul, am multe pacate si vreau sa ma spovedesc.
Am cazut in genunchi si i-am zis ca nu ma ridic pana nu ma spovedeste.
La plecare i-am cerut un cuvant, si mi-a zis: "sa nu cauti la fata omului!".

Eu am inteles astfel, in cazul meu, smerenia: daca parintele, la usa caruia stateau zilnic sute de oameni din toata lumea chiar, s-a facut asa mic, mai mic decat mine care sunt doar o "imitatie de preot", atunci si eu, nici chiar daca voi avea la usa oameni la fel de multi, nu voi putea sa ma vad mai mare decat ultimul dintre fratii mei! Eu oricum sunt ultimul, vai mie!

Dar mai bine sa-i ascultam pe Parinti ca eu, pacatosul, din mandria mea, iar vorbesc mult. Iata o definitie a smereniei pe care parintele nostru Arsenie Papacioc ne-o da: " De fapt, trebuie să stim toti că niciodată un om smerit nu se vede smerit. Nu se vede, pentru că n-ar mai fi smerit. Precum spune un sfânt părinte în Pateric: ce este smerenia, părinte?" A te vedea pe tine sub toată făptura, fiule". Făptură e si viermele, faptură e si câinele."
Iata insa ca si Parintele tot de la Parintii cei vechi vorbeste!

Incearca fratia ta si aici, poate iti va fi de folos:

http://www.sfaturiortodoxe.ro/prarsenie_smerenie.htm
http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-smerenie/
http://www.crestinortodox.ro/arta-bi...nie-67208.html
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...nie-82592.html
http://www.pateric.ro/capitolul-xxvi...ie-si-lacrimi/
http://www.crestinortodox.ro/carti-o...-iv-81839.html
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 10:03:52
Smerenie Carine Generalitati 25 28.07.2011 17:45:46
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 11.07.2011 00:29:06
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 18:26:51
smerenie danyel Secte si culte 9 23.03.2008 02:04:38