Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #141  
Vechi 04.02.2011, 11:18:36
Iosif77 Iosif77 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.01.2011
Mesaje: 183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Neoprotestanții sunt la curent cu existența acestui manuscris egiptean din secolul al III-lea, în care este scrisă o rugăciune către Maica Domnului în care este numită "prea aleasă", "maică a lui Dumnezeu", etc ?
Detalii aici: http://www.newliturgicalmovement.org...aesidium.html#
Cred ca putini au citit manuscrisul egiptean.
Insa destul de multi citesc cărțile Bibliei.
Si, pentru ca in Biblie accentul cade pe Fiul Mariei, neoprotestantii sunt mai mult interesati de El.
Dupa cum o subliniaza si acest cantec evanghelic: http://www.youtube.com/watch?v=faE2z4Z1I-Y
" When you kiss your little baby
You` ve kissed the Face of God"
Opinia mea: macar de s-ar ruga neoprotestantii in fiecare zi Fiului Mariei.
Reply With Quote
  #142  
Vechi 04.02.2011, 11:22:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Mesajul cu manuscrisul egiptean era în contextul în care unii neoprotestanți susțin faptul că împăratul Constantin (sau, cum mai spun ei, "Biserica instituționalizată") a introdus cultul marian. Iată cum, creștini dintr-o perioadă anterioară și foarte aproape de perioada apostolică o venerau pe Maica Domnului.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #143  
Vechi 06.09.2012, 11:37:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.sfaturiortodoxe.ro/marii-...-si-mantra.htm

"N-a trecut mult timp si Maica Domnului mi-a făcut un foarte mare dar. într-o noapte, în vreme ce spuneam rugăciunea stând în picioare sub un măslin, mintea mi-a fost răpită pe neasteptate si am început să văd niste imagini într-o culoare plumburie, asemănătoare unor fotografii alb-negru. Era ca si când m-as fi aflat sus, în cerul spiritual. Cu mult deasupra mea am văzut o lumină uriasă, nespus de dulce si desfătătoare, care ascundea „înăuntrul“ său o altă lumină, mai intensă în toate caracteristicile ei, care era însusi izvorul întregii lumini. La o oarecare distantă, se aflau în jur mici luminite asemănătoare unor scântei.

S-a născut în mine simultan siguranta că era Preasfânta Născătoare de Dumnezeu si că din ea se revărsa lumina Sfintei Treimi. Toată lumina Sfintei Treimi trecea prin Preacurata Fecioară si se răspândea apoi către restul creatiei. Maica Domnului poseda asadar plinătatea harului lui Dumnezeu. Era mai presus decât orice altă făptură. Chiar si arhanghelii, împreună cu sfintii îngeri, erau înaintea ei ca niste mici scântei, asa cum este lumina unei lumânări în fata soarelui amiezii din timpul verii. Intre Preasfânta Fecioară si orice altă făptură exista o distantă duhovnicească de proportiile unui abis. O astfel de persoană nu mai existase si nici nu va mai exista până la sfârsitul veacurilor. Atunci am înteles de ce Sfântul Andrei Criteanul a numit-o „Dumnezeu după Dumnezeu“, având în ea toate darurile Treimii..."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #144  
Vechi 06.09.2012, 12:02:40
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Atunci am înteles de ce Sfântul Andrei Criteanul a numit-o „Dumnezeu după Dumnezeu“, având în ea toate darurile Treimii..."
Maica Domnului are deplinatatea indumnezeirii prin harul lui Dumnezeu. Dupa cum spune Sfantul Ioan Damaschin Maica Domnului, Nascatoarea de Dumnezeu, Pururea Fecioara (atat sufleteste duhovnicesc cat si trupeste) "este in acelasi timp maica si roaba a Domnului Iisus Hristos" (Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica).
Maica Domnului este om adevarat, nascuta firesc asemenea urmasilor lui Adam. Insa inturcat este MAMA Logosului (Cuvantului, Fiului) lui Dumnezeu, in ea se salasluieste deplin harul Duhului Sfant si astfel EA are toata puterea de la Iisus Hristos, Fiul Ei si fratele nostru, Dumnezeul EI si al nostru.

Astfel ortodoxia face diferenta intre adoratie care se cuvine exclusiv lui Dumnezeu (Sfintei Treimi inclusiv Sfanta Euharistie - adevarat trupul si adevarat sangele Domnului Iisus Hristos si nu un simbol), preacinstire (supravenerare) care se cuvine exclusiv Maicii Domnului Nascatoarea de Dumnezeu Pururea Fecioara (sufleteste duhovnicesc si trupeste), si cinstire care se cuvinte Sfintilor lui Dumnezeu, Sfintilor ingeri buni, Sfintelor Icoane, Sfintelor Moaste...

Extremele in ceea ce priveste cultul Maicii Domului nu sunt bune.
Astfel pretentia de a exagera preacinsitrea (supravenerearea) pana la confundarea (amestecarea) cu adoratia, in numirea (considerarea) Maicii Domunlui "co-mantuitoare" specifica romano-catolicsimului este eronata (din punct de vedere filocalic), precum si pretenita de minimalizare si eliminare a preacinsitrii Maicii Domnului, specifica cultelor protestante si neo-protestante este de asemnea eronata (din punct de vedere filocalic).


Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 06.09.2012 at 12:20:38.
Reply With Quote
  #145  
Vechi 06.09.2012, 15:39:04
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul

Extremele in ceea ce priveste cultul Maicii Domului nu sunt bune.
Astfel pretentia de a exagera preacinsitrea (supravenerearea) pana la confundarea (amestecarea) cu adoratia, in numirea (considerarea) Maicii Domunlui "co-mantuitoare" specifica romano-catolicsimului este eronata (din punct de vedere filocalic), precum si pretenita de minimalizare si eliminare a preacinsitrii Maicii Domnului, specifica cultelor protestante si neo-protestante este de asemnea eronata (din punct de vedere filocalic).
"I-am povestit totul părintelui Paisie, care mi-a spus:

-Nu te nelinisti, este acelasi lucru... Să spui de acum „Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuieste-mă“. Este acelasi lucru..."

Nu este greșit să apelăm la Sfinți și la Preasfînta Maică pentru mîntuire, dacă înțelegem corect sensul acestui cuvînt. Această cerere este sinonimă cu a spune "Preasfîntă, scapă-mă, salvează-mă cu rugăciunile tale!" Mîntuirea este izbăvirea de orice fel de rău, fizic sau duhovnicesc, temporar sau veșnic.

Da, este păcat să-L substituim pe Dumnezeu cu Sfinții sau cu Preasfînta Fecioară. Nici o creatură nu are har de la sine, ci doar rutează harul divin către noi, Dumnezeu răspunzînd îndată la rugăciunile lor. Ajutorul tot de la Dumnezeu vine, dar prin intermediul Bisericii lucrătoare, prin mijlocirea Sfinților din Ceruri și de pe Pămînt.

Trebuie să înțelegem bine lucrurile acestea și pentru a putea răspunde corect provocărilor eterodocșilor care înțeleg prost cinstirea Sfinților și rugăciunile noastre către ei.

Pentru rugăciunile Sfinților și ale Născătoarei de Dumnezeu, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, miluiește-ne și ne mîntuiește pe noi de orice rău, acum și în vecii vecilor. Amin.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Maica Domnului NEKTARIOS. Intamplari adevarate 1 25.09.2014 08:14:13
Maica Domnului steliana-steli Generalitati 23 03.07.2014 18:59:57
Maica domnului patricia2006 Rugaciuni 7 29.09.2012 10:44:47
Maica domnului cristina13 Mari Duhovnici si predicile lor 6 06.06.2010 02:20:01
Maica Domnului elenavioletacocos Generalitati 148 30.10.2009 12:47:56