Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2011, 01:04:49
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit "Teoria genului"

Am întâlnit frecvent în ultima vreme dezbateri asupra acestei teorii, care înțeleg că este ceva foarte la modă prin vest. Problema e că nu am înțeles în ce constă: peste tot, oamenii par să dezbată ceva ce toți știu. În afară de mine, care nu pricep nimic din această dezbatere, lipsindu-mi elementele ei de bază. Deci, ce este aceasta: "teoria genului" și cu ce se mănâncă ???
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #2  
Vechi 15.10.2011, 02:02:17
FlaviusM FlaviusM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2011
Mesaje: 325
Implicit

S-ar putea sa fie vorba despre identitatea de gen, iar discutii despre aceasta tema sunt intr-adevar oarecum la moda in vest. In esenta se refera la separarea "identitatii de gen" de sexul biologic, pentru a permite, in teorie, unei persoane sa-si asume o identitate de gen diferita de sexul biologic. Din ce am inteles se urmareste si ca, din punct de vedere legal, sa introduca un "al treilea sex" (nu stiu exact de inseamna asta).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 15.10.2011, 11:18:45
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Ciudata teorie as spune....in prima faza am crezut ca se refera la tipologii de oameni, genuri de oameni...facand cu precadere referire la educatie, stil abordat, caracter, insa s-ar parea ca nu e vorba numai de aceste aspecte.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.10.2011, 18:38:40
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Se cheama gender studies. E un domeniu interdisciplinar (sociologie, antropologie, literatura, psihologie), aparut acum vreo 60 de ani. Se bazeaza mai cu seama pe psihanaliza (Freud) si pe teorii ale feminismului si e foarte la moda in Vest, dar a intrat si la noi. Foarte pe scurt, ideea este ca a fi barbat sau femeie nu e un dat, e un construct mental, social, psihologic, cultural etc.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 15.10.2011, 19:25:27
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Teoria genului sau a incadrarii in gen a aparut la inceputul anilor '70 in Statele Unite cand Judith Butler publica lucrarea "Tulburare in gen - pentru un feminism al subversiunii". Ideea este ca , indiferent de sexul biologic, omul are dreptul sa aleaga din ce gen face parte ca si comportament in societate. Catolicii au protestat si li s-a raspuns ca este vorba despre o teorie sociala, nu despre o teorie crestina.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 15.10.2011, 22:23:32
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
Teoria genului sau a incadrarii in gen a aparut la inceputul anilor '70 in Statele Unite cand Judith Butler publica lucrarea "Tulburare in gen - pentru un feminism al subversiunii". Ideea este ca , indiferent de sexul biologic, omul are dreptul sa aleaga din ce gen face parte ca si comportament in societate. Catolicii au protestat si li s-a raspuns ca este vorba despre o teorie sociala, nu despre o teorie crestina.
teoria ca teoria, dar practica ...
exista comunitati ce accepta, cel putin social daca nu legal, al treilea sex.
iata un articol interesant:
http://www.descopera.ro/cultura/8121...al-treilea-sex
Reply With Quote
  #7  
Vechi 15.10.2011, 22:49:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
teoria ca teoria, dar practica ...
exista comunitati ce accepta, cel putin social daca nu legal, al treilea sex.
iata un articol interesant:
http://www.descopera.ro/cultura/8121...al-treilea-sex
rataciti rau...Dumenzeu sa ne ierte si sa-i ierte si pe ei!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 15.10.2011, 23:41:23
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
rataciti rau...Dumenzeu sa ne ierte si sa-i ierte si pe ei!
nici nu am spus ca ar reprezenta ceva normal. pozele sunt ... graitoare.
dar fiecare popor are cultura lui.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.10.2011, 02:11:43
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit O alta ratacire majora, un alt pericol pentru integritatea fiintei umane...

...cam ca tot ce este "nou", "la moda", dupa blestematii ani 1789 si 1989, si vine din Occidentul dominat de spalacita, la pigment si mai ales la suflet, rasa germanica, indeosebi partea anglo-saxona. Deh, fiinte inferioare, care sunt razvratite impotriva lor insisi, fiind razvratiti impotriva lui Dumnezeu.
Dumnezeu sa ma ierte, am ajuns sa doresc ca Bruxelles si New York sa ajunga alte doua Hiroshima si Nagasaki...
Si, inainte sa se "sara" pe mine si sa fiu propus spre banare, iata cam ce ideologii a produs minunata rasa germanica: darwinismul, eugenia, comunismul, capitalismul sub toate formele lui, nationalismul burghez/internationalismul proletar (doua fete ale aceleiasi monezi din Iad), teosofia, cultul "extraterestrilor"/ocultismul, societatile secrete malefice, etc. De la Luther si razboaiele taranesti alimentate de ideologia lui tampita, capacitatea trista a acestor mutanti, numiti intelectualii occidentali fara Dumnezeu, de a produce erezii s-a amplificat in progresie geometrica...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 16.10.2011 at 02:23:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42