Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.01.2012, 16:54:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Cu credinta la raspantie - cata nevoie avem de biserica si preot?

Am ajuns din pacate (a cata oara) la o raspantie si ma tot gandesc. Si trebuie sa iau o decizie ca nu se mai poate.

Ce ne trebuie pentru credinta? Ne trebuie rugaciune, smerenie, Biblia, iubirea de aproape.
Ne trebuie preot? Ne trebuie biserica?
Cat inseamna biserica din suflet si cat cea din afara? Cat inseamna preotul in credinta noastra?
In tara nu te simti bine la o biserica, te duci la alta, pe strada alaturata, sau la alta.
Te duci la un preot sau la altul.
In lumi straine abia daca ai o biserica si un preot.
Si acesta parca stie ca nu ai de ales si stie ca are putere mai mare.
Si ce faci daca nu te simti bine, daca iti este mai rau cand te duci la biserica?
N-ai unde te duce in alta parte (daca n-ai masina, bani, etc.)

Ori ramai acasa si te rogi singur si esti numai tu cu Dumnezeu.
Ori te duci la biserica mai departe si iti faci pacate si iti farami sufletul tot mai mult.
Ori…te duci la altii (alte confesiuni).
Este o raspantie.
S-a aflat careva din voi in fata ei? Si ce drum a ales?


La rastimpuri ajung in fata acestei raspantii si nu stiu ce drum sa aleg. Vreau sa raman la Dumnezeu, asa cum am fost botezata.
Dar cu ce pret? Cum?
Si de fiecare data este tot mai greu, fortele scad. Si numai eu (si altii) platim, azi unul, maine urmatorul.
Si preotul nu intelege. Nu-l corecteaza, nu-l invata nimeni si nu-i pasa, pentru ca stie ca este singurul pe o raza f.mare si poate are si alta sustinere.
O avea si anumite motive sa fie asa cum este. Sunt probleme aici, nu-i pasa nimanui…
Am ajuns sa ma rog sa trimita Dumnezeu pe cineva in ajutor care sa schimbe putin lucrurile, sa-l ajute pe preot dar si pe noi.
In Evanghelia de ieri scria fraza aceea cu iertatul de 77 ori cate 7 si nu mai stiu.
Si daca nu mai poti?
La ce-mi foloseste sa merg la un preot si o comunicate unde fiecare se gandeste numai la el si la problemele lui si il calca in picioare pe cel care se simte rau, care a ajuns la epuizare de toate felurile?
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”. Aia nu trebuie, aia nu e bine, ala face mai bine, n-am timp sa vin, fa-ti singura sfintirea casei ca eu ma duc la altii (cum se face alegerea intre noi n-am aflat).

Ma simt rau (burn-out avansat) si nu mai am putere nici pentru mine, dar pentru altii.

Nu stiu incotro s-o apuc. Voi care din acele cai ati apuca?

Sa ma duc la biserica si sa "vobesc" numai cu Dumnezeu (fara spovedit si alte cele, fara contact cu preotul)?
Sa raman acasa sa ma rog?
Sa ma duc la catolici?
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.01.2012, 18:27:25
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”. Aia nu trebuie, aia nu e bine, ala face mai bine, n-am timp sa vin, fa-ti singura sfintirea casei ca eu ma duc la altii (cum se face alegerea intre noi n-am aflat).
Prin cruce, prin suferința unei răstigniri în viață, se intră în împărăția lui Dumnezeu. Și se intră cu atât mai sigur, cu cât răbdăm o răstignire nedreaptă. Fiecare creștin care dorește mântuirea sufletului este dator să fie gata a suferi cu dragoste și cu răbdare toate necazurile și durerile vieții, îngăduite de Dumnezeu pentru mântuirea lui „Precum focul curăță arama de rugină, așa boala curăță păcatul omului”.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.01.2012, 19:43:19
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Iertați-mă, dacă vorbele mele au să vă mâhnească și mai mult. Nu asta îmi doresc, ci dimpotrivă, să vă aduc o rază de nădejde. Nu sunt demn și nici nu știu cum să dau sfaturi, dar nădăjduiesc că poate veți trage un mic folos din spusele mele. Iertați-mi îndrăzneala, vreau și eu păcătosul să ajut, și mă întristez când văd un frate/soră în necaz.

Eu nu vă cunosc, dar din câte am înțeles nu locuiți în România. Păi, în primul rând, aveți liberul arbitru, care, ca toate celelalte, este un dar de la Dumnezeu. Ce faceți cu un dar primit de la o persoană dragă? Bănuiesc că tendința ar fi să-l prețuiți. În orice caz v-ați gândi de două ori înainte să-l aruncați, dacă nu vă place. Și în mod sigur nu v-ați bate joc de el. Este cu totul altceva când Dumnezeu Tatăl îți oferă în dar atâtea lucruri minunate, pentru care noi oamenii nu-I vom putea niciodată mulțumi îndeajuns. Nu vom putea niciodată cuprinde, cu mintea, măreția lor. Este greu, foarte greu, să înțelegem cât de mult ne iubește Dumnezeu. Dar măcar să ne păstrăm credința. Așa cum e ea, mică, poate muta munții din loc. Așa mică, poate să se prindă de un firicel de nădejde. Dar asta presupune zdrobirea inimii, prin pocăință (nu deznădejde), smerenie (prin slujirea aproapelui, prin abdicarea de la tronul "împărătesc" al satisfacerii ego-ului, prin împlinirea poruncilor dumnezeiești) și prin rugăciune.

Prin liberul arbitru puteți lua decizia de a rămâne peste hotare, sau a vă întoare în țară. Însă orice ați face, mântuirea dumneavoastră depinde în primul rând de curăția sufletului, prin omorârea patimilor (și cea mai grea dintre ele este deznădejdea, căci un om fără nădejde este lipsit de busolă, și se îndreaptă singur spre calea pierzaniei, uitând de Dumnezeu, de Mila Lui și de scopul acestei scurte vieți). Totul trebuie făcut cu discernământ duhovnicesc, sănătos. Iar fără povățuitor este imposibil. Aveți nevoie de un duhovnic care să vă înmâneze busola, pe care, după cum spuneți, ați pierdut-o. Hotărârea o luați dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Este o raspantie. S-a aflat careva din voi in fata ei? Si ce drum a ales?
Nu e om care să nu se fi aflat. Asta este părerea mea. Cu credință, cu rugăciune și mărturisire (atenție mare aici - fără duhovnic orbecăiți în întuneric) se trece peste această răspântie, prin harul lui Dumnezeu, care așteaptă pe păcătos să se întoarcă la El și să fie viu. Acestea ne sunt cu putință, căci așa a lăsat Dumnezeu fiecărui om, după puterea lui. Tot ce trebuie făcut este să credem. Credința trebuie mărturisită cu inima. Cum? Prin fapte.

Toate răspântiile, de orice fel, aduc tulburare sufletească și moarte duhovnicească, dacă sunt însoțite de păcătoasa deznădejde. Feriți-vă de ea, căci e moarte sigură. Așa cum Sfântul Cuvios Ioan Iacob Românul grăiește, toate păcatele, fie și cele considerate de moarte, se iartă prin pocăință curată. "Numai păcatul deznădăjduirii, care stăpânește pe om, nu are vindecare, căci deznădăjduirea este însăși părăsirea pocăinței și întoarcerea de către mila lui Dumnezeu.". Așadar "Să ne înfricoșăm de răutatea aceasta și să fugim de ea ca de veninul șarpelui, căci ea este lepădarea Darului Sfânt și defăimarea milostivirii celei nemăsurate a lui Dumnezeu".

Iată un scurt cuvânt plin de har dumnezeiesc, al sfântului, cu referire la deznădejde: http://sfioaniacobhozevitul.wordpres...38_pt_nadejde/

Eu unul, când cad, inevitabil în deznădejde, nu știu ce să fac decât să pronunț numele Maicii Domnului. Nu pot decât să rostesc decât Preasfântul Nume al Născătoarei de Dumnezeu. Mă înec în propiul amar, și cad disperat, și cer ajutorul. Îi cer preadulcea-I Milă, la care sper cu ultimele rămășițe de nădejde, oricât de nevrednic sunt să o primesc. Căci știu că eu nu pot să mă înalț cu mintea nici un centimetru până la înălțimea nesfârșită a milei Ei. Dar sper și eu acolo, cum speră copilul care a făcut o boacănă. Pleacă capul și se apropie de părinte, rușinat. Riscă și el, că n-are ce să facă altceva, sărmanul...

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si de fiecare data este tot mai greu, fortele scad. Si numai eu (si altii) platim, azi unul, maine urmatorul.
Purtați-vă crucea cu nădejde. Luați exemplu de la Hristos. Ați căzut? Vă ridicați. Nu stați în mocirlă. Aprindeți candela din nou. Drumul mântuiri nu este ușor, dar este posibil, din moment ce încă respirați. Respirați că a așa îngăduit Dumnezeu. V-a îngăduit încă o zi să vă îndreptați, să vă întoarceți fața către El. Nu nesocotiți acest dar. Suferința apropie pe om de Dumnezeu. Nu uitați rugăciunea neîncetată la Maica Domnului, căci așa, acestă mică povară nu va mai părea de necărat.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”.
Așteptați ceva în schimb?...Vameșul din Evnaghelie ce aștepta? Decât Preabogata Milă a lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
In Evanghelia de ieri scria fraza aceea cu iertatul de 77 ori cate 7 si nu mai stiu. Si daca nu mai poti?
Răbdarea în Hristos nu se reduce la cifre. Răbdarea adevărată de care tot ne-a vorbit părintele Cleopa, nu are limită. Știu că este greu, dar, vă rog nu lăsați deznădejdea să vă cotropească sufletul.

Rugați-vă neîncetat. Rugați-vă să vă dea Dumnezeu răbdare. Rugați-vă, căci rugăciunea este viața însăși. Rugăciunea este una cu inima. Inima fără rugăciune este doar un organ, ca și la animale. Pompează sânge și atât. Are funcții trupești. Dar rugăciunea, acest mărgăritar inestimabil, hrănește sufletul și-și face cuib în inimă. Când cele două se contopesc, omul începe să simtă măreția și veșnicia lui Hristos. Rugați-vă! Neîncetat! În toată clipa și-n tot locul! Nădăjuiți la Mila Domnului și credeți în ea! Mărturisiți-vă Domnului cu lacrimi, și cu hotărâre neclintită, nevoiți-vă după puteri dvs să nu mai păcătuiți și să împliniți poruncile!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Sa ma duc la catolici?
Mă mâhnește acestă întrebare. Atât vă spun, căutați-vă un duhovnic bun, dacă acesta pe care îl aveți acum vă nemulțumește. La Judecata de Apoi, n-o să meargă pe scuze. Și în nici un caz, cele de genul "preotul n-a fost bun", "am primit palme, în loc de felicitări", "n-am avut mașină și bani". Nu vă supărați pe mine, vă rog, dar trebuie să vă treziți. Asta cred că simțiți și dumneavoastră. Dar trezirea nu o facem în pat, izolați în propria casă, plângând în pumni. Fără duhovnic, fără citirea Sfântei Scripturi și a scrierilor Sfinților Părinți, fără credință CU FAPTE, și fără rugăciune, se merge din răspântie în răspântie, și către Dumnezeu cu siguranță nu ne îndreptăm.

Vă rog, din tot sufletul meu de păcătos, să nu vă supărați pe mine. Am încercat, așa neghiobește cum am putut, să vă aprind un beculeț. Iertați-mă, dacă v-am necăjit mai rău! Maica Domnului este cu noi cu toți. Nu uitați asta vă rog. Documentați-vă și vedeți de la marii noștrii duhovnici români ce înseamnă ortodoxia și trăirea în Hristos. Puneți-vă ordine în viață, și încercați să dați prioritate sufletului. Sufletul fără ghidare din partea unui duhovnic iscusit moare încă din viața acesta. Să vă ajute Dumnezeu să vă găsiți liniștea! Maica Domnului să vă ocrotească și să vă lumineze mintea! Să ne rugăm fraților împreună pentru noi toți! Să ne ajutăm unii pe alții măcar cu rugăciunea. De ce spun eu măcar, căci sunt sigur că nu cuprind forța rugăciunii. Să nu lăsăm rugăciunea fraților! Să ne rugăm și pentru frățiorii noștrii care cer o mână de ajutor. Hai să dăm mână cu mână, fraților!

Doamne ajută!
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 30.01.2012 at 09:44:35.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.01.2012, 20:03:28
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Doamnă dragă, dacă, într-adevăr, preotul parohiei dumneavoastră și ceilalți enoriași sunt atât de răi pe cât ni-i prezentați, înseamnă că aveți șansa și binecuvântarea incredibilă de a fi cea mai bună creștină din parohia dumneavoastră.

Înseamnă că Dumnezeu v-a așezat acolo cu un scop, și anume să îi ajutați pe ceilalți, inclusiv pe preot, prin exemplul, faptele și credința dumneavoastră.

Cred că primul pas în această direcție ar fi să vă smeriți și să realizați că, de fapt, nu aveți mai puține păcate decât ceilalți.

Ați spus că vă rugați pentru ei: foarte bine. Nu vă opriți.

Last edited by Erethorn; 22.01.2012 at 20:06:04.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.01.2012, 20:27:23
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am ajuns din pacate (a cata oara) la o raspantie si ma tot gandesc. Si trebuie sa iau o decizie ca nu se mai poate.

Ce ne trebuie pentru credinta? Ne trebuie rugaciune, smerenie, Biblia, iubirea de aproape.
Ne trebuie preot? Ne trebuie biserica?
Cat inseamna biserica din suflet si cat cea din afara? Cat inseamna preotul in credinta noastra?
In tara nu te simti bine la o biserica, te duci la alta, pe strada alaturata, sau la alta.
Te duci la un preot sau la altul.
In lumi straine abia daca ai o biserica si un preot.
Si acesta parca stie ca nu ai de ales si stie ca are putere mai mare.
Si ce faci daca nu te simti bine, daca iti este mai rau cand te duci la biserica?
N-ai unde te duce in alta parte (daca n-ai masina, bani, etc.)

Ori ramai acasa si te rogi singur si esti numai tu cu Dumnezeu.
Ori te duci la biserica mai departe si iti faci pacate si iti farami sufletul tot mai mult.
Ori…te duci la altii (alte confesiuni).
Este o raspantie.
S-a aflat careva din voi in fata ei? Si ce drum a ales?


La rastimpuri ajung in fata acestei raspantii si nu stiu ce drum sa aleg. Vreau sa raman la Dumnezeu, asa cum am fost botezata.
Dar cu ce pret? Cum?
Si de fiecare data este tot mai greu, fortele scad. Si numai eu (si altii) platim, azi unul, maine urmatorul.
Si preotul nu intelege. Nu-l corecteaza, nu-l invata nimeni si nu-i pasa, pentru ca stie ca este singurul pe o raza f.mare si poate are si alta sustinere.
O avea si anumite motive sa fie asa cum este. Sunt probleme aici, nu-i pasa nimanui…
Am ajuns sa ma rog sa trimita Dumnezeu pe cineva in ajutor care sa schimbe putin lucrurile, sa-l ajute pe preot dar si pe noi.
In Evanghelia de ieri scria fraza aceea cu iertatul de 77 ori cate 7 si nu mai stiu.
Si daca nu mai poti?
La ce-mi foloseste sa merg la un preot si o comunicate unde fiecare se gandeste numai la el si la problemele lui si il calca in picioare pe cel care se simte rau, care a ajuns la epuizare de toate felurile?
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”. Aia nu trebuie, aia nu e bine, ala face mai bine, n-am timp sa vin, fa-ti singura sfintirea casei ca eu ma duc la altii (cum se face alegerea intre noi n-am aflat).

Ma simt rau (burn-out avansat) si nu mai am putere nici pentru mine, dar pentru altii.

Nu stiu incotro s-o apuc. Voi care din acele cai ati apuca?

Sa ma duc la biserica si sa "vobesc" numai cu Dumnezeu (fara spovedit si alte cele, fara contact cu preotul)?
Sa raman acasa sa ma rog?
Sa ma duc la catolici?
Sophia,
Raspantia la care te afli e de multe ori, pretul occidentalismului.Pretul confortului.Plecam dintr-o tara ortodoxa intr-o tara neortodoxa, in care avem un preot care e cuprins si el de multe neputinte.
Plecam ptr un trai mai bun, mai comod. incercarea prin care treci este doar inceputul incercarilor prin care vor trece multi.

Avem nevoi, ptr a ne mantui, de preot.De ce? Ptr ca prin el avem acces la sfintele Taine. Far impartasirea periodica cu sfintele Taine ne ofilim.Ne pierdem vlaga sufleteasca si trupeasca. Suntem mai vulnerabili isiptelor.Suntem mai vulnerabili ratacirilor.
Sufletul tau traieste o drama maxima. Drama omului care se instraineaza de Dumnezeu. Aceasta stare nu se va linisti daca vei aprasi Sfanta Biserica Ortodoxa. Din contra, framantarea launtrica se va agrava.
IN afara Bisericii nu este mantuire, spune Sfantul Ciprian al Cartaginei.Asadar, doar acolo e sursa puterii, a vietii vesnice.
Faptul ca preotul te repede e un lucru grav. Mai ales ca nu ai optiuni.

Parerea mea, in situatia de fata nu exista decat 2 situatii: ori iti cauti un preot duhovnic bun, chiar daca la o distanta mare, pe care sa il frecventezi periodic ptr spovedanie Si Sfanta Impartasanie, iar la biserica locala participi regulat, la sfanta Liturhie si slujbele care se fac acolo, fie, si asta e mai grava, vii in Romania , unde , slava Domnului sunt inca preoti buni destui si poti avea o comuniune frumoasa cu Biserica drept-slavitoare.Vino acasa, printre fratii tai. Sufera alaturi de ei, dar mai important alaturi de Hristos.Aici nu esti singura.

Ptr ca e mai de folos sa traiesti greu material dar sa fi impacata spiritual, sa te inviorezi duhovniceste, decat sa-ti pierzi si sufletul si trupul .Si din cate am inteles,nici acolo nu ai o stare materiala foarte buna. Daca tu cauti mai intai cele duhovnicesti, Domnul se va ingriji si de cele necesare traiului zilnic ptr supravietuire. Asta e garantat, si nu ca asa zic eu, ci ca asa fagaduieste insusi DOMNUL.

Sophia, nu neglija rugaciunea. Nu poti zice acatiste, psaltirea, atunci zi"Doamne ajuta-ma, nu ma lasa sa Te parasesc."Zisa din suflet si cu durere face minuni.
Sophia, tu esti un suflet bun. Nu parasi credinta mosilor si stramosilor tai. NU parasi credinta cea adevarata care a daruit atatia sfinti Bisericii. Nu te lepada de Hristos, asta e cea mai grea cadere si ireversibila.

Impaca-te cu Hristos!Adu-ti aminte ca El a murit ca tu sa fi fericita! Ca sa iti dea tie sansa de a fi fericita, de a ajunge in Rai, la bucuria deplina!Acolo unde ne vom intalni cu toate sufletele dragi, care l-au urmat cu rabdare pe El.

Sophia, nu uita:
"Hristos a inviat!"
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.01.2012, 20:28:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ce ne trebuie pentru credinta? Ne trebuie rugaciune, smerenie, Biblia, iubirea de aproape.
Ne trebuie preot? Ne trebuie biserica?
Cat inseamna biserica din suflet si cat cea din afara? Cat inseamna preotul in credinta noastra?
Rugăciunea nu este niciodată un lucru rău. Dar și cei care îl venerau pe Baal se rugau. Și fariseii se rugau. Deci, rugăciunea nu este suficientă pentru mântuire.

Smerenia, atunci când este autentică, ne așează pe drumul cel bun spre Dumnezeu, dar ea nu ne apropie de Cel Blând și Smerit cu Inima. Lecturile Bibliei sunt lucruri bune, dar să ne amintim de câți (neo)protestanți rătăcesc cu Biblia în mână, deși spun că Biblia este singura lor sursă de credință și să ne amintim că Domnul nostru a fost chinuit și omorât de oameni "tari în Scripturi", care aveau în mâinile lor ceea ce pe atunci era Biblia. Iubirea de aproape, în special dacă este un corolar al iubirii de Dumnezeu, este și ea un lucru foarte bun, dar vă întreb: cum poți iubi în singurătate ? Cum se poate să-i critici de dimineața până seara pe preoți și, în același timp, să spui că nu mai poți după aproapele ?

În realitate, greu îi este omului să se mântuiască singur, în afara unei vieți de credință comunitare. Chiar și călugării nu primesc aprobare de a părăsi lavra și a se face pustnici decât după ani mulți de practică: superiorii lor știu foarte bine cât este de riscantă pustia pentru mântuire.

Citat:
In tara nu te simti bine la o biserica, te duci la alta, pe strada alaturata, sau la alta.
Te duci la un preot sau la altul.
In lumi straine abia daca ai o biserica si un preot.
Si acesta parca stie ca nu ai de ales si stie ca are putere mai mare.
Si ce faci daca nu te simti bine, daca iti este mai rau cand te duci la biserica?
N-ai unde te duce in alta parte (daca n-ai masina, bani, etc.)
(...)
Citat:
La ce-mi foloseste sa merg la un preot si o comunicate unde fiecare se gandeste numai la el si la problemele lui si il calca in picioare pe cel care se simte rau, care a ajuns la epuizare de toate felurile?
Iti dai sufletul, te zbati sa fie bine, sa ajuti, te duci, faci, ierti, aperi la nevoie, si ca raspuns…primesti nederptati si “palme”.
Cred că aveți o viziune idealizată asupra a ceea ce se întâmpla când primii creștini L-au urmat pe Isus. Vă propun următorul exercițiu de meditație ignațiană: Faceți parte dintre miile de oameni care întârzie pe Munte ca să Îl vadă și să Îl audă pe Isus. Luați loc pe o piatră și asculta-ți-L ! El este acolo, vorbind despre Fericiri. Îl vedeți ? Iată ochii Săi blânzi, cum devin înflăcărați când ne spune despre ceea ce ne-ar putea aștepta în viața viitoare ! Despre dv vorbește acolo. Despre umilințele pe care le-ați îndurat, despre nedreptățile care vi s-au făcut. Acuma, întoarceți un pic capul și uitați-vă la cei care vă înconjură și Îl împresoară. Nu toți tac, ci mulți sporovăiesc. Sunt printre ei fel de fel de oameni. Sunt transpirați. Sunt și buboși, semnele leprei se văd pe chipul lor. Mai sunt unii nemulțumiți cu dieta: iată, se face seară și organizatorii nu pun la dispoziție altceva decât bucăți de pâine și pește.

Acuma, aveți de ales: plecați sau Îl ascultați pe Domnul în continuare, în mijlocul acestei congregații pestrițe și a oamenilor de adunătură. Ce faceți ? Mergeți acasă, ca să citiți texte în care unii vorbesc despre ceea ce au auzit de la El sau rămâneți ca să Îl auziți pe El ? Mergeți să vă rugați Lui în singurătate, în baza faptului că El este omniprezent, sau rămâneți acolo unde se află prezent în mod fizic și unde ne vorbește în mod direct ? Alegeți un drum sau altul, nu aveți nicio altă alternativă.

Citat:
Si preotul nu intelege. Nu-l corecteaza, nu-l invata nimeni si nu-i pasa, pentru ca stie ca este singurul pe o raza f.mare si poate are si alta sustinere.
O avea si anumite motive sa fie asa cum este. Sunt probleme aici, nu-i pasa nimanui…
Am ajuns sa ma rog sa trimita Dumnezeu pe cineva in ajutor care sa schimbe putin lucrurile, sa-l ajute pe preot dar si pe noi.
In Evanghelia de ieri scria fraza aceea cu iertatul de 77 ori cate 7 si nu mai stiu.
Si daca nu mai poti?
Mereu Dumnezeu și-a ales oamenii Săi. Numai că alegerea Sa a fost adesea surprinzătoare. Poate pentru ca să dovedească măreția Sa, mereu Dumnezeu a preferat mijloacele umane cele mai carente. Nu Iacob era primul născut, ci Esau. Când omul lui Dumnezeu vine să îl caute pe Iosif, acesta, ultimul născut, era singurul de care se rușina tatăl său. Pe Iosif îl trimisese să păzească animalele, nesocotind că ar fi bun la altceva. Tot un cioban, unul adus cu pluta, a fost și Moise. Nici împăratul David nu avea altă ocupație, cine ar fi bănuit că fiul lui Iesei va ajunge în fruntea Regatului Unificat, prefigurându-L pe Domnul ? Iată și din ce fel de oameni nevolnici își alege Isus apostolii: din 12, șapte sunt pescari. Unul e de-a dreptul vameș, etc.

Citat:
Sa ma duc la biserica si sa "vobesc" numai cu Dumnezeu (fara spovedit si alte cele, fara contact cu preotul)?
Adică, să vă faceți protestantă ?

Citat:
Sa raman acasa sa ma rog?
Asta cred că se cheamă "creștin nedominațional", nu ?

Citat:
Sa ma duc la catolici?
Eu vă spun ceea ce v-ar spune preotul catolic: o asemenea cerere de convertire se respinge. Motivul convertirii trebuie să fie dorința de a fi catolic și nu oroarea de a fi ortodox. Nu puteți fi catolică decât atunci când veți ajunge la concluzia că Isus a întemeiat o singură Biserică vizibilă, care străbate istoria și o va însoți secol după secol. Când veți ajunge la concluzia că singura Biserică ce este în același timp unică, sfântă, universală, întemeiată de apostoli și bazată pe învățătura lor este Biserica Catolică. Motive de trecere la catolicism precum "preotul meu dă rasol la sfințirea caselor" ori "congregația mea bârfește și nu există recunoștință pentru aportul meu", în mod hotărât nu sunt valabile, fiindcă nu vin de la Dumnezeu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.01.2012, 21:10:42
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Sophia, Sophia, nu iti lepada credinta ORTODOXA in care ai fost botezata!

Uite, eu stau in Bucuresti, daca nu imi place o biserica, ma duc la alta, daca vad ca e aglomeratie mare intr-una, ma duc la cea de peste drum si asa mai departe. Sunt din familie ortodoxa, sunt in tara mea, in orasul meu, e usor pentru mine. Dar chiar si asa, iti spun sincer ca cel mai de pret lucru pe care il am in viata asta e credinta ortodoxa.

Ne trebuie Biserica, ne trebuie Sfintele Taine pentru mantuire, ne trebuie credinta cea adevarata, cea in care ne-am nascut, pentru mantuire, nu doar faptele. Ne trebuie si preot, da, ca prin el se savarsesc Sfintele Taine, el te spovedeste, el te impartaseste, el te boteaza, cu harul ce ii e dat. Uite, ieri citeam intr-o carte despre par. Arsenie Papacioc cum a a venit la el unul in Vinerea Mare sa se spovedeasca si l-a intrebat: ai tinut post? Nu tinuse, dar facuse un lucru mare: timp de 35 de ani se luptase cu cei din familia lui, care erau cu totii adventisti si voiau sa il faca si pe el sa vina la secta lor. Deci omul asta 35 de ani a aparat ortodoxia in fata rudelor sale. Si l-a pus sa tina post in ziua aia si l-a impartasit parintele, considerand ca vrednic de aceasta.


Sa stii ca nici in tara nu sunt comunitati in biserica. Cel putin, in biserica mea, desi vad aceleasi babe in fiecare duminica, nu stiu cum le cheama sau in ce bloc stau. Dar tot ma bucur ca sunt cu ele in biserica, ma bucur ca ne rugam impreuna, fiecare cum putem, ca suntem in comuniune in rugaciune, chiar daca in lumea de afara ele au problemele lor si eu pe ale mele, pe care numai Domnul le stie si le vede. Nu e bine sa ne punem nadejdea in oameni, ci numai in El.

Tu treci prin momente grele, inteleg acum, dar nu iti lasa credinta ortodoxa, Sophia. Tu stii cum se face trecerea la catolici? Nu iti schimbi pur si simplu biserica si preotul si ai statui in loc de icoane, ci trebuie sa te lepezi de credinta ortodoxa pe care ai avut-o pana atunci,sa recunosti ca ai trait in inselare 40-50 de ani, cati ai tu, ca nu aifost pe calea cea buna si sa primesti alt botez.Iti dai seama, Sophia, sa pui in paranteza, sa stergi cu buretele toata existeta ta de pana acum?! Si pentru ce, pentru o vorba buna si pentru putin respect din partea unor oameni mai civilizati? Pentru iluzia unei vieti mai implinite sufleteste? Nu merita, Sophia! Nu merita!

Ramai in Biserica Ortodoxa, orice ar fi! Uite, daca nu iti place preotul, nu te mai spovedi la el, nu ii mai spune necazurile tale, daca vezi ca mai rau iti face! Tu mai vii in tara, in vacante, macar o data, de doua ori pe an? Cand vii in tara mergi si te spovedesti unde vrei tu, ca avem biserici si preoti berechet! Prinzi Trinitas de acolo? Sunt slujbe in direct. Orice, numai lepadare de credinta nu!

Rog colegii forumisti din strainatate care nu au biserica ortodoxa in zona si care se spovedesc in tara, cand ajung, sa intervina! Sunt sigura ca exista. Ii rog pe toti din strainatate sa intervina pe acest topic, caci este vorba despre un suflet care nu mai poate, care e ispitit teribil!

Poate ar trebui sa te gandesti, pe termen mediu, luand in calcul toate aspectele, daca ti-e mai bine in strainatate sau in tara.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 22.01.2012, 21:31:19
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. V-ati straduit sa ma incurajati, dar mi-este cumva mai rau acum.
Am raspund la cateva probleme ridicate:

1. Nu pot sa ma intorc in tara. Mai au si altii un cuvant de spus.
2. Nu, n-am spus ca sunt cea mai buna din parohie si nici ca sunt nevinovata.
3. Cand spuneam de dus la catolici nu spuneam sa-mi schimb confesiunea, ci merg la ei la biserica. E o diferenta.

Poate ca aveti voi alte solutii, vad ca nu va inspira cele gasite de mine.

Erethorn si Mihnea - am impresia ca va bateti joc de mine prin raspunsurile voastre. Nu de asta am nevoie acum.

Iubirea de oameni are multe forme. Ce legatura are cu preotul?
Nu critic preotii de dimineata pana seara.
Am intalnit si adevarati preoti, care stiu sa se poarte cum trebuie cu oamenii.

Ba da, se poate sa iubesti in singuratate, atunci cand este vorba de Iisus. El este cu tine tot timpul si pretutindeni.
Si macar nu te raneste nimeni si nu iti faci pacate. Macar o vreme poate functiona.

Imaginea descrisa de Mihnea este interesanta, frumoasa.
Am insa doua obiectiuni:
a. Acolo este Iisus, nu un preot care raneste.
Si pe oamenii aceia nu-i cunosc, ei nu ma cunosc. Sunt tot singura. Nu-mi face nimeni nimic. Stau si-l ascult pe Iisus si el ma poate ajuta si vindeca.
Iar Iisus este acolo pentru toti, nu numai pentru unii si nu face discriminari si nu spune la unii da si la unii nu.
Astea sunt diferentele.

Mai este ceva:
Exista totusi si solutii mai aspre (sa scriu la episcopul de care apartinem, sau sa apelez la cineva din cercul (clerical) al preotului).
Dar ma gandesc (deocamdata) la solutii pentru mine.
Poate ca o pauza ar fi buna pentru toti, pana cand o fi mai bine.
Nu vreau sa renunt la El, la biserica si sunt convinsa ca El imi va arata drumul si mie si...poate si preotului meu.
Trebuie sa se schimbe ceva in lumea asta si sa fie mai bine. Inclusiv in Biserica Ortodoxa.
Dar vad ca sunt tot mai multe incercari... (biserici care ard, conflicte in biserici, etc.)
Dumnezeu arata cu degetul ca asa nu se mai poate...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #9  
Vechi 22.01.2012, 21:32:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am ajuns din pacate (a cata oara) la o raspantie si ma tot gandesc. Si trebuie sa iau o decizie ca nu se mai poate.
..................
Ma simt rau (burn-out avansat) si nu mai am putere nici pentru mine, dar pentru altii.

Nu stiu incotro s-o apuc. Voi care din acele cai ati apuca?

Sa ma duc la biserica si sa "vobesc" numai cu Dumnezeu (fara spovedit si alte cele, fara contact cu preotul)?
Sa raman acasa sa ma rog?
Sa ma duc la catolici?
Sophia draga,
echilibru, echilibru, echilibru..
stiu ca e greu, dar nici o cruce nu e usoara.
rugaciune, rugaciune, rugaciune ..
roaga-te la Bunul Dumnezeu sa-ti scoata in cale un duhovnic bun, dar sa faci tot posibilul sa-l cauti si tu.
Pe urma e mai simplu: te sfatuiesti cu el si faci ascultare de el.
Domnul sa te ajute sa iesi cu bine din impasul tau!
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 22.01.2012, 21:43:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul

Tu treci prin momente grele, inteleg acum, dar nu iti lasa credinta ortodoxa, Sophia. Tu stii cum se face trecerea la catolici? Nu iti schimbi pur si simplu biserica si preotul si ai statui in loc de icoane, ci trebuie sa te lepezi de credinta ortodoxa pe care ai avut-o pana atunci,sa recunosti ca ai trait in inselare 40-50 de ani, cati ai tu, ca nu aifost pe calea cea buna si sa primesti alt botez.
Nu este adevarat. Nu ti se cere sa lepezi credinta ortodoxa, ci sa o implinesti. Nu exista re-botez.

Un lucru clar stiu: un crestin nu poate trai fara Sfintele Taine. Si nu exista Sf. Taine fara preot si fara biserica.

Solutia este sa nu te implici in nici un fel de activitati in afara de a participa la Sf. Liturghie. Fara a canta in cor sau mai stiu eu ce.
__________________
„Mare ești tu, Doamne, și preavrednic de laudă (…) Căci pentru tine ne‑ai creat și neliniștită este inima noastră până sa-si afle odihna in tine.” (Sfântul Augustin).
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugaciuni de care avem mare nevoie in timpurile de acum Danette Rugaciuni 56 15.05.2013 02:17:23
avem mare nevoie de ajutor!! alinageo Umanitare 5 29.02.2012 17:13:18
Va rog, avem nevoie de rugaciunile voastre! Anna Vasilica Pocainta 2 24.11.2010 21:24:37
De ce avem nevoie grabnică acum? venypad Despre Biserica Ortodoxa in general 0 04.03.2009 00:10:11
Lasati lumea sa vada ca avem nevoie de Iisus Ioan_Ciobota Generalitati 0 17.02.2008 08:36:51