Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.11.2011, 23:11:45
MARY-A MARY-A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2008
Mesaje: 1
Implicit Cu adevarat Sfintii fac minuni

mereu cand am fost in incercari sau situatii care mi s-au parut fara scapare am cerut ajutorul Sfintilor si ajutorul Maicii Domnului.Poate pe moment am crezut ca nu sunt ascultata ca sfintii nu ajuta chiar pe toata lumea dar mam inselat,nu fac deosebire si nu triaza pe nimeni.Sfantul Mina e unu dintre sfintii ,dragi mie,impreuna cu Sf Nectarie,Ioan Rusul ,Sf Pantelimon,Sf Spiridon care nu inceteaza a ne ajuta si a se ruga impreuna cu Maica Domnului ca sa primim ajutorul de care avem nevoie.Domnul sa ne ajute
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.11.2011, 00:18:42
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARY-A Vezi mesajul
mereu cand am fost in incercari sau situatii care mi s-au parut fara scapare am cerut ajutorul Sfintilor si ajutorul Maicii Domnului.Poate pe moment am crezut ca nu sunt ascultata ca sfintii nu ajuta chiar pe toata lumea dar mam inselat,nu fac deosebire si nu triaza pe nimeni.Sfantul Mina e unu dintre sfintii ,dragi mie,impreuna cu Sf Nectarie,Ioan Rusul ,Sf Pantelimon,Sf Spiridon care nu inceteaza a ne ajuta si a se ruga impreuna cu Maica Domnului ca sa primim ajutorul de care avem nevoie.Domnul sa ne ajute
si mie imi este drag sfantul Mina.... el este si ocrotitorul casei mele...... pe tine cu ce te-a ajutat draga maria??? Doamne ajuta!!!
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.11.2011, 17:50:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Sfinte Mare Mucenic Mina, facatorul de minuni si grabnic ajutator, a revarsat peste noi mila sa cea bogata si ajutorul sau plin de Duhul Sfant, asupra credinciosilor care i-au cerut ajutorul, cu credinta, cu nadejde si inima curata, fiind permanent mijlocitor catre Dumnezeu, sprijinitor moral si datator de puteri sufletesti la grelele incercari ale vietii; in prigoana nedreptatii, in datorii si, mai ales, in pagube de tot felul. Sfinte Mare Mucenic Mina, ajutatorul celor pagubiti, roaga-te lui Dumnezeu pentru noi.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.11.2011, 18:10:29
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Una din cele 2 biserici la care merg poarta hramul Sf Nectarie si Sf Ioan Rusul, doi sfinti care imi sunt tare dragi. Ieri parintele in timpul predicii, vorbind despre despre viata Sf Nectarie, l-a precizat la un moment dat si pe Sf Mina. Parintele spunea ca uneori in cadrul unor minuni exista colaborare intre sfintii parinti, inca o data dovada smereniei lor.

Pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, ale Sfintilor Parintilor nostri si ale tuturor Sfintilor, Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi. Amin.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.11.2011, 23:02:29
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Si pe mine m-a ajutat tare mult Sfantul Mina, pentru ca am putut participa la un concurs foarte important pentru ascensiunea mea profesionala, la care imi era practic imposibil sa ajung, si m-a ajutat apoi sa imi indeplinesc o promisiune. Sfantul mi-a deschis o usa.
Azi m-a ajutat sa ajung si la biserica lui si am fost tare bucuroasa, desi nu am putut sta la coada la moaste. Maine, de ziua lui, va fi si parastasul de noua luni al bunicii, asa ca am nadejde ca va fi un bun mijlocitor.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.04.2012, 16:04:49
MIRELA MIHAESCU MIRELA MIHAESCU is offline
 
Data înregistrării: 20.04.2012
Mesaje: 1
Implicit MIRELA MIHAESCU

Buna ziua . Am trecut si eu printr-o perioada mai grea si la indemnul preotului de la biserica noastra am citit acatistul Sf. Mare Mucenic Mina timp de 40 de zile in postul pastelui. Am simtit o schimbare in bine a mea si a familiei mele. Ii multumesc Sf. Mina pentru ajutor si indemn pe toti care au probleme sa se roage cu credinta pentru ca vor fii ajutati.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2015, 12:07:28
ramonasabo ramonasabo is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.08.2015
Mesaje: 1
Implicit Minunile Sf. Mc. Mina

Vreau sa marturisesc si eu ajutorul primit de la Sf. Mucenic Mina primit de fiecare data cand l-am cerut. Odata am facut o comanda pe internet si am platit o suma destul de mare pentru produsele dorite. Au trecut 2 saptamani si nu am primit nici produsele si nici banii si nici macar un raspuns la mesajele trimise. Am sunat si mi-a raspuns un domn care mi-a spus ca el nu are treaba cu internetul. Mi-am dat seama ca am fost inselata. Procedura de recuperare a banilor ar fi fost cam solicitanta, nu imi doream sa merg pe la politie, banca etc. Intre timp eu ma rugam Sf. Mina si pentru alte probleme si i-am cerut ajutorul, promitand ca voi marturisi minunea. La doua zile dupa ce am sunat sa ma interesez de comanda si mi s -a spus ca nu e nr de contact al vreunui magazin, am primit un mesaj pe telefon in care mi s-a prezentat o persoana si mi-a spus ca i-au intrat in cont niste bani din partea mea si ca avusese un magazin online care este inchis. Si-a cerut scuze pentru neajunsurile provocate , dar a fost plecat in concediu si de abia atunci a vazut banii depusi de mine si mi -a spus ca mi-a trimis banii inapoi in cont. Este cu adevarat o minune. Iti multumesc, Sf. Mina ca m-ai ajutat sa imi recuperez banii si mai ales ca cel ce m-a inselat si a vorbit fatarnic la telefon cu mine si-a recunoscut greseala. Iti multumesc ca ai grija de familia mea si de toti cei care cred in tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.11.2015, 15:56:39
Mihaela Gabriela Mihaela Gabriela is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2015
Mesaje: 1
Smile Buna ziua!

Si eu m-am rugat SF. MINA, SF. EFREM CEL NOU si SF. NECTARIE si m-au ajutat intr-un proces. Sfintii chiar ne ajuta daca credem in ei. Mijlocesc pentru noi in fata Sf. TREIMI si a Maicutei Domnului. Rugati-va din suflet si rezolvarile vor veni. Doamne ajuta la toata lumea, lumineaza-ne mintile si deschide-ne sufletele! Am avut procesul chiar ieri de ziua Sf. Mina si ii multumesc si pe aceasta cale pentru ajutorul dat. Stiu ca m-au ajutat si alti Sfinti carora m-am rugat in aceasta perioada si le multumesc din suflet pentru tot. Ce pot face eu drept multumire este sa marturisesc minunile lor altor oameni si sa ma rog in continuare mai sarguincios. Razboiul este lung, doar am castigat prima batalie. Sa dam slava Domnului!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.11.2015, 19:22:04
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

si pe mine m-a ajutat SF.MC.MINA intr-un proces si apoi eu L-am rugat sa ma ajute sa ma inchin la moastele lui in EGYPT si in 2 saptamini m-am inscris intr-un pelerinaj care a durat doua saptamini in Egypt ,cind am ajuns si la manastirea Sfintului din Egypt.
__________________
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2017, 21:25:47
vasilica eu vasilica eu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.01.2016
Mesaje: 3
Implicit Buna ziua!

De-a lungul timpului sf.Mina mi-a ajutat si m-a scos din diverse imprejurari grele... De curand m-am rugat tremurand sa ii ajute prietenului meu care vrand sa-si schimbe locul de munca dupa ce l-au sunat dupa interviu,si-a dat demisia de la vechiul job. La noul loc de munca dupa vizita medicala i se puneau piedici pentru o afectiune usoara de care nu mentionasera ca ar constitui o problema...Intrata in panica, ca nu stiam efectiv ce sa mai facem ca il trimiteau de colo colo..eu care eram acasa am inceput sa citesc acatistul sf Mina...In cateva ore, cu ajutorul unor oameni buni, totul s-a rezolvat si au acceptat. Sunt convinsa ca sf.Mina a facut asta...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul cuviosului kukșa facatorul de minuni patinina34 Rugaciuni 6 03.11.2012 01:45:51
Sfantul Mare Mucenic Areta Intrebari utilizatori 0 24.10.2010 22:10:51
Sfantul Mare Mucenic MINA icamilin Diverse Sarbatori 3 17.11.2008 23:03:46
Sfantul Mare Mucenic Mercurie cristiboss56 Rugaciuni 3 05.01.2008 14:20:11
Sfantul Mucenic Mina alecsandru Stiri, actualitati, anunturi 8 11.11.2006 16:00:48