Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.06.2006, 21:59:54
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

fratilor sa-i lasam in pace pe sectari pt ca noi nu-i putem opri ei trebuie sa existe, amintiti-va ce a zis Mantuitorul cu referire la prorocii mincinosi, ei trebuie sa vina, stiti ca in ortodoxie e la loc de cinste smerenia, sa dam dovada de smerenie, sa-i lasam in pace, si inca ceva, propovaduire mai multa din partea noastra, cam putin ne miscan, si nu ma refer la prozelitism ci la propovaduire in cadrul bisericii noastre mai mult ar fi necesar, Domnul sa ne ajute Credinta vine p masura faptelor (Parintele Cleopa)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.03.2008, 17:17:20
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
sa dam dovada de smerenie, sa-i lasam in pace, si inca ceva, propovaduire mai multa din partea noastra, cam putin ne miscan, si nu ma refer la prozelitism ci la propovaduire in cadrul bisericii noastre mai mult ar fi necesar, Domnul sa ne ajute Credinta vine p masura faptelor (Parintele Cleopa)
Macar de ne-am stradui chiar si numai in propriile noastre familii sa-i aducem pe toti la Cele Sfinte, ce bine ar fi!:)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 18.03.2008, 01:43:40
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

danyel, iti dau dreptate, mai ales ca si eu am realizat de curand ca noi nu putem distruge raul, sau sa-l indepartam definitiv, ci putem doar sa ne ferim de el.
Se simte nevoia de mai multa propovaduire, nu ca prozelitism, ci chiar pentru membrii BOR, caci traim vremuri grele, cu profeti mincinosi si oamenii trebuie sa cunoasca Adevarul, pentru a nu se sminti.
Din pacate tendinta ecumenica, resimtita tot mai mult, naste un semn de intrebare:
oare ceea ce auzim ca se predica mai e Adevarul sau un adevar adaptat intereselor timpului? Intreb, caci am auzit de curand ca botezul catolic e la fel ca botezul ortodox. Citind despre botez, am constat ca acesta e un adevar relativ. Si atunci ce ne mai ramane? Cititul si preotii care se tin de adevarul etern.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.03.2008, 08:33:51
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Intreb, caci am auzit de curand ca botezul catolic e la fel ca botezul ortodox. Citind despre botez, am constat ca acesta e un adevar relativ. "

Botezul nu e un adevar relativ ,el e mantuitor ,adica o conditie a mantuirii.
S-a spus ca botezul catolic nu e valabil pt.ca nu se face prin scufundare.
Par.Nicolae Steidhart a fost botezat in inchisoare si a simtit binefacerile botezului o saptamina dupa ,cu toate ca el nu a fost scufundat.
La botez se invoca duhul sfant care coboara asupra celui botezat ,drept pentru care atunci cand botezul nu se savarseste bine ,cel botezat poate sa faca epilepsie ,sa fie stapinit de un duh rau.Am spus ca poate ,nu obligatoriu.
Nu eu spun asta ci am citit in marturiile par.Cleopa.
Nu trebuie sa ne mahnim ca botezul catolic e bun ca si cel ortodox ,catolicii au fost ortodocsi ca si noi ,ei au pierdut multe din ortodoxie ,printre care si impartasirea cu singele Matuitorului ,dar sa ne gandim ca cei care s-au nascut catolici si duc o viata dreapta se pot mantui si ei.
Au trecut 1000 de ani de la separare ,ce vina au cei de acum?
Important este pentru noi sa traim in continuare ca si pina acum ,sa nu ne ia sf.Taine ale bisericii chiar daca se spune ca si catolicismul e bun.
Poate e bun pentru cei care traiesc acolo ,nu pentru noi.
Mai rau este ce se intampla acum ,cum scrie sf.Nicolae Velimirovici,pentru asta sa ne ingrijoram:
"Europa de azi nu este nici catolică și nici luterană. Ea se află deasupra și în afara amândurora. Ea este cu totul pământească, fără a avea măcar dorința de a urca la cer, fie cu pașaportul infailibilității papei, fie pe scara înțelepciunii protestante. Ea neagă cu totul călătoria din această lume. Ea vrea să rămână aici. Ea vrea ca mormântul să-i fie leagăn. Ea nu are cunoștințe despre cealaltă lume. Ea nu simte mireasma cerească. Ea nu-i vede pe îngeri sau pe sfinți în visurile sale. Nu vrea să audă de Prea Sfânta Născătoare de Dumnezeu. Destrăbălarea o face să urască fecioria. Întreaga Europă este acum cufundată în întuneric. Toate lumânările sunt stinse. Oh, ce întuneric cumplit! - Sf. Nicolae Velimirovici"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.03.2008, 13:31:09
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anita, nu ma refeream la botez ca la un adevar relativ, ci la botezul ortodox si cel catolic, care nu sunt identice. Imi pare rau ca am dat ocazia printr-o formulare defectuoasa, la o neintelegere. Deci, nu cred, ca e tot una daca imi botez copilul ortodox sau catolic.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 18.03.2008, 13:43:10
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Anita, nu ma refeream la botez ca la un adevar relativ, ci la botezul ortodox si cel catolic, care nu sunt identice. Imi pare rau ca am dat ocazia printr-o formulare defectuoasa, la o neintelegere. Deci, nu cred, ca e tot una daca imi botez copilul ortodox sau catolic.
Asa este ,dar si botezul catolic e mantuitor chiar daca nu se face prin scufundare ,caci si crestinii din primele secole se botezau maturi fiind ,deci tot prin stropire.
Daca il botez la catolic copilul devine catolic ca si confesiune.
Macar de ar trai catolicii din Europa apuseana in armonie cu dogmele catolice ,dar ateismul a luat avant in vest,bisericile sunt goale.
Si ma intreb cine sa fie de vina pt.asta ,biserica sau cresterea nivelului de trai care l-a departat pe om de Dumnezeu?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 18.03.2008, 15:27:47
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anita, unde ai citit ca botezul maturilor se facaea la inceput prin stropire, cand noi avem botezul Mantuitorului prin afundare in apa Iordanului?
Elena "Va iubesc", a povestit aici pe forum ca a vazut in Alpi locuri de botez al crestinilor din primele secole, si ne-a spus ca se facea intocmai ca botezul ortodox.
Anita, tu daca ai avea acum un copil nou-nascut, l-ai boteza catolic sau ortodox?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.03.2008, 15:53:57
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Anita, unde ai citit ca botezul maturilor se facaea la inceput prin stropire, cand noi avem botezul Mantuitorului prin afundare in apa Iordanului?
Elena "Va iubesc", a povestit aici pe forum ca a vazut in Alpi locuri de botez al crestinilor din primele secole, si ne-a spus ca se facea intocmai ca botezul ortodox.
Anita, tu daca ai avea acum un copil nou-nascut, l-ai boteza catolic sau ortodox?
L-as boteza ortodox ,dar sunt copii crescuti la orfelinate de 8-10 ani care sunt botezati fara a fi scufundati in apa ,asta nu inseamna ca e botezat catolic.
Parintele N.Steidhardt a fost botezat in inchisoare de par.Mina Dobzeu ,aveau apa intr-o cutie de conserva ,e important cum se face lepadarea ,ca acel copil sau om sa fie aparat de vrajmas in timpul vietii lui.Aici e marea taina ,apa sfintita se foloseste oricum dar si rugaciunile care se fac pentru a aduce sf.duh peste acel om sunt esentiale.
Botezul asa cum il fac ei nu le impiedica mantuirea ,altele sunt ,ce ziceti la a doua venire Hristos se va uita cum am fost botezati ,prin stropire sau scufundare?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.03.2008, 20:32:03
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

anita: [i]"L-as boteza ortodox "

Multumesc, Anita. asta vroiam sa aud.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 23.03.2008, 01:04:38
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Anita: "Botezul asa cum il fac ei nu le impiedica mantuirea ,altele sunt ,ce ziceti la a doua venire Hristos se va uita cum am fost botezati ,prin stropire sau scufundare?

Anita, nu cred ca tu consideri ca exista niste gesturi gratuite in Sfintele Tainele. Sunt de acord ca exista exceptii, precum cele enumerate de tine, dar daca era la fel de buna stropirea, precum este scufundarea, atunci si BO ar fi ales aceasta varianta mult mai simpla. Ori scufundarea are inteleseul ei. La fel si Mirungerea, care la catolici se face abia la 10 ani. Copilul traieste deci 10 ani fara pecetea Duhului Sfant.
Cand nu stii nimic despre botez, merge oricum; dar daca tot am aflat, nu mai e totuna.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre umilinta si smerenie ionut12 Generalitati 14 17.03.2012 09:03:52
Smerenie Carine Generalitati 25 28.07.2011 16:45:46
credinta si smerenie doinita.p Intrebari utilizatori 11 10.07.2011 23:29:06
Despre smerenie adam000 Pocainta 14 30.09.2010 15:14:39
falsa smerenie ioanhodean Pocainta 19 17.06.2008 17:26:51