Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.02.2011, 16:03:22
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
"Minuni si false minuni" - Mihai Urzica
Daca nu ai cartea (eu am downloadat-o de undeva... e scanata dupa original) lasa-mi o dresa de mail pe privat.
Pe scurt ce am inteles eu din cazul Petrache Lupu: invataturile pe care pretindea ca i le-a transmis Dumnezeu (Mosu) nu corespund nici cu biblia, nici cu partea de dgomatica a bisericii ortodoxe.
Păi înseamnă că voi nu priecpeți nici Biblia și nici nu înțelegeși calea dogmatică a dreptății.

Moșul Dumnezeu era întru proorocie și ne-a proorocit lucruri care s-au împlinit și au fost multe minuni și însănătoșiri care se lucrau prin Hristos și prin slujitorul ciobănaș, spre slava Lui Dumnezeu...

Învățătura de atunci e simplă din moment ce o pricepea și un cioban, dar mă mir cum unii nu pot pentru ca s-o priceapă nici azi, era vorba că: omul ar trebui să lase păcatul dacă nu vrea să vină nenoricirile peste el... n-a ascultat omul de Dumnezeu și iată că au venit nenoriciri mari peste om.

Păi dacă puterea Domnului l-a urmat pe ciobănașul de la Maglavit, puterea credinței și smereniei și ascultării, ce ați mai vrea voi ca să credeți că a fost de la Dumnezeu lucrarea aceea?

Cum deosebiți voi lucrările? Așteptați confirmare de la cine? De la comisia întrunită să ce? Să ispitească pe Dumnezeu?

Vicleanul diavol vă învață mereu să nu credeți și să nu așteptați nimic ci să continuați mersul cu gLumea... și voi îl credeți... dar de sus, toate minunile care vă îndeamnă la ascultare de Dumnezeu spre slava Lui sunt un prim pas spre a crede în ele și nu mereu ca să vă îndoiți...

De ce nu vă îndoiți de filme, de teatre, de muzici, de visele deșarte, de goliciuni, de baruri, de științele false ale gLumii, de toată șleahta de mincinoși ci vă îndoiți de aparițiile Marianice... sau ale Domnului sau ale îngerilor... păi deosebiți ce anume vă îndeamnă și ce vă învață ca să nu o pățiți ca mahomed... dar dacă pricepeți ce vă învață și dacă știți că e bine, pentru ce tot căutați chichițe scripturistice? Sau credeți că Dumnezeu trage la xerox cărțile și faptele? Duhul Sfânt e viu și ascultând de El devin faptele curate și vii, deci teoria este Duhul Sfânt, povața cea bună, și cine face exact conform teoriei, crede și ascultă întocmai, acela nu va greși... iar îndoielile și lipsa discernământului îi fac pe majoritatea să aplice legea: totul sau nimic, adică ori toate sunt de sus de la Dumnezeu, ori toate sunt false și deci de la cel rău, sau mai sunt unii care zic și susțin că nu este nimic decât o maimuță cu idei fixe...

Deci deosebirea duhurilor e simplă:

-dracul te duce fie în semeția de sine fie în smerenia desfrânată fie între ele, adică un tip echilibrat care le are pe amândouă astea amestecate,

deci dacă ești îndemnat la Credință în Dumnezeu prin Hristosul cel Adevărat pentru ce te tot îndoiești preferând să fi mai mult sceptic și îndoielnic?

Sau voi vă temeți de o învățătură? Păi câtă învățătură mincinoasă e pe pământ că mă apucă damblaua și iată nimeni nu e zăbavnic, nimeni nu se sfiește ci învață mereu din ele chiar toată viața, deși majoritatea sunt distrugătoare de suflet... dar iată că atunci când e vorba de ceva mai minunat gata, nu mai crede nimeni și nimeni nu citește din ele ci cu toții sunt siguri de verdictul celui ce a osândit complet absurd.

Luați ce e bun, căci ce e bun e de la Dumnezeu, dar bun pentru Duh și suflet și nu pentru poftele și păcatele trupești.

Păi care e învățătura sau proorocia dată la Medjugorje?

Last edited by vsovivi; 17.02.2011 at 16:12:57.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.06.2015, 01:22:58
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Așa zisele apariții, sau, mai exact, "viziuni" de la Medjugorje trebuie luate cu titlul de inventar, până ce Biserica se va pronunța. Până acum, doi episcopi ai locului, în mod succesiv, au cercetat fenomenul și nu au descoperit nimic supranatural: verdictul Bisericii Particulare este: non-constat de supernaturalitate. O comisie romană investighează în prezent, la rândul ei, dar ar fi neobișnuit ca verdictul acestei comisii să răstoarne verdictul dat de episcopul locului. Mulți oameni ai Bisericii observă indicii care ar sugera, mai degrabă, că este vorba de impostură, dacă nu chiar de influență demonică. Deocamdată, catolicilor le este interzis să susțină în public realitatea viziunilor de acolo, să propage "conversațiile cu Sf Fecioară" în orice fel, să califice drept "sanctuar marian" locul unde ar avea loc pretinsele apariții, să organizeze pelerinaje publice acolo. Din păcate, viermele neascultării și schismei nu doarme, și nu toți catolicii fac asta. Un articol mai vechi de-al meu pe această temă este aici: http://regnabit.wordpress.com/2010/0...ta-medjugorje/
Intre timp, comisia despre care vorbeam in acest mesaj de acum cativa ani si-a incheiat activitatea. Rezultatele au fost ratificate de cardinal Muller, prefectul Congregatiei Pentru Doctrina Credintei.

Asa cum era de asteptat, raportul este negativ. "Vizionarii" trebuie izolati. Ei nu vor putea fi primiti in biserici pentru "intalniri" sau "marturisiri publice" asa cum se facea pana acum. Orice referire la "aparitii" trebuie evitata. Biserica construita la Medjugorje va fi un loc de rugaciune, ca orice loc de rugaciune.

La verdictul dat de comisie a contribuit hotarator faptul ca vizionarii au castigat bani, facandu-si agentii de voiaj si hoteluri. Nu s-a intalnit in Biserica vreun caz de viziuni reale in care vizionarul sa isi faca avere in baza viziunilor. De asemenea, au aparut invidii si concurenta intre ei. In sfarsit, dupa cum apreciaza fostul Sfant Oficiu al Inchizitiei, "mesajele" analizate in acesti ani contin atat contradictii unele cu altele, cat si erori teologice.

Ceea ce, deocamdata, nu transpare in presa este concluzia Congregatiei privind cauzele inselaciunilor de la Medjugorje: escrocherie sau posesie ? Printre randuri, intelegem ca varianta escrocheriei este favorizata.

Sursa: http://lesuisseromain.hautetfort.com...e-5645847.html
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.06.2015, 02:09:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ei, asa e ca ortodocsii este mai istetzi?

Ca au dat cam acelasi verdict (unii inclinand pentru posedare), ani inainte sa traga comisia concluzii.

Trebuiau intrebati ei, de la bun inceput, salvau si timp si bani.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.06.2015, 07:01:01
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Are Chira socotoială! Cu duhul lumii ești, cu duhul lumii cercetezi!
Oricum, bine și mai târziu!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.06.2015, 10:11:14
Vitiate Vitiate is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.05.2015
Locație: Dromund Kaas
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 268
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Intre timp, comisia despre care vorbeam in acest mesaj de acum cativa ani si-a incheiat activitatea. Rezultatele au fost ratificate de cardinal Muller, prefectul Congregatiei Pentru Doctrina Credintei.

Asa cum era de asteptat, raportul este negativ. "Vizionarii" trebuie izolati. Ei nu vor putea fi primiti in biserici pentru "intalniri" sau "marturisiri publice" asa cum se facea pana acum. Orice referire la "aparitii" trebuie evitata. Biserica construita la Medjugorje va fi un loc de rugaciune, ca orice loc de rugaciune.

La verdictul dat de comisie a contribuit hotarator faptul ca vizionarii au castigat bani, facandu-si agentii de voiaj si hoteluri. Nu s-a intalnit in Biserica vreun caz de viziuni reale in care vizionarul sa isi faca avere in baza viziunilor. De asemenea, au aparut invidii si concurenta intre ei. In sfarsit, dupa cum apreciaza fostul Sfant Oficiu al Inchizitiei, "mesajele" analizate in acesti ani contin atat contradictii unele cu altele, cat si erori teologice.

Ceea ce, deocamdata, nu transpare in presa este concluzia Congregatiei privind cauzele inselaciunilor de la Medjugorje: escrocherie sau posesie ? Printre randuri, intelegem ca varianta escrocheriei este favorizata.

Sursa: http://lesuisseromain.hautetfort.com...e-5645847.html
Slava Domnului. Probabul ambele.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 14.01.2016, 12:21:20
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Imi cer scuze ca redeschid aces topic..stiu ca este vechi si s-a vorbit mult pe tema asta...Pe mine ma intereseaza cineva care a mai fost si care m-ar putea ajuta cu niste detalii...Stiu ca exista un drum anevoios si abrupt, de vreo 2-3 km pe care care pelerinii il urca pt a primi ajutor de la Maica Domnului..unii dintre ei chiar desculti...
Mi-ar putea spune cineva cam cat dureaza...si daca l-as putea urca cu copilul in brate..nu cred ca rezista el atatia km pe picioarele lui...Am cautat pe net si pelerinaje sunt si anul acesta in Medjugorje .Daca ma ajuta bunul Dumnezeu, poate ajung si eu acolo, desi sunt ortodoxa..
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 14.01.2016, 15:39:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RedRose Vezi mesajul
Imi cer scuze ca redeschid aces topic..stiu ca este vechi si s-a vorbit mult pe tema asta...Pe mine ma intereseaza cineva care a mai fost si care m-ar putea ajuta cu niste detalii...Stiu ca exista un drum anevoios si abrupt, de vreo 2-3 km pe care care pelerinii il urca pt a primi ajutor de la Maica Domnului..unii dintre ei chiar desculti...
Mi-ar putea spune cineva cam cat dureaza...si daca l-as putea urca cu copilul in brate..nu cred ca rezista el atatia km pe picioarele lui...Am cautat pe net si pelerinaje sunt si anul acesta in Medjugorje .Daca ma ajuta bunul Dumnezeu, poate ajung si eu acolo, desi sunt ortodoxa..
In niciun caz nu trebuie sa mergi acolo, chiar si catolicii nu recunosc acele aparitii. Acolo nu apare Maica Domnului, ci duhuri rele care pretind ca sunt o femeie. Multi ortodocsi care au fost acolo s-au intors catolici sau cu un duh strain. Eu nu inteleg, Sfantul Nectarie, care are sfinte moaste in Bucuresti si alte cateva localitati, se stie ca vindeca si e grabnic ajutator pentru oricine. Iar unii vor sa se duca la Medjugorje, unde nu stiu daca s-a auzit de cazuri de vindecari.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 14.01.2016, 15:44:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Un material ortodox despre Medjugorje.
http://www.ortodoxie-catolicism.ro/3...ioan-butiurca/
Reply With Quote
  #29  
Vechi 14.01.2016, 16:58:48
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Un material ortodox despre Medjugorje.
http://www.ortodoxie-catolicism.ro/3...ioan-butiurca/
Excelent material, Catalin, merci mult. Not to mention ca cele doua tampenii spuse de entitate, alea cu "sufletul la patru luni jumate" (ceea ce sustine avortul), si idiotenia ozenistica, ar fi suficiente, aparte de orice concluzie ar fi ajuns o comisie bisericeasca, sa opreasca pe orice credincios catolic cu trezvie. Bine, la ei din pacate disciplina e la extrema cealalta fata de popoarele est-europene. Si ar fi bine daca ar fi fost doar escrocherie. Escrocherie e sistemul capitalist mondial, sistemul bancar in sine, ideea de democratie burgheza, UE, USA si ONU, asa-zisa lupta NATO impotriva ISIS, etc. sunt escrocherii, de o amploare planetara. In cazul discutat insa, e un amestec infiorator de escrocherie politica locala si vrajitorie tipica baietilor care faceau pe la 800 spectacole ozenistice la Tours, pare-mi-se (vezi o anume cartede Jacques Vallee). Ai inteles ce vreau sa zic...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 18.01.2016, 14:42:16
RedRose's Avatar
RedRose RedRose is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 247
Implicit

Multumesc, Catalin pentru materialul postat.Intr-adevar, este excelent....M-ai pus pe ganduri..
Intr-adevar, toti pelerinii care vin acolo,vin din disperare...Toti se roaga pentru sanatate si ajutor de la Dumnezeu si toti fac acest pelerinaj in speranta ca vor fi ajutati.
Insa nu toti primesc ceea ce vor...
__________________
Pentru un om cu picioarele goale, fericirea e o pereche de pantofi.Pentru un om care poarta pantofi vechi,fericirea este o pereche de pantofi noi,iar pentru omul care nu are picioare,fericirea este sa mearga descult.
Masoara fericirea cu ceea ce ai,nu cu ceea ce-ti lipseste!
Reply With Quote
Răspunde