Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #801  
Vechi 23.03.2014, 00:04:37
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Gresit spus "de la Apostoli pana azi". Sfintii Apostoli au pazit ziua de odihna inchinata Domnului, ziua a saptea. Mai tarziu a venit trecerea la pazirea zilei soarelui (dupa obiceiul multimii de pagani, crestinati in masa). Apoi, prin sec.4. ziua soarelui a fost denumita fortata ziua Domnului si asa s-a ajuns la ceea ce avem astazi.
Si pentru afirmatia asta te bazezi pe Sf Scriptura care este jurnalul cu tot ce au facut Apostolii. Stiu deja.
Era doar o remarca. Nu stau sa intru in dispute inutile. Indoctrinarea e maxima si nu cred (sunt convins mai degraba) ca oricate argumente ti s-ar aduce ti-ai schimba parerea.
Dar... am sa raspund la altceva.



Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Nu este bine sa minti, in timpul postului.
Sunt de acord.

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
"Bezmeticii" despre care vorbesti (adventistii de ziua a saptea) nu au nici o treaba cu aiurelile despre sfirsitul lumii. Dimpotriva, ei cred cu putere in revenirea Domnului si un nou inceput (fara sa fi calculat data cand se va intampla asa ceva).
Ietete. Cine minte acum?
Ia spune-ne si noua cum au aparut "adventistii de ziua a saptea"? Ca sa nu spui dupa ca as minti eu, spune tu pe scurt istoria lor si cum au aparut.


Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Nu se impaca deloc. In privinta pazirii zilei intaia (duminica) nu poti spune niciodata "asa zice Domnul" (poti spune "asa zice omul"). Pe cand, pazitorii zilei a saptea pot spune cu convingere "asa zice Domnul".
Duc discutia altundeva. Nu ma intereseaza partea cu ziua Domnului pentru ca este inutila (discutia). Dar tu de fapt spui ca toate sectele care tin ca zi a Domnului duminica nu se bazeaza doar pe Sf Scriptura si ca de fapt au preluat invatatura de la BO si BC, da? Deci se bazeaza pe traditie?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #802  
Vechi 23.03.2014, 00:10:12
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Si, ce crezi ca facea Adam in timp ce Insusi Tatal se odihnea in ziua a saptea (desi Dumnezeu nu oboseste - doar ne arata, prin exemplu Personal ce trebuie sa facem)?
Hai ca mi-a placut asta. Esti tare.
Dar de ce s-o fi odihnit Dumnezeu? A obosit?
Uite ce inseamna odihna: "ODÍHNĂ, (3) odihne, s. f. 1. întrerupere temporară a unei activități în scopul refacerii și al întăririi forțelor;"
Si daca tot te bazezi doar pe Sf Scruptura poate ne dai si noua pasajul unde Dumnezeu se "odihnea" saptamanal. Ca din ce am citit eu se spune doar ca S-a odihnit in ziua a saptea, prima dupa creatie. Nu spune nicaieri ca S-a odihnit in fiecare a saptea zi, ca i-ar fi zis lui Adam sa faca asa ceva...
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #803  
Vechi 23.03.2014, 14:46:14
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Hai ca mi-a placut asta. Esti tare.
Dar de ce s-o fi odihnit Dumnezeu? A obosit?
Uite ce inseamna odihna: "ODÍHNĂ, (3) odihne, s. f. 1. întrerupere temporară a unei activități în scopul refacerii și al întăririi forțelor;"
Si daca tot te bazezi doar pe Sf Scruptura poate ne dai si noua pasajul unde Dumnezeu se "odihnea" saptamanal. Ca din ce am citit eu se spune doar ca S-a odihnit in ziua a saptea, prima dupa creatie. Nu spune nicaieri ca S-a odihnit in fiecare a saptea zi, ca i-ar fi zis lui Adam sa faca asa ceva...
Si iarasi, nu scrie in nici unde ca pana la Moise ar fost pazit sabatul.
Dar vasinec nu vrea sa inteleaga asta. El vrea doar sa isi impuna minciuna.
Reply With Quote
  #804  
Vechi 25.03.2014, 07:57:26
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ceea ce pierzi din vedere atunci când alegi să fii fidel Legii Vechi este tocmai Legea Nouă - a harului, a iubirii, a Învierii.
Nu pierd nimic din vedere. Legea se impaca minunat cu harul, iubirea si invierea. Sfantul Apostol Ioan ne spune : "Dragostea de Dumnezeu sta in pazirea poruncilor Sale" (1 Ioan 5:3).

Sa inteleg ca tu ai ceva impotriva Celor 10 Porunci Dumnezeiesti (sau a vreuneia dintre ele)?


Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Pentru că ziua duminicii (în care, de altfel, ucenicii începuseră să se întâlnească încă din prima săptămână de după Înviere, când Domnul vine între ei iar Toma îi atinge rănile) nu este doar prima zi a săptămânii („cea una”, cum este numită în Evanghelii), ci, pentru creștini, este a opta zi, a Învierii, cea care urmează după ce Dumnezeu a creat lumea. Ea este cu totul nouă, după cum învierea este nouă, de aceea nu este tot una cu ziua de odihnă.
În această zi a învierii (duminica) creștinul merge la Liturghie, unde intră și petrece (aici și acum) în împărăția lui Dumnezeu (asta este Biserica), împreună cu Hristos cel înviat.
Nu am inteles nimic. Ziua intaia este ziua a opta.... s.a.m.d.

Mai bine aratai un singur verset (daca exista) in care Domnul sau Sfintii Sai Apostoli sa ne indemne sa pazim ziua intaia, in loc de ziua binecuvantata si sfintita de Dumnezeu (ziua a saptea).
Reply With Quote
  #805  
Vechi 25.03.2014, 08:21:03
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Si pentru afirmatia asta te bazezi pe Sf Scriptura care este jurnalul cu tot ce au facut Apostolii. Stiu deja.
Era doar o remarca. Nu stau sa intru in dispute inutile. Indoctrinarea e maxima si nu cred (sunt convins mai degraba) ca oricate argumente ti s-ar aduce ti-ai schimba parerea.
"Indoctrinarea este mazima" - zici. Ai dreptate. Dar sunt indoctrinat de invataturile Sfintei Scripturi (exclus traditie, teorii, filozofii, etc.). Arata-mi cu Sfanta Scriptura ca Cele 10 Porunci nu mai sunt valabile (in totalitate) si nu o sa le mai sustin pazirea.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Ietete. Cine minte acum?
Ia spune-ne si noua cum au aparut "adventistii de ziua a saptea"? Ca sa nu spui dupa ca as minti eu, spune tu pe scurt istoria lor si cum au aparut.
Eu, sigur nu. Tu confunzi "miscarea adventa" din anii 1843-44, cu adventistii de ziua a saptea (aparuti, oficial, in anul 1863). Miscarea adventa a fost un fenomen multiconfesional. Adventistii de ziua a saptea au aparut abia dupa ce aceasta miscare s-a stins.

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Duc discutia altundeva. Nu ma intereseaza partea cu ziua Domnului pentru ca este inutila (discutia). Dar tu de fapt spui ca toate sectele care tin ca zi a Domnului duminica nu se bazeaza doar pe Sf Scriptura si ca de fapt au preluat invatatura de la BO si BC, da? Deci se bazeaza pe traditie?
Foarte corect. Cei ce tin ziua intaia (duminica) nu au nici un argument scripturistic. Domnul nu a binecuvantat si sfintit ziua intaia si nici nu ne-a spus sa o pazim.

Pazirea zilei intaia (duminica) are de-a face strict cu traditia. Chiar am urmarit (pe internet) o serie de intruniri intre 3 lideri bisericesti (un preot ortodox, un pastor baptist si pastor penticostal). Se dezbateau cele 10 porunci. In seria dedicata poruncii a 4-a, s-a ajuns cumva la ideea pazirii zilei intaia (duminica). Am auzit, de mai multe ori, expresia "conform traditiei".. Dar, niciodata, cei 3, nu au spus "conform Scripturii". Nu aveau cum sa spuna asa ceva.

P.S. Daca vrei, iti trimit un link cu dezbaterea respectiva.
Reply With Quote
  #806  
Vechi 25.03.2014, 08:38:11
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Si iarasi, nu scrie in nici unde ca pana la Moise ar fost pazit sabatul.
Inseamna ca au pazit ziua intaia (duminica). Chiar de la facerea lumii, Dumnezeu a binecuvant si sfintit ziua a saptea si S-a odihnit in acea zi (Facerea 2:1-3) iar oamenii or fi pazit ziua intaia. Ce zici, iti place teoria asta? Se potriveste cu credinta ta?

Pr. Mihai, poate stii ca unele carti ale Bibliei nu trateaza problema poruncilor (asta nu inseamna ca personajele din acele carti nu au pazit poruncile). Iti dau ca exemplu 6 (sase) carti consecutive, din Biblie, unde nici macar nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea si totusi personajele din acele carti au pazit (fara doar si poate) ziua a saptea. Vezi cartile: Iosua, Judecatori, Rut, 1 Regi, 2 Regi, 3 Regi, 4 Regi. Nu te poti indoi ca personajele din aceste carti au pazit sabatul (ziua a saptea). Pedeapsa pentru nepazirea poruncii a 4-a era uciderea cu pietre. Totusi, in aceste carti nu apare cuvantul "sabat" sau ceva referitor la pazirea zilei a saptea.


Tu vrei ca Biblia sa fi fost scrisa dupa mintea ta. Nu este asa.


Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
Dar vasinec nu vrea sa inteleaga asta. El vrea doar sa isi impuna minciuna.
Preot Mihai, despre ce minciuni vorbeti? Una din Cele 10 Porunci Dumnezeiesti este o minciuna? Faptul ca singura zi din saptamana, binecuvantata si sfintita de Dumnezeu este ziua a saptea, este o minciuna?
Reply With Quote
  #807  
Vechi 25.03.2014, 10:05:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
Nu am inteles nimic. Ziua intaia este ziua a opta.... s.a.m.d.
Nu sunt convins că dorești să înțelegi, însă poate le va fi altora de folos. Poate nu m-am exprimat prea clar, și atunci poți găsi un răspuns mai bine formulat aici.

Îl redau mai jos, pentru că nu este prea lung:

Citat:
Ziua sabatului este ziua a șaptea, este ziua de odihnă a lumii acesteia, ultima zi a săptămânii. Ziua, următoare, duminica, simbolizează prima zi a creației dar și ultima zi a Împărăției lui Dumnezeu, ziua a opta. Prima zi este, în plus, și ziua a opta, ziua de dincolo de hotarele lumii acesteia, ziua din lumea care va să vină, ziua de odihnă din Împărăția lui Dumnezeu. Numărul opt are o semnificație simbolică atât în tradiția spirituală ebraică cât și în cea creștină, unde semnifică mai mult decât completare și deplinătate. Opt semnifică Împărăția lui Dumnezeu și viața în lumea ce va să vină, șapte fiind numărul timpurilor din lumea aceasta pământeană. Pentru creștinii ortodocși, duminica este ziua învierii Domnului din morți, ziua judecății lui Dumnezeu și a victoriei anunțate de profeți. Duminica inaugurează prezența și puterea "împărăției ce va să vină", deja prezentă în viața lumii acesteia. Este prăznuirea săptămânală a Sfintelor Paști. (Orthodox Wiki)
Reply With Quote
  #808  
Vechi 25.03.2014, 16:15:43
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
I
.....

vasinec, subiectul a fost dezbatut de "n" ori. Nu are rost sa iti pui din nou placa asta uzata.
p.s. vei fi iar banat.
Reply With Quote
  #809  
Vechi 25.03.2014, 16:35:59
zanzabucu14 zanzabucu14 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.03.2014
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
vasinec, subiectul a fost dezbatut de "n" ori. Nu are rost sa iti pui din nou placa asta uzata.
p.s. vei fi iar banat.
Mihai, un preot (cum esti tu) ar trebui sa raspunda la ceea ce se discuta. Eu am raspuns afirmatiilor tale. Raspunde si tu la randul tau.

As vrea sa aflu de la tine cateva raspunsuri. Incepem cu intrebarea:
- ce parerea ai de faptul ca in 6(sase) carti consecutive din Biblie nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea, desi personajele din acele carti au pazit (cu siguranta) ziua a saptea? Poti face o paralela intre cele 6 carti si cartea Facerii (unde, de asemenesa, nu sunt tratate explicit poruncile)?

Astept un raspuns competent, de la o persoana competenta (cum esti tu). Nu poti trata cu "ignore" sau cu devieri un simplu credincios de alta confesiune.

P.S. Sunt convins ca nu ai avut nici un amestec si ai plans oridecate ori am fost banat.
Reply With Quote
  #810  
Vechi 25.03.2014, 16:39:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de zanzabucu14 Vezi mesajul
- ce parerea ai de faptul ca in 6(sase) carti consecutive din Biblie nu se pomeneste despre pazirea zilei a saptea, desi personajele din acele carti au pazit (cu siguranta) ziua a saptea?
Cu siguranta cum?
Cum reusiti sa mintiti cu atata nerusinare spunand ca Adam ar fi pazit Sabatul de ex. cand Biblia nu spune nimic in acest sens?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Atitudinea ortodoxa fata de oamenii de alte culte religioase PetruD Morala Crestina 947 03.02.2013 10:31:35
Care este rostul pe pamant a celor necasatoriti si a celor fara copii? sophia Nunta 52 18.10.2010 12:02:02
Din famila mea multi au trecut la adventisti si la alte secte beliver Secte si culte 145 30.04.2010 18:06:16
O cantare ciudata, exsultet de ce se canta in BC si in alte "culte crestine" la Pasti mihailt Generalitati 8 17.04.2010 02:20:05