Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #391  
Vechi 09.09.2016, 16:43:17
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si eu ti-am zis ca e secta si asta e :)

Si tu ai recunoscut ca e secta, ca nu sunteti sub ascultare decat de fantome albastre care exista doar in imaginatia ta.
:)))))) Deci tu crezi că ei fac ascultare de fantome bleumarin care nu există decît în imaginația mea și că eu am recunoscut prin asta că NIP e sectă? Așa ar putea pricepe niște superstițioși foarte simpatici... te miri de așa ceva dar ai dreptate, mulți așa pricep... precum îi ajuți tu. E trist dar așa gLumeț pricepe omul pînă la urmă lăsînd după șopîrlița asta a ta căci oamenilor le place să creadă în noutățile ce vin printre știri la rubrica șopîrlism.

Păi vezi... oricît îți repet că nu e sectă, acuma zici și că cică eu am recunoscut că e sectă, oricît ți-am zis că ei se află în ascultare tu zici acuma că cică eu am recunoscut că ei nu sunt în ascultare și deși ți-am spus că arătarea bleumarin a fost la adresa mea prin 92-93 la Cîmpina cînd nu aveam habar de cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice iată că ai făcut tu compilarea și ți-ai pus mintea de ai scos tu o astfel de sinteză total lipsită de sens dar cu rolul de a-ți împlini interesele în ciuda oricărui Adevăr... avînd tu pretenția că ai suprema înțelepciune de a deosebi binele de rău.

Păi de ce nu deosebești minciuna cea rea de minciuna cea bună și adevărul de minciună mai înainte de a-ți fixa idei ție sau altora?

Deci de ce nu vrei să respecți tu atunci cînd emiți teorii sau păreri ADEVĂRUL?

Dacă faci astfel de afirmații complet ridicole și necinstite ele nu pot fi luate decît ca niște gLume ale unui simpatic păcălici... dar pînă la urmă starea de măscărici te va trage la fund căci obijnuit fiind să minți și să te minți o să te lipești atît de mult de minciunile emise și de obiceiul ăsta pătimaș încît crezîndu-te și crezînd în propriile minciuni te vei închide definitv în celula cu zăbrele groase făcute din oțelul tuturor ideilor tale pe care singur ți le-ai fixat ca prostul...

Eu cred că dacă vei încerca să le lepezi cîndva de voie sau de nevoie, te va durea foarte rău... și vei simți cu tristețe vremea în care ai aberat la greu.

Deci îți repet că eu n-am susținut niciodată că NIP e sectă fiindcă nu e sectă ci sunt credincioși ortodoxi după tradiția milenară apostolică românească, n-am susținut niciodată că se află în neascultare ci în Ascultare de Dumnezeu și de Biserica Lui Cerească și Pămâtească, n-am susținut că cineva ascultă de fantome bleumarin din imaginația mea ci că ei ascultă de Cuvîntul lui Dumnezeu plinindu-L și urmîndu-L.

Tu însă, sigur, ești liber să-ți fixezi oricîte idei vrei să ''deduci'' tu cu ''logica'' ta. Eu nu mă supăr căci e mintea ta și nu a mea... e treba ta ce faci cu ea așa cum e treaba tuturor acelora care te cred pe tine sau pe mine... eu răspund de ce scriu și ce afirm eu... și fiecare răspundem de faptele noastre.

Last edited by vsovi; 09.09.2016 at 17:08:28.
Reply With Quote
  #392  
Vechi 19.09.2016, 13:30:25
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Argumentul cel mai simplu.

Dacă ai fi la mare pe plajă sau ai fi pe mare întro barcă sau înnotînd pe mare sau te-ai afla pe o cîmpie oare cum ar trebui să vezi linia orizontului dacă ai crede că te aflii pe un pămînt plat și cum ar trebui să o vezi dacă ai crede că te afli pe un pămînt sferic?


Poate că ar trebui să ne dăm seama că aflîndu-ne pe o sferă orice privire de la nivelul mării, adică tangentă la sferă, nu vede orizontul deloc adică vede singurul punct în care se află, punctul de tangență. Dacă te ridici în picioare și ai 2 m, atunci ar trebui să vezi orizontul ca un arc de cerc situat sub punctul în care te afli. Distanța de la ochi la un punct al liniei orizontului ar fi d=((R+h)^2 -R^2)^0,5=5048,2m adică s-ar forma un con de înălțime 2m și cu ipotenuza triunghuiului format din raza bazei și înălțimea, de aproximativ 5 km.

De la 1m distanța maximă la care vezi ar fi de 3658,75m deci în jur de 3,5km iar de la 0,5m adică de la jumate de metru ar trebui să vedem un orizont circular pînă la distanța de 2523,48m adică pînă la 2,5km deci am vedea un orizont maxim mult mai aproape față de ceea ce vede cel aflat la 2m înălțime, adică orizontul de la 0,5m ar trebui să fie pînă la jumătatea distanței la care vede orizontul cel aflat la 2m înălțime.

Oare se întîmplă așa în realitate sau vedem atît de la 2m înălțime cît și de la 0,5m pînă la mult mai mult de 5 km distanță punctele de la orizont?

Ideea e că poți folosi și o lunetă sau un binoclu pentru a vedea orizontul de la 0,5m înălțime. Oare poți să vezi dincolo de 2,5km? Eu cred că poți.

Last edited by vsovi; 19.09.2016 at 15:24:24.
Reply With Quote
  #393  
Vechi 22.09.2016, 15:17:14
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit Încă un argument foarte simplu.

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Dacă ai fi la mare pe plajă sau ai fi pe mare întro barcă sau înnotînd pe mare sau te-ai afla pe o cîmpie oare cum ar trebui să vezi linia orizontului dacă ai crede că te aflii pe un pămînt plat și cum ar trebui să o vezi dacă ai crede că te afli pe un pămînt sferic?


Poate că ar trebui să ne dăm seama că aflîndu-ne pe o sferă orice privire de la nivelul mării, adică tangentă la sferă, nu vede orizontul deloc adică vede singurul punct în care se află, punctul de tangență. Dacă te ridici în picioare și ai 2 m, atunci ar trebui să vezi orizontul ca un arc de cerc situat sub punctul în care te afli. Distanța de la ochi la un punct al liniei orizontului ar fi d=((R+h)^2 -R^2)^0,5=5048,2m adică s-ar forma un con de înălțime 2m și cu ipotenuza triunghuiului format din raza bazei și înălțimea, de aproximativ 5 km.

De la 1m distanța maximă la care vezi ar fi de 3658,75m deci în jur de 3,5km iar de la 0,5m adică de la jumate de metru ar trebui să vedem un orizont circular pînă la distanța de 2523,48m adică pînă la 2,5km deci am vedea un orizont maxim mult mai aproape față de ceea ce vede cel aflat la 2m înălțime, adică orizontul de la 0,5m ar trebui să fie pînă la jumătatea distanței la care vede orizontul cel aflat la 2m înălțime.

Oare se întîmplă așa în realitate sau vedem atît de la 2m înălțime cît și de la 0,5m pînă la mult mai mult de 5 km distanță punctele de la orizont?

Ideea e că poți folosi și o lunetă sau un binoclu pentru a vedea orizontul de la 0,5m înălțime. Oare poți să vezi dincolo de 2,5km? Eu cred că poți.
De exemplu azi pe la ora 12 Soarele era sus pe cer cam la Sud-SE iar Luna la Nord-NV deci ambele erau sus pe cer în direcții opuse.

Luna era jumătate plină, exact jumătate cu partea liminată în sus. Dacă ai fi avut de-a-face cu două sfere din care una să lumineze pe alta ar fi fost imposibil ca umbra pe Lună să fie exact jumate din Lună în condițiile în care exista o linie dreaptă clară care să unească mijlocul sferic al Lunii cu mijlocul sferic al Soarelui. Deci dacă ceea ce vedem pe cer nu e o proiecție ca în desenul tehnic din pricina că lumina și imaginea merge în curbă datorită fenomenului refracție prin mediu atunci ar fi imposibil ca să vezi două sfere pe cer cam la aceiași înălțime, una la sud alta la nord, sau una la răsărit și alta la apus, deci în vizibilitate perfectă și cu toate astea să vezi că Luna este nouă sau jumate plină cînd defapt ar fi trebuit să o vezi că e complet plină.

Priviți și voi cerul cînd Soarele și Luna se află ambele pe Cer, ziua, cînd sunt în poziții diametral opuse și veți constata că ar fi imposibil să vedeți Lună nouă sau Lună semi plină cînd ar trebui să vedeți Lună plină.

Deci mie mi-e clar că atît lumina cît și imaginea Soarelui și a Lunii sunt pe o proiecție curbilinie, adică vezi oriunde ar fi ele pe cer imaginea lor de la zenit dar proiectată curbiliniu așa cum vine lumina și imaginea în curbă spre tine.

Nu e greu să constatați singuri aceste fenomene cînd Soarele și Luna sunt ambele pe cer în poziții diametral opuse. Teoria Heliocentrică și Geocentrică o să vă cadă din cap afară cînd veți pricepe că nu e posibilă niciuna dacă chiar e adevărat ceea ce vedeți cu proprii ochi!

Că Soarele și Luna sunt semisferice și că numai la eclipsa de Soare formează ele împreună o sferă perfectă, asta e partea doua, partea cea mai frumoasă și care nu-ți vine să crezi că e adevărată.

Last edited by vsovi; 22.09.2016 at 15:22:24.
Reply With Quote
  #394  
Vechi 22.09.2016, 15:56:13
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De exemplu azi pe la ora 12
ai uitat sa-ti iei medicamentele
Reply With Quote
  #395  
Vechi 22.09.2016, 16:22:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Că Soarele și Luna sunt semisferice și că numai la eclipsa de Soare formează ele împreună o sferă perfectă, asta e partea doua, partea cea mai frumoasă și care nu-ți vine să crezi că e adevărată.
S-au dus vremurile cînd susțineai că Luna e toroidală... Cum ai făcut trecerea la semisferică? :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #396  
Vechi 22.09.2016, 16:29:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
De exemplu azi pe la ora 12
ai uitat sa-ti iei medicamentele
Cred că iei tu prea multe medicamente și cînd întrerupi tratamentul ți se pare nebunesc că azi pe la ora 12...

Adică, ce ți se pare nebunesc? Păi azi pe la ora 12, defapt era exact 11,54, Soarele și Luna se aflau pe cer cam la aceiași înălțime în direcții diametral opuse și deci se vedeau total și cu toate astea Luna nu era plină ci doar pe jumătate era plină. Acest lucru este practic imposibil căci era evident că ar fi trebuit să fie Lună plină dacă lumina și imaginile ar merge perfect drept.

Ce ți se pare nebunesc... imposibil, absurd sau aberant?

Îți este greu să crezi și dacă nu poți crede că așa a fost cum îți povestesc atunci crezi că eu am nevoie de medicamente?

Păi chiar așa a fost cum ți-am povestit și asta am afirmat că oricine poate să constate că practic e imposibil ca Luna să fie plină doar pe jumătate sau să fie Lună nouă în condițiile în care se vede că e în vizibilitatea directă a Soarelui din momnt ce se află pe direcții diametral opuse.

Dacă nu pricepi atîta atunci tu s-ar putea să ai nevoie de medicamente: rugăciuni, pocăință, tăcere cînd vorbești prostii... ascultare de sfatul cel bun și altele.
Reply With Quote
  #397  
Vechi 22.09.2016, 16:38:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
S-au dus vremurile cînd susțineai că Luna e toroidală... Cum ai făcut trecerea la semisferică? :)
Toroidală? Niciodată. Era vorba de Soare... și atunci am dat exemplu că dacă Soarele ar fi un tor noi practic am vedea doar un disc fiindcă restul razelor nu ar ajunge la noi și noi am crede că e sferic deși în realitate ar putea fi un tor... asta în teoria pămînt sferic-planetă și toate planetele rotindu-se în jurul soarelui în planul soarelui-tor.

Și am dat exemplu ăsta pentru a pricepe că sunt o multitudine de corpuri luminoase pe care le-am putea vedea ca pe un disc și să credem ca fraierii că sunt sfere cînd pot fi altceva. Nu era deci vorba că aș crede că Soarele sau Luna ar fi toroidale ci dădeam un exemplu că nu te poți hazarda să afirmi despre un corp că e sferic dacă tu nu-i vezi decît un disc luminos sau Lunii decît o semisferă, de jos, căci Lunii îi vezi întotdeauna aceiași față oriunde s-ar afla ea pe cer, mai jos sau mai sus.

Dar că Soarele și Luna sunt semisferice am ajuns să cred treptat folosindu-mi revelația de la Dumnezeu, Scripturile și aparatul fizico-matematic și înțelepciunea. Cea mai mare putere de înțelegere și rolul cel mai mare însă l-a avut dragostea... Iubirea. Doar ea a reușit să creadă Adevărul cu Dreptate și să-L facă public susținînd că așa se interpretează Facerea.

Last edited by vsovi; 22.09.2016 at 16:45:58.
Reply With Quote
  #398  
Vechi 22.09.2016, 16:48:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
folosindu-mi revelația de la Dumnezeu, Scripturile și aparatul fizico-matematic și înțelepciunea. Cea mai mare putere de înțelegere și rolul cel mai mare însă l-a avut dragostea... Iubirea. Doar ea a reușit să creadă Adevărul cu Dreptate și să-L facă public susținînd că așa se interpretează Facerea.
Vai ce modest esti tu.

Stii ce e amuzant? Sa te vad pe tine zicand ca ce spui tu este "Adevarul". E ca si cum te-ai uita la un copil tipand ca frunzele sunt albastre, ca dupaia sa zica ca el e cel mai destept din lume.
Reply With Quote
  #399  
Vechi 22.09.2016, 17:00:39
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Vai ce modest esti tu.

Stii ce e amuzant? Sa te vad pe tine zicand ca ce spui tu este "Adevarul". E ca si cum te-ai uita la un copil tipand ca frunzele sunt albastre, ca dupaia sa zica ca el e cel mai destept din lume.

Tu n-ai văzut niciodată frunze albastre, galbene, roșii, ruginii? Tu n-ai văzut Toamna?

N-am zis niciodată că ceea ce spun eu e ''Adevărul'' ci că e Adevărul dar n-am avut pretenția că tot ceea ce spun e adevărul și numai adevărul de parcă din pricina pilelor minunate prin gura mea ar curge numai și numai Adevărul ci la El am ajuns condus de Dumnezeu și împărtășindu-vi-L și vouă iată că vi se pare că mă dau deștept.

Amuzant este să vezi cum vorbesc mereu de ceva atît de simplu ca Pămîntul drept și plat sau ca Soarele și Luna semisferice și toți se iau de mine să mă considere ''modest'' sau ''nebun'' nefiind ei în stare să-și deschidă ochii și să-și lepede teoriile absurde și false în ciuda argumentelor pe care le folosesc atunci cînd susțin și în ciuda Adevărului în care cred și de la care și ei ar trebui să învețe și să creadă.

Eu vorbesc despre Adevăr și voi vorbiți mereu despre mine... nevenindu-vă vouă să credeți că eu nu vorbesc despre mine și despre teoriile mele ci despre Adevăr.

Last edited by vsovi; 22.09.2016 at 17:07:24.
Reply With Quote
  #400  
Vechi 22.09.2016, 18:38:43
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Mergea un tip pe autostrada si la un moment dat zice: "Uite, vine un nebun pe contrasens ! Nu, doi nebuni !! Trei, patru, cinci nebuni !!! Doamne, zeci, sute de nebuni merg pe contrasens !!!!"
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde