Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 04.03.2024, 09:35:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit VB

Citat:
Claritatea ne face bine tuturor.
Chiar și celor ce o detestă în stare de sedare indusă de egolatrie și patimi, preferându-i ceața minciunii.
Binele ne face bine. El coincide cu Adevărul.
Aproape toate neajunsurile, căderile și lovirea cu capul de prag provin din fentarea iluzorie a Legii Morale, a conștiinței, a sabotării adevărului și a propriei persoane în care reprimăm chemarea nativă spre bine.
Binele e limpede, solar, lipsit de tertipuri, ascunzișuri și umbre.
Excesul, cățărarea nebunească pe piscul mândriei, ignorarea geamandurilor și hărților, disprețuirea simplității și moderației, contrazicerea realității și sfidarea avertismentelor ei ne sunt, mai devreme sau mai târziu, fatale.
Toți știm câte ceva despre asta.
Singura cale pe care nu riscăm să ne pierdem, cea care nu duce spre o prăpastie sau un zid, e cea marcată la începutul lumii de avertismentul părintesc adresat omului liber în legătură cu necesara „ascultare” de Creator. Ascultarea de Sens, apoi de poruncile neconstrângătoare ale iubirii și ordinii morale care, respectate, suprimă sau limitează răul.
Decalogul, Evanghelia, Tradiția, tot ce e validat ca bun și ca bine de Revelație și de experiența umană sunt faruri care, nepierdute din vedere, întrețin atenția morală și împiedică naufragiul.
Ce are sens (să facem)?, rămâne constant o bună, salvatoare întrebare.
Răul, vid de sens, devine posibil și concret în urmări prin negarea adevărului și binelui în propria noastră viață sau a altora. Diavolul, care doar le maimuțărește pentru a ne seduce, marele nihilist obraznic, promite doar Nimicul. Orice pact cu el ne va lăsa mereu cu mâna goală și cu ochii în soarele negru.
Din fericire, „Lumina a venit în lume”. Înfuriindu-l pe „prințul întunericului și al acestei lumi”, care „răcnește ca un leu, căutând pe cine să înghită”. Prada nu e puțină.
Din păcate, „oamenii au iubit întunericul mai mult decât Lumina. Căci faptele lor erau rele.” Permanent actual.
În consecință, „oricine face rele urăște Lumina și nu vine la Lumină, pentru ca faptele lui să nu se vădească.” Exemplu cras de neclaritate.
Întunericul căldicel e adesea alegerea noastră neinspirată. Instalarea și încremenirea în el, expansiunea sa în noi, inaugurează starea de iad care începe să crească în suflet chiar din această viață. Afundându-ne în infernala, paradoxala singurătate asaltată de colcăiala menajeriei noastre interioare.
Pocăința, întoarcerea, iertarea - deloc ușoare, mereu posibile, semn de clarificare morală.

Clarificarea si limpezirea interioara a omului interior, copil, tata, frate, prieten, apropiat, deslusirea in adevar sunt intotdeauna bine venite.

Pentru asta trebuie sa-ti pui intrebarile corecte:
-Cine e tatal si mama mea, cine sunt fratii si surorile mele, cine sunt copiii si nepotii mei? Cine e sfantul, cine e seful, cine sunt apropiatii mei cei mai apropiati, mai intimi? Cui ma infiez si ma supun? Ce Dumnezeu am si cui slujesc? Care-mi sunt tzelurile si interesele? Oare vad bine? Oare vad clar si stiu cu adevarat ce doresc, ce vreau si ce fac in tot ceasul?

Nu cumva toata ziua infiindu-mi din puii babilonului, purcelashii fermei animalelor, ma infiez la randul meu impreuna cu ei oricui da mai multa papica, caldurica-comoditati si ura de ”vrajmashi” bine platita din bani furati ca sa am o famiglie de tip bandams sau bardams?

Da' daca nu ma simt si nu vreau sa-mi dau seama?.. ca poate sunt fiul pierzarii care a ramas sa se ascunda acasa si care se acopera cu faptele urandu-si defapt parintele si pe sora sa mai mica, risipitoare, intoarsa acasa din lume, pe membrii de familie care in mod neasteptat s-au regasit si se iubesc cu mare mangaiere si bucurie?.. exact ca in pilda.

In concluzie Who'sYourDaddy stupid sonofabitch great worker-porker-extorcker?!? (retoric intreb hipo-teticii pui de VIPeresuri)
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 04.03.2024 at 10:02:02.
Subiect închis

Tags
biserica romana, comunicare