Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.02.2011, 17:37:18
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
V-am spus sa nu mai discutati teologie pe forum,ca nu ne aduce folos! Tin minte doar o vorba a unui parinte: Si Pilat a intrebat ce este adevarul si nu a pus bine intrebarea.

Cine este Adevarul? Iisus Hristos ...este Calea ,Adevarul si Viata..

Alte discutii pe acest subiect mi se par inutile.

Ai dreptate. Intrebarea este "cine", nu "ce". Sunt de acord si cu raspunsul. As vrea doar sa povestesc ce anume a spus Dostoievski despre adevar; a spus ca daca cineva ar veni la el cu probe indubitabile cum ca Hristos e o gluma si e in afara adevarului, atunci el, Dostoievski, prefera sa fie cu Iisus si nu cu adevarul. :) Imi place tare mult citatul asta si exact asa ma raportez si eu la Iisus.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.02.2011, 17:53:17
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Primul pas în direcția relativismului este ideea că adevărul nu este obiectiv. O asemenea ciudățenie, cum că adevărul nu e ceva în afara noastră, ci zace între urechile nostre e relativ nouă în istoria filozofiei. Marele pericol este că de la relativismul doctrinar se ajunge în mod necesar la relativismul moral, fiindcă morala este mereu emergentă ideilor. Va să zică: dumneata ai adevărul dumitale și eu am adevărul meu. Prin urmare, faptul că hoția este un lucru rău poate să fie adevărat la dumneata, dar nu și la mine. Deja de astăzi vedem cum sunt dezincriminate: pruncuciderea, preacurvia și sodomia. Mâine va fi dezincriminată eutanasia, iar poimâine hoția. Deja codul penal, care încă mai incriminează hoția, e valabil numai pentru căței. Dar asta e, deja, altă poveste.

Asa este. De la atata relativizare ajungi sa nu mai fii sigur de nimic si chiar sa fii de acord cu pruncuciderea, preacurvia si sodomia(ca sa raman pe exemplele tale) pentru ca pacatele astea sunt ambalate cu alte denumiri si in urechile noastre proaste suna corect si valoros; in timp ce tu vorbesti de pruncucidere, altii vorbesc despre dreptul si libertatea femeilor de a avorta.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.02.2011, 18:15:55
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit annei21

uite....aici era articolul pt care m-ai incriminat inutil :http:// bluria,com/despre-adevar
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.02.2011, 18:56:52
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
uite....aici era articolul pt care m-ai incriminat inutil :http:// bluria,com/despre-adevar
here we go again

Am vazut de la inceput ca citezi.
Dar daca preiei ceva se subintelege ca esti de acord cu aceea idee, iar cel pe care il citezi a exprimat-o mai bine decat ai putea sa o faci.

Daca eu as da un citat din biblia satanista care mi se pare interesant.. voi ce intelegeti? Ca sunt de acord, ca nu sunt de acord, ca-mi pun intrebari? Hmm?
Sau va intrebati daca sunt crestina sau nu?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.02.2011, 18:59:03
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Voiam sa aflu parerea..ca daca imi placea ori eram de acord, nu mai postam...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.02.2011, 18:59:47
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit ps

ps. tot aud....exista biblie satanista?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.02.2011, 19:03:42
Adriana-Simona's Avatar
Adriana-Simona Adriana-Simona is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Mesaje: 181
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps. tot aud....exista biblie satanista?
Ce nu exista in ziua de azi?
Si daca nu exista acum 10 minute, sigur acum va exista caci le-ai dat ideea.(desi biblia de care zici chiar exista deja, parca am vazut ceva de genul la librarii)
__________________
"Tu cel care nu stii la ce iti foloseste apendicele, cum indraznesti sa spui ca ai inteles lumea intreaga si pe Cel ce a creat-o?"
My blog...enjoy: http://anairda-photography.blogspot.com/
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.02.2011, 19:07:26
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
Ce este adevărul? Cum distingem realitatea obiectivă?

Pe ce trebuie să se bazeze credința noastră?

Aș vrea să știu dacă sunt și alții preocupați de astfel de probleme, deoarece în discuțiile de pe forum, ca și în alte discuții, am observat că mulți oameni nu-și pun astfel de probleme fundamentale.
Adevărul e mai presus de rațiunea umană, care-l poate percepe limitat. Dacă ne lăsăm conduși doar de capul nostru, fără a ține cont de revelație, n-o să-l putem cunoaște. Acest lucru nu-l înțeleg filozofii și protestanții.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.02.2011, 19:07:50
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calator prin ploaie Vezi mesajul
ps. tot aud....exista biblie satanista?
Da.
Ca tot veni vorba.
Mi se pare un lucru interesant: imitatia draceasca.
(este adevarat, ca este relativ noua, dar oricum, imitatia exista si in acest caz).

Vrasmasul nu este autentic: el imita si rasuceste. Preia forma si o goleste de continut.
Preia cuvinte: iubire, adevar, dumnezeu.. si le foloseste cu alt sens (iubire lumeasca, limitata, egoista sau fara obiect; adevarul relativ, personal, din noi.. orice, dar nu Adevarul; dumnezeu impersonal, divinitatea din fiecare si alte bla,bla-uri).
Pana si antihristul este construit prin imitatie pt a pacali pe cei "alesi" - el va fi bun (in sens lumesc), drept (in sens lumesc), cult etc.. plin de "calitati" si spoiala omeneasca...
(ca binele, dreptatea, adevarul rezida doar in Dumnezeu, de fapt)
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.02.2011, 19:33:56
Pippo_'s Avatar
Pippo_ Pippo_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.01.2011
Locație: Cu capul in nori si picioarele pe pamant.
Mesaje: 413
Implicit

Citat:
În prealabil postat de camy_d Vezi mesajul
Adevărul e mai presus de rațiunea umană, care-l poate percepe limitat. Dacă ne lăsăm conduși doar de capul nostru, fără a ține cont de revelație, n-o să-l putem cunoaște. Acest lucru nu-l înțeleg filozofii și protestanții.
Adevarul nu este mai presus de ratiune. Ratiunea este folosita gresit. Suntem blocati in niste cercuri de gandire. Ratiunea pentru a cunoaste Adevarul, trebuie sa deblocheze mintea prin corectarea gandurilor (conceptelor mentale) astfel incat ele sa reflecte corect realitatea din jurul si din interiorul omului.

Eu cred ca se poate face ca la scoala corectarea asta necesara, pas cu pas. Eu deja am facut-o partial, si astfel mi s-a deschis putin viziunea, deoarece atunci cand gandurile sunt corecte, conform realitatii, se formeaza o legatura ampla ca un cub de ganduri intr-un singur gand si intelegem astfel ansamblul fara efort. Inainte de a-mi corija pas cu pas gandurile in mod constient, probabil nu as fi putut avea ganduri atat de compexe (prin comparatie cu cele de dinainte) chiar de as fi citit si studiat multe, sau poate doar studiind si citind foarte mult.

Deci practic, ceea ce ne blocheaza ratiunea (gandirea voluntara) sunt chiar GANDURILE. Adica mai exact slaba lor definitie in mintea noastra (ganduri ce nu reflecta exact realitatea, ci confuze, eronate) si erorile logice dintre ele.

Indreptarea gandirii prin corijarea gandurilor eronate se poate face sistematic. De asta spun ca practic s-ar putea face la scoala. Daca reprogramarea mintii prin corijarea erorilor gandurilor si legaturilor logice dintre ele a avut un asemenea efect asupra mea in atat de scurt timp, va dati seama ce efect ar putea avea asupra copiilor incepand cu primii ani de viata si clasele primare?

PS Dar nu e tarziu nici pentru noi :)) Totul este sa ne dam silinta, pas cu pas.
__________________
Cu sinceritate, Pippo

Last edited by Pippo_; 02.02.2011 at 19:41:49.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
adevar sau superstitie?! ovidiu.mihai05 Generalitati 4 07.10.2011 07:48:54
Credinta, habotnicie, obiectivitate Traditie1 Teologie si Stiinta 49 20.05.2010 10:36:44
Adevar sau Fictiune? ElusiveWolf Generalitati 21 01.09.2009 01:27:29
Minciuna sau adevar? silverstar Generalitati 32 24.04.2009 23:04:50
Cat adevar este in.... mara2008 Slujba inmormantarii 11 15.03.2009 21:36:23