Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2012, 21:19:07
ucenic ucenic is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.05.2010
Locație: Ploiesti
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 634
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ucenic
Implicit Urgent sange pentru viata unui bebelus

Reproduc mai jos apelul unei d-ne doctor din Arad:

"Dr. Adriana Popovici
CAS Arad
Dati-l mai departe va rog. Nevoie urgenta de sange B3 Negativ- fetita nou-nascuta, mama a decedat saptamana trecuta (colega din BRD Finance)- va rog sa trimiteti mai departe mesajul pana se gaseste o persoana ce poate si doreste sa salveze acest bebelus. Numarul de telefon il aveti aici - 0741 864 495 [/i]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.03.2012, 21:27:53
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ucenic Vezi mesajul
Reproduc mai jos apelul unei d-ne doctor din Arad:

"Dr. Adriana Popovici
CAS Arad
Dati-l mai departe va rog. Nevoie urgenta de sange B3 Negativ- fetita nou-nascuta, mama a decedat saptamana trecuta (colega din BRD Finance)- va rog sa trimiteti mai departe mesajul pana se gaseste o persoana ce poate si doreste sa salveze acest bebelus. Numarul de telefon il aveti aici - 0741 864 495 [/i]
Si eu am primit acest mail si am sunat la numarul acesta dar nu mi-a raspuns nimeni. Eu nu am grupa de sange ceruta dar as fi intrebat pe cei din jur.

Last edited by Adriana Cluj; 02.03.2012 at 21:36:46.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.03.2012, 22:41:26
Mtcrysty17's Avatar
Mtcrysty17 Mtcrysty17 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2010
Locație: gorj
Religia: Ortodox
Mesaje: 472
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Mtcrysty17
Implicit

eu sunt donator universal....... dar nu stiu cum pot sa trimit sangele tocmai acolo......
__________________
NIHIL SINE DEO!

Bucura-te Sfinte Ierarhe Nectarie, mare facatorule de minuni!!!

Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, mantuieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.03.2012, 22:50:02
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mtcrysty17 Vezi mesajul
eu sunt donator universal....... dar nu stiu cum pot sa trimit sangele tocmai acolo......
Donator universal este grupa O1, Rh+. Cel putin eu asa stiam, am donat sange multi ani.
Dar... acest copil are Rh-. Este absolut exclus sa-i fie administrat un sange cu Rh+.

Din ceea ce stiu, indeosebi la copii, mai ales atat de mici, se administreaza aceeasi grupa, acelasi Rh (iar dintre acestea cel care este cel mai compatibil) iar pe langa aceste masuri se fac cateva teste, directe, indirecte. (test Coombs direct, se face chiar din sangele recoltat de la copil impreuna cu sangele ce urmeaza sa fie transfuzat, in momentul in care se incepe transfuzia, asta am vazut).
E prea putin cat stiu eu dar pentru copii se iau masuri speciale.

Last edited by Adriana Cluj; 02.03.2012 at 22:54:49.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.03.2012, 00:43:50
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Am donat in ianuarie si am fost chemati sa mai donam in aprilie,daca se poate eu as mai dona,grupa 0 -,cred ca este ideala.Cum se procedeaza?
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.03.2012, 11:07:33
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de beliver Vezi mesajul
Am donat in ianuarie si am fost chemati sa mai donam in aprilie,daca se poate eu as mai dona,grupa 0 -,cred ca este ideala.Cum se procedeaza?
Incearca sa suni la acel numar de telefon. Nu te lua dupa ce-am spus eu referitor la compatibilitati, poate gresesc, am mai uitat si eu de atatia ani de cand nu am mai asistat la transfuzii, medicina a evoluat intre timp.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.03.2012, 13:26:47
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Am tot incercat sa sun,dar nu raspunde nimeni.Imi pare rau.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.03.2012, 13:56:07
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nici mie nu mi-a raspuns. am sunat saptamana trecuta dupa ce-am primiot mail-ul........
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.03.2012, 20:21:00
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Adriana ,nu esti singura patita,Eu am sunat sa donez si la fel am patit de aceea intai sun si verific eu daca primesc un asemenea mesaj apoi caut donatori cu care sa merg sa donez.
Din pacate nu inteleg de ce se trimit asemenea mailuri?Nu le vad sensu caci eu una nici nu le mai deschid.
__________________
O,vorba buna balsam pentru suflet!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.03.2012, 20:49:13
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008 Vezi mesajul
Adriana ,nu esti singura patita,Eu am sunat sa donez si la fel am patit de aceea intai sun si verific eu daca primesc un asemenea mesaj apoi caut donatori cu care sa merg sa donez.
Din pacate nu inteleg de ce se trimit asemenea mailuri?Nu le vad sensu caci eu una nici nu le mai deschid.
Am inteles de la unii ca este o metoda de a aduna adrese de mail, unde ulterior se trimit reclame sau spam-uri.
Din nefericire oamenii se servesc inclusiv de astfel de pretexte, pentru a face bani, presupun, stiind ca in general lumea nu ramane insensibila la asemenea situatii, iar cei mai multi retransmit mailurile fara sa stearga adresele anterioare din corpul mailului si fara a folosi optiunea Bcc (blind carbon copy) care protejeaza identitatea corespondentilor.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cum masuram moralul unui crestin in viata din afara bisericii? patinina34 Generalitati 31 01.04.2011 08:51:56
impartasire bebelus ginabadea Impartasania (Taina Euharistiei) 11 21.02.2011 18:53:29
SOS!Salvati viata unui copil nou-nascut! heaven Umanitare 8 10.09.2009 21:13:19
Primit mass pe mess pentru donat sange mihailt Generalitati 1 23.01.2009 08:18:10
Urgent! Povestea unui tanar de 22 de ani Nadia Stiri, actualitati, anunturi 2 17.04.2007 22:25:03