Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.10.2023, 19:32:33
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Sf. Nicolae Cabasila și alți sfinți laici nemartirizați


Un teolog care mă impresionează adesea este Sfântul Nicoale Cabasila, un grec care a trăit în veacul al XIV-lea. Dar ce mă surprinde este că nu pare că Sf. Cabasila a fost nici măcar preot sau diacon în timpul vieții. Existau supoziții că ar fi fost ierarh, dar acum din câte văd nu prea se mai afirmă asta. Nici în calendar nu îl pune că ierarh, nici în tropar nu se menționează ceva despre asta, nici în iconografie nu poartă veșminte episcopale, deci pare că e proslăvit că teolog laic!

Așa că m-am întrebat: ce alți sfinți avem care să nu fi fost clerici, monahi, mucenici, mărturisitori, regalitate, și să fi trăit după primul veac? Pentru că trebuie să fi făcut ceva îndeosebi de excepțional!

În afară de Sfântul Nicoale Cabasila, am mai găsit:
  • Sfânta Iuliana cea Milostivă, ocrotitoarea familiei (Rusia)
  • Sfinții Cosma și Damian din Asia Mică, unii dintre doctorii fără de arginți (Imperiul Roman)
  • Vasile cel Binecuvântat, Xenia din St. Petersburg, Ioan din Rostov, și alți nebuni întru Hristos, dar nu știu dacă sunt recunoscuți de BOR. Toți sunt din Rusia.

Din câte văd, Rusia tinde către aceste canonizări laice mai mult decât alte jurisdicții, iar majoritatea sunt nebuni întru Hristos, dar nu cred că sunt recunoscute de toate jurisdicțiile.

În cazul Sf. Cabasila se poate să fi contribuit și faptul că a luat parte la controversa isihastă, deși era tânăr când a fost al V-lea Sinod de la Constantinopol. Pe deasupra, în unele icoane, poartă haine monahale și l-am văzut și adresat ca și „Cuvios” în unele locuri, deci există totuși posibilitatea să se fi călugărit. În cazul sfinților Cosma și Damian e de remarcat că avem în calendar trei sfinți doctori fără de arginți pe numele Cosma și Damian, și doar această pereche nu a fost martirizată. Deci acestea par niște cazuri excepționale.

Voi mai știți și alții?

P.S. Încă un lucru interesant despre Sf. Cabasila: deși pare că a fost proslavit ca teolog, nu este totuși unul dintre sfinții cu titlul de teolog precum sunt Sf. Apostol Ioan Teologul, Sf. Grigorie Teologul, și Sf. Simeon Noul Teolog. Oare ce înseamnă toate acestea?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 16.10.2023 at 00:29:53.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.10.2023, 12:47:57
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit Sfântul Gheorghe Pelerinul


Sfântul Gheorghe Pelerinul

Parcurgând calendarul, am mai găsit un sfânt care se încadrează criteriilor de mai sus, de data asta chiar un sfânt român. Am scris o mică descriere pentru OrthodoxWiki pe care o pun mai jos:

Citat:
Născut în 1846 în Șugag (Transilvania), Sf. Gheorghe Lazăr a iubit viața bisericească de mic. La 24 de ani s-a căsătorit și a avut cinci copii, dar în 1884 s-a dus în pelerinaj mai întâi în Ierusalim, apoi în Betleem, Ierihon, Iordan, Nazaret, Tabor, și în Sfântul Munte. Deși s-a întors în satul său după 3 ani, și-a continuat viața de pelerin prin țară până s-a stabilit la biserica Sfântul Ioan Domnesc. Cu toate astea, în fiecare zi străbătea străzile orașului, recitând toată Psaltirea, desculț și cu capul descoperit, vara și iarna. S-a dus la Domnul în 1916 în timpul războiului după cum a proorocit.
Detalii mult mai multe și mai frumoase sunt pe Doxologia.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.11.2023, 12:19:48
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit


Minunile Sfântului Gheorghe Pelerinul din raiul Mănăstirii Văratec
https://www.youtube.com/watch?v=7_yRTWZ1ShQ

Documentar despre Sf. Gheorghe Pelerinul. Mi se pare un sfânt destul de puțin cunoscut, am vazut și duhovnici mari care nu auziseră de el. Dar are evlavie la popor bineințeles, pare că patericul lui Ioanichie Bălan a contribuit la faima sa după 1990. Menționează în documentar că este primul sfânt cu titlul de „pelerin”, mă gândesc că zice din toata ortodoxia nu din România numai. Noi avem o tradiție de pelerinaj frumoasă în România, suntem binecuvântați să îl avem pe Sf. Gheorghe să ne ocrotească.

Pe nevoitorul cel mare și următorul sihaștrilor, pe fericitul pelerin al lui Hristos în cântări să-l cinstim, strigându-i cu evlavie: Sfinte Gheorghe, prin rugăciunile tale, luminează calea vieții noastre!
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #4  
Vechi 15.02.2024, 17:22:35
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit



Fratele Ioan David

Citat:
În data de 15 februarie se împlinesc 104 ani de la nașterea Fratelui Ioan David, un mirean care a trăit ca un ascet în pădurile din preajma satului Strungari din județul Alba.

A fost un simplu păstor de oi, dar viața lui s-a asemănat cu cea a unui monah îmbunătățit. A trăit izolat, în bordeie din pădure, mânca puțin și se ruga neîncetat. De aceea, Dumnezeu i-a dăruit harismele vindecării și înainte-vederii.

A fost ucenic al unui părinte cu viață sfântă, ieromonahul Varsanufie Scriban, care i-a îndemnat pe fiii duhovnicești ca după trecerea sa la Domnul, aceștia să meargă pentru sfat la Fratele Ioan.
sursă

Fratele Ioan David: „Mai bine aș vrea să-mi înfrânez inima, decât să știu ce-i înfrânarea inimii.”

(Nu e un sfânt canonizat de Sfântul Sinod, dar are legătură cu threadul oricum.)
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
Răspunde

Tags
calendar, canonizare, sfinti