Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.02.2024, 22:16:40
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit Mitropolia Tomisului

IPS Teodosie îndeamnă din nou, la cererea credincioșilor, la post și rugăciune pentru luni, marți și miercuri, înaintea Sfântului Sinod, care pică joi, pentru „a se împlini dorința celor de aici, ca Tomisul să-și dobândească demnitatea de pământ apostolic

ÎPS Teodosie, Arhiepiscopul Tomisului, a revenit astăzi, vineri, 23 februarie 2024, cu un nou răspuns, la cererea credincioșilor de ieri, primită în cadrul emisiunii săptămânale de dialog duhovnicesc „Cuvântul ierarhului”, care deja a declanșat polemici în mediile anti-ortodoxe.

Astfel la Sfânta Liturghie de azi, ierarhul BOR a anunțat că îndeamnă credincioșii din cadrul eparhiei tomitane să țină post, săptămâna viitoare, în zilele de luni, marți și miercuri, înainte de Sfântul Sinod, care pică joi, pentru ca cererea Arhiepiscopiei privind reactivarea Mitropoliei Tomisului să fie pusă în discuție, pe Ordinea de zi a sinodalilor.

De asemenea, IPS Teodosie a recomandat credincioșilor să citească zilnic Acatistul Maicii Domnului și Acatistul Sfântului Apostol Andrei.

„Mulțime de credincioși mi-au cerut să rânduiesc un post, pentru a se împlini dorința celor de aici, ca Dobrogea, Tomisul, să-și dobândească demnitatea pe care a avut-o în primul mileniu, ca pământ apostolic, ca prima provincie romană în care era o organizare administrativă și în care s-a putut organiza și Biserica în Mitropolie, încât în Sec. III aveam mitropolie și Mitropolitul Marcus a participat la Sinodul I ecumenic [de la Niceea].

Ținând cont de râvna și dorința credincioșilor pentru adevărul istoric, pentru demnitatea Bisericii și a neamului nostru vă îndemn pe toți, în primele trei zile ale săptămânii viitoare, adică luni, marți și miercuri, să ținem post, apoi de joi până duminică este timp să vă înfruptați cu cele de dulce.

Să facem și Acatistul Maicii Domnului în fiecare zi și Acatistul Sfântului Apostol Andrei, Părintele nostru, care este cu adevărat Părintele duhovnicesc al tuturor românilor! Dumnezeu să ne primească sfintele rugăcăciuni și să rămâne în pace, în dragoste și bucurie, în toată vreme și în tot locul și fiecare zi să fie pentru noi o zi de mântuire, rugându-ne și păstrând dreapta credință și rânduiala rugăciunii, Amin!”, a spus ÎPS Teodosie.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 23.02.2024, 23:06:50
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Mulțime de credincioși mi-au cerut să rânduiesc un post, pentru a se împlini dorința celor de aici, ca Dobrogea, Tomisul, să-și dobândească demnitatea pe care a avut-o în primul mileniu, ca pământ apostolic, ca prima provincie romană în care era o organizare administrativă și în care s-a putut organiza și Biserica în Mitropolie, încât în Sec. III aveam mitropolie și Mitropolitul Marcus a participat la Sinodul I ecumenic [de la Niceea].
Eu vreau Mitropolie în Tomis dar certurile astea mie nu-mi plac că se vorbesc prea multe lucruri în grabă și crează confuzie. Nu era prima provincie romană cu organizație administrativă (poate a vrut să zică „română”?), Marcus a fost în secolul IV nu III, nu erau „mitropolii” în secolul III, iar dovezile că Marcu era mitropolit încă nu am văzut să fie validate de altcineva decât de Constantin Barbu care lucrează pt ÎPS Teodosie.

Citat:
Ținând cont de râvna și dorința credincioșilor pentru adevărul istoric
Eu văd mai mult certuri politice și mai puțin interes față de „adevărul istoric”. Dacă e vorba de adevărul istoric, Academia Română ce zice? Pr. Păcurariu nu susținea lucrurile astea, spunea că am avut mitropolie tomitană în sec VI.

Citat:
înaintea Sfântului Sinod, care pică joi
Sfântul Sinod a spus că trebuie ca o eparhie vecină să fie de acord să între sub noua mitropolie, deci trebuie ca PS Visarion al Tulcii să își mărturisească dorința sau opoziția față de înființarea Mitropoliei Tomisului. Sper să auzim punctul de vedere al preasfinției sale că până acum am auzit doar prin intermediari. Cealaltă varianta era să fie o mitropolie onorifică.

Și pentru că threadul e la secțiunea de istorie pun aici articolul de pe OrthodoxWiki despre Dobrogea antică pentru cine e interesat: https://ro.orthodoxwiki.org/Dobrogea_antică
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa

Last edited by RappY; 23.02.2024 at 23:37:21.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.02.2024, 23:37:26
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu vreau Mitropolie în Tomis dar certurile astea mie nu-mi plac că se vorbesc prea multe lucruri în grabă și crează confuzie. Nu era prima provincie romană cu organizație administrativă (poate a vrut să zică „română”?), Marcus a fost în secolul IV nu III, nu erau „mitropolii” în secolul III, iar dovezile că Marcu era mitropolit încă nu am văzut să fie validate de altcineva decât de Constantin Barbu care lucrează pt ÎPS Teodosie.
Aici era doar un îndemn la post și rugăciune, nu era nimic în afara ortodoxiei, ierarhul locului poate cere zile de post din partea celor care au dispoziție.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu văd mai mult certuri politice și mai puțin interes față de „adevărul istoric”. Dacă e vorba de adevărul istoric, Academia Română ce zice? Pr. Păcurariu nu susținea lucrurile astea, spunea că am avut mitropolie tomitană în sec VI.
Politicul l-a pus pe P.F. Daniel patriarh, să nu uităm că Sorin Frunzăverde care era baron local de Caraș și mare maestru în lojă a tras pt el.

Deci dacă e cineva care preia funcții bisericești cu prietenii din politică, nu cred că Teodosie e cel spre care să se arate cu degetul

Logica pt care Patriarhia e la București e tot una politică fiindcă e capitala României, e aceeași logică pt care creștinismul rus se formează la Kiev, dar centrul de forță e la Moscova.
Suceava a fost cetate de scaun a domnitorilor Moldovei și în mod normal trebuia să fie Mitropolie mai importantă decât a Iașilor.
Târgoviște a fost cetate de scaun a domnitorilor Munteniei....

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sfântul Sinod a spus că trebuie ca o eparhie vecină să fie de acord să între sub noua mitropolie, deci trebuie ca PS Visarion al Tulcii să își mărturisească dorința sau opoziția față de înființarea Mitropoliei Tomisului. Sper să auzim punctul de vedere al preasfinției sale că până acum am auzit doar prin intermediari. Cealaltă varianta era să fie o mitropolie onorifică.
În mod normal mitropolitul Tomisului ar fi ales din scaunul Tulcii și s-ar regla treaba asta.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.02.2024, 22:13:03
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Eu vreau Mitropolie în Tomis dar certurile astea mie nu-mi plac
Si mie mi-ar placea mitropolie la Tomis dar nu cu ierarh spagar, penal si poponar. Trebuie să fie un ierarh de Doamne ajuta si se face si mitropolie. Ar fi fain.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.02.2024, 22:15:51
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Politicul l-a pus pe P.F. Daniel patriarh
La nivelul sinodului e normala politica.
Pe toți arhiepiscopii i-a pus politicul.

Astia au rang de ministri, cine vrei sa-i puna?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.02.2024, 22:42:53
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
La nivelul sinodului e normala politica.
Pe toți arhiepiscopii i-a pus politicul.

Astia au rang de ministri, cine vrei sa-i puna?
Eu am răspuns la ce zicea fratele Rappy că discuția are substrat politic, ceea ce nu e așa niciun politician nu am văzut să se pronunțe pe tema mitropoliei Tomisului.

Nu am văzut unde scrie că au rang de miniștri, dpmdv nu ar mai trebui să aibă decât o salarizare minimă de sub 1.000 de euro și restul de la popor și să fie mult mai mulți Episcopi ca în Grecia fiecare insula are un episcop, cum era Sfântul Nectarie episcop în Eghina.

Treaba cu puțini episcopi e tributară ideii din perioada fanariotă când erau rari fiindcă Fanarul nu voia să ungă episcopi români ci dorea să controleze Biserica din Țara Românească și Moldova prin oamenii lor.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.02.2024, 22:46:55
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Penticostalul Traditional Vezi mesajul
Si mie mi-ar placea mitropolie la Tomis dar nu cu ierarh spagar, penal si poponar. Trebuie să fie un ierarh de Doamne ajuta si se face si mitropolie. Ar fi fain.
Nu crezi că ești cam dur cu el, aia cu șpaga a picat, l-a rugat pe unul care tot el era pe acolo ca un milog să se bage pe sub pielea ierarhului să ducă niște sticle de vin dintr-un loc într-altul, cam ăla era dosarul.

Șpagoveanul e un răutăcism cu care e batjocorit orice episcop care poartă titlul onorific de Snagoveanul.

Nu s-a dovedit acuzația că ar fi homosexual, respectivul așa zis seminarist era unul la care oricine îi dădea bani declara în fals orice despre oricine.

Iar dosarele penale s-au cam închis, abuzul din pandemie a fost o mizerie liberticidă, dosar penal că a împărtășit cu lingurița, că a slujit cu oameni înauntrul Bisericii, că nu a stat închis în carantină când nu avea nimic, alea sunt mizerii.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 26.02.2024, 10:29:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu crezi că ești cam dur cu el, aia cu șpaga a picat, l-a rugat pe unul care tot el era pe acolo ca un milog să se bage pe sub pielea ierarhului să ducă niște sticle de vin dintr-un loc într-altul, cam ăla era dosarul.

Șpagoveanul e un răutăcism cu care e batjocorit orice episcop care poartă titlul onorific de Snagoveanul.

Nu s-a dovedit acuzația că ar fi homosexual, respectivul așa zis seminarist era unul la care oricine îi dădea bani declara în fals orice despre oricine.

Iar dosarele penale s-au cam închis, abuzul din pandemie a fost o mizerie liberticidă, dosar penal că a împărtășit cu lingurița, că a slujit cu oameni înauntrul Bisericii, că nu a stat închis în carantină când nu avea nimic, alea sunt mizerii.
vor sa faca exact ce a spus Mantuitorul: "Bate-voi pastorul si se va risipi turma", turma risipita de pe vremea pandemiei cand pastorul Teodosie nu s-a indoit de vantul Covid
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.02.2024, 08:59:39
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Marele Duhovnic al Ortodoxiei de la Marea Neagră, categoric pentru Mitropolia Tomisului. Părintele Arsenie Papacioc alături de IPS Teodosie: Eu am militat pentru Mitropolie! Înaltpreasfințite, Dobrogea și Sf. Andrei vă așteaptă de 2000 de ani! VIDEO 2004

IPS Teodosie, citind un bilet trimis din sală: Mi s-a dat sugestia să vă ajut:

„Preacuvioase Părinte, vin vremuri tulburi pentru țară.

Aș aminti doar trei probleme:
[...]
Trei: Faptul că încă nu s-a revenit la statutul de Mitropolie a Dobrogei, deși a fost cea dintâi...

Se pot rezolva acestea toate ca în pilda mișcării Muntelui? Nu putem ține cu toții o săptămână de post și apoi rugăciuni și cu spovedanie și împărtășanie - [ca] sa se indrepte acestea?”

Părintele Arsenie: Dragii mei, eu sunt și eu nedumerit de aceste lucruri, dar nu sunt în explicațiile noastre și in socoteala Lui Dumnezeu.

În ce privește Mitropolia Dobrogei, eu am militat pentru așa ceva, cu Mitropolia de-aici. Aici au fost primii pași grozavi pentru creștinarea părții asteia din Europa, începând cu România.

Aici, în Dobrogea, Înaltpreasfintia Sa, care a revenit - și eu am spus lucrul ăsta în multe părți - a răscolit nițel Dobrogea asta și a găsit părți din Cer în ea! Cu sfinți!


Asta nu e puțin.

De ce în altă parte a țării s-a făcut mitropolie fără marile merite care le-a avut Dobrogea?

Când a venit Înaltpreasfinția Sa aicea i-am dat o carte scrisă de mine pentru că era tipărită sub binecuvântarea Inaltpreasfinției Sale. Și i-am scris așa - să mă iertați:

Dobrogea și Sfântul Andrei vă așteaptă de 2000 de ani!

Am vrut, prin aceasta, să încurajez lucrurile, să și angajăm!”.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.02.2024, 09:28:06
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Marele Duhovnic al Ortodoxiei de la Marea Neagră, categoric pentru Mitropolia Tomisului. Părintele Arsenie Papacioc alături de IPS Teodosie: Eu am militat pentru Mitropolie! Înaltpreasfințite, Dobrogea și Sf. Andrei vă așteaptă de 2000 de ani! VIDEO 2004

IPS Teodosie, citind un bilet trimis din sală: Mi s-a dat sugestia să vă ajut:

„Preacuvioase Părinte, vin vremuri tulburi pentru țară.

Aș aminti doar trei probleme:
[...]
Trei: Faptul că încă nu s-a revenit la statutul de Mitropolie a Dobrogei, deși a fost cea dintâi...

Se pot rezolva acestea toate ca în pilda mișcării Muntelui? Nu putem ține cu toții o săptămână de post și apoi rugăciuni și cu spovedanie și împărtășanie - [ca] sa se indrepte acestea?”

Părintele Arsenie: Dragii mei, eu sunt și eu nedumerit de aceste lucruri, dar nu sunt în explicațiile noastre și in socoteala Lui Dumnezeu.

În ce privește Mitropolia Dobrogei, eu am militat pentru așa ceva, cu Mitropolia de-aici. Aici au fost primii pași grozavi pentru creștinarea părții asteia din Europa, începând cu România.

Aici, în Dobrogea, Înaltpreasfintia Sa, care a revenit - și eu am spus lucrul ăsta în multe părți - a răscolit nițel Dobrogea asta și a găsit părți din Cer în ea! Cu sfinți!


Asta nu e puțin.

De ce în altă parte a țării s-a făcut mitropolie fără marile merite care le-a avut Dobrogea?

Când a venit Înaltpreasfinția Sa aicea i-am dat o carte scrisă de mine pentru că era tipărită sub binecuvântarea Inaltpreasfinției Sale. Și i-am scris așa - să mă iertați:

Dobrogea și Sfântul Andrei vă așteaptă de 2000 de ani!

Am vrut, prin aceasta, să încurajez lucrurile, să și angajăm!”.
Doamne ajuta! Cand Dumnezeu vrea, cine se poate impotrivi?
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
Reply With Quote
Răspunde

Tags
istorie, statut canonic, teodosie tomis tomitan