Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #641  
Vechi 05.05.2011, 21:10:02
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Strajerul recomanda tuturor, in special membrilor mai noi, sa ii citeasca folositoarele sale postari!

Daca aveti nevoie de carti in PDF despre ortodoxie, apelati cu incredere la el! Are o intreaga biblioteca virtuala pe care o raspandeste cu mult drag.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #642  
Vechi 05.05.2011, 21:26:57
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Un cuvant frumos din Antonel, care imi aduce aminte de bunica mea:

Nu poate fi cineva adevarat crestin, daca nu e si prigonit, caci soarta copiilor lui Dumnezeu aici pe pamant este sa sufere iubind. Suferinta pentru acum si slava pentru vesnicie. In drumul Crucii, care e ingust si plin de spini, iubirea e lumina, smerenia e ghidul, iar toate celelalte vin in urma acestora. Puterea sufletului crestin vine din dorinta de cruce si fuga de placere, caci sfanta lui podoaba este durerea. El bine stiind ca numai prin durerea Crucii se ajunge la Inviere si numai cel ce calca pe spinii suferintelor va ajunge la trandafirii Edenului. Fiule, iubirea adevarata, sfanta, se arata prin jertfa. Acestea sunt chemari la Dumnezeu, iar rasplata jertfirii este plata cea vesnica.
Minunat cuvânt dar ia să fii prigonit fără vină să vezi atunci cam ce fel de creștin ești.
Ia ține tot Postul Mare (cu postul cel adevarat) și când ajungi la capătul lui să vezi că toată lumea te alungă și te prigonește făcră motiv.
Să te vad atunci creștine cât de adevarat ești!
Reply With Quote
  #643  
Vechi 05.05.2011, 22:02:59
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Red face

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Minunat cuvânt dar ia să fii prigonit fără vină să vezi atunci cam ce fel de creștin ești.
Ia ține tot Postul Mare (cu postul cel adevarat) și când ajungi la capătul lui să vezi că toată lumea te alungă și te prigonește făcră motiv.
Să te vad atunci creștine cât de adevarat ești!
Depinde mult , de cantitatea de mandrie acumulata in timp ! Prigoana cea adevarata e fara vina , draga Dorina , asa cum e a te trezi cu o "piatra" in cap din senin ! Acesta-i farmecul . . . , acesta-i testul cel adevarat. Tu , cum suporti prigoana dupa atatia ani de experienta ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #644  
Vechi 06.05.2011, 07:09:49
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cum suport? Ca noi toți care suntem tari în cuvinte și neputincioși în fapte.
Reply With Quote
  #645  
Vechi 06.05.2011, 07:10:32
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Cum suport? Ca noi toți care suntem tari în cuvinte și neputincioși în fapte.
Aș adăuga la răspus și cele scrise la semnatura mea.
Reply With Quote
  #646  
Vechi 06.05.2011, 08:03:27
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Aș adăuga la răspus și cele scrise la semnatura mea.
Da, toată chestia e să uităm cât mai repede și soarle să nu apună peste mânia sau supărarea noastră ! Ținerea de minte a răului produs în urma prigoanei "nedrepte", este cel mai dăunător lucru din câte știu . Nu avem voie, nu este normal până la urmă în a ne ascunde de cel de lângă noi ! Dar oare câte lucruri mai sunt normale în aste timpuri ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #647  
Vechi 06.05.2011, 09:49:22
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Minunat cuvânt dar ia să fii prigonit fără vină să vezi atunci cam ce fel de creștin ești.
Ia ține tot Postul Mare (cu postul cel adevarat) și când ajungi la capătul lui să vezi că toată lumea te alungă și te prigonește făcră motiv.
Să te vad atunci creștine cât de adevarat ești!
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este Imparatia cerurilor.
Trebuie sa fii o fericita! :)
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #648  
Vechi 06.05.2011, 13:17:29
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Fericiti cei prigoniti pentru dreptate, ca a lor este Imparatia cerurilor.
Trebuie sa fii o fericita! :)
Ca să simți această fericire ce este cea mai mare dintre toate și care îți deschide Împărăția Cerurilor trebuie să te bucuri de prigoniri și de vorbirea de rău. Ori eu nu am ajuns la sfințenie și încă mă întristez și mă îndepărtez atunci când primesc cele mântuitoare (ocări și jicniri).

Last edited by dorinastoica14; 06.05.2011 at 13:20:04.
Reply With Quote
  #649  
Vechi 06.05.2011, 13:33:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Hai , să te cert !

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Ca să simți această fericire ce este cea mai mare dintre toate și care îți deschide Împărăția Cerurilor trebuie să te bucuri de prigoniri și de vorbirea de rău. Ori eu nu am ajuns la sfințenie și încă mă întristez și mă îndepărtez atunci când primesc cele mântuitoare (ocări și jicniri).
Da, dar ai altă calitate , recunoști neputința ta , și drept tămăduire, Dumnezeu ți-a dat un talant foarte valoros , al cuvântului scris în proză și în versuri , ce la rândul lui tămăduiește pe alții ! E oare puțin lucru ? Eu cred că nu !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #650  
Vechi 06.05.2011, 14:18:12
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Da, dar ai altă calitate , recunoști neputința ta , și drept tămăduire, Dumnezeu ți-a dat un talant foarte valoros , al cuvântului scris în proză și în versuri , ce la rândul lui tămăduiește pe alții ! E oare puțin lucru ? Eu cred că nu !
Nu e puțin. E foarte mult dragă Cristi.
Să avem rabdarea dreptului Iov (astăzi pomenit).
Când oamenii îți închid o ușă Dumnezeu îți deschide zece. Cred că așa va fi și în Împărăția Cerurilor. Fiecare va petrece acolo unde a făcut fapta rea sau fapta bună spre viață veșnică sau spre osândire veșnică.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03