Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Alte Religii
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.04.2016, 13:49:31
delia31's Avatar
delia31 delia31 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.742
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Cred ca exista un singur Dumnezeu care se reflecta tainic in tot ceea ce este manifestat.
Te-ai intrebat vreodata de ce Iisus nu a fost recunoscut de ucenici pe drumul Emausului?
Sau de ce a fost confundat cu gradinarul?
Dumnezeu se poate arata sub orice infatisare doreste, oricand si oriunde. Nu este izolat de existenta creata.
Daca poate crea un Univers din nimic, poate aparea sub orice morfologie doreste si ca singularitate si ca pluralitate.

Scrie limpede in Scriptura de ce n-a fost recunoscut de ucenici: "€žOchii lor erau tinuti ca sa nu-L cunoasca". Deocamdata! Avea un plan anume cu Luca si Cleopa. Vrei sa vorbim despre planul asta?
Uite: "€žSi Insusi Iisus, apropiindu-se, mergea impreuna cu ei. Dar ochii lor erau ținuți ca să nu-L cunoască". (Luca 24, 15-16)

De retinut! Insusi Iisus, Cel rastignit si inviat cu trupul cu care a fost rastignit, nu cu alt trup, li s-a aratat lui Luca si Cleopa! Nu vreo alta manifestare fantomatica a Lui care n-ar fi trecut prin calvarul Rastignirii! Hristos Insusi, nu altcineva!

Un singur om, inconfundabil si irepetabil a fost rastignit pentru iertarea pacatelor lumii! Unul singur! Oricat ar empatiza cineva cu El, numai si numai Hristos a suferit rastignirea pentru lume, numai El a fost rastignit pentru toti oamenii! Numai ce a facut El are putere mantuitoare deplina asupra celorlati! Numai si numai un trup unic si irepetabil a fost uns cu miruri, pus in mormant si a treia zi, a inviat in aceeasi forma dar pnevmatizat deplin ca si continut! Numai un singur trup de carne si oase s-a unit in fiinta/esenta cu dumnezeirea Tatalui si Sf. Duh. Cel al Fiului.

Ce vrei sa zici? Ca lui Luca si Cleopa li s-a aratat altcineva care n-ar fi fost rastignit si n-ar fi inviat sau ca totusi li s-a aratat Iisus, dar in alta forma si ca nu mai avea trupul cu care fusese rastignit si cu care inviase?

Atunci ce zici tu ca s-a intamplat cu trupul cu care inviase? Si care, prin indumnezeire devenise nestricacios si nemuritor? S-a neantizat? S-a pulverizat? S-a metamorfozat iar in trupul muritor al altcuiva (de ex. gradinarul)???


Vezi ca tot Hristos le zice ucenicilor dupa Inviere:
"Și pe când vorbeau ei acestea, El a stat în mijlocul lor și le-a zis: Pace vouă. Iar ei, înspăimântându-se și înfricoșându-se, credeau că văd duh. Și Iisus le-a zis: De ce sunteți tulburați și pentru ce se ridică astfel de gânduri în inima voastră?
Vedeți mâinile Mele și picioarele Mele, că Eu Însumi sunt; pipăiți-Mă și vedeți, că duhul nu are carne și oase, precum Mă vedeți pe Mine că am. Și zicând acestea, le-a arătat mâinile și picioarele Sale". (Luca 24, 36-40).

Iti amintesc iar de episodul cu Toma Necredinciosul care a pipait coasta impunsa si ranile reale din mainile Rastignitului Insusi, nu ale vreunei alte manifestari a lui Iisus care n-ar fi fost rastignit si murit cu singurul trup unic si irepetabil.

Last edited by delia31; 15.04.2016 at 14:03:34.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Citate preferate, cugetari, vorbe de duh silverstar Generalitati 1175 03.08.2016 14:54:36
Cugetari ORTODOXE ! cristiboss56 Pocainta 80 02.07.2015 21:05:47
Cugetari si Citate Ortodoxe adorcrysti Generalitati 90 12.11.2014 21:55:18
Cugetari despre Hristos florin.oltean75 Generalitati 55 07.04.2012 10:13:01
Cugetari de Craciun florin.oltean75 Generalitati 5 25.12.2011 20:14:10