Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 28.04.2009, 18:42:48
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
De exemplu la modul clar, extrem, daca miine vei fi executat de musulmani pentru prozelitism-misionarism pe insula Bali, asa cum o fac multi catolici, ce ai face?
Eu in acest caz Andrei, sincer iti spun as ruga-o cu lacrimi pe Stapana sa nu ma mai trezesc. Sa mor in somn decat executata. Nu am aptitudini de martir si nici nu cred ca voi avea vreodata. Mereu am fost un om las.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 28.04.2009, 18:50:18
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
si ma gindeam ca va trebuii sa mai cumpar unul ca incet, incet nu ne ajunge la toti!

Raman ciupercile pentru vegetarieni.
Scuze Dorina de offtopic.
ps- nu e nevoie sa raspunzi bmd. E.. doar o constatare
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.04.2009, 19:18:10
sia's Avatar
sia sia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 453
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Si in felul asta le-ai lua posibilitatea sa se desparta de tine, sa se impace cu tine, sa-ti spuna lucruri pe care n-au avut curajul niciodata sa le spuna....
Crede-ma ,am avut o perioada sumbra in care ,,despartirea ,, era dupa doctori ..foarte aproape . I-am necajit destul si pe copii si pe parinti ..De aceea n-as mai vrea sa-i supar cu asa ceva .Daca pana acum nu ne-am spus tot ...ce rost mai are in ultima clipa .
Daca-i vorba de gratar ..inseamna ca te-ai facut bine ! Ma bucur .
__________________
Slava Lui Dumnezeu pentru toate !
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.04.2009, 19:23:33
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

slava lui Dumnezeu, am pile la poarta raiului... luminita mea s-a dus inainte si ma asteapta... m-as ruga si as avea nadejde ca rugaciunile ei catre Maica Domnului ma vor ajuta sa nu incurc drumul si sa ne regasim...
asa sa-mi ajute Dumnezeu!
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul.
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.04.2009, 19:23:35
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Sunt lucruri Sia, care nu se spun decit pe patul de moarte
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.04.2009, 19:24:39
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sia ultimele momente a unui om pot decide mintuirea lui sau a celor din jur. Inainte de moarte s-a mintuit tilharul. Nu auzise el de Iisus pina atunci? Nu avusese timp sa-l cauta sa-i vorbeasca, sa-l atinga?
Ce rost mai avea sa-i se adreseze inainte de moartea lor a amindoura?
Dar uite ca rostul asta este datatorul de speranta a mii de generatii de atunci: pina traiesti mai e timp de mintuire, de iertat, defacut bine chiar stiind ca viata ta e aproape de final.
Sa nu spui ca vi si tu la gratar ca chiar plec sa cumpar unul mai mare!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.04.2009, 20:03:50
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Eu cred si sunt convins ca tilharul de pe cruce a fost SINGURUL OM care s-a mintuit in ULTIMUL MOMENT, alt caz, eu zic ca nu mai exista, asa cum nu mai exista prezenta fizica, omeneasca a lui Hristos linga noi si nu va mai exista niciodata.

Vorba lui bmd, acestea sunt justificari pentru indolenta si complacere in prostiile pe care le facem toata viata, asteptind pina in ultimul moment ca sa ne descarcam sufletul...literatura de adormit copiii.

OARE exista ceva ce se face pe acest pamint USOR?

NIMIC!..........absolut totul este cu MULTA TRUDA, deci atunci cum ne imaginam ca schimbarea fiintei josnice intr-un superioara se poate face intr-o clipa doar gindindu-ne la Hristos?

Din nou, da daca el ar fi prezent FIZIC linga noi, DA SE POATE...altfel NU!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.04.2009, 20:06:09
peps peps is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.02.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Eu am avut cateva zile in care am crezut ca s-ar putea sa mor, din cauza unor probleme de sanatate. Ma asteptam sa reactionez cerebral, sa nu ma panichez, doar moartea face parte din viata, nu? Insa m-am panicat la maxim, ma gandeam ce-o sa se faca ai mei copii fara mine (ideea ca sunt de neinlocuit m-a bantuit si pe mine atunci), ca n-o sa-i vad mari, la casele lor, incepusem sa ma intreb DE CE EU?!, am reactionat mai rau decat un ateu. Atunci am realizat cat sunt de slaba.
Dupa ce m-am convins ca a fost doar o alarma falsa, m-am privit cumva din exterior si m-am rusinat de comportamentul meu.
Deci, daca maine ar fi ultima zi din aceasta viata, chiar nu stiu ce as face. As spera doar sa pot sa am o reactie de om care crede in vesnicie.


Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.04.2009, 20:15:18
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Ajungind la pasajul asta ma luase frica ca o sa spui ca vi si tu la noi la un gratar (cu Andrei) si ma gindeam ca va trebuii sa mai cumpar unul ca incet, incet nu ne ajunge la toti!
Mare noroc ca nu murim toti miine si mai ales ca nu o stim!
Ai grijă să nu-ți pârlești penele când faci grătarul âla! Sigur câ nu murim toți! Cei care pot zbura au o șansă.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.04.2009, 20:17:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu cred si sunt convins ca tilharul de pe cruce a fost SINGURUL OM care s-a mintuit in ULTIMUL MOMENT, alt caz, eu zic ca nu mai exista, asa cum nu mai exista prezenta fizica, omeneasca a lui Hristos linga noi si nu va mai exista niciodata.

Vorba lui bmd, acestea sunt justificari pentru indolenta si complacere in prostiile pe care le facem toata viata, asteptind pina in ultimul moment ca sa ne descarcam sufletul...literatura de adormit copiii.

OARE exista ceva ce se face pe acest pamint USOR?

NIMIC!..........absolut totul este cu MULTA TRUDA, deci atunci cum ne imaginam ca schimbarea fiintei josnice intr-un superioara se poate face intr-o clipa doar gindindu-ne la Hristos?

Din nou, da daca el ar fi prezent FIZIC linga noi, DA SE POATE...altfel NU!
Da Andrei, cel mai ușor se poate face răul. Nu ?
Iubirea , cere trăire, cere suflare, cere înțelegere, echilibru, cumpătare , întelepciune. . . .etc, etc, etc. Răul cere doar să faci rău , cu ură și devotament.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intelepciunea ultima florin.oltean75 Generalitati 0 17.09.2011 22:26:52
Am intrat in ultima zi a anului 2010! Melissa Stiri, actualitati, anunturi 22 01.01.2011 19:27:40
Tineretul de astazi - Dezmatul de maine colaps Generalitati 36 09.06.2010 18:49:59
Maine la Manastirea Sihastria cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 21.04.2010 23:00:02
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23