Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 20.03.2010, 19:46:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
Mi se pare ca vorbesti de femeie de parca ar fi un obiect, o jucarie de folosit pt placerile unui barbat.. cum adica trebuie ajutata doar pt a avea energie si tandrete in timpul relatiilor trupesti? Adica o ajuti...dar astepti rasplata..si nu una oarecare...
Doamne, oare cati barbati sunt in stare de o asemenea gandire si mai asteapta si supunere din partea sotiilor lor?
Casiana, eu nu văd unde vorbește Vladimir Adrian despre femeie ca obiect sexual. Nici nu scrie că femeia ar trebuie ajutată DOAR pentru...e interpolarea și interpretarea dv năzdrăvană asta ! Aveți o problemă cu bărbații, sau cu acest articol de credință, sau care altul e motivul unei asemenea reacții ?
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 20.03.2010 at 19:49:02.
Reply With Quote
  #292  
Vechi 20.03.2010, 20:00:45
hanico's Avatar
hanico hanico is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.06.2007
Locație: Moldova lui Stefan
Religia: Ortodox
Mesaje: 135
Trimite un mesaj prin AIM pentru hanico
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie Vezi mesajul
Eu nu sunt de acord cu aceasta idee.

Ierarhizarea între barbat si femeie este dezumanizanta si se datoreaza viciozitatii societatii care sexualizeaza totul, care le educa pe fetite sa fie atractive ca sa fie pe placul barbatilor, în loc sa le educe sa fie oameni independenti.
Dumnezeu creindu-l pe Adam i-a dat ratiune, probabil ca si-a dat seama ca ratiunea singura dezumanizeaza si atunci a creat femeia careia i-a dat simtire.
Concluzie:
Barbatul poate fi capul femeii numai daca ... accepta ca femeia este inima lui.
__________________
Iisus e Lumina lumii, noi trebuie sa fim sarea pamantului!
Reply With Quote
  #293  
Vechi 20.03.2010, 20:27:03
ioan_strainul
Guest
 
Mesaje: n/a
Arrow

Citat:
În prealabil postat de mmaria Vezi mesajul
Asa cum Hristos este capul Bisericii, barbatul este considerat drept capul femeii sale. insa numai atunci cand va fi gata sa-si dea viata pentru ea, dupa cum Hristos S-a jertfit pentru Biserica Sa.
Bine spui Iubita mea surioara si bine ar fi sa inteleaga toti iubitori de Hristos ca nu de aceia sau casatorit ca femeile sa fie saci de box sau slujnice ci ca sa ducem o viata demna de dragostea lui IIsus eu traiesc departe de tara si vad cum sInt tratate femeile musulmane si ce drepturi au nu este drept Inaintea lui Dumnezeu sa tratam asa pe sotiile ce nilea harazit Dumnezeu ca sa ne nasca copii si sa ne ajute la necazurile vieti acestea . IUBITIVA UNI PE ALTI PRECUM SI EU VA IUBESC PE VOI CUVINTELE MINTUITORULUI CUVINTE CU MULT TILC AMIN AMIN AMIN, +++++++++++++
Reply With Quote
  #294  
Vechi 20.03.2010, 20:36:05
Vladimir-Adrian Vladimir-Adrian is offline
Banned
 
Data înregistrării: 22.02.2010
Mesaje: 67
Implicit citesti numai ce iti place

Citat:
În prealabil postat de casiana Vezi mesajul
M-ai lasat fara cuvinte, zau...Mi se pare ca vorbesti de femeie de parca ar fi un obiect, o jucarie de folosit pt placerile unui barbat.. cum adica trebuie ajutata doar pt a avea energie si tandrete in timpul relatiilor trupesti? Adica o ajuti...dar astepti rasplata..si nu una oarecare...
Doamne, oare cati barbati sunt in stare de o asemenea gandire si mai asteapta si supunere din partea sotiilor lor?
Mi se pare ciudat felul in care citesti numai ce iti place. Am zis ca barbatul trebuie sa ajute femeia in treburile gospodaresti din mai multe motive
1. din dragoste (care e cel mai important motiv). Cine iubeste pe cineva nu-l poate lasa pe celalalt sa cada jos de oboseala si sa nu miste un deget. Asta se numeste empatie.
2. pentru ca daca o ajuta, ea va fi mai vesela, mai bine-dispusa si implicit relatia va fi mai armonioasa. Eu cred ca intr-o relatie trebuie sa ne intereseze nu numai cum ne simtim noi, ci si partenera, si daca si ea gandeste la fel, e foarte bine. Asta e al doilea motiv important.
3. pentru ca relatia sexuala va fi mai implinita. Asta e al treilea motiv, poate ultimul. Toata lumea stie ca o relatie sexuala implinita imbunatateste simtitor viata cuplului.
Pentru feministele de ocazie sau din convingere care sunt active pe forum, as spune ca, similar, daca il iubeste, o femeie nu trebuie sa-l lase pe sot, de exemplu sa-si ia a doua slujba, sau sa vina foarte tarziu de la munca si sa o neglijeze astfel pe femeie si pe eventualii copii si o va face 1.atat pentru sot (din empatie) pentru el (motivul 1) cat si 2. pentru armonia cuplului, caci un sot daramat de munca nu va mai fi la fel de vesel si bine-dispus (motivul 2), ci va fi aproape inexistent 3. pentru a nu periclita viata sexuala a cuplului. Si nu mi se pare nimic rau daca femeia gandeste asa, nu cred ca l-ar privi pe barbat ca pe o jucarie sexuala...
Reply With Quote
  #295  
Vechi 20.03.2010, 21:41:30
axios's Avatar
axios axios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.02.2009
Locație: suceava
Religia: Ortodox
Mesaje: 299
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru axios
Implicit ...

Citat:
În prealabil postat de hanico Vezi mesajul
Barbatul poate fi capul femeii numai daca ... accepta ca femeia este inima lui.

ce conteaza care parte mai e...

pentru mine... femeia este jumatate din TOT...

odata uniti prin Taina Cununiei, suntem unul.
daca ea sufera, sufar si eu... daca ea este fericita, sunt si eu...
ea este barometrul vietii mele...

nu pot altfel... daca n-ar fi asa ar fi ca si cum mi-as fura singur caciula. eu asa as simti...
si e doar un punct de vedere personal...
__________________
"ziua zilei spune cuvant, si noaptea noptii vesteste stiinta."
Reply With Quote
  #296  
Vechi 20.03.2010, 21:47:58
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ce conteaza care parte mai e...

pentru mine... femeia este jumatate din TOT...

odata uniti prin Taina Cununiei, suntem unul.
daca ea sufera, sufar si eu... daca ea este fericita, sunt si eu...
ea este barometrul vietii mele...

nu pot altfel... daca n-ar fi asa ar fi ca si cum mi-as fura singur caciula. eu asa as simti...
si e doar un punct de vedere personal...
Hanico tocmai a aratat asta , caci , capul fara inima nu functioneaza , precum si inima fara cap , si iata cum acel tot functioneaza in stansa interdependenta .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 20.03.2010 at 21:56:54.
Reply With Quote
  #297  
Vechi 20.03.2010, 23:01:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Capul si inima...este ca si cum ai spune ca femeia n-are cap si barbatul n-are inima. Imagini ciudate aveti.
Eu impart altfel, longitudinal. Jumate-jumate, de sus de la cap si pana jos la talpa.
Si sunt impreuna peste tot, in tot ce fac. Noi asa suntem.
Nici unul nu este sef, nici unul sclav.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #298  
Vechi 20.03.2010, 23:13:04
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Capul si inima...este ca si cum ai spune ca femeia n-are cap si barbatul n-are inima. Imagini ciudate aveti.
Eu impart altfel, longitudinal. Jumate-jumate, de sus de la cap si pana jos la talpa.
Si sunt impreuna peste tot, in tot ce fac. Noi asa suntem.
Nici unul nu este sef, nici unul sclav.
Mai . Sofiuta , aici e figurativ , nu de organele interne , anatomice . Cand spui cuiva ca-i dai inima , sau te iubesc cu toata inima , sau . . . , se refera nu la organul in sine ce pulseaza sangele , ci , mult , mult mai mult Revenind , nimeni si cu nimic nu-i mai presus de celalalt , si mai ales intr-o casnicie , caci , nici noi fara voi nu putem fi in Taina casniciei , cum nici voi fara noi nu puteti fi in aceasta Taina , precum voi sunteti un dar dat noua de Bunul Dumnezeu , asa si noi suntem singurii "parteneri" ai vostri , si iata cum se creaza in mod minunat INTREGUL !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 20.03.2010 at 23:20:39.
Reply With Quote
  #299  
Vechi 20.03.2010, 23:23:27
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Am inteles Cristi, dar e cam acelasi lucru (inima sau suflet, cap sau minte).
Nici eu nu vorbeam de anatomie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #300  
Vechi 21.03.2010, 04:36:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Când, la nuntă, vi s-a citit despre ascultarea bărbatului, de ce nu l-ați întrerupt pe preot să-i spuneți: "stați așa, părinte, că eu nu sunt de acord cu ce zice învățătura noastră ! Eu nu cred că bărbatul este capul femeii și nici nu cred că trebuie să ascult de bărbatul meu așa cum Biserica ascultă de Cristos ! Eu cred că suntem longitudinali ! Jumătate-jumătate, din creștet până în tălpi !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Preoteasa gitul/capul preotolui? bmd Preotul 93 11.01.2014 11:33:57
Capul Sfantului Ioan Botezatorul Ekaterina Despre Biserica Ortodoxa in general 0 29.08.2012 18:13:08
Capul Sfantului Andrei - din nou in Romania laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 29.10.2011 00:30:18
Barbatul crestin si ispitele femeii - de data asta sophia Tinuta in Biserica 492 02.07.2011 11:43:54