Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Mirungerea(Ungerea cu Mir)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 15.02.2013, 10:04:45
claudiuremus claudiuremus is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Lasa o adresa sau un nr. de telefon
Reply With Quote
  #62  
Vechi 11.05.2013, 15:49:00
claudine70 claudine70 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2013
Mesaje: 1
Implicit rugaminte

Buna ziua,

rog din suflet pe oricine poate sa-mi trimita putin ulei din candela Sf Nectarie, este pentru tatal meu diagnosticat cu cancer si care va suferi peste 2 zile o interventie. adresa mea de email este clovis@clicknet.ro.
Dumnezeu sa ne ajute!
Reply With Quote
  #63  
Vechi 12.05.2013, 11:54:42
Jamaica Jamaica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 358
Implicit

Părticele din moaștele Sfantului Nectarie se găsesc la:

-Mănăstirea Putna (racla cu Moastele este în Sfantul Altar);
-Biserica "Sfantul Ierarh Nectarie" din Iasi (racla este în Sfantul Altar);
-Schitul "Sfintii Ioan si Nectarie" (Brădetu, jud.Arges), racla fiind asezată în naosul paraclisului ;
-Manastirea "Sfintii Mucenici si Doctori fara arginti Epictet si Astion - Halmyris" din Dunavatul de Jos (Murighiol), jud. Tulcea;
-Biserica "Sfintii Voievozi", sat Ghimicesti, com Fitionesti, jud.Vrancea ;
-Biserica "Sfanta Treime", loc. Bucium, jud. Brasov ;
-Biserica Spitalului TBC din Sibiu;
-Biserica "Sfantul Ierarh Nicolae si Izvorul Tamaduirii", spitalul judetean Sfantul Ioan cel Nou, Suceava ;
-Schitul "Nasterea Maicii Domnului", com Sinca Veche, jud. Brasov (pe drumul Brasov-Fagaras, din Persani);
-Schitul Sinca Noua, com. Sinca Noua, jud. Brasov;
-Biserica "Nasterea Maicii Domnului si Sfantul Nectarie", cart. Alexandru cel Bun, Iasi ;
-Catedrala Episcopala din Galati ;
-Capela "Sf. Andrei" din cadrul Spitalului Judetean Galati;
-Biserica Memoriala Mihai Viteazul "Sf. Siluan Atonitul", Alba Iulia;
-Catedrala din Sibiu;
-Biserica "Sfintii Doctori Cosma si Damian" din cadrul Spitalului Fundeni, Bucuresti;
-Biserica "Sfantul Gheorghe" din Slobozia, judetul Ialomita;
-Manastirea Sfintei Cruci, Oradea, judetul Bihor;
-Biserica "Sfanta Parascheva", din Timisoara;
-Biserica "Sf. Ioan Botezătorul și Sf. Visarion de Larisa" din Brasov, cartierul Craiter;
-Capela cu hramul "Imparatii Constantin si Elena", din cadrul Spitalului Parhon, Bucuresti;
-Manastirea "Negru Voda" din Campulung, jud. Arges;
-Manastirea Brancoveni, comuna Brancoveni, jud. Olt;
-Manastirea "Sf. Ioan Casian", com. Targusor, jud. Constanta - centura Sf. Nectarie de Eghina;
-Biserica "Sf. Treime", sat Bucium, com. Sinca, jud. Brasov;
-Manastirea "Sf. Treime", sat Parepa-Rusani, com. Colceag, jud. Prahova;
-Manastirea "Sf. Gheorghe" din Giurgiu (la intrarea dinspre Bucuresti), jud. Giurgiu;
-Manastirea Nicula, Jud.Cluj (satul Nicula, la 6-7 km de orasul Gherla);
-Biserica de lemn (sau Biserica studentilor), vis-a-vis de cantina din campusul Studentesc Hasdeu, Str. Bogdan Petriceicu Hasdeu, nr. 45, Cluj-Napoca - moastele sunt scoase spre inchinare in fiecare luni seara dupa Maslu;
-Biserica "Sfantul Apostol Andrei si Sfantul Ierarh Nectarie", situata in curtea Spitalului de Pediatrie, Botosani, jud. Botosani.
-Manastirea Radu Voda din Bucuresti
__________________
„Dumnezeu poartă pașii omului”
Reply With Quote
  #64  
Vechi 12.05.2013, 15:59:12
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Si mai sint la o manastire care chiar asa se si numeste: "Sf Nectarie" in Caransebes, pe undeva pe linga Armenis (pe linga manastirea Piatra Scrisa).
Acolo se gaseste o particica din vestmantul sau moastele Sf Macarie Egipteanul - cel care a compus rugaciunile de dimineata (majoritatea) si din cele de seara.

De asemenea, la Sinca sint doua manastiri (Sinca Veche si Sinca Noua) si ambele au particele din moastele Sf Nectarie.
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 27.05.2013, 22:53:18
muzicoloaga muzicoloaga is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2013
Mesaje: 1
Implicit ulei sfintit

Buna ziua, vroiam sa va rog pentru cine citeste mesajul meu, ma puteti ajuta va rog cu niste ulei de la candela Sfantului Nectarie? Eu sunt din Galati ,am o problema de sanatate si ma paste o interventie chirurgicala si simt ca numai Sfantul Nectarie ma poate ajuta alaturi de Dumnezeu si Maica Domnului. M-as bucura foarte mult sa am putin ulei contra cost desigur. Va multumesc frumos.

Last edited by muzicoloaga; 27.05.2013 at 22:55:36.
Reply With Quote
  #66  
Vechi 18.07.2013, 19:27:19
mariuka mariuka is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2013
Mesaje: 2
Implicit

Buna, sunt noua cum se trimite un pomelnic la o manastire?
Daca nu gasesc nicaieri nr de telefon, are cineva , ati trimis?
Reply With Quote
  #67  
Vechi 18.07.2013, 19:39:05
Geo_Geo79
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mariuka Vezi mesajul
Buna, sunt noua cum se trimite un pomelnic la o manastire?
Daca nu gasesc nicaieri nr de telefon, are cineva , ati trimis?
Doamne ajuta! Poti sa faci o scrisoare, pentru asta ai nevie de adresa manastirii, in scrisoare treci si pomelnicul (specifici daca este pentru vii sau morti) apoi treci perioada (de ex 40 zile).
Reply With Quote
  #68  
Vechi 20.07.2013, 04:09:08
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de muzicoloaga Vezi mesajul
Buna ziua, vroiam sa va rog pentru cine citeste mesajul meu, ma puteti ajuta va rog cu niste ulei de la candela Sfantului Nectarie? Eu sunt din Galati ,am o problema de sanatate si ma paste o interventie chirurgicala si simt ca numai Sfantul Nectarie ma poate ajuta alaturi de Dumnezeu si Maica Domnului. M-as bucura foarte mult sa am putin ulei contra cost desigur. Va multumesc frumos.
Scrie mai sus ca exista particele ale Sf. Nectarie si in Galati:
-Catedrala Episcopala din Galati ;
-Capela "Sf. Andrei" din cadrul Spitalului Judetean Galati;
Reply With Quote
  #69  
Vechi 20.07.2013, 14:10:30
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Moastele Sf. Nectarie se mai gasesc si in jud. Constanta in localitatea Mihail Kogalniceanu la biserica Sf. Ioan Iacob Hozevitul, biserica apartinand Grupului Social CERES. Acolo slujeste pr. Viorel Stan, un parinte deosebit, cu suflet si credinta mare. Biserica este ridicata de 1-2 ani iar acum se afla la stadiul de pictura. Cei care sunt interesati de Sf moaste sau care doresc sa ajute Sf biserica sa ma contacteze pe privat pt a va face legatura cu pr.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #70  
Vechi 24.07.2013, 02:57:30
voicugabriel voicugabriel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1
Implicit

Aș îndrăzni și eu să cer puțin ulei de la candela Sfantului Nectarie, daca se poate, bineînțeles, pentru cine mă poate ajuta. Sunt din Brăila. Mulțumesc anticipat.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
dora

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Candela icamilin Despre Biserica Ortodoxa in general 84 13.07.2017 01:39:17
Miercurea si vinerea se poate consuma ulei? elizabeta Generalitati 47 06.01.2014 00:46:58
Sticlute pentru ulei sfintit ionutt Mirungerea(Ungerea cu Mir) 2 03.05.2012 14:58:39
fara ulei MANUELA Postul 27 03.08.2011 14:31:13