Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 26.11.2012, 21:57:30
STEPHAN STEPHAN is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 28
Implicit Cum iti este viata asa iti este fata !

Plecând de la această constatare a înțelpciunii populare, citată de p.Teofil Părăian, aș vrea să aflu ce părere aveți de efectele faptelor omului asupra propriei vieți. Nu am citit prea mult pe această temă ( v-aș fi recunoscător dacă mi-ați sugera ceva ), dar am obsevat că există o anumită legătură între ceea ce facem și ceea ce suntem sau devenim . Bunăoară, ca să fiu mai concret , desfrânarea atrage după sine ( nu știu dacă obigatoriu dar în mod frecvent) obrăznicia, nerușinarea... Și probabil s-ar putea aduce și alte exemple...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.11.2012, 01:11:38
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Este un punct de vedere interesant si aplicabil intr-o mare proportie.
Eu am lucrat si inca lucrez cu publicul,si pot sa spun ca ma ghidez cu brio dupa aceste aspecte.
Identific din prima pe aceia care creeaza probleme prin atitudinea aroganta sau narcisista a prismei prin care vad ei viata si interactiunea cu ceilalti.Acest aspect este ca un steag rosu-persoana asta trebuie supravegheata si are nevoie de atentie,altfel va face probleme.Adica va face probleme oricum,dar cel putin stiu la ce sa ma astept din start.

Sau de exemplu,nimeni nu se poate afisa ca o prostituata(aspect si imbracaminte),ca mai apoi sa aiba pretentii sa nu fie observata sau abordata de barbati,cu intentii mai dubioase(decat daca se joaca o farsa).

Insa mai sunt si cazuri,cand"figura"este inselatoare.Cand omul pare placut,zambitor si profund iar el defapt fiind viclean si prefacut.

Chipul poate spune altora despre firea noastra in sensul ca,pe fata se intiparesc anumite linii de expresie.Poti usor cunoaste sau decodifica cand cineva este preocupat de o problema,este suparat,nervos,bucuros,fericit sau meditativ.
Asta la prima vedere,insa daca esti destul de abil in a-ti ascunde trairile vei reusi sa-ti recreezi o alta mima care sa-i deruteze pe altii.Din suparat sa pari vesel sau din manios sa pari calm.

Unele pacate sau vicii lasa de asemeni urme pe chip.Dar nu pot sa generalizez acum.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 27.11.2012 at 08:18:31.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.11.2012, 07:09:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Medicul austriac stabilit in Franta, Franz Joseph Gall (1758-1828), a pus bazele unei teorii, Frenologie, care trage concluzii privind caracterul dupa trasaturile fetei(fizionomie).

Am auzit inainte de '89 la radio Romania o istorisire despre acest personaj pe care incerc s-o redau aici:
Fondatorul Frenologiei fiind in calatorie prin Europa si ajungand si in Rusia, a fost invitat de tar la un dineu la curtea sa; voind sa-l puna la incercare, tarul a ordonat ca mai multi ocnasi imbracati in straie boieresti sa fie prezenti la dineu.
Dupa o vreme de discutii despre teoria lui si dupa niste gustari udate cu bautura, tarul l-a intrebat pe invitat ce spune despre boierii de la curtea lui, la care medicul a raspuns:
-Maiestate, daca nu i-as vedea in haine boieresti as zice ca-s cei mai odiosi criminali.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.11.2012, 07:15:53
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Laudat fie Iisus!

Last edited by Demetrius; 27.11.2012 at 22:15:35.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tiganii. Care este atitudinea noastra fata de ei? romandragut Generalitati 291 20.12.2013 07:33:02
Cum iti este viata asa iti este fata! STEPHAN Morala Crestina 18 06.12.2012 08:50:42
Ce este viata?dar moartea? tigerAvalo9 Generalitati 7 02.04.2010 23:32:03
ce este viata Aurel22 Generalitati 12 02.01.2010 22:05:12
Cand viata iti este in pericol Vlad87 Generalitati 21 01.05.2007 20:42:32