Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfinti Parinti (Patrologie)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.02.2013, 22:54:36
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Sunt de acord cu tipul de relatie pe care il sugerezi, dar nu vad de ce simti nevoia sa te agati de conceptul de pedeapsa.
Pana la urma nu am inteles. Te temi de Dumnezeu pentru ca altfel o sa patesti ceva rau (lipasa Iubiri, cufundarea in iad), sau cum...?
Nu mă agăț de pedeapsă, ci de iubire.
Este frica unui copil ca ar putea pierde iubirea părintească. Nu va fi pedepsit, doar nu va mai simți iubirea. Nu vi s-a întâmplat niciodată?
Reply With Quote
  #22  
Vechi 19.02.2013, 00:44:14
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Mai am o intrebare.

Ce este frica pentru crestini? Ce fel de frica are crestinul?
Vreau sa ma mantuiesc nu de frica iadului ci de dragul lui Dumnezeu. Raportarea ar trebui sa fie intotdeauna la Dumnezeu si atunci imi va fi frica doar de lipsa mea de desavarsire.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 19.02.2013, 11:36:47
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Nu mă agăț de pedeapsă, ci de iubire.
Este frica unui copil ca ar putea pierde iubirea părintească. Nu va fi pedepsit, doar nu va mai simți iubirea. Nu vi s-a întâmplat niciodată?
Ca sa ma tem de pierderea iubirii lui Dumnezeu, a Harului, trebuie ca mai intai sa le fi cunoscut. La fel este si cu pierderea Raiului.

Atat timp cat eu sunt un tanar proaspat eliberat de armata, crescut printre agricultori si ciobani, care am fost dus de bunica la biserica din sat, unde am invatat de la toate babele : "fii cuminte ca te bate Doamne Doamne", iar mai tarziu, "nu te atinge de fete ca dracu te ia! Uite-l aici cu coarne si negru, pictat in spatele bisericii, uite-l cum iti sopteste la spovedanie sa nu spui toate!"
Unde e iubirea in toata povestea asta?
Aveti idee in cate dintre bisericile parohiale se intampla in felul acesta? Asta e cateheza care se preda la Teologie?
Reply With Quote
  #24  
Vechi 19.02.2013, 11:54:15
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ca sa ma tem de pierderea iubirii lui Dumnezeu, a Harului, trebuie ca mai intai sa le fi cunoscut. La fel este si cu pierderea Raiului.

Atat timp cat eu sunt un tanar proaspat eliberat de armata, crescut printre agricultori si ciobani, care am fost dus de bunica la biserica din sat, unde am invatat de la toate babele : "fii cuminte ca te bate Doamne Doamne", iar mai tarziu, "nu te atinge de fete ca dracu te ia! Uite-l aici cu coarne si negru, pictat in spatele bisericii, uite-l cum iti sopteste la spovedanie sa nu spui toate!"
Unde e iubirea in toata povestea asta?
Aveti idee in cate dintre bisericile parohiale se intampla in felul acesta? Asta e cateheza care se preda la Teologie?
Eu nu am vorbit (doar) din cateheză, ci din experiență. Vă înțeleg punctul de vedere, dar nu vă pot îndemna să îmbrățișați păcatul, numai pentru a vedea diferența.

Dumnezeu să vă lumineze!

p.s. Nu se poate să nu vă fi simțit niciodată iubit: de părinți, de rude, poate de profesori sau de prieteni. Se știe că iubirea trebuie să fie întreținută. Mai mult, recunosc că o dată cu trecerea timpului simți nevoia unui "alt fel de iubire", dacă pot spune așa. Sunteți liber să mergeți înainte, să căutați iubirea de care aveți nevoie și să o oferiți în același timp. Partea proastă este dacă intervine păcatul. Aveți un duhovnic cu care să vorbiți?

Last edited by Annyta; 19.02.2013 at 12:05:12.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 19.02.2013, 14:46:02
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Annyta Vezi mesajul
Eu nu am vorbit (doar) din cateheză, ci din experiență. Vă înțeleg punctul de vedere, dar nu vă pot îndemna să îmbrățișați păcatul, numai pentru a vedea diferența.

Dumnezeu să vă lumineze!

p.s. Nu se poate să nu vă fi simțit niciodată iubit: de părinți, de rude, poate de profesori sau de prieteni. Se știe că iubirea trebuie să fie întreținută. Mai mult, recunosc că o dată cu trecerea timpului simți nevoia unui "alt fel de iubire", dacă pot spune așa. Sunteți liber să mergeți înainte, să căutați iubirea de care aveți nevoie și să o oferiți în același timp. Partea proastă este dacă intervine păcatul. Aveți un duhovnic cu care să vorbiți?
Am avut, dar m-o alungat ca pe un caine...
Reply With Quote
  #26  
Vechi 07.04.2013, 18:39:13
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Un tata batran pleaca sa-si mai vada o data fiul, care era pustnic, inainte de a muri. Pustnicul traia cu multa infranare si postire, dar pentru buna parere de sine, acestuia i se arata diavolul in chip de inger luminat. In ziua in care venea tatal sau la pustnic, ingerul satan graieste sihastrului asa : <<Pazeste-te caci iata, vine la tine diavolul prefacut in chipul tatalui tau, cu o secure in mana, ca se te omoare. Deci luand securea ta, iesi in intampinarea lui si omoara-l tu pe el!>> Deci pustnicul se supune poruncii ingerului prefacut in lumina si isi omoara tatal.

Intrebare: De unde putea sa cunoasca pustnicul despre cel ce se arata ca nu este inger ci drac?
Punandu-l sa -L recunoasca pe Domnul Iisus drept Dumnezeu si sa se inchine Lui.Stau foarte prost cu memoria,de aceea nu pot sa dau citate si sa spun unde am citit,dar stiu ca in foarte multe locuri am citit ca nici daca ai o vedenie cu Domnul Iisus sa nu crezi ca-i El pana nu-L pui sa recunoasca dumnezeirea Lui.Sau sa spuna"Doamne miluieste"-ca diavolul,din mandrie,nu va spune niciodata asa ceva.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.04.2013, 05:58:52
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Vreau sa ma mantuiesc nu de frica iadului ci de dragul lui Dumnezeu. Raportarea ar trebui sa fie intotdeauna la Dumnezeu si atunci imi va fi frica doar de lipsa mea de desavarsire.
Foarte frumos ai spus!
Iubirea este înălțătoare, nu frica; Referința mea este înainte, nu înapoi, Suportul meu mă cheamă, nu mă alungă.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.04.2013, 17:02:47
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
Vreau sa ma mantuiesc nu de frica iadului ci de dragul lui Dumnezeu. Raportarea ar trebui sa fie intotdeauna la Dumnezeu si atunci imi va fi frica doar de lipsa mea de desavarsire.
am citit odata un cuvant tare frumos,din pacate nu stiu cui ii apartine:atunci cand ii slujim lui Dumnezeu de frica iadului suntem in starea de robi ai lui Dumnezeu,insa atunci cand ii slujim pt. ca-L iubim suntem in starea de fii ai lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 04.06.2013, 00:14:17
Amistad Amistad is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2013
Mesaje: 141
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am avut, dar m-o alungat ca pe un caine...
Acum depinde si de ce te-a lungat. Poate a gresit. Se mai intampla. Poate nu e un duhovnic bun. Trebuie sa te impaci cu el sau cautat altul.

Cateheza in ziua de azi cam trebuie sa ti-o faci singur. Citeste cartile Sfintilor Parinti (ortodocsi) si acolo gasesti toate raspunsurile. Daca cunosti invatatura Sfintilor ai sa stii si ce sa alegi in viata si alegerile in lucruri mici si in lucruri mari. Neaparat trebuie sa cunosti invatatura ca sa te poti ghida in viata. Altfel e foarte foarte greu. Ai sa stii de exemplu daca a gresit duhovnicul sau dumneata. Daca gasesti un duhovnic bun, ai dat lovitura. (cel mai probabil la o manastire gasesti). Un duhovnic bun te poate ajuta sa intelegi mai bine invatatura Sfintilor. Si oricum trebuie sa ai un duhovnic pentru ca trebuie sa asculti de un preot. Este porunca de la Dumnezeu.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.06.2013, 13:15:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Am avut, dar m-o alungat ca pe un caine...
Citind ce ai scris matalutza pe aici, nici nu e de mirare.
Sau poate vrei sa spui ca de la "alungare" ti se trage?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Blog-urile... raspunsuri fara intrebari ! windorin Biserica Ortodoxa si Massmedia 22 08.04.2013 17:53:47
O lume fara Dumnezeu si fara suflet alicette Intrebari utilizatori 1 02.04.2011 00:38:40
romania,tara fara fara reactie iulyaan Generalitati 78 24.01.2011 11:02:13
O intrebare fara raspuns! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 1 27.12.2010 20:59:39
fara casa, dar nu fara credinta! mirelat Stiri, actualitati, anunturi 5 07.08.2008 22:07:42