Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 29.09.2012, 10:43:19
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Si ura impotriva musulmanilor (n.r. - Iranul) e mai compatibila cu dogma crestina,sau cum? De ce doar pe mine m-ai adus in discutie?
Nu ii uram pe musulmani! Majoritatea sunt oameni rezonabili, muncitori, moderati, cu familii si care incearca sa-si traiasca viata cum stiu mai bine. Problema o reprezinta militantii islamisti care recurg la razboi si terorism in numele religiei (la fel cum crestinii odinioara faceau cruciade in numele religiei sau cum evreii ii prigoneau pe crestini).
Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
De ce doar pe mine m-ai adus in discutie?
Intrebare de copil.
Reply With Quote
  #252  
Vechi 29.09.2012, 17:19:16
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Va ce scrii tu pe aici!
Ia vezi si ce zice Talmudul:

http://www.youtube.com/watch?v=CiiSfvSlpro

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Intereseaza pe cineva explicatia ta sau ce scrie in dictionar?
Eu am venit cu explicatii ale sfintilor parinti,nu cu idei proprii. DEX-ul contine si erori,unii termeni sunt exagerati si li se atribuie explicatii distorsionate!

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
In mod evident te-ai referit la evrei cand ai zis mai sus ca ar fi bine sa-i starpeasca cineva deoarece in statul Israel sunt mai multi evrei decat ceea ce tu numesti, folosind un cuvant nepotrivit, jidani.
M-am referit la ce stiu eu ca m-am referit (jidani),nu la ce zici tu!

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Problema o reprezinta militantii islamisti care recurg la razboi si terorism in numele religiei (la fel cum crestinii odinioara faceau cruciade in numele religiei sau cum evreii ii prigoneau pe crestini).
Si ce,fac acei militanti bimba atomica? Nu ii confunda pe ei cu statul iranian. Si terorismul nu exista,e pura manipulare. SUA & jidanii sunt in spatele terorismului mondial.

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Nu voi mai continua dialogul cu tine! Esti un soi de om cu care nu se poate discuta.
Asemenea spun si eu despre tine. Ai o mentalitate lovita prea puternic de democratie.

Si tot nu ai raspuns carei religii apartii... De ce nu treci la profil? Iti este rusine de tine?

Last edited by Raoul; 29.09.2012 at 17:24:21.
Reply With Quote
  #253  
Vechi 29.09.2012, 19:12:55
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Eu am venit cu explicatii ale sfintilor parinti,nu cu idei proprii. DEX-ul contine si erori,unii termeni sunt exagerati si li se atribuie explicatii distorsionate!
Bun! Care este definitia data de sfintii parinti cuvantului jidan? (Alaturi de definitie mentioneaza si autorul!)
Reply With Quote
  #254  
Vechi 29.09.2012, 19:28:39
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Bun! Care este definitia data de sfintii parinti cuvantului jidan? (Alaturi de definitie mentioneaza si autorul!)
Excelent, Unnoom. Ati mers drept la tinta. Antisemitii de tip legionaroid habar nu au ca, de fapt, ei sunt cripto-marcioniti. Adica eretici.
Pe de alta parte, fratele Raoul e de apreciat in multe idei. E inca foarte tanar; pe vremea cand eram cumva "crestin nondenominational", ca adolescent si tanar, si mai tarziu, cand m-am trezit stilist dupa convingeri si apartenenta, gandeam foarte vag similar. Cei ca el au impresia ca ura, si inca una lipsita de substanta, poate stimula oamenii spre bine. Asa ceva gasesti doar in....Star Wars, la ametitii aia imaginari de Sith. Din nou, este ceva juvenil, infantil.
Evreii sunt, pur si simplu, partea complet evoluata, sau de la inceput desavarsit creata, a umanitatii. Cand te focalizezi pe ei, pe ce sunt, cine sunt, ce fac, si ce reprezinta pentru destinul speciei, chiar si daca incepi negativ, ajungi sa fii fascinat de ei si sa ii indragesti. Daca un evreu va face bine, mai bine nu poate nici un muritor face. Daca un evreu va face rele, nici un muritor nu ii va putea sta impotriva. "Les juifs ne laissent pas l'humanite dormir". Oare cine a zis-o? (E o intrebare retorica).
Reply With Quote
  #255  
Vechi 29.09.2012, 20:40:56
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de UNNOOM Vezi mesajul
Bun! Care este definitia data de sfintii parinti cuvantului jidan? (Alaturi de definitie mentioneaza si autorul!)
Ciudat,te-ai rezumat doar la o singura intrebare,cand trebuia si tu la randul tau sa raspunzi la atatea. Imi place ca iti e rusine cu religia ta

Si cum tu nu ai raspuns,nici eu nu o sa iti raspund! Iar daca te (va) roade curiozitatea atat de tare,cautati in mesajele mele. Am postat chiar foarte detaliat! Asa,sa va si dau putin de lucru,nu sa primiti totul mura in gura de la un tanar nestiutor. Cu parere de rau o spun ca unii au imbatranit degeaba,tot "orbi" au ramas.

O seara frumoasa!
Reply With Quote
  #256  
Vechi 29.09.2012, 22:25:39
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Am mai explicat odata care este diferenta intre jidani si evrei! Ba nu am explicat eu,am pus drept dovada o pagina dintr-o carte a unuia dintre marii parinti ai Bisericii Ortodoxe Romane! Nu-i mai victimizati pe evrei atat,spunand ca "jidan" e un peiorativ,ca e cu totul altceva. Cu evreii nu am nimic!
DA si tu link la postul in cauza.
M-ai facut curios.
Reply With Quote
  #257  
Vechi 29.09.2012, 22:58:03
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Cautati. Nu am multe mesaje,doar 1790. Accesati profilul meu si dati la toate mesajele scrise de mine. Printre ele se afla si cel in cauza,chiar am verificat personal daca se mai gaseste postul.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 30.09.2012, 00:29:47
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Părintele Adrian Făgețeanu: Eu n-am nimic cu evreii, numai cu jidanii

"...eu n‑am nimic cu evreii, numai cu jidanii. Pentru că evreii adevărați au respectat Vechiul Testament. Jidanii n‑au nimic din Vechiul Testament, ei sunt cu Talmudul, care spune: „Pe cel mai bun dintre goimi (crestini), ucide‑l!” Și Mântuitorul spune să-l iubești pe vrăjmașul tău, nu pe vrăjmașul lui Dumnezeu."
Reply With Quote
  #259  
Vechi 30.09.2012, 00:39:06
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

I-ai scutit pe carcotasi de la munca Eu pe deasupra am pus si o fotografie cu pagina respectiva de carte,in caz ca cineva are indoieli asupra textelor digitale de pe internet.

Totusi,nu am fost crezut nici cand am aratat ce contine Talmudul. Ciudat cum unii ii prefera pe jidani in loc de musulmani...

Last edited by Raoul; 30.09.2012 at 00:42:16.
Reply With Quote
  #260  
Vechi 30.09.2012, 05:11:06
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Evreii sunt, pur si simplu, partea complet evoluata, sau de la inceput desavarsit creata, a umanitatii. Cand te focalizezi pe ei, pe ce sunt, cine sunt, ce fac, si ce reprezinta pentru destinul speciei, chiar si daca incepi negativ, ajungi sa fii fascinat de ei si sa ii indragesti. Daca un evreu va face bine, mai bine nu poate nici un muritor face. Daca un evreu va face rele, nici un muritor nu ii va putea sta impotriva. "Les juifs ne laissent pas l'humanite dormir". Oare cine a zis-o? (E o intrebare retorica).
Începusei la un moment un topic aici (Poporul Ales este superior inclusiv ontologic.) pe această temă dar nu ai adus argumentele de care tot vorbeai. Între timp s-au mai adăugat răspunsuri și poate ne lămurești mai mult, că văd că de afirmații fără acoperire nu duci lipsă.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 11:39:09
nu stiu cui sa ma adresez -tatal meu este vetran de razboi mariazet45 Generalitati 2 26.05.2009 16:56:01
Ultima oră : Pentagonul a intrat în alertă ! cristiboss56 Generalitati 5 27.04.2009 09:20:23
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 15:50:34