Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 01.01.2016, 13:31:10
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, un examen luat în serios îți dă întotdeauna emoții. Unele plăcute, stenice, de ușoară febrilă nerăbdare, de bucurie că vei face o figură frumoasă, un freamăt care îți face mintea mai elastică, mai concentrată, mai isteață...
Dar când nu ai luat în serios examenul și ești nepregătit și îl dai numai din motive de circumstanță și nu ai pic de pasiune pentru materia aia.... ce să zic.... ăla nu e examen, ăla e batjocură.

*
Psihologic face bine să te rogi la sfinți. Te simți protejat, te simți ascultat, înțeles, iubit, ocrotit.
Numai că Dumnezeu nu prea are urechi de auzit bolboroseli, cum cred antropomorfii, ăia de cred că Domnul are urechile noastre și în general însușirile noastre, de parcă El ar fi după chipul și asemănarea noastră iar nu noi după chipul Lui. Dumnezeu cunoaște în taina inimii infinit mai mult decât avem noi impresia că îi cerem atunci când ne rugăm. Nu la vorbele noastre ascultă Domnul, ci la așezarea inimii. De aceea, un suspin și un șuvoi de lacrimi fac înaintea Domnului cu mult mai mult decât o carte întreagă de rugăciuni uscate, declarative, formulistice.
Lui Dumnezeu îi place tăcerea - spun cei care au viețuit, cu El, în tăcere. Cum să te rogi cu adevărat dacă nu taci? Și oare lui Dumnezeu chiar Îi place să stea la taclale cu omul?
Mă tem că Domnul nu poartă convorbiri nici cu bivolii nici cu viermii.

Probabil va mai trece multă apă pe Dâmbovița până când vom începe și noi să pricepem ce e aia rugăciune. Și de ce nu pricepem? Fiindcă chiar avem impresia că ne rugăm, de câte ori bolborosim formule și cereri peste cereri.

Rugăciunea e un mod de a fi al inimii, nu o palavră. Palavra risipește pe om, tăcerea și plânsul de căință și de recunoștință îl adună. Să nu mai confundăm marfa cu ambalajul!

Deci, la studiu fraților! Adică la muncă din iubire.
Reply With Quote
Răspunde