Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.05.2009, 12:31:05
maria_bratu maria_bratu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2009
Mesaje: 4
Exclamation Arhiepiscopul Tomisului, IPS Teodosie, vinde harul preotiei

In Romania se poate cumpara orice, chiar si harul preotiei. In total, o afacere de 3.000 de euro ca sa devii preot rapid, ocolind canoanele si regulamentele Bisericii Ortodoxe Romane.

Printre cei care s-au aratat dispusi sa-l ajute pe unul dintre jurnalistii sub acoperire de la Romania Libera sa devina preot este insusi Arhiepiscopul Tomisului, Inalt Prea Sfintia Sa Teodosie.

Citeste cazul: http://www.mondonews.ro/Arhiepiscopu...+id-10295.html
  #2  
Vechi 05.05.2009, 12:36:23
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Marti 5 mai 2009
Conferință de presă


Astăzi, 5 mai, ora 12.30, la Palatul Arhiepiscopal (str. Arhiepiscopiei, nr. 23) sunteți invitați la Conferința de presă care va avea ca temă exprimarea unui punct de vedere oficial pe marginea articolului publicat astăzi în cotidianul România Liberă.


Conferința de presă va fi susținută de părintele iconom stavrofor Eugen Tănăsescu, purtător de cuvânt al Arhiepiscopiei Tomisului.
  #3  
Vechi 05.05.2009, 18:34:07
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

multumim Alin...daca nu -ti este greu poate ne tii si pe noi la curent.
  #4  
Vechi 05.05.2009, 19:16:56
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

[SIZE=4]Fratii mei, oare CAND veti INVATA sa ascundeti GRESELILE APROAPELUI??????? NU VA E TEAMA DE DUMNEZEU CA DACA VETI MURI IN CLIPA IN CARE VETI JUDECA PE APROAPELE VETI FI OSANDITI FARA MILA????[/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca spune Domnul Hristos ca daca vei ascunde greseala aproapelui tau si El, Hristos, va acoperi greseala Ta???[/SIZE]
[SIZE=4]De ce dar trebuie sa "INVENINATI" lumea cu RAUTATILE VOASTRE???? CE castig aveti din asta???? aratand cu degettul, veti fi aratati!!![/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca in ce te va afla moartea in aceea te va judeca Hristos????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Cum dar INDRAZNITI fara RUSINARE a publica greseala unui IERARH????[/SIZE]
[SIZE=4]In loc sa CERETI "SA NE RUGAM PT IPS.TEODOSIE" ii facem cunoscuta greseala ca sa avem subiect de discutie, de barfa, judecata, clevetire, si mai ales MANDRIE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Suntem SUB talpa IADULUI inca de acum, daca NU STIM SA IUBIM PE APROAPELE NOSTRU!!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca TATAL UNUIA DINTRE FRATIILE VOASTRE ar fi acum subiectul de discutie pe forum, v-ar conveni sa vedeti cum e judecat si barfit???? asa e si cu un CONDUCATOR de BISERICA!!! [/SIZE]
[SIZE=4]NU ESTE DREPTATE LA OAMENI, NUMAI LA DUMNEZEU, desi IN OKII NOSTRI VEDEM CUM GRESESTE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]FIE-VA MILA DE SUFLETELE VOASTRE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Iertati-ma, dar TINETI LA CEEA CE ESTE AL ORTODIXIEI SI AL NOSTRU!!!! [/SIZE]
[SIZE=4]VA rog sa ma iertati de Duritate!!! ASA SUNTEM: JALNICI!!!![/SIZE]
  #5  
Vechi 05.05.2009, 19:17:23
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se pare ca Parchetul s-a autosesizat in urma reportajului din Romania libera:

IPS Teodosie, cercetat penal pentru luare de mită și complicitate la fals intelectual

Nu gasesc nicaieri comunicatul Arhiepiscopiei, dar din ce-am inteles nu face decat sa infirme ca ziaristul respectiv ar fi student la facultatea respectiva.
  #6  
Vechi 05.05.2009, 19:27:05
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt de acord Geo!
Cred ca la un moment dat, din dorinta de a "arata pacatul" ajungem sa aratam cu degetul...omul care face pacatul.
Ai vazut insa ca la topicul cu celalalt parinte, parintele Sava parca, forumistii indeamna la rugaciune pentru parintele, cum e si normal. e o durere foarte mare sa vezi ca si acestia, care Il slujesc pe Hristos de atata timp, au caderi.si o durere si mai mare cred ca simt toti ortodocsii vazand cum acum toata lumea (datorita mass media care cauta stiri de senzatie) vin si acuza BOR.
eu nu am mai am puterea sa urmaresc asemenea lucruri. sa ne rugam pentru IPS Teodosie, pentru ceilalti ierarhi si preoti. si pentru biserica noastra, care este din ce in ce mai atacata.
pe mine cel putin ma deranjeaza foarte tare faptul ca toata lumea ataca biserica si preotii, de parca ei ar fi fara de pacat, de parca ar avea dreptul sa faca asta. nu vorbesc aici de masurile care trebuiesc luate, ci de opinia publica si mass media.
pai daca as incepe sa va spun cate se fac si la noi la facultate, fereasca Dumnezeu!
  #7  
Vechi 05.05.2009, 19:28:47
monica.miholca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul

[SIZE=4]Iertati-ma, dar TINETI LA CEEA CE ESTE AL ORTODIXIEI SI AL NOSTRU!!!! [/SIZE]
Asa este si asa trebuie sa simtim, daca suntem cu adevarat frati crestin-ortodocsi!
  #8  
Vechi 05.05.2009, 19:31:07
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Acum mi-am amintit cum m-am apucat si eu sa acuz pe anumiti ierarhi ai BOR...prin diverse comentarii si am scris cam asa ceva pe la Romania Libera:
[COLOR=black][/COLOR]
[COLOR=black]"Reporteri daca fac parte din BOR este voie sa se primeasca acuzatiile de la ei. Altfel nu. Si zic mai jos ca sa ma acuz pe mine: Am atacat de foarte multe ori pe ierarhii BOR pe diverse bloguri sau la Ziarul Lumina in comentarii. Si apoi m-am gandit mai bine era a trimite acelea in secret spre a se face o chestie ziditoare . La ierarhii din fruntea Sfantului Sinod al BOR. Ca asa afla lumea. Poate era careva din episcopia episcopilor pe care i-am atacat eu care era in mainile railor vrajmasi dracii si aceia luptau cu el sa il convinga ca nu poate dobandi vindecare la Sfanta Biserica, pentru a nu merge acolo si a putea ei sa il piarda. Oricum Sfintele Taine tot se lucreaza prin acei ierarhi de i-am atacat eu chiar daca ar fi avut impedimente canonice. Dar eu nu cred ca aveau doar mi s-a parut mie. Da acela care e in stare sufleteasca nefericita poate nu stie ca Sfintele Taine le lucreaza Dumnezeu oricum si nu mai merge la spitalul duhovnicesc (Biserica) spre a dobandi vindecare si iata cum se pierde un suflet! Si daca careva s-a smintit din pricina mea si s-a pierdut sufleteste,cand merg pe cealalta lume,vai mie cum voi suporta mustrarea constiintei vazand pe vreun frate al meu chinuindu-se din pricina mea? Doamne ai mila de cei pe care poate i-am pagubit sufleteste si ai mila si de mine."[/COLOR]

Daca reporterii respectivi fac parte din BOR este voie sa se primeasca acuzatiile de la ei dupa Sfintele Canoane ca IPS sa fie cercetat de Sfantul Sinod.
Daca nu nu este voie.
Asa zic Sfintele Canoane.
  #9  
Vechi 05.05.2009, 19:31:22
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
[SIZE=4]Fratii mei, oare CAND veti INVATA sa ascundeti GRESELILE APROAPELUI??????? NU VA E TEAMA DE DUMNEZEU CA DACA VETI MURI IN CLIPA IN CARE VETI JUDECA PE APROAPELE VETI FI OSANDITI FARA MILA????[/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca spune Domnul Hristos ca daca vei ascunde greseala aproapelui tau si El, Hristos, va acoperi greseala Ta???[/SIZE]
[SIZE=4]De ce dar trebuie sa "INVENINATI" lumea cu RAUTATILE VOASTRE???? CE castig aveti din asta???? aratand cu degettul, veti fi aratati!!![/SIZE]
[SIZE=4]Oare nu stiti ca in ce te va afla moartea in aceea te va judeca Hristos????[/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Cum dar INDRAZNITI fara RUSINARE a publica greseala unui IERARH????[/SIZE]
[SIZE=4]In loc sa CERETI "SA NE RUGAM PT IPS.TEODOSIE" ii facem cunoscuta greseala ca sa avem subiect de discutie, de barfa, judecata, clevetire, si mai ales MANDRIE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Suntem SUB talpa IADULUI inca de acum, daca NU STIM SA IUBIM PE APROAPELE NOSTRU!!!![/SIZE]
[SIZE=4]Daca TATAL UNUIA DINTRE FRATIILE VOASTRE ar fi acum subiectul de discutie pe forum, v-ar conveni sa vedeti cum e judecat si barfit???? asa e si cu un CONDUCATOR de BISERICA!!! [/SIZE]
[SIZE=4]NU ESTE DREPTATE LA OAMENI, NUMAI LA DUMNEZEU, desi IN OKII NOSTRI VEDEM CUM GRESESTE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]FIE-VA MILA DE SUFLETELE VOASTRE!!!![/SIZE]
[SIZE=4][/SIZE]
[SIZE=4]Iertati-ma, dar TINETI LA CEEA CE ESTE AL ORTODIXIEI SI AL NOSTRU!!!! [/SIZE]
[SIZE=4]VA rog sa ma iertati de Duritate!!! ASA SUNTEM: JALNICI!!!![/SIZE]
Scuza-ma, eu traiam cu impresia ca exista legi in tara asta si ca cine nu le respecta plateste. Poate dintr-o perspectiva crestina trebuie sa va rugati pentru el, dar daca omul e vinovat - la puscarie.
  #10  
Vechi 05.05.2009, 19:36:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Scuza-ma, eu traiam cu impresia ca exista legi in tara asta si ca cine nu le respecta plateste. Poate dintr-o perspectiva crestina trebuie sa va rugati pentru el, dar daca omul e vinovat - la puscarie.
Iar tu la reeducare, pentru lipsa celor 7 ani de acasă ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A plecat la Dumnezeu Arhiepiscopul Buzaului si Vrancei maria-15 Generalitati 7 09.01.2013 14:38:47
Cum isi vinde cineva sufletul diavolului? elom Generalitati 40 18.07.2012 13:10:38
Daca vinde cineva unele carti sunsray Stiri, actualitati, anunturi 4 20.03.2012 22:34:34
IPS Teodosie padrevicentiu Generalitati 1 12.09.2009 21:08:35