Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.09.2009, 16:22:30
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Talking

Daca tot suntem in zona mancarii..v`as intreba voi ce mancati cand tineti post?
Eu am devenit o mare consumatoare de soia si incerc sa o prepar cat mai bine. ma perfectionez pe zi ce trece :))
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.09.2009, 18:24:22
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Ma bucur ca apare un asemenea subiect pe un topic ! Am citit tot topuicul si in final am ramas un pic ametit . De aceea am de pus niste intrebari fartelui care sustine margarina:
- ce deosebire este intre procedeul de hidrogenare si cel de interesterificare(altul decit de nume) ?
- ce este procedeul chimic de esterificare , dar cel de interesterificare ?
- in ce conditii tehnice se produce interesterificarea : temperatura, catalizatori, aditivi(de culoare,miros,gust,conservanti) ?
- de ce se maninca fructele si legumele(cele bogate in zaharuri ? morcovul,rabarbar,mazarea,etc) doar o saptamina si apoi se schimba ?
- ce stiti ,precis, despre procesul tehnologic de obtinere a untului de vaca ?
- ca ce folositi margarina (inlocuitor pt. ce)in zilele de post ?
- ce semnificatie patologica are surplusul de zer(apa)din brinza taranului fata de aditivi obligatorii din procesul tehnologic al margarinei ?
- de unde stiti (unde ati citit) ca grasimile de tip ,,trans" sunt agreate de organism fata de cele ,,cis" ?(tot de la institutele de renume?)
- stiti sigur ca intotdeauna ce scrie pe eticheta unui produs alimentar din Romania tot acelasi lucru exista si in produs? Stiti ceva de exemplu despre scandalul parizerului si a cremvustilor (de acum 4 ani)apropos de faptul ca una scrie pe eticheta si alta pune producatorul roman smecher si avid de cistig in produs ?
- ati vazut parafa (evident este vorba de vreun document pasrafat) lui Mencinikopschi?
- cunoasteti ,in ultimii 3 ani, despre scandalurile internationale din industria alimentara si farmaceutica apropos de calitatea reala a produselor (alimentare in cazul nostru)si despre politica industriala a marilor concerne privind sanatatea populatiei standardele de productie si calitatea produselor ? Numai recent concernul de medicamente Pfizer(ca un exemplu)a fost amendat cu 2,3 miliarde de dolari pt ca a pus pe piata 13 produse neautorizate. Credeti ca doar in America se intimpla ?
- ce stiti, care sunt E-urile favorabile sanatatii sau indiferente in actiunea lor fata de sanatatea organismului?
- este vreo diferenta intre vitaminele sintetizate chimic, industrial(ind. farmaceutica)si cele care se iau direct din legume si fructe ?Cum sa procedam corect: sa le consumam pe unele sau pe altele?
- ce stiti despre aportul de calciu in consumul margarinei ?
Va rog sa ma iertati ca nu am avut mai putine ... mai am intrebari legate de margarina versus unt(exceptind rigorile de post) dar aici le-am postat pe cele mai arzatoare .
Va multumesc frateste si anticipat pt. raspuns si va rog sa ma iertati !

Last edited by zaharia_2009; 03.09.2009 at 19:53:42.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.09.2009, 20:10:32
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela_iagar Vezi mesajul
Daca tot suntem in zona mancarii..v`as intreba voi ce mancati cand tineti post?
Eu am devenit o mare consumatoare de soia si incerc sa o prepar cat mai bine. ma perfectionez pe zi ce trece :))
In locul tau nu as consuma prea multa deoarece in cantitati mari este toxica
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.09.2009, 20:16:48
gabriela_iagar's Avatar
gabriela_iagar gabriela_iagar is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Locație: Romania, Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
In locul tau nu as consuma prea multa deoarece in cantitati mari este toxica
ei acuma nu`ti imagina ca mananc cate 1 kg pe zi. dar mananc destul de des.
__________________
Invierea lui Hristos vazand sa ne inchinam Sfantului Domn Iisus, Unuia Celui fara de pacat. Crucii Tale ne inchinam Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o marim, ca Tu esti Dumnezeul nostru, afara de Tine pe altul nu stim, numele Tau numim.
Veniti toti credinciosii sa ne inchinam Sfintei Invierii lui Hristos; ca iata a venit prin Cruce bucurie la toata lumea.
Totdeauna binecuvantand pe Domnul, laudam Invierea Lui, ca rastignire rabdand pentru noi, cu moartea pe moarte a calcat.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
ce parere aveti despre



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 21:52:00
Ce parere aveti despre divort? lacrimi Secte si culte 90 21.11.2010 08:30:24
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 15:27:53
ce parere aveti despre tarot tarot Generalitati 10 11.10.2010 11:32:43
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 18:46:56