Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.01.2008, 17:30:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) nu cred ca strajeru e sectant, doar ca aici la "Secte si Culte" si-a inceput el activitatea/tentativa de indreptare a forumistilor, mai mult sau mai putin crestin-ortodocsi...
E de-al nostru ortodox. Acum nu cred ca daca scrie la musulmani, e musulman, daca scrie la homosexuali, e homosexual, daca scrie la vrajitorie, e vrajitor, etc. Un sectant sare la vedere de la o posta !
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.01.2008, 15:25:05
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Fratilor!sunt ortodox convins.Nu merita sa discutati despre mine si sa aduceti argumente pro si contra de parca as fi o problema de dezbatere:).Haideti mai bine sa incercam sa cunoastem ORTODOXIA in profunzime si sa o aplicam atat cat ne este cu putinta.Sa devenim aprigi aparatori ai dogmelor noastre sfinte(pt care Sf.Parinti care le-au intocmit la cele 7 sinoade ecumenice si cele 10 locale au suferit atatea necazuri)si sa aratam tuturor frumusetea si veridicitatea Credintei noastre ORTODOXE.Sa incercam sa-i convingem pe cei ca Sisu si altii care au mai venit pe acest forum ca ORTODOXIA este singura credinta ADEVARATA,si daca nu putem(pt. ca sunt tari la cerbice)macar sa aparam cu argumente forte ORTODOXIA.Am creat foarte multe topicuri in care sunt aratate foarte clar adevarurile ORTODOXIEI,majoritatea textelor fiind preluate din cartea"Calauza in credinata ortodoxa"de par.Cleopa.Oricine citeste aceste topicuri poate vedea clar, ca ORTODOXIA nu minte ci detine si marturiseste ADEVARUL.Deci fratilor!oricare dintre noi care are vreo nelamurire in privinta dogmelor ortodoxe se poate documenta foarte bine din aceste topicuri si poate aduce argumente foarte solide impotriva credinciosilor sectari.Daca ei nu vor sa inteleaga,ramane doar problema lor.Noi ne-am facut datoria si vom fi dovezi puternice impotriva lor la INFRICOSATA JUDECATA!Sarutare frateasca tuturor si Dumnezeu sa aiba mila si de noi!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.01.2008, 16:24:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Eu cred ca cei care au renuntat la ortodoxie fac parte din categoria celor care isi fac voia in viata de zi cu zi.
Aceste secte le permit sa duca o viata crestina calduta ,fara nici un fel de restrictii ,sau foarte putine.
Sf.Teofan Zavoratul vorbea despre post cam asa:El spunea ca cel care nu tine post nici nu are nici program de rugaciune ,nici nu participa la slujbele bisericii ,nu se spovedeste .
Pentru ca ideea de post presupune o restrictie asumata de fiecare ,de unde si celelalte obiceiuri ortodoxe.
Alta e situatia celor care sunt nascuti protestanti sau baptisti ,nu stim ce va fi cu ei ,desi eu cred ca mai degraba ar trebui sa ne preocupe ce va fi cu noi si cei din jurul nostru.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 11.01.2008, 02:57:31
jean jean is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.01.2008
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veilur
Nu vreau sa ma intelegi gresit, dar chiar sunt impresionat de cata rabdare ai dat dovada sa creezi atatea topice in care sa scrii foarte mult din alte carti sau din Biblie.
Vreau sa iti spun ca un topic ar fi mult mai populat daca ar avea un subiect unic, adica nemaintilnit. O alta idee este sa nu mai scrii atat de mult, pentru ca scopul unui forum nu este de a posta fragmente intregi din biblie sau din carti scrise de sfinti, pentru ca nimeni nu are timp si nici rabdare sa stea atata sa citeasca, cand ar putea citi direct din cartea propriuzisa.
Uite, ma gandeam ca mai bine intocmeai un topic in care sa dai adresele de internet la care putem gasi toate temele si intrebarile propuse de tine. Fara suparare, am vrut doar sa iti dau o idee mai buna, fara sa te mai obosesti atat de mult sa scrii, pentru ca scopul unui forum este de a integra o idee sau o nedumerire in cat mai putine randuri si cat mai la obiect, fara a scrie romane. :)
din alte carti scrie mult....mai putin din Sfanta Scriptura:dozingoff:
Reply With Quote
  #25  
Vechi 11.01.2008, 11:26:12
strajeru's Avatar
strajeru strajeru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru strajeru
Implicit

Sunt foarte multe citate din Sfanta Scriptura in postarile mele.Daca ai observat majoritatea discutiilor sunt intre un preot si un sectar(cel din urma se bazeaza foarte mult pe citatele scripturistice,si majoritatea raspunsurilor date de preot sunt tot citate scripturistice pt. a demonstra care este adevarul),deci unde este problema?
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.01.2008, 11:28:55
arghirutza arghirutza is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) nu cred ca strajeru e sectant, doar ca aici la "Secte si Culte" si-a inceput el activitatea/tentativa de indreptare a forumistilor, mai mult sau mai putin crestin-ortodocsi...
Cand cineva,ca fratele Strajeru,citeste din Parintele Cleopa Ilie este ortodox convins.In scriiele Sfintiei Sale Parintele Cleopa, face trimiteri clare la Biblie.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.01.2008, 20:48:31
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arghirutza
Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) nu cred ca strajeru e sectant, doar ca aici la "Secte si Culte" si-a inceput el activitatea/tentativa de indreptare a forumistilor, mai mult sau mai putin crestin-ortodocsi...
Cand cineva,ca fratele Strajeru,citeste din Parintele Cleopa Ilie este ortodox convins.In scriiele Sfintiei Sale Parintele Cleopa, face trimiteri clare la Biblie.
da daca nu am avut ocazia sa citesc Parintele Cleopa......nu sunt ortodox convins?asta e un nou criteriu?
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.01.2008, 23:09:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de arghirutza
Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) nu cred ca strajeru e sectant, doar ca aici la "Secte si Culte" si-a inceput el activitatea/tentativa de indreptare a forumistilor, mai mult sau mai putin crestin-ortodocsi...
Cand cineva,ca fratele Strajeru,citeste din Parintele Cleopa Ilie este ortodox convins.In scriiele Sfintiei Sale Parintele Cleopa, face trimiteri clare la Biblie.
da daca nu am avut ocazia sa citesc Parintele Cleopa......nu sunt ortodox convins?asta e un nou criteriu?
Nu draga Jeane, nu te speria de lipsa ta acuta de lectura. Incearca totusi sa mergi la Biserica la slujbe, incearca macar sa te rogi in fiece zi si sa-ti schimbi gandirea si vorbirea intru cele Duhovnicesti, lasand uitarii multe din cele inutile ce te framanta. Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti copil, se justifica intrun fel, modul tau de gandire, iar de esti adolescent, maturitatea a intarziat s-apara momentan. Citeste, invata, asculta si iubeste-L pe Dumnezeu si ai sa devi alt om, razand de ce -ai lasat in urma. Nadejde si mult curaj, draga Jean.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.01.2008, 23:55:40
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tot_jean
da daca nu am avut ocazia sa citesc Parintele Cleopa......nu sunt ortodox convins?asta e un nou criteriu?
nu interpreta gresit ceea ce a spus arghirutza si nu fii mereu in defensiva... intr-adevar sa stii ca un roman ortodox, care se simte atras de a descoperi trairea ortodoxa, este imposibil sa nu-l fi citit macar o data pe parintele Cleopa, mai ales ca are un limbaj si un mod de abordare accesibil pentru toata lumea.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 27.01.2008, 00:20:04
tot_jean tot_jean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.01.2008
Mesaje: 211
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56
Citat:
În prealabil postat de tot_jean
Citat:
În prealabil postat de arghirutza
Citat:
În prealabil postat de mirelat
:) nu cred ca strajeru e sectant, doar ca aici la "Secte si Culte" si-a inceput el activitatea/tentativa de indreptare a forumistilor, mai mult sau mai putin crestin-ortodocsi...
Cand cineva,ca fratele Strajeru,citeste din Parintele Cleopa Ilie este ortodox convins.In scriiele Sfintiei Sale Parintele Cleopa, face trimiteri clare la Biblie.
da daca nu am avut ocazia sa citesc Parintele Cleopa......nu sunt ortodox convins?asta e un nou criteriu?
Nu draga Jeane, nu te speria de lipsa ta acuta de lectura. Incearca totusi sa mergi la Biserica la slujbe, incearca macar sa te rogi in fiece zi si sa-ti schimbi gandirea si vorbirea intru cele Duhovnicesti, lasand uitarii multe din cele inutile ce te framanta. Nu stiu ce varsta ai, dar daca esti copil, se justifica intrun fel, modul tau de gandire, iar de esti adolescent, maturitatea a intarziat s-apara momentan. Citeste, invata, asculta si iubeste-L pe Dumnezeu si ai sa devi alt om, razand de ce -ai lasat in urma. Nadejde si mult curaj, draga Jean.
Matei 19:14 :"Iar Iisus a zis: Lăsați copiii și nu-i opriți să vină la Mine, că a unora ca aceștia este împărăția cerurilor."......deci sunt pe calea cea buna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rabdarea OvidiuO Pocainta 41 19.03.2013 18:05:24
Lectie despre rabdarea nedreptatilor procons Intrebari utilizatori 1 04.01.2012 23:49:55
Rabdarea Apostol Intrebari utilizatori 3 07.11.2011 21:56:00
Rabdarea necazurilor Rodica50 Intrebari utilizatori 3 18.06.2011 09:20:24
Iubirea/ rabdarea in familie jenica Nunta 10 26.11.2007 17:22:20