Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.11.2009, 01:18:31
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai asta este unul dintre punctele noii legi: cimitire private, unde ma gandesc ca este posibil sa fie si o capela neafiliata vreunei religii. Desi vorbind de Romania, chiar si cel mai mare necredincios pana la urma e ingropat cu preot. Eu cel putin inca nu am auzit de inmormantare nereligioasa in Romania. Poate pe viitor? In oras la mine in Suceava este o Casa Mortuara construita pe vremea comunistilor., nu am fost niciodata inauntru, arata pe cat de spooky posibil, si mi s-a spus ca nu sunt cruci, etc, deci acolo pot fi tinuti cei care nu vor sa aiba de a face cu biserica, sinucigasi care nu pot fi dusi la biserica, cred.

In momentul de fata daca persoana moare la spital, este automat dusa la morga. Si acolo este imbalsamata, spalata, etc, familia vine cu hainele, sicriul si masina, si pleaca unde au aranjat, acasa sau la biserica. Daca moare acasa si suferea de o boala grava si incurabila nu mai este dusa la morga, vine un medic sa constate decesul, si se cheama acasa cineva pentru imbalsamare.

Last edited by Noesisaa; 26.11.2009 at 01:22:42.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 04.12.2009, 18:48:01
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Nu-mi plac bocetele, mi se par a fi strigate false. Imi va fi greu sa-i duc pe cei dragi la groapa cu capacul pus peste sicriu. Imi da senzatia ca as duce ceva la gunoi si nu o persoana draga spre o locuinta in asteptarea Judecatii de Apoi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 04.12.2009, 20:20:29
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dar Sfantul Sinod nu are nimic de spus in aceasta problema? Mi se pare incorect si inuman. Nu sunt adepta bocitului, dar lipsa de respect fata de cel pe care-l conducem la groapa mi se pare deranjanta. Cum sa conduci pe ultimul drum o cutie, un cosciug fie si din stejar aurit? E o lipsa de respect fata de valorile crestine si cred ca Sfantul Sinod ar trebui sa ia atitudine. Trupul celui decedat este trupul unui om, al unui crestin, nu al unui animal. Nu cred ca trebuie acceptate legi care ranesc traditia noastra crestina.

Consider aceasta o lipsa de respect fata de om, la fel ca si cipuirea. Au fost intrebati crestinii daca sunt de acord? Se justifica in vreun fel aceasta lege? Ce lege mai e si asta? Adica drogurile si prostitutia sunt legale, iar valorile crestine devin in afara legii!
Reply With Quote
  #14  
Vechi 04.12.2009, 20:46:28
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dar Sfantul Sinod nu are nimic de spus in aceasta problema? Mi se pare incorect si inuman. Nu sunt adepta bocitului, dar lipsa de respect fata de cel pe care-l conducem la groapa mi se pare deranjanta. Cum sa conduci pe ultimul drum o cutie, un cosciug fie si din stejar aurit? E o lipsa de respect fata de valorile crestine si cred ca Sfantul Sinod ar trebui sa ia atitudine. Trupul celui decedat este trupul unui om, al unui crestin, nu al unui animal. Nu cred ca trebuie acceptate legi care ranesc traditia noastra crestina.

Consider aceasta o lipsa de respect fata de om, la fel ca si cipuirea. Au fost intrebati crestinii daca sunt de acord? Se justifica in vreun fel aceasta lege? Ce lege mai e si asta? Adica drogurile si prostitutia sunt legale, iar valorile crestine devin in afara legii!

Bun, mie mi se pare lipsa de respect fata de cel mort sa il duci la groapa cu fata si mainile invinetite in vazul tuturor. Apoi tot lipsa de respect mi se pare sa blochezi circulatia intr-un oras aglomerat cu o inmormantare care merge cu viteza melcului. Sigur, tristetea familiei este mare , dar nu vad cu ce ar alina-o stiind ca asteapta masini in urma.

Nu stiu daca schimbarile care se preconizeaza sunt toate bune. Dar niste schimbari trebuie facute.

Ce treaba are cipuirea cu inmormantarea? Si apoi inca nu am auzit sa fii obligat sa iti bagi cip sub piele...

De cand sunt prostitutia si drogurile legale in Romania?

De cand sunt valorile crestine in afara legii? Nu cred ca inmormantarea cu bocete face parte din valorile crestine.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 04.12.2009, 21:14:52
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Bun, mie mi se pare lipsa de respect fata de cel mort sa il duci la groapa cu fata si mainile invinetite in vazul tuturor. Apoi tot lipsa de respect mi se pare sa blochezi circulatia intr-un oras aglomerat cu o inmormantare care merge cu viteza melcului. Sigur, tristetea familiei este mare , dar nu vad cu ce ar alina-o stiind ca asteapta masini in urma.

Nu stiu daca schimbarile care se preconizeaza sunt toate bune. Dar niste schimbari trebuie facute.

Ce treaba are cipuirea cu inmormantarea? Si apoi inca nu am auzit sa fii obligat sa iti bagi cip sub piele...

De cand sunt prostitutia si drogurile legale in Romania?

De cand sunt valorile crestine in afara legii? Nu cred ca inmormantarea cu bocete face parte din valorile crestine.
Nu sunt pentru inmormantare cu bocete, ci cu respectarea intregii randuieli de inmormantare, dupa traditia crestina. Incearca sa intelegi ce-am scris, chiar daca nu sunt pe gustul tau. Iarta-ma, eu atata pricep si atata spun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 04.12.2009, 21:30:40
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Imi pare rau daca te-am jignit.
Si eu sunt pentru respectarea randuielii de inmormantare, dar nici sa ne cramponam de detalii care nu fac parte din randuiala inmormantarii.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 04.12.2009, 21:32:25
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Da de unde, nu se mai traumatizeaza nimeni pe masura ce iubirea intre semeni se stinge vazind cu ochii, lumea devine tot mai indiferenta in fata mortii.
In SUA si CANADA cosciugele se vind deja la WALLMART( il cumperi in Oferta odata cu varza si cartofii si il tii ca parintele Anatolie pentru zile negre), facind concurenta serioasa firmelor de pompe funebre care cer cu nerusinare aproape 10 000 $ pentru un cosciug semi-decent- -bataie de joc- de parca mintuirea o sa se faca mai cu spor daca esti inmormintat in lemn de stejar sau de PFL sau pur si simplu intr-o cutie de carton mai zdravana
Am verificat si eu pe site ca nu-mi venea a crede.. Da, mai. Au cosciuge la walmart! Si ce oferta de culori!
Fii atent aici ce denumire comerciala pt modelul violet: "Lovely in All Ways Stainless Steel Casket". Lovely in all ways?!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 04.12.2009, 21:58:16
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Pai asa iti poti cumpara din timp, sa ai in casa unu-doua in caz de nevoie.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.12.2009, 14:52:07
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Se justifica in vreun fel aceasta lege? Ce lege mai e si asta? Adica drogurile si prostitutia sunt legale, iar valorile crestine devin in afara legii!
Preferam sa respectam niste vii morti (drogati...), decat morti vii (oameni ce trec intr-o alta lume).
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.12.2009, 17:57:04
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
"Lovely in All Ways Stainless Steel Casket". Lovely in all ways?!
Pai da , Ano, pina ai nevoie de el, il tii in casa ca ladita pentru jucariile copiilor, la fel cum Par Anatolie din Ostrov isi tinea sculele de pescuit.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pomana mortului demna de luat in seama? Yasmina Slujba inmormantarii 46 27.02.2017 16:56:13
Casa ateilor si casa noastra Man Teo Alte Religii 7 04.09.2011 02:54:53
O femeie cu copil vor fi dati afara din casa fllorina Umanitare 2 03.09.2008 22:37:14
Orthoblog! Primul blog ortodox deschis! isihie Stiri, actualitati, anunturi 1 16.06.2007 01:08:40
are cineva profil deschis pe mypsace.com ? floaredecolt Generalitati 0 15.03.2007 12:07:14