Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.10.2006, 16:32:33
maria55 maria55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2006
Mesaje: 652
Implicit

Aducere aminte :
Daca deschideti gura deschideti-o pentru Hristos .(Sf. Apostol Petru)
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.10.2006, 20:00:16
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Daca spunem ca avea tata pamintean nu inseamna ca nu intelegem invatamintele lui.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.10.2006, 14:57:25
irina77 irina77 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.04.2006
Mesaje: 288
Implicit

Ba exact asta inseamna pt ca prima invatatura este ca Mantuitorul este Fiul Lui Dumnezeu facut om pentru noi. Gasiti pe Internet catehisme ortodoxe care sa va lumineze cam ce "invataminte" avem de inteles.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 23.10.2006, 17:10:16
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

pentru cei care zeul nu exista, mama natura ne-
Reply With Quote
  #15  
Vechi 23.10.2006, 17:11:42
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Pentru cei care zeul nu exista, mama natura ne-a creat si omul este cel care poate gindi.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 23.10.2006, 18:21:47
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Sunt de acord: cartea are un singur scop-profit. Ca are dreptate in anumite locuri(de exemplu in legatura cu anumite simboluri) si ca debiteaza niste tampenii in alte puncte e strict treaba lui...e o opera fictiva. Poate ca era un om Isus...e atat de greu de acceptat? Nu il puteti asculta cand va spune iubiti si ajutati daca nu e un Dumnezeu? Mi se pare cam irelevant daca era un om sau un supraom(ca tot veni vorba fiecare din noi avem o parte divina) sau ca a avut o copii sau nu(desi ideea asta e cam putreda...cu linia regala de la Isus incoace...). Important e mesajul. Intradevar...pozitia bisericii asupra divinitatii lui Iisus s-a hotarat la Niceea...si nimeni care cunoaste istoria relgiei crestine nu poate declara altfel. Iarasi sunt deacord ca anumite fragmente au fost introduse sau scoase din Biblie...si nu doar evangheliile apocrife. Dar cum spuneam...relevant e mesajul nu persoana.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 06.11.2006, 10:57:44
pacatosu pacatosu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 18.09.2006
Mesaje: 23
Implicit

Codul lui Da Vinci...,nu conteaza in ziua de azi daca arunci cu noroi in binevoitorul tau, in cel ce-ti conduce pasii in aceasta viata. Nu mai conteaza nimic. Bani sa iasa. Au iesit si inainte, nici mai mult, nici mai putin, decat 30 de arginti. Acum ies mai multi, dar la fel de murdari. Ne miram cum se imbogatesc unii? Simplu, uite asa din vanzari. Ne miram de un parlit de scriitor catolic ca a scos pe piata un excrement literar lovind in ce-i mai sacru, mai frumos si mai pur. O carte de doi bani jumate, o carte dupa care neinitiatii si incultii au alergat ca prostii cu gurile cascate. Noroc ca filmul a fost un nimic altceva decat bani murdari cheltuiti in van. Oare ati auzit dumneavoastra ca ar fi castigat vreun premiu, ca numele lui =al filmului= a umblat printre crestinii ortodocsi si catolici asa cum au fost filmele cu si despre Iisus Hristos cel in veci nemuritor? Nimic din toate acestea. Si daca niste reformati ai culturii extracarpatice au "avut" asa succes, de ce sa nu incerce sa coboare in pivnitele iadului si o pacatoasa ametita, asa zisa scriitoare din margina de ortodoxie. A blamat, a lovit si a murdarit fata curata a Celui fara de pacat. Teatru -, daca era mai in vremea lui Caragiale si a lui Eminescu, acesti doi monstrii sacrii ai culturii noastre ar fi ars-o pe rugul credintei literare.
Nu uitati dragilor ca santeti crestini. Aparati ce mai aveti de aparat. Ganditi-va cum au reactionat musulmanii cand Profetul lor a fost prosteste batjocorit. L-au aparat pentru ca este Al lor. Este valoarea lor, este credinta lor. Noi ce facem cu credinta noastra, "oare diamantele am inceput sa le dam la porci"?
Treziti-va crestini! Ca-i Alah, ca-i Dumnezeu, nu uitati, este unul singur si prin mila Lui are grija de noi, ne iarta si ne lasa sa traim, iertandu-ne pacatele cele multe si grele facute cu gandul, cu fapta sau cu privirea, cu stiinta sau nestiinta, ziua sau noaptea.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 06.11.2006, 13:55:56
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

Minciuna oriunde am intalni-o trebuie deconspirata si demascata oriunde am intalni-o.Codul lui Da Vinci este o carte otravitoare de suflet!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 06.11.2006, 18:34:05
jeniffer jeniffer is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.10.2006
Mesaje: 230
Implicit

Isus ar fi singurul om fara tata pamintean sau ce intelegeti prin mesagerii zeului?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 07.11.2006, 20:07:06
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Negroponte,
nu am citit cartea. Am citit, in schimb, foarte multe recenzii sau comentarii mai mult sau mai putin indreptatite.
Imi amintesc ca eram in anul 4 la facultate, cind un profesor de-al meu, de altfel evlavios, a adus vorba despre carte si ne-a spus cite ceva despre ea. Am terminat o facultate care ma "obliga" sa privesc totul cu echidistanta, obiectivitate. Exact asta ne-a spus si profesorul: cartea trebuie citita si comentata din mai multe unghiuri, nu trebuie sa o respingem din start.
Cine are credinta cu adevarat, nu se va sminti doar citind aceasta carte.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Codul lui Oreste OmuBun Stiri, actualitati, anunturi 136 04.02.2011 09:19:48
Codul lui Moise... silverstar Generalitati 8 30.01.2009 23:25:04
Carte Da Vinci scristim Stiri, actualitati, anunturi 1 20.11.2007 20:00:53
Codul lui da Vinci irina77 Generalitati 6 20.02.2007 04:11:23