Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #651  
Vechi 28.06.2021, 13:35:24
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
De ce ma eviti? Nu-s ciumat, nu-s ce minte @gpalama!


Daca ti-am aratat cum se tine un post negru dupa adevarata ortodoxie inseamna ca am judecat pe cineva? Pacatele lor si faptele lor osandeste pe fiecare asa ca nu ma acuza tu pe mine ca am osandit pe cineva.

Ti-am explicat frumos, daca vrei sa ma crezi bine, daca nu, atunci trage-te de sireturi cu cel pe care l-ai ales, in loc sa-l alegi pe Hristos-Cuvantul, si pe diaconul mucenic Stefan l-ai ales pe Bârnabas alias @gpalama marele aparator al furtodoxiei de cei 7 magnifici: 2 preoti (Ioan Ivan si Iosif Trifa), un calugar (Arsenie Boca), un copil ciobanas de la Maglavit (Petrache Lupu) si de trei fetite sarace si orfane (Veronica, Virginia si Mihaela).

Daca eu am citit si stiu ce vorbesc cand spun cum se tine postul negru tu te iei dupa pacalici sau dupa Invatatorul nostru, Hristos-Cuvantul, dupa Mesia, dupa care ar trebui sa se ghideze toata ortodoxia si toata crestinatatea?

Te-ai facut ca ploua si ti-ai gasit motivatie ca as fi judecat preotii, duhovnicii sau ditamai ortodoxia asa cum procedeaza sectantii.

Nu am judecat pe nimeni ci am afirmat cum se tine o zi de post: Dupa Har nu dupa ceas, de la apusul soarelui de dinainte de ziua de post negru si pana la rasaritul soarelui de dupa ziua de post negru si e voie doar anafura si apa sfintita sau cuminecatura in tot acest timp de rugaciune!

Te rog deci nu rastalmacii si tu ceea ce scriu socotind ca te judec sau ca judec pe cineva. Judecatorul nostru este Hristos-Cuvantul si a venit in Taina si in NOR de unde rosteste Cuvantul peste sCNIP ca sa pregateasca poporul Sau si ortodoxia în vederea revenirii Sale intru JUDECATA tuturor!
Bai sectare nu te mai pune in barca sfintilor cu diaconul Stefan. Ca nu te-a chemat nimeni si ridicat. Te cocoti ca dracul unde nu este al tau.

Ai judecat sectare Sinodul, ai judecat ierarhii ai afirmat ca sunt aserviti ca au gresit cand au condamnat NIP.

Ai afirmat prostii legate de "postul adevarat" si "postul adevaratei ortodoxiii".

Adica tu esti reprezentantul "adevaratei ortodoxii " si restul si in "falsa ortodoxie"? Adica tu rastalmacesti ce zice Biserica si negi Biserica afirmand ca exista o ortodoxie mai adevarata si mai buna????

ERETICULE!!!

Hristos nu vorbeste prin toti nebunii de la NIP, asa cum faci tu. Hristos nu vorbeste prin "lelita cutare" si toate babele din NIP care se trezesc noaptea si in nebunie scriu "de la Hristos".

Stii ca stilul asta de vorbire este specific secctarilor si protestantilor?

De ce refuzi sa recunosti ca esti prostentant si te ascunzi ca sobolanul sub umbrela BOR?????

Noi te vedem drept sobolan religios, care incearca sa molipseasca prin ciuma pe care o aduce pe toti prostii.

Nu ii mai musca pe toti cu nebunia ta.


Esti un mincinos si un demagog - vezi-ti posturile in care faci albie de porci Sinodul si ierarhii si ierarhia petnru ca au condamnat NIP.

Pe toti din ortodoxie care ti-am stat impotriva ne-ai luat la pila. Si pe mine si pe Igor si pe AlinB. Si Sinodul Si Cleopa si toti. Toti suntem rai ca NIp este o hazna.


Esti o scursura care dupa ce arunca rahat spune ca nu l-a aruncat si ca nu ii pute mana de la rahat.
Ia vezi-ti posturile tale vidanjeor de profesie ce esti.

Inapoi in haznaua nip de unde ai venit. Fa-ti curat la tine acasa si apoi vino sa ne explici cum e cu credinta.

Last edited by gpalama; 28.06.2021 at 13:38:21.
Reply With Quote
  #652  
Vechi 28.06.2021, 14:15:23
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Bai sectare nu te mai pune in barca sfintilor cu diaconul Stefan. Ca nu te-a chemat nimeni si ridicat. Te cocoti ca dracul unde nu este al tau.
Asta-i inteles tu Barnabas? Nu m-am pus pe mine in locul sfantului Stefan primur martir Crestin ci am facut o trecere spre acum 2000 de ani, ca sa-si deschida ochii si sa vada cine esti. Bârnabas care ”apara” Israelul si iata aliantia orbilor de pe forum te-a ales pe tine de mare marturisitorlepadand pe Hristos-Cuvantul exact ca acum 2000 de ani cand i-a pus Pilat sa aleaga.

Citat:
Ai judecat sectare Sinodul, ai judecat ierarhii ai afirmat ca sunt aserviti ca au gresit cand au condamnat NIP.
Cum eu am judecat? Nu ei au judecat doi preoti (Iosif Trifa, Ioan Iovan), un calugar (Arsenie Boca), un ciobanas casatorit (Petrache Lupu) si trei fetite sarace si orfane (Veronica, Virginia si sora sa Maria, respectiv Mihaela)?

La voi totul e pe invers. Cei ce judeca si osandesc pripit sunt defapt dupa mintea voastra cei judecati de mine?

Nu le tot intoarce mereu ca la Ploiesti.

Vezi cei ce au judecat pripit au revenit asupra ,monstruoaselor judecati pripite si au retractat, au recunoscut ortodoxia si mesajele si pe Dumnezeu ca fiind Domnul celor 7 Tr.Ap. doar asta a ramas, l-au judecat pe Irineu Bistriteanul punandu-l sa-si blesteme ceea ce a binecuvantat si daca a lasat dupa ei atunci l-au ridicat si l-au facut mare episcop de Alba Iulia. Prin asta au implinit toate proorociile scrise in Cartea Alba despre ce va fi si asa a fost. Deci iata, cu mult inainte a marturisit ce va fi, Hristos-Cuvantul, autorul Cartilor Albe dovedindu-se de a fi mare prooroc Adevarat, nemincinos!

Citat:
Ai afirmat prostii legate de "postul adevarat" si "postul adevaratei ortodoxiii".
Care sunt prostiile? Stiai ca cei ce largesc Calea sunt in aceiasi oala cu cozile de topor ale apusului?

Citat:
Adica tu esti reprezentantul "adevaratei ortodoxii " si restul si in "falsa ortodoxie"? Adica tu rastalmacesti ce zice Biserica si negi Biserica afirmand ca exista o ortodoxie mai adevarata si mai buna????
Eu ti-am spus cum se tine o zi de post negru! Asta spune BISERICA!

Citat:
ERETICULE!!!
Cine largeste calea e eretic!

Citat:
Hristos nu vorbeste prin toti nebunii de la NIP, asa cum faci tu. Hristos nu vorbeste prin "lelita cutare" si toate babele din NIP care se trezesc noaptea si in nebunie scriu "de la Hristos".
I-auzi. Sti tu prin cine vorbeste Hristos? Exact prin Cele 7 Tr.Ap. a suflat Hristos-Cuvantul. Ai vazut proorociile pictate de la Draganescu? S-au implinit intocmai. Aia inseamna proorocie adevarata, aia care se implineste. Aia e dovada ca e vorba de ortodoxie cai BISERICA are la temelie duhul PROOROCIEI!

Citat:
Stii ca stilul asta de vorbire este specific secctarilor si protestantilor?
Nu folosesc niciun stil de vorbire aparte. Vorbesc si scriu romaneste ca orice roman si ca orice ardelean.

Citat:
De ce refuzi sa recunosti ca esti prostentant si te ascunzi ca sobolanul sub umbrela BOR?????
Protestantii nu merg la biserica ortodoxa la liturghie, nu tin posturi, nu participa la rugaciuni si sf. masluri, nu cred in sfinti, nu se pocaiesc, nu se spovedesc, nu se cumineca, nu au apa sfintita si anafura, nu au Cruce, dar mai ales protestantii nu cred in Cele 7 Tr.Ap.!!! Deci nu sunt neoprotestatnt din moment ce sunt mirean din poBOR!!!

Citat:
Noi te vedem drept sobolan religios, care incearca sa molipseasca prin ciuma pe care o aduce pe toti prostii.
Care e ciuma? Ortodoxia adevarata? Ortodoxia apostolica in care stam de 2mii de ani? Care e ciuma? Calea cea stramta? Care? Necrdinta si mitomania ta e ciuma mea?

Citat:
Nu ii mai musca pe toti cu nebunia ta.
Nu musc pe nimeni ci tu ma musti ca un turbat. NU VEZI? Oricine cauta mesajele tale se lamureste. Nu stiu de ce nu pot sa vada si vad doti pe dos. Le-ai bagat in cap mizeriile necredintei tale si toti se lasa tarati de tine si te aproba. Toti vor sa ma excluda pe mine in loc sa-si excluda pacatele din viata lor.

Citat:
Esti un mincinos si un demagog - vezi-ti posturile in care faci albie de porci Sinodul si ierarhii si ierarhia petnru ca au condamnat NIP.
Nu fac albie de porci pe nimeni. Nu pricepi ca nu eu judec ci ei au judecat! (pripit si apoi au revenit asupra unor decizii.) Cum as putea sa judec si sa osandesc daca sunt mirean din poBOR practicant? Nu eu judec ci tu faci niste intepretari, niste transformate furier, niste echivalente viclene inversand realitatea si adevarul si prin vrajitoria asta ma scoti eretic sau sectant sau iata: hulitor de ortodoxie sau de sfant Sinod.

Citat:
Pe toti din ortodoxie care ti-am stat impotriva ne-ai luat la pila. Si pe mine si pe Igor si pe AlinB. Si Sinodul Si Cleopa si toti. Toti suntem rai ca NIp este o hazna.
NU v-am luat la nimic ci voi ati blasfemiat si ati hulit Cele 7 Tr. Ap. si pe Hristos-Cuvantul!!! Voi ati hulit nonstop din pricina necredintei voastre ca niste Bârnabe care cica aparați ortodoxia. De cine o aparați? De 2 preoti, un calugar.un ciobanas casatorit si de 3 fetite orfane caci astia sunt Cele 7 Tr.Ap.? Daca asti au facut rau ortodoxiei si ei sunt raul care trebuie osandit si exclus in ciuda minunilor si vindecarilor si milioanelor de marturii indubitabile inseamna ca e vai de voi si de tembeologia voastra.

Citat:
Esti o scursura care dupa ce arunca rahat spune ca nu l-a aruncat si ca nu ii pute mana de la rahat.
Ia vezi-ti posturile tale vidanjeor de profesie ce esti.
Nu pricepi ca nu eu am aruncat ci voi cei trei (a)magi(iti) de la apus care ati tras sirena lui roaita ca sa creati frica si panica pe forum, ati otravit memorai colectiva ca sa se ia oamenii dupa voi si sa va creada. Ce ati postat voi la adresa Celor 7 Tr.Ap. se poate verifica. Nu e ascuns, se poate cauta in toate mesajele fiecarui user. Deci se poate dovedi cine umbla cu vidanja bagand-o in ventilator si cine huleste, nu numai ortodoxia prin felul de comportament subuman ci pe Dumnezeu, pe Hristos-Cuvantul si pe Cele 7 Tr.Ap.

Citat:
Inapoi in haznaua nip de unde ai venit. Fa-ti curat la tine acasa si apoi vino sa ne explici cum e cu credinta.
N-am venit la tine si la cei ca tine care nu vor sa creada ci am venit pe un forum ca sa dialoghez in duh ortodox. Nu de mine ar trebui sa vrei sa scapi ci de bârna din ochi si de pacatul prostesc care ti-a luat mintile!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2021 at 14:19:33.
Reply With Quote
  #653  
Vechi 28.06.2021, 14:19:32
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Dar haznaua dogmatica sectara nu se poate verifica?

Crezi ca esti descoperit pe partea asta?


Vezi ca tu comentezi fiecare rand pentru ca nu esti in stare sa comentezi un paragraf. Si "esti destept" cand scrii 10 linii la un raspuns, dar pierzi ideea pe ansamblu. Mult da prost. Adica tu esti destept cand nu reusesti sa intelegi un paragraf dar esti cel mai tare ca ai prins o virgula.



Amagiti noi 3? Niciunul nu a iesit cu nici un cuvant din ce zice Biserica.

Asa ca din nou, hulesti Biserica, acuzandu-ne pe noi ca nu primim "noutatile" NIP.

Sectare ia-ti ziarele sectare, ia-ti hartia igienica si du-te la buda ca e mai folositoare acolo.

Citat:
Nu folosesc niciun stil de vorbire aparte. Vorbesc si scriu romaneste ca orice roman si ca orice ardelean.
Doar ti-am zis si mai inainte, dar nu pricepi. Voi ardelenii sunteti mai deosebiti, la voi a prins protestantismul cel mai bine. Aveti pretentii mai mari sunteti mai fuduli ca ati fi mai destepti de asta curge cu secte pe la voi.
Vorbeam de vocabularul sectar specific. Si da, este vorbire aparte.


Ai un vocabular sectar care te da de gol. Biserica nu vorbeste asa.

Si daca nu ai inteles inseamna ca o faci pe prostul, sau...

Last edited by gpalama; 28.06.2021 at 14:22:13.
Reply With Quote
  #654  
Vechi 28.06.2021, 14:46:16
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Dar haznaua dogmatica sectara nu se poate verifica?

Crezi ca esti descoperit pe partea asta?
Cum verifici? Cu rastalmacirile unui dezertor care a fost duhovnic al celor din NIP si apoi de frica a fugit, s-a imbracat in femeie, in pisica, in Maria-Margareta, Estera, Anca Ionescu in bogul ala cu radiografia unei secte ca sa pupe in dos pe ierarhul locului care i-a osandit? Ala care a infintat satanismul de la Vulcana Bai. Nu vezi ca raspopitul promoveaza LGBTul din moment ce se imbraca in femeie si se ascunde sub nume fals ca sa arunce cu mizeria interpretarilor aiuritoare dupa ce a dezertat? Tu ai ajuns sa crezi in teologia unui las, unui dezertor, unui lgbt-ist satanist? Ala te-a invatat pe tine ca e vorba de alta dogma? Ca e vorba de dogmatica neoprotestanta? Inseamna ca esti praf din punct de vedere teologic dar si moral daca pentru tine sunt credibili raspopitii si legbtistii!

Citat:
Vezi ca tu comentezi fiecare rand pentru ca nu esti in stare sa comentezi un paragraf. Si "esti destept" cand scrii 10 linii la un raspuns, dar pierzi ideea pe ansamblu. Mult da prost. Adica tu esti destept cand nu reusesti sa intelegi un paragraf dar esti cel mai tare ca ai prins o virgula.
Nu discut in paragrafe ci raspund la fiecare calomnie si aberatie pe care o scoti pe gura.

Citat:
Amagiti noi 3? Niciunul nu a iesit cu nici un cuvant din ce zice Biserica.
Zice Biserica ceva impotriva lui Hristos-Cuvantul pe care il tine de Dumnezeu? Zice biserica impotriva Apocalipsei si impotriva ingeroamenilor prin care a suflat Dumnezeu darul Sau Cel mare: Cartile Albe?

Cum nu ati iesit din cuvantul ortodoxiei daca ati hulit non stop prin comportamentul vostru josnic cerand ca acum 2000 de ani: banneaz-l, ucide-l, huleste...! Nu voi ati hulit-o non stop pe sf. Virginia socotind-o demonizata? Nu voi ati hulita pe Veronica (orfana de ambii parinti) sau pe Mihaela? Nu voi l-ati osandit pe ciobanasul de la Maglavit si ati negat toate minunile lui? Nu voi ati calcat in picioare proorociile si calugaria, calea cea mai stramta, martirajul parintelui prooroc Arsenie Boca? Nu voi ati calcat in picioare Oastea Domnului socotindu-i sectari? Acuma va dati sfinti? Pai forumul are posibilitatea sa fie accesat si se poate cauta ce ati afirmat si cat ati hulit.

Eu am hulit? Nu voi?

Citat:
Asa ca din nou, hulesti Biserica, acuzandu-ne pe noi ca nu primim "noutatile" NIP.
Nu hulesc pe nimeni si nu v-am acuzat ca nu vreti sa cititi Cuvantul proaspat ce apare pe site la sCNIP ci v-am cerut sa incetati sa mintiti si sa bagati la altii in cap necredinta si rautatea voastra!

Citat:
Sectare ia-ti ziarele sectare, ia-ti hartia igienica si du-te la buda ca e mai folositoare acolo.
Iata o mostra clara de mitomanie si hula! Nu-s sectar si alea de la OD si de la SCNIP sunt ziare sfinte!

Citat:
Doar ti-am zis si mai inainte, dar nu pricepi. Voi ardelenii sunteti mai deosebiti, la voi a prins protestantismul cel mai bine. Aveti pretentii mai mari sunteti mai fuduli ca ati fi mai destepti de asta curge cu secte pe la voi.
Vorbeam de vocabularul sectar specific. Si da, este vorbire aparte.
Iar la voi a prins comunismul si talibanismul musulman uslamist.
Nu pricepi ca nu-s protestant?

Citat:
Ai un vocabular sectar care te da de gol. Biserica nu vorbeste asa.
Am vocabularul limbii romane! Cum vorbeste biserica? Asa ca tine? Hule, mitomanie, rastalmaciri, aiureala, trufie, infatuare, judecare la fiecare propozitie, lipiri de etichete, batjocuri, umilire: nebun, prost, satana, oala de noapte, demonizxare, drac, blesteme si anateme? Limbajul tau nu e ortodox ci e un limbaj huliganic, josnic sub uman!

Citat:
Si daca nu ai inteles inseamna ca o faci pe prostul, sau...
Ba chair am inteles cu cine am de-a face. Am inteles ca esti un las, un paracios, un orb, un procesoman, un exclusivist, un tembeolog care nu stie ca e un fiu rispitor, un fiu al pierzarii care ca un kamikaze calareste bomba atomica si o baga in catedarla mantuirii neamului ca sa-si sinucida viata vesnica.

Am inteles, de aia te iert mereu in speranta ca maine sa nu-ti fie prea rau, nu de la discutiile cu mine ci de la ceea ce-ti permiti: mitomanie si para si lupta pe dos exact ca Bârnabas!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 28.06.2021 at 15:19:07.
Reply With Quote
  #655  
Vechi 28.06.2021, 23:21:23
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 400
Thumbs down

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Preotii si duhovnicii zilelor noastre au usurat galeata de dus si te pune sa duci o canita cu apa vie.

Nu eu te pacalesc ci preotii si duhovnicii tai care de frica sa nu-si piarda clientii te pun sa cari in loc de o galeata cu apa vie abea un degetar...

asta ai spus cand am zis ca judeci gresit duhovnicii mei fara sa ii cunosti, care ei NU SUNT ASA! e tot un fel de jignire! Cand zici ca ma "pacalesc" , sau "sa nu isi piarda clientii" .

Nu mai sta sa ma analizezi psihologic judecandu-ma, ca am vazut ce ziceti pe aici... si tu si Petru7. Nu-mi pasa ce spuneti voi despre mine, sa carcotiti in continuare, ca va place sa judecati si sa barfiti la fel! Nu ma cunoasteti deloc! Voi doi spuneti unele lucruri ciudate (cateva nu totu) nemaivorbite de niciun alt duhovnic (partea cu teoria pacman3d, contradictii cu postul negru, acuzatii impotriva stiintei facandu-ne pe noi toti "prosti" ca noi credem ce ni se spune la scoala/televizor si ca nu va credem pe voi, ce am mai vazut aici...am mai vazut chestii.

Eu am scris documentatia aceea cu postul negru (beneficiile postului asupra corpului si ce se intampla cu corpul) aici ca sa incerc sa ajut pe cei de-o seama cu mine si mai mici decat mine. Voi ati inceput cu tam-tam. E asta e poporul roman....romanul intotdeauna se cearta cu un alt roman pe orice nu conteaza religia!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #656  
Vechi 29.06.2021, 09:41:07
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
Am vocabularul limbii romane! Cum vorbeste biserica? Asa ca tine? Hule, mitomanie, rastalmaciri, aiureala, trufie, infatuare, judecare la fiecare propozitie, lipiri de etichete, batjocuri, umilire: nebun, prost, satana, oala de noapte, demonizxare, drac, blesteme si anateme? Limbajul tau nu e ortodox ci e un limbaj huliganic, josnic sub uman!

Din gura ta iese doar "NIP", "Hristos-Cuvantul", preotii sunt rai, Biserica greseste.

Asta este vocabularul tau sectar.

Altceva nu stii.

Noi in Biserica nu cunoastem cuvintele astea.

Tu prin cuvintele si vorba ta te dai de gol a fi satana.

In fata oalei tale de noapte care o plimbi pe forum tamaind prin toate threadurile care sa-ti sustii mizeria sectara este mult prea putin ce produc eu.

Imi mai trebuie mult efort ca sa ma apropii de putin din ce faci tu..

Asa ca vezi-ti barnele din ochi in care in fiecare clipa "Biserica greseste" (mare prost poti sa fii sa spui asta), si "NIP are dreptate"...
Reply With Quote
  #657  
Vechi 29.06.2021, 11:55:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
asta ai spus cand am zis ca judeci gresit duhovnicii mei fara sa ii cunosti, care ei NU SUNT ASA! e tot un fel de jignire! Cand zici ca ma "pacalesc" , sau "sa nu isi piarda clientii" .

Nu mai sta sa ma analizezi psihologic judecandu-ma, ca am vazut ce ziceti pe aici... si tu si Petru7. Nu-mi pasa ce spuneti voi despre mine, sa carcotiti in continuare, ca va place sa judecati si sa barfiti la fel! Nu ma cunoasteti deloc! Voi doi spuneti unele lucruri ciudate (cateva nu totu) nemaivorbite de niciun alt duhovnic (partea cu teoria pacman3d, contradictii cu postul negru, acuzatii impotriva stiintei facandu-ne pe noi toti "prosti" ca noi credem ce ni se spune la scoala/televizor si ca nu va credem pe voi, ce am mai vazut aici...am mai vazut chestii.

Eu am scris documentatia aceea cu postul negru (beneficiile postului asupra corpului si ce se intampla cu corpul) aici ca sa incerc sa ajut pe cei de-o seama cu mine si mai mici decat mine. Voi ati inceput cu tam-tam. E asta e poporul roman....romanul intotdeauna se cearta cu un alt roman pe orice nu conteaza religia!
Ce tamtam? Ca ti-am spus cum e Calea cea stramta si apoi a venit sf. Petru si a aporbat? Nici pe el nu-L crezi?

Ti-am zis cum se tine postul negru, de la apusul soarelui de dinaintea zilei de post negru si pana la rasaritul soarelui dupa ziua de post negru si dupa Har nu dupa ceas ca sa nu amesteci postul cu stressul, cu grija. Crezi? Ai voie in post sa bei apa sfintita, sa manci anafura si sa te cumineci. Ok? N-am judecat si n-am jignit pe nimeni, tu ai sustinut ca gresesc sau ca mint! Deci tu m-ai osandit! Te-am iertat si culmea tu te-ai suparat vazand invers, ca eu sunt extremistul si ca huliganul de @gpalama te invata bine.

Dupa asta a venit sf. Petru si a sustinut ca eu am dreptate si a intarit ca nu e vorba de ceas ci de Har. Ne-ai bagat in aceiasi oala de noapte a lui @gpalama si iata nu-l crezi nici pe Sf. Petru nici macar de ziua de serbare a lui, Azi-peste 13 zile! Si el ti-e dusman? Si el te-a judecat? Si el te-a jignit? Si el te-a pagubit?

Atunci e clar ca nu te intereseaza Calea cea stramta ci vrei si tu sa largesti Calea impreuna cu ereticii. Ei sunt cei ce largesc calea ca sa nu mai ajunga nimeni la Dumnezeu. Mai mare pacat au cei ce largesc Calea decat cei ce nu tin post L,M,V si atunci cand e randuit peste an in ortodoxie sau cand cere Ierarhul locului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 29.06.2021 at 12:00:05.
Reply With Quote
  #658  
Vechi 29.06.2021, 12:09:18
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Moroncele te ascunzi dupa Hristos, Petru, Apostoli, Trambite.

Folosesti autoritatea altora pentru a vinde gogosi.

Nu stii boaba de dogma, nu stii de unde sa le culegi din dogma Bisericii dar le dai ca "autentice",


Nu prea intelegi ce e in mintea ta, ca in creierul tau e ceva gresit. Ca nu "autoritatea" individuala are sens ci "autoritatea institutionala si istituita".

Vezi ca ar trebui sa reciti din ortodoxie nu sa debitezi prostii.

Nici Apostolul Petru din cer daca o sa vina nu o sa-l crezi, daca o sa-ti zica leapada-te de NIP si intoarce-te in ortodoxia curata.
Reply With Quote
  #659  
Vechi 29.06.2021, 12:11:30
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Atunci e clar ca nu te intereseaza Calea cea stramta ci vrei si tu sa largesti Calea impreuna cu ereticii. Ei sunt cei ce largesc calea ca sa nu mai ajunga nimeni la Dumnezeu. Mai mare pacat au cei ce largesc Calea decat cei ce nu tin post L,M,V si atunci cand e randuit peste an in ortodoxie sau cand cere Ierarhul locului.
Ereticii care nu asculta de NIP dar asculta de BOR????

Vezi ca nu este nici virgula de lucru corect in posturile tale. Toate sunt gresite si nu ai nici discernamant nici stiinat de dogma.
Reply With Quote
  #660  
Vechi 29.06.2021, 12:15:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Din gura ta iese doar "NIP", "Hristos-Cuvantul", preotii sunt rai, Biserica greseste.

Asta este vocabularul tau sectar.

Altceva nu stii.

Noi in Biserica nu cunoastem cuvintele astea.

Tu prin cuvintele si vorba ta te dai de gol a fi satana.
Pai daca ati scos Apocalipsa din Evanghelie si nu vreti sa mai primiti mustrare si indreptare de la Dumnezeu atunci e clar de ce sunt eu in mintea voastra satana.

Citat:
In fata oalei tale de noapte care o plimbi pe forum tamaind prin toate threadurile care sa-ti sustii mizeria sectara este mult prea putin ce produc eu.
Nu folosesc olite de noapte si deci n-am cum s-o plimb insa iata capul tau e ca o opala de noapte pe care o versi peste tot si apoi arunci pisica neagra, moarta si puturoasa in curtea mea, ca si cum eu as raspandi minciuni si eresuri sau satanisme.

Eu spun doar ca prin Cele 7 Tr.Ap. a suflat si sufla Hristos-Cuvantul adica Fiul lui Dumnezeu marturisit de ortodoxie. Daca voi nu va dati seama si va astupati urechile si va inchideti ochii si va amagiti si va autosenilizati mintile, atunci de ce e vina mea?


Citat:
Imi mai trebuie mult efort ca sa ma apropii de putin din ce faci tu..

Asa ca vezi-ti barnele din ochi in care in fiecare clipa "Biserica greseste" (mare prost poti sa fii sa spui asta), si "NIP are dreptate"...
Nu de mine ar trebui sa te apropii si putin din ce fac eu ci trebuia sa nu minti, sa nu rastalmacesti, sa nu devi un Bârnabas oximoron care a luat in mana tepusea ca s-o infiga in ranile ”mai micilor Mei” si ar fi trebuit sa respecti Cele 7 Tr.Ap. ca sa-ti dai seama ce sufla Domnul prin ele, ce spune, ce e de facut!

Nu poti pricepe dar te dai mare destept cand defapt esti doar un penibil!

Ai citit ce au spus cele 7 Tr.Ap.? Daca nu, inseamna ca ai scos Apocalipsa din BOR si ca nu-L mai astepti pe Mesia sa vina intru judecata! Normal, vad ca ma judeci si ma hulesti tu la fiecare propozitie si pe toate firele de discutie! Ai ajuns un ortodox pe dos care te dai mare!

Ai auzit ce a zis Domnul lui Saul din Tars? ”Greu iti este sa lovesti cu piciorul in tepuse”. A orbit de rusine! Norocul lui a fost ca s-a pocait si a devenit un mare intelept, un sfant avand parte de o marturisire minunanta, pana si pamantul s-a cutremurat pentru el ca sa-l elibereze din inchisoare.

Ia aminte ca esti decat un pripit! Te-ai luat dupa orbii et corbii, dupa globalai si platisti si instaurezi marele papalac condus de antihrist cu puterea satanei, din ascuns, din cotlon impreun cu Luxifer!
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Cine mai tine post negru?! Daniel_7 Generalitati 55 09.02.2018 17:29:45
post negru tigruta25 Generalitati 20 14.09.2014 01:38:17
Postul negru bogdanc Sfintele Pasti - Invierea Domnului 20 04.05.2013 15:39:27
post negru cristina mioara Generalitati 28 29.07.2011 13:40:19
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12