Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 07.01.2010, 22:59:35
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Ai dreptate pe deplin , dar totusi fiind vorba despre ecumenism nu-mi doresc sincer ca cineva sa modifice credinta ortodoxa prin cine stie ce hotarari care prind bine la public...numai de dragul parteneriatului...asta nu are pentru mine nimic in comun cu credinta adevarata.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 07.01.2010, 23:04:40
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

nimeni nu isi doreste asta. cred ca nici toti ortodocsii ecumenisti nu isi doresc asta, dar din pacate nu isi dau seama ca miscarea ecumenica, la nivel oficial (caci aceasta este reprezentativa pana la urma) spre asta se indreapta. modificarile deja au inceput - amintesc de cenzurarea prohodului Domnului (eliminarea referintelor catre evrei), dar si modificarea slujbei de primire a catolicilor in biserica ortodoxa (acum intr-o varianta.. light).
sa nu uitam ca in Romania, in Duminica Ortodoxiei nu se mai citeste SINODICONUL ORTODOXIEI, in care sunt anatematizate toate ereziile. din cate stiu numai la noi se intampla asta.. deci incet, incet, in numele tolerantei si al "dragostei", se modifica unele slujbe bisericesti.
Reply With Quote
  #103  
Vechi 07.01.2010, 23:09:37
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Brielle Vezi mesajul
...iar pe dealta parte scrie despre Iisus si fecioara Maria si tot neamul lui David si sunt slaviti...desigur Christos nu este recunoscut ca fiu al lui Dumnezeu ci este considerat prooroc.Deci daca fecioara Maria a nascut neprihanita un prunc de unde sa-l fi avut ? ...asta nu mai explica coranul. :))) Mie-mi ajunge ca recunosc si ei ca acestia au existat. :))


Papa a declarat nu demult ca copiii nebotezati au voie totusi in rai...ca pana acum biserica catolica nu era de parerea asta...:))) yuppyyyy papa a abrogat iadul pentru copiii nebotezati...bine ca a castigat el campania ca daca venea altul cine stie...:)))
Hai sa fim seriosi...asta o hotaraste mai marele bisericii?
Mi se pare cel putin de rasul lumii...

Sotul meu este catolic si crestin, vine cu mine la biserica ortodoxa uneori duminica si chiar n-am nimic impotriva nimanui si a altor religii...sa fie cu totii sanatosi si sa creada din tot sufletul in ce vor ei...dar prefer sa raman la ortodoxia mea care nu se contrazice singura in afirmatii...

http://www.focus.de/politik/ausland/...aid_54188.html

Ce conteaza daca musulmanii nu cred in dumnezeirea Mantuitorului? Ne inchinam la acelasi "zeu", doar ca fiecare popor il intelege diferit. Saracii Sfintii Parinti de la Primul Sobor Ecumenic; Sfantul Spiridon, Sfantul Nicolae care i-a dat O PALMA lui Arie datorita ineptiilor eretice sustinute de acesta; dupa spusele unora de aici, si acestia poate erau "bolnavi psihic"!

Musulmanii tagaduiesc dumnezeirea (LA FEL FACEAU SI ARIENII CARE AU FOST DATI ANATEMEI SI NUMITI ERETICI) si rolul mantuitor a lui Hristos dar nu e nimic; PACE FRATILOR, IUBIRE SI TOLERANTA!

Aveti voi mai multa intelepciune decat Sfintii Parinti? Daca arienii, nestorienii, s.a.m.d. au fost ERETICI pentru Sfintii Parinti, acum voi defapt afirmati contrariul, zicand ca nu e asa!


Nu stiu cum te-ai casatorit tu cu un... romano-catolic si nu catolic vazand ca catolici sunt Ortodocsii, adica Drept-credinciosii!

Preotul ortodox care v'a cununat a uitat ca romano-catolicii sunt eretici? Dar partea "exploziva" vor fii copii, un soi de ecumenisti sincretisti. Cu Filioque sau fara? Cu purgator sau fara? Cu papa sau fara papa?

Halal iubire si toleranta!

Dar sa continuam cu iubirea asta umano-degenerata!

Parerea unei persoane nascute in romano-catolicism si trecuta la Dreapta Credinta!
Reply With Quote
  #104  
Vechi 07.01.2010, 23:12:32
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

va rog mult sa nu ajungem la jigniri. degeaba mai suntem anti ecumenisti daca ne certam asa.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 07.01.2010, 23:18:13
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

De pe site-ul CMB-ului:

For its member churches, the WCC is a unique space: one in which they can reflect, speak, act, worship and work together, challenge and support each other, share and debate with each other. As members of this fellowship, WCC member churches:

* are called to the goal of visible unity in one faith and one eucharistic fellowship;
* promote their common witness in work for mission and evangelism;
* engage in Christian service by serving human need, breaking down barriers between people, seeking justice and peace, and upholding the integrity of creation; and
* foster renewal in unity, worship, mission and service.


Sunt chemați la obiectivul de unitatea vizibilă într-o singură credință și o părtășie euharistică;


Comuniunea cu ereticii? Asta au afirmat Sfintii Parinti?
Reply With Quote
  #106  
Vechi 07.01.2010, 23:46:24
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Aveti voi mai multa intelepciune decat Sfintii Parinti? Daca arienii, nestorienii, s.a.m.d. au fost ERETICI pentru Sfintii Parinti, acum voi defapt afirmati contrariul, zicand ca nu e asa!


Nu stiu cum te-ai casatorit tu cu un... romano-catolic si nu catolic vazand ca catolici sunt Ortodocsii, adica Drept-credinciosii!

Preotul ortodox care v'a cununat a uitat ca romano-catolicii sunt eretici? Dar partea "exploziva" vor fii copii, un soi de ecumenisti sincretisti. Cu Filioque sau fara? Cu purgator sau fara? Cu papa sau fara papa?

Halal iubire si toleranta!

Dar sa continuam cu iubirea asta umano-degenerata!

Parerea unei persoane nascute in romano-catolicism si trecuta la Dreapta Credinta!

Draga Antonio ,

Desigur ca daca nu ai toate datele problemei nu o poti vedea pe de-a intregul : )

Ne-am casatorit la primarie si am trecut demult de varsta la care am mai putea avea copii.Eu am un copil care a implinit 22 de ani din prima casatorie absolut ortodoxa pe care l-am crescut impreuna cu al doilea sot.

Nu am fost atei dar nici credinciosi. Eu m-am intors de curand la biserica si ma bucur de aceasta. Poti jigni sau te poti certa dar nu cu mine :)) N-ai nici o sansa. Nu stiu sa ma cert :).
E drept ca poate nu toti suntem intelepti dar avem cú totii un punct de vedere si avem dreptul sa ni-l expunem liber.

Nu contest ca poate tu vezi lucrurile mai bine dar eu deocamdata atata pot atata inteleg...cu totii ne inteleptim poate cu timpul.

Tin la religia mea ortodoxa dintotdeauna chiar daca nu am frecventat biserica si ii dau dreptul sotului meu sa creada asa cum simte el .Asta nu inseamna insa ca ma subscriu dogmelor altor religii daca le respect dreptul de a exista.

Preotul ortodox ne-a sfatuit sa ne cununam la biserica ortodoxa chiar dupa 17 ani de casnicie pentru ca altfel nu ma poate impartasi si l-a numit pe sotul meu frate intru credinta. Gasesc ca e foarte frumos. Sotul meu nu a fost intr-o biserica catolica de nu stiu cati ani de zile dar nu e un ateu. Nu i-as cere niciodata sa se lepede de credinta lui pentru a se casatori religios cu mine desi nu-mi doresc nimic mai mult decat asta. Nu e o chestie sufleteasca usor de privit in cazul nostru. Intai trebuie sa ne hotaram ce vom face in aceasta situatie.

Eu totusi ma rog si cred in Dumnezeu in continuare si ma duc Duminica la biserica :) Nu cred ca gresesc cu ceva.

Dar sa revénim la ecumenism :)
Reply With Quote
  #107  
Vechi 07.01.2010, 23:53:35
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

de ce sa revenim la ecumenism? deja e obositoare discutia :) sotul tau nu poate fi "frate intru credinta" IN SENSUL DEPLIN, caci credinta lui -pe care poate nici nu o cunoaste- afirma nu altceva, ci uneori chiar opusul ortodoxiei. insa este un frate al nostru tuturor, si este un caz fericit. eu cred ca este pe drumul cel bun daca mai vine din cand in cand la Biserica si daca are o sotie credincioasa. Dumnezeu sa il lumineze! desi e greu sa discuti cu el despre trecerea la ortodoxie, eu cred ca trebuie sa te rogi mereu pentru asta. si daca vei discuta vreodata cu el, nu-l presa, ci arata-i mai degraba frumusetea si Adevarul din ortodoxie, fara sa critici nimic. caci frumusetea ortodoxiei este de negrait si nu mai are nevoie de nici o paralela, de nici o comparatie pentru a fi recunoscuta. Dumnezeu sa va ajute!
Reply With Quote
  #108  
Vechi 08.01.2010, 00:04:58
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Iti multumesc din suflet pentru sfaturi si binecuvantare :)
Cred ca parintele s-a referit la faptul ca suntem crestini si noi si catolicii atunci cand l-a numit frate intru credinta...nu stiu...abia am apucat sa stam de vorba cu el in vanzoleala sarbatorilor. Sotul meu e pregatit oricand sa se cunune cu mine la biserica ortodoxa. Problema mea e ca eu respect chiar daca nu ma subscriu nici unei alte biserici, dreptul la credinta in care ai fost botezat. Imi respect socrii care sunt catolici si ma gandesc ca daca fiul meu ar veni candva si mi-ar spune ca va trece la o alta biserica decat cea ortodoxa as avea o problema sufleteasca enorma. Nu stiu cum sa procedez. Cu ideea de a ne cununa ortodox cochetam de niste luni bune de zile si nicicare dintre noi nu face primul pas...oricum a fost postul Craciunului si nu era posibil...Vom incerca sa-l abordam pe parinte in privinta aceasta.

Nu voiam sa deviez de la subiectul topicului care se referea la ecumenism dar cred ca defapt problema noasta e destul de apropiata de tema :)

Daca-i vorba de dragostea pentru ceilalti oameni eu ajung la concluzia ca sotul meu ma iubeste mai mult decat eu pe el pentru ca eu nu m-as duce la nici o slujba in biserica catolica...:))...nu stiu de ce.. asa simt eu credinta ortodoxa.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 08.01.2010, 00:15:54
andrei_im's Avatar
andrei_im andrei_im is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.005
Implicit

trebuie sa "maturi poteca" sotului tau spre Adevar. nu se poate face nimic dintr-o data, caci daca a facut acest pas din obligatie dupa aceea cu greu va gasi ravna de care are nevoie. de fiecare data cand citesc marturii ale oamenilor botezati tarziu, convertiti la ortodoxie, pur si simplu ma cutremur de trairile lor. noi credem ca Taina Mirungerii, care se savarseste la Botez este cea care ii da omului puterea de a lupta cu patimile, il umple pe om de harul lui Dumnezeu, la care va putea apela ca la un lucru DIN INTERIORUL SUFLETULUI SAU. daca nu primim aceasta taina, atunci incercam sa ne agatam de har pe care il gasim insa IN EXTERIOR, si atunci e mult mai greu.
sa nu uitam niciodata ca nu noi ii convingem pe ceilalti de puterea Adevarului, ci Dumnezeu o face. de aceea trebuie sa ne smerim atunci cand purtam discutii. si sa ne rugam fff mult, chiar atunci cand vorbim. simtim ca nu mai stim ce sa spunem, ne oprim o secunda sa spunem repede "Doamne miluieste!" si ne da Dumnezeu cuvinte.
insa cele mai puternice sunt FAPTELE. straduieste-te sa scapi de patimi, prin ajutorul lui Dumnezeu dar si prin voia ta pe care trebuie sa o intaresti, si atunci Lumina lui Dumnezeu va straluci tuturor, inclusiv sotului tau. iar aceasta este mai puternica decat orice argument.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 08.01.2010, 00:32:03
Brielle's Avatar
Brielle Brielle is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 03.01.2010
Mesaje: 24
Implicit

Voi reflecta cu atentie la tot ce mi-ai spus si inca odata multumesc pentru sfaturile intelepte. De aceea spuneam ca nu mi-e usor sa judec singura lucrurile acestea si de aceea particip la discutiile cu voi pentru a invata cat mai mult si a ma lamuri. Voi citi si cartea pe care mi-ai recomandat-o pe alt topic atunci cand o voi gasi. :)

Traiesc in pacat, in sute de mii de pacate nu intr-unul si cum spuneam eu ma aflu abia la inceputul drumului inspre credinta adevarata.Nu stiu daca o voi descoperi vreodata, dar mi-as dori acest lucru.

M-am intors la biserica pentru ca am fost intr-o situatie de viata din care numai Dumnezeu ma putea scoate si a facut-o in mod clar incontestabil. Pe mine nu ma mai poate nimeni si nimic pe aceasta lume convinge ca nu exista Dumnezeu.
Am simtit prezenta lui in viata mea fara indoiala, eu care eram total impotriva institutiei biserica, desi biblia si cartea de rugaciuni nu lipseau de langa mine indiferent unde ma aflam, acasa sau la servici:) Aveam un fel de credinta a mea inafara bisericii..Acum lucrurile s-au schimbat, si sunt bucuroasa de asta.

Fie ca harul lui Dumnezeu sa fie in continuare cu tine sa ii poti sfatui si pe altii care au nevoie de cuvintele tale frumoase si intelepte ! :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 02:21:26
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Declaratia egumenilor Muntelui Athos impotriva ecumenismului catalin2 Dogmatica 13 25.12.2011 13:58:57
Marturisirea de Credinta impotriva ecumenismului BogdanF2 Generalitati 4 30.09.2009 19:48:32
Va rog sa cititi si sa nu va panicati.Sa ne pregatim pentru mucenicie! ortodox4life Generalitati 56 11.02.2009 20:08:14