Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.07.2013, 18:35:44
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
m-as bucura foarte daca as gasi o biserica unde sa vina putina lume la Liturghie.
Desigur ca punand aceasta intrebare aici, pe forum, daca vei afla raspuns la ea, vom stii si noi - ceilalti foarte multi cititori ai acestui forum - si vom putea veni, cu totii, ca sa ne bucuram si noi impreuna cu tine de linistea acelui loc de rugaciune... :-)
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.07.2013, 19:02:53
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Desigur ca punand aceasta intrebare aici, pe forum, daca vei afla raspuns la ea, vom stii si noi - ceilalti foarte multi cititori ai acestui forum - si vom putea veni, cu totii, ca sa ne bucuram si noi impreuna cu tine de linistea acelui loc de rugaciune... :-)
:)))) apropo de culmea ironiei. Totuși nu cred că există vreun astfel de risc, majoritatea utilizatorilor au deja biserica lor de baștină.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 16.07.2013, 17:25:10
Monnis Monnis is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.06.2012
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 184
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
:)))) apropo de culmea ironiei. Totuși nu cred că există vreun astfel de risc, majoritatea utilizatorilor au deja biserica lor de baștină.
Incearca la Biserica Domnita Balasa din zona Unirii.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 16.07.2013, 18:57:15
andrei_elena's Avatar
andrei_elena andrei_elena is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.12.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 51
Implicit

Chiar asa !
__________________
„Nimic nu costă mai mult decât neștiința.“ Grigore Moisil
Reply With Quote
  #25  
Vechi 16.07.2013, 19:57:01
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Cred ca ar trebui sa incerci la o biserica din afara Bucurestiului, probabil acolo ar trebui sa fie mai putina lume, desi tu stii ca, de fapt, adevarata problema nu tine de ceilalti sau de mediul inconjurator :).
Altfel, ia incearca si la biserica Boteanu.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 09.09.2014, 13:11:31
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Salut! Daca nu ai gasit, cred ca poti incerca la biserica spitalului Sf Ioan, de obicei nu prea e lume acolo. Nu sunt decat 1-2 blocuri in imediata apropiere, si nu cred ca vine lume multa nici chiar duminica, decat cativa bolnavi si angajati, plus inca cativa credinciosi " de-ai casei"; Eu una nu am fost niciodata duminica, doar cu alte ocazii si pricini, am vorbit de multe ori cu parintele, dar o singura data am fost la Sf Liturghie, a doua zi de Rusalii, si nu a fost lume multa. Alta biserica mai libera, sa stii ca nu am vazut; si cea din Aparatori trebuie sa fie plina pt ca sunt foarte multe blocuri in jur, ba mai mult, si cea de la spitalul Sf Luca e destul de plina, din aceleasi considerente, si Manastirea " Duminca sfintilor romani" de la intrarea in Popesti e plina duminica. Si am mai observat un aspect cam neplacut, din pacate, im bisericile mari, si acustica e cam proasta...sau cel putin asa mi s-a parut mie...am zis initial ca poate doar in cele construite mai recent, dar am observat acest aspect si la o biserica mai veche. A, si am mai fost undeva unde chiar daca e lume, nu te inghesiie nimeni pt ca e mult spatiu, dar nu e " chiar " in Bucuresti, trebuie sa mergi cu trenul: la Caraiman ( in Busteni). Cu toate astea, se poate ajunge destul de repede cu trenul, io zic ca merita drumul,sa-l faci macar o data-de 2 ori pe an, acum depinde cat iti permiti si financiar....
Reply With Quote
  #27  
Vechi 09.09.2014, 14:36:27
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Salut! Daca nu ai gasit, cred ca poti incerca la biserica spitalului Sf Ioan,
Eu cred ca autorul topicului se plictisea de viata sa si cum statea el asa a inceput sa-i vina idei, crezand ca lipsa sau golurile din viata sa duhovniceasca are legatura cu felul in care arata o Biserica sau cat de tare/incet se aude slujba.

Tu stiai ca in primele secole de crestinism, crestinii stiau Evangheliile pe de rost?
Iar noi in ziua de azi, daca stim 3 rugaciuni, gata e prea mult, restul trebuie
sa ni se dea.Stai, stai, ca nu vrem sa ni se dea asa.Vrem sa ca preotii sa fie
adevarati experti in dictie.

Cu pretentiile astea, o sa ajungem sa cerem sa avem sonorizare Dolby Surround Sound, iar apoi sa ne faca preotul semnul crucii pentru noi ca noua ne va fi prea lene.

Ce sa mai.... unii nu fac diferenta dintre un act liturgic si emisiunile TV.

Last edited by oaie_cugetatoare; 09.09.2014 at 14:38:40.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.09.2014, 15:32:25
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Problema cu inghesuiala eu o pot intelege. La mine exista problema asta; nu pot sta intr-un spatiu inghesuit pentru ca efectiv intru in panica. Asa ca de cele mai multe ori stau afara si ascult de-acolo slujba, iar la miruit intru printre ultimii, asa cum imi vine si randul. Solutii se gasesc daca chiar vrei sa rezolvi o problema...
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 09.09.2014, 23:35:02
Marcel_Ionut's Avatar
Marcel_Ionut Marcel_Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Cand am schimbat locul unde mergeam Duminica la Sfanta Liturghie, am cautat mult pana sa gasesc o biserica unde sa imi placa slujba cu adevarat. Din pacate, si biserica pe care am ales-o dupa multe cautari, si la care merg de doi ani de zile, este departe de idealul meu. Imi place aici faptul ca preotii slujesc fara graba si cu evlavie, dar sunt foarte multe persoane la slujba si este extrem de greu sa te concentrezi. Am observat ca atunci cand toti cei prezenti la slujba se concentreaza cu adevarat la ce se citeste, trairea pe care o ai se schimba fundamental. Din pacate, la bisericile unde vin multi oameni, inevitabil majoritatea vor fi cu mintea aiurea. As dori sa evit o dezbatere despre dimensiunea eclesiologica a crestinismului, despre faptul ca vrem sa se mantuiasca cat mai multi, etc. și sa va intreb doar daca stiti in Bucuresti vreo biserica unde preotii/preotul sa slujeasca cat de cat cu evlavie si unde sa vina cat mai putine persoane. Multumesc!

edit: scuze pentru „B” din titlul topicului (asa cum inca apare el in lista subiectelor)


Citeste articolul asta, unele chestii nu au treaba cu ce zici tu dar unele da iar daca stii ce sa seletcezi ai sa ma intelegi

http://www.cuvantul-ortodox.ro/2014/...doxia-de-sera/
__________________
,,Cu Dumnezeu nu-i nevoie să fii politicos; pur și simplu, varsă-ți inima ta în fața Lui."
Pr Sofronie Saharov
Reply With Quote
  #30  
Vechi 10.09.2014, 13:53:43
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Acum, ce sa zic, si eu m-am intrebat de multe ori ce as face daca ar trebui sa merg duminca la slujba cativa km pe jos, prin padure, campuri, noroaie, ploi, si slujba sa se desfasoare intr-o grota, eventual; asta n-ar fi nimic, caci imi place aventura, ar fi pe sufletul meu o atare calatorie,chiar as simti ca fac o jetfa personala, insa ce ne-am face daca in plus am fi si persecutati si ne-am risca viata de cate ori ne-am duce, atat pe drum, cat si acolo, sau la intoarcere ne-ar astepta si ne-ar inchide si tortura ???
Cred ca abia atunci crestinismul a avut maxima autenticitate, in momentul cand a fost legalizat si la indemana tuturor, s-a mai denaturat ( acceptiunea oamenilor despre, nu doctrina in sine)....
De cate ori nu am suferit cumplit temandu'ma ca ne-am putea muta intr-un loc unde sa nu fie nici o biserica aproape, sau sa fie vai mama ei...( ma refer la calitatea comunitatii, si a actului religios, care sunt intercorelate: nivelul de daruire si pregatire al slujitorilor conditioneaza atitudinea comunitatii, iar atitudinea comunitatii poate influenta la randul gradul de daruire al slujitorilor....chiar daca nu ar tb sa fie asa, totusi, doar suntem oameni....), si atunci m-am temut si inca ma mai tem ca ma voi lasa pe tanjala, si nu ma tem atat pt mine, cat pt educatia religioasa a eventualilor copii..--care e f importanta pt mine, prefer mai bine sa nu imi dea Dumnezeu copii decat acestia sa nu fie educati crestineste si sa nu-I fie credinciosi Lui....
Ce sa mai zica insa familiile care sunt nevoite sa plece cu munca in locuri indepartate si necrestinate, precum Dubai, Emirate, Japonia, Thailanda, etc ???
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare