Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.06.2009, 17:42:09
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Pai, femeia nu trebuie sa stea la cratita????????

Nu, n-u am auzit sa o fi spus ei.
Dar de parerea asta sint si eu. HOOOOOOOOO! Nu-mi sariti toate in cap! O sa mor insa cu convingerea ca din cauza mamelor mult prea ocupate cu serviciul se duce societatea asa accelerat la vale. Traim intr-o societate de copii lasati de capul lor sau pe miini straine adesea de f. tineri.
Acum orice se poate inlocuii dar mama NU!
Hm.. este un subiect dificil.
Ai dreptate c and zici ca nu trebuie copiii lasati de capul lor, si ca trebuie sa ne ocupam de ei noi mamele cat mai mult (dar si tatii), insa una e sa spui asta si alta sa spui ritos ca femeile ar trebui acum sa fie ca in secolul al 19lea, sa nu mai faca studii, sa nu mai lucreze in afara casei etc. S-au schimbat vremurile, si nu incercand sa readucem o situatie sociala care nu mai exista o sa imbunatatim lucrurile. Ci incercand sa ne comportam ca niste crestini adevarati, si in cazul dat, ca niste parinti adevaati, in conditiile date.

In timpurile in care femeia statea acasa cu copiii acestia aveau si familia mare in jur, alti copii cu care sa se joace, o intreaga infrastructura. In zilele noastre familia se defineste altfel, siu o femeie stand acasa cu copilul in general il izoleaza doar. Se pot gasi solutii foarte bune si altfel. Ori cu ajutorul familiei, ori cu o dadaca buna, ori cu o cresa (aici sunt multe foarte bune)... si program facut in asa fel ca sa stea mult copilul si cu parintii. Totul este sa VREI sa ai grija cum trebuie de el.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.06.2009, 17:44:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu ai dreptate aici. Multe femei ar sta la cratita daca s-ar putea. Dar familiile se tin cu doua salarii. In plus, daca sotul pleaca la alta.. ele din ce vor tine familia? O cariera ofera o anumita siguranta.
Altfel spus: barbatii sunt egal raspunzatori pt distrugerea familiei traditionale! Daca ei si-ar asuma intreaga responsabilitate pt. familie, daca familia ar fi mult mai importanta decat dorintele lor egoiste, atunci femeile ar sta la cratita!
Aici sunt de acord cu tine.
Pentru ca o femeie sa dea cu cirpa toata ziulica pe jos si sa nu iasa din bucatarie trebuie tinuta ca pe o regina si dusa pe palme.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.06.2009, 17:49:28
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Nu ai dreptate aici. Multe femei ar sta la cratita daca s-ar putea. Dar familiile se tin cu doua salarii. In plus, daca sotul pleaca la alta.. ele din ce vor tine familia? O cariera ofera o anumita siguranta.
Altfel spus: barbatii sunt egal raspunzatori pt distrugerea familiei traditionale! Daca ei si-ar asuma intreaga responsabilitate pt. familie, daca familia ar fi mult mai importanta decat dorintele lor egoiste, atunci femeile ar sta la cratita!
Just!!
;-)
In plus, nu toate femeile se marita, ce te faci daca nu ai invatat decat sa faci gospodarie si te trezesti singura? Din ce traiesti? Pe vremuri femeile singure aveau o viata foarte dura, erau dependente de altii, trebuiau sa se marite din interes ca sa aiba din ce trai etc.. Sa nu facem chiar asa usor elogiul societatilor trecute.

Da, unele poate ar ramane acasa daca ar putea, financiar vorbind. Dar nu toate femeile sunt la fel.
Eu am ramas acasa un an si deja este mult pentru societatea de aici, unde ai 3 luni de concediu de maternitate (cel mai scurt din Europa). Sunt multumita ca am putut face asta.
Dar nu as putea sa stau acasa pana creste copilul mare (sau copiii, dcaa mai avem), dupa ce am facut atatea studii. Pur si simplu nu as putea, nu este vocatia mea si nu ar fi bine nici pentru el. In cazul meu sunt multe alte femei.
Si mama a lucrat tot timpul si nu m-am simtit de loc neglijata. Dimpotriva. Am avut o copilarie fericita si am fost inconjurata de dragostea intregii familii.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.06.2009, 17:53:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Red face

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Se pot gasi solutii foarte bune si altfel. Ori cu ajutorul familiei, ori cu o dadaca buna, ori cu o cresa (aici sunt multe foarte bune)... si program facut in asa fel ca sa stea mult copilul si cu parintii. Totul este sa VREI sa ai grija cum trebuie de el.
Care familie? Bunicile nici in Romania nu prea mai au chef sa stea cu nepotii ca sa nu mai vorbim de cele belgiene sau americane.
In Occident singurele batrine cu copii prin parcuri si cu carucioare sunt cele ciufulite si obosite venite la copii 6 luni pentru ajutor, in rest cele belgiene se trateaza zilnic la coafor si SPA...si sa nu-mi spui ca nu-i asa.

Cred ca stii cit costa sa tii copilul intr-o cresa BUNA, nu?

Ce usor ar fi sa poti rezolva problema cresterii copilului doar prin hotarirea de a VREA...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.06.2009, 17:55:11
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Fani, tu este o adevarata EXCEPTIE din ce povestesti...desi tot greu de crezut este
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.06.2009, 17:55:11
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Aici sunt de acord cu tine.
Pentru ca o femeie sa dea cu cirpa toata ziulica pe jos si sa nu iasa din bucatarie trebuie tinuta ca pe o regina si dusa pe palme.
Pai eu nu la asta m-am referit! Ci la a pune familia mai presus de interese egoiste!In fond, familia crestina este tot o cale catre mantuire.
Binele familiei este mai important decat interesele individuale ale membrilor ei. Iar tot ce fac sotii trebuie subordonat intereselor familiei.
Cariera (lui sau a ei) serveste de multe ori doar orgoliului si dorintei de prestigiu, mai putin binelui familiei. Daca fiecare ar fi in mod real dedicat slujirii lui Dumnezeu prin slujirea familiei, nu s-ar ajunge la discutii precum cine sta la cratita, cine spala pe jos!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.06.2009, 18:02:25
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Care familie? Bunicile nici in Romania nu prea mai au chef sa stea cu nepotii ca sa nu mai vorbim de cele belgiene sau americane.
In Occident singurele batrine cu copii prin parcuri si cu carucioare sunt cele ciufulite si obosite venite la copii 6 luni pentru ajutor, in rest cele belgiene se trateaza zilnic la coafor si SPA...si sa nu-mi spui ca nu-i asa.

Cred ca stii cit costa sa tii copilul intr-o cresa BUNA, nu?

Ce usor ar fi sa poti rezolva problema cresterii copilului doar prin hotarirea de a VREA...
Andrei, tu ai copii, acolo unde esti? Si chiar crezi ca daca cineva, oicat de sarac ar fi dupa standardele occidentului (ca de occident vorbim acuma), chiar nu se poate ocupa de copiii lui daca ii iubeste - fiecare dupa puteri? Ce e importnat este sa-l iubesti, sa te ocupi de el, sa il asculti, sa te joci cu el, sa te ocupi de educatia lui... Si intotdeauna gasesti timp pt asta, daca stii care iti sunt prioritatile.

Exagerezi cu bunicile din occident. Este ceva adevarat in ceea ce zici, da, dar cunosc mumte contraexemple.

Cresele comunale de aici sunt adesea foarte bune. Problema e ca trebuie sa-ti inscrii copilul de la conceptie ca altfel nu prinzi loc; daca se pate si dinainte ;-)
Pentru copii oamenii care ii iubesc fac multe sacrificii. Important este, repet, sa ii iubesti.
Poate te mira, dar multi oameni (mai multi decat ne imaginam in general noi cei care am primit dragoste de la parinti) nu-si iuibesc copiii, de fapt. Asta e problema.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.06.2009, 18:03:33
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Fani, tu este o adevarata EXCEPTIE din ce povestesti...desi tot greu de crezut este
Prin ce anume sunt o exceptie?
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.06.2009, 18:21:35
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

NIMENI NICIODATA NU POATE INLOCUII MAMA! Nici tata, nici bunica, nici vecina, nici educatoarea NIMENI! De acolo pleaca religia ( sfintii au avut mame de exceptie, rare ori tati, bunice, educatoare) Daca mama nu sadeste credinta tata sau altcineva o sa o faca defectuos. Iar cind credinta nu-i te....pe ea societate.
Acum nu stiu cum o mama poate face intr-o ora ce facea acum 100 de ani intr-o zi intreaga (daca lucra copilul era luat cu ea) mai ales cind vine stoarsa de la servici.
Desigur exista femei deosebit de inteligente dar exista prioritati...dupa parerea mea nu cariera este prioritara.

Ana femei NEVOITE de imprejurari sa lucreze sint destule cu siguranta. Trebuie insa definita nevoia. Este nevoia, nevoie sau dorinta de "mai..."
Cunosc familie de 12 capete unde lucra doar barbatul si femeia pe linga casa doar mai aducea cite un mic cistig. Au razbit in viata zic eu. Unul dintre copii este calugar pe Athos. Ceilalti se descurca cu credinta in viata pe care o au. N-au murit nici de foame, se iubesc, sint oameni intregi!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.06.2009, 20:31:22
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Pentru copii oamenii care ii iubesc fac multe sacrificii. Important este, repet, sa ii iubesti.
Poate te mira, dar multi oameni (mai multi decat ne imaginam in general noi cei care am primit dragoste de la parinti) nu-si iuibesc copiii, de fapt. Asta e problema.

Am mai spus ca tu esti o exceptie daca ti-a dat Dumnezeu un sot belgian de treaba care te tine acasa, sa-ti iei cursuri prin corespondenta, etc, sa-ti iubesti copiii nestigherita si fara iritanti extrerni.

Insa realitatea este altfel petru marea majoritate din care stim cu totii ca la munca se STOARCE UNTUL din noi si raminem fara vlaga, terminati iar acum si-n Romania este la fel daca nu chiar mai rau.
Citi crezi ca mai au veselia si dorinta de a te lua la jocuri educative cind vin epuizati ca niste cirpe acasa.

Fiind belgian probabil ca ei isi creaza joburi comode ca doar nu ei sunt cei STORSI ci ei sunt cei ce storc pe altii asa cum o fac si nemtii si italienii mai ales.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Legionarii din "Fratia de Cruce" (FDC) dianagroza Generalitati 285 19.03.2011 01:39:40
Fratia Ortodoxa mihailt Biserica Ortodoxa Romana 10 04.08.2008 22:19:41
"Fratia ortodoxa" PadreCory Biserica Ortodoxa Romana 4 25.07.2008 19:33:10