Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 23.04.2011, 15:24:16
tatienuca tatienuca is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2011
Mesaje: 1
Implicit Bucura-te Sfinte Ierarh Nectarie

As dori sa va indrum pe toti cei care sunteti bolnavi si totodata sa -L marturisesc si sa-L laud pe Sfantul Nectarie. Povestea mea este recenta. Am avut probleme cu un nodul la tiroida despre care credeam ca ar fi cancerigen. Am citit Acatistul Sf. Nectarie in fiecare zi si am sa continui sa-l citesc pana la 40 de zile. Este minunat! Nodulul meu s-a resorbit in mare parte abia fiind externata de la Inst Parhon. Bucura-te Sinte Nectarie Mare Facatorule de Minuni!!!!
Reply With Quote
  #62  
Vechi 29.04.2011, 19:37:02
onyx235 onyx235 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 90
Smile

Marturisesc si eu ajutorul dat de Sf Nectarie si Sf Xenia,care prin rugaciunile lor au ajutat o buna prietena a mea sa obtina un loc de munca, intr-un moment foarte greu al vietii ei.
Am citit si eu acatistele celor 2 sfinti si am cerut printre altele, sa o ajute pe prietena mea sa obtina un loc de munca. Astazi a aflat ca a fost acceptata.
Dzeu este mare si bun! Rugati-va cu incredere, nu exista rugaciune fara raspuns.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 02.05.2011, 17:43:11
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit Un sfant drag mie

Marturisesc si eu ajutorul dat de catre Sfantul Nectarie si Maica Domnului, unei rude de-a mea. Am sfatuit-o sa caute sa citeasca cum poate ea mai bine Acatistul , si de atunci o serie de lucruri bune si frumoase au inceput sa se intample in viata ei. Vesti bune, un nou loc de munca, dupa 3 ani in care sub nicio forma nu gasea, un mare ajutor pentru cumpararea unei masini.
Totul s-a intamplat datorita Sfantul Nectarie! Credeti in ajutorul lui , si acesta nu va intarzia sa apara!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #64  
Vechi 02.05.2011, 17:54:19
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit multumesc

Pacatoasa de mine, uitasem sa spun si de marele ajutor pe care ni-l da noua Sfantul Nectarie de fiecare data de care ori ii cerem acest lucru!

Mi-am dorit mult sa am putin mir si ulei sfintit de la racla Sfantului de la Manastirea Radu Voda...Si cineva de pe acest site mi-a trimis.
Apoi mi-am dorit o icoana cu Sfantul. Si acum cateva zile am primit-o de pomana.
Imi doresc foarte mult sa ajung sa ma inchin moastelui Sfantului la Manastrirea Radu-Voda. Si am sanse mari ca in 2 saptamani sa merg in tara si mi-am promis ca din aeroport merg direct acolo merg.

Toate astea s-au intamplat pentru ca m-am rugat foarte mult Sfantului, sa ma ajute sa ma apropii de Dumnezeu, sa ma apropii de credinta adevarata. Sper tare mult incet incet sa reusesc acest lucru, cu ajutorul lui Dumnezeu, A preasfintei Nascatoare de Dumnezeu, a tuturor sfintilor, s Sfantului Nectarie, Cuvioasei Paracheva, Sfantului Nicolae.

Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #65  
Vechi 03.05.2011, 09:38:44
Un_trecator Un_trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Mesaje: 21
Implicit

Revin cu o postare pentru a-i multumi Bunului Dumnezeu, Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si nu un ultimul rand Sfantului Nectarie, pentru ca ne-a ajutat ca sotul meu sa se reintoarca la munca. Erau 3 saptamani de cand il tot amanau, si il tineau acasa in asteptarea semnarii noului contract. Amanari peste amanari, telefoane peste telefoane, sperante.
Si intr-un final o veste buna,linistitoare, un loc de munca, un contract, un salariu decent. Ce ne puteam dori mai mult?
In a 7-zi de citirea a acatistului Sfantului Nectarie si a Paraclisului Maicii Domnului, s-a intamplat acest lucru. Credet-ti cu toata taria, rugati-va sincer si o sa vedeti ca totul o sa fie bine.
Eu incep sa ma simt al om, un om care cu credinta in Dumnezeu, are curajul sa infrunte orice. In continuare o sa va scriu o rugaciune . Cand am primit-o scria ca este o rugaciune in vremuri de nevoi. Insa eu nu o consider asa. Este o rugaciune linistitoare, pe care trebuie sa o spunem oricand, nu numai in momentele grele ale vietii. Si asta pentru ca in toate este Dumnezeu...Si cand ne plimbam in parc, si cand gatim o mancarica , si cand privim la tv, si cand vorbim la telefon...Dumnezeu este in toate...sa nu uitam asta si zii de zii sa multumim pentru inca o zi pe care ne-o daruieste...

Rugaciune in vremuri de nevoi
Nori apasatori se aduna deasupra mea , Doamne, si amenintarea furtunii ma inspaimanta. Desi sunt in suferinta, nu ma plang impotriva Ta, Dumnezeule, pentru ca Tu esti sprijinul meu si stanca unde imi caut scaparea. Tu Doamne cunosti necazurile mele si ai grija de mine neincetat. Cu toata suferinta mea, stiu ca ma iubesti si asta imi da putere. Cu speranta in ajutorul si bunatatea Ta, nu ma voi lasa, rapus ci ma voi lupta cu curaj si voi fii scapat. Tu esti Cel ce carmuieste lumea si vietile oamenilor; indreapta corabia vietii mele, care acum este clatinata de valuri furioase spre ape linistite. Degeaba ma zbat singur impotriva furtunii ca fara Tine nu pot face nimic. Catre Tine ma indrept si ma rog:vino in ajutorul meu, asa cum l-ai salvat pe Petru, care venea spre Tine, pe apa. Intindeti bratul spre mine cum l-ai intins spre el, Dumnezeule milostiv si salveaza-ma degraba.
Amin
Reply With Quote
  #66  
Vechi 04.05.2011, 11:57:19
Aliona-Rafaela Aliona-Rafaela  is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2010
Locație: Republica Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit O mare rugaminte

Am aflat de sf. Nectarie din internet, la noi in Republica Moldova nu este prea cunoscut acest mare sf., cu ajutorul Domnului am gasit și citeva icoane ale sf. care le cautam cu ardoare (asta o cataloghez drept o minune a sfintului) dar cu parere de rau nu am posibilitatea sa ajung in Bucuresti la Manastirea Radu-Voda sa ma inchin la moastele sf. Nectarie, am o mare rugaminte cine ma poate ajuta cu mir de la Moastele sf. Nectarie, bineinteles contra cost. Multumesc din suflet.
__________________
Sunt iarba mai simplu nu pot fi (Gr. Vieru)
Reply With Quote
  #67  
Vechi 04.05.2011, 12:31:11
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aliona-rafaela Vezi mesajul
am aflat de sf. Nectarie din internet, la noi in republica moldova nu este prea cunoscut acest mare sf., cu ajutorul domnului am gasit și citeva icoane ale sf. Care le cautam cu ardoare (asta o cataloghez drept o minune a sfintului) dar cu parere de rau nu am posibilitatea sa ajung in bucuresti la manastirea radu-voda sa ma inchin la moastele sf. Nectarie, am o mare rugaminte cine ma poate ajuta cu mir de la moastele sf. Nectarie, bineinteles contra cost. Multumesc din suflet.
iti trimit eu fara nici un fel de cost.trimite-mi adresa pe privat
Reply With Quote
  #68  
Vechi 04.05.2011, 14:11:20
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aliona-rafaela Vezi mesajul
am aflat de sf. Nectarie din internet, la noi in republica moldova nu este prea cunoscut acest mare sf., cu ajutorul domnului am gasit și citeva icoane ale sf. Care le cautam cu ardoare (asta o cataloghez drept o minune a sfintului) dar cu parere de rau nu am posibilitatea sa ajung in bucuresti la manastirea radu-voda sa ma inchin la moastele sf. Nectarie, am o mare rugaminte cine ma poate ajuta cu mir de la moastele sf. Nectarie, bineinteles contra cost. Multumesc din suflet.
am primi adresa. Va ajunge intr-o saptamana
Reply With Quote
  #69  
Vechi 11.05.2011, 12:31:06
gdf-fdc's Avatar
gdf-fdc gdf-fdc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2011
Locație: Unde nu exista ortodoxie acolo nu este mantuire
Religia: Ortodox
Mesaje: 269
Implicit

Citat:
În prealabil postat de aliona-rafaela Vezi mesajul
am aflat de sf. Nectarie din internet, la noi in republica moldova nu este prea cunoscut acest mare sf., cu ajutorul domnului am gasit și citeva icoane ale sf. Care le cautam cu ardoare (asta o cataloghez drept o minune a sfintului) dar cu parere de rau nu am posibilitatea sa ajung in bucuresti la manastirea radu-voda sa ma inchin la moastele sf. Nectarie, am o mare rugaminte cine ma poate ajuta cu mir de la moastele sf. Nectarie, bineinteles contra cost. Multumesc din suflet.
ma bucur ca ai primit pachetul,sf nectarie sa te aiba in paza.am incercat sa-ti trimit mesaje pe privat dar nu reusesc imi spune ca profilul tau nu exista.doamne ajuta
Reply With Quote
  #70  
Vechi 13.05.2011, 20:25:24
vasilik's Avatar
vasilik vasilik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2008
Locație: Piatra Neamt
Religia: Ortodox
Mesaje: 113
Implicit Multumesc Sfinte Nectarie!!!!

Vreau sa scriu si eu aici despre ajutorul pe care l-am primit de la Sfantul Nectarie desi la cat sunt de pacatoasa nici nu meritam ajutorul lui dar cum el este foarte bun si milostiv atunci cand cineva ii cere ajutorul. Problema mea a inceput anul trecut cand, la facultate, din cauza unei restante nu am putut sustine examenul de licenta. Din acel moment am simtit un gol in suflet, eram deznadajduita deoarece a trebuit sa astept un an ca sa pot reface cursul la acea disciplina la care aveam restanta (disciplina despre care vorbesc se numeste "Contabilitate financiara", o disciplina foarte grea cu niste calcule foarte ample si complicate). Pentru a putea trece de acest examen eu trebuia sa stiu sa rezolv acele probleme, iar pentru mine acele probleme erau groaznice. Nu le intelegeam sub nici o forma. Simteam ca iar ma asteapta un an de stat acasa, de chin si zbucium dar mi-am amintit de Sfantul Nectarie care ajuta pe tot omul aflat in nevoi si suferite si am inceput sa ma rog lui. Am inceput sa citesc acatistul lui, si ma rugam sa ma ajute, sa nu ma lase sa stau iar acasa, sa imi arate drumul cel bun. Timpul trecea, examenul se apropia iar eu nu reuseam sa invat nimic. Nu puteam sa rezolv nici macar jumate de problema iar atunci i-am spus sfantului atunci cand ma rugam ca eu acest examen il las in mainile lui si sa faca cum crede el ca este mai bine si anume, daca este de parere ca merit sa ma ajute iar daca nu...sa faca cum crede el. Si minune!!!! Sfantul Nectarie nu m-a lasat!!!! Am sustinut examenul. nescriind mare lucru iar ieri cand am vazut rezultatele, eram promovata si astazi mai mare mi-a fost bucuria vazand ca nota mea finala la acest examen este.......8!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu imi venea sa cred, simteam ca nu mie mi se intampla asta, ca nu sunt singura si ca desi sunt cea mai mare pacatoasa Dumnezeu si sfintii Lui ma iubesc. Ii sfatuiesc pe toti cei care au probleme, necazuri, si mai ales examene, sa se roage sfantului cu incredere si or sa vada sau simta negresit ajutorul lui. Multumesc din suflet Sfinte Nectarie ajutorul dat si ca te-ai milostivit si asupra mea pacatoasa!!!!!!
__________________
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sf. Nectarie 2 cosmin_82 Intamplari adevarate 682 12.01.2023 12:29:14
minunile de azi florintoro Intamplari adevarate 6 15.08.2021 00:03:20
Minunile lui Iisus Florin Liviu Generalitati 24 21.01.2011 21:47:33