Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 17.04.2013, 23:32:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Parerea mea:nu cred ca este om in viata care sa nu greseasca chiar daca este vorba despre o decizie importanta...se intampla(a fost convins,insa constata ca s-a inselat)...nu este vorba de pacaleala...pur si simplu a crezut ca omul este alesul.insa isi da seama ca s-a inselat...nu se simte implinit alaturi de omul ales...sunt intr-adevar situatii mult mai grave pentru a fi ingaduit divortul...,insa ce este de facut totusi: Viata trebuie traita in doi si constati ca alaturi de alta persoana de simti implinit.nu de cea cu care ai facut o cununie religioasa....ce faci?
Ai dreptate, nu este nimeni in aceasta viata care sa ia mereu deciziile bune, sa nu greseasca niciodata. Ne dorim de cele mai multe ori sa indreptam ceea ce nu este bine, sa nu suportam consecintele deciziilor gresite. Uneori se poate, alteori nu. Din experienta mea de pana acum, am vazut ca daca fac ceve in dezacord cu voia lui Dumnezeu (cu poruncile Lui) merg din rau in mai rau. Este greu de spus in asemenea situatie ce trebuie sa faca o anumita persoana, este nevoie de multa luminare (prin rugaciune), de discernamant, de intelepciune. Eu sunt pentru o reimprospatare a relatiei cu celelalt, un fel de o noua sansa cu eforturi de ambele parti. Daca candva lucrurile au mers bine, poate, poate...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.04.2013, 10:30:04
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Ai dreptate, nu este nimeni in aceasta viata care sa ia mereu deciziile bune, sa nu greseasca niciodata. Ne dorim de cele mai multe ori sa indreptam ceea ce nu este bine, sa nu suportam consecintele deciziilor gresite. Uneori se poate, alteori nu. Din experienta mea de pana acum, am vazut ca daca fac ceve in dezacord cu voia lui Dumnezeu (cu poruncile Lui) merg din rau in mai rau. Este greu de spus in asemenea situatie ce trebuie sa faca o anumita persoana, este nevoie de multa luminare (prin rugaciune), de discernamant, de intelepciune. Eu sunt pentru o reimprospatare a relatiei cu celelalt, un fel de o noua sansa cu eforturi de ambele parti. Daca candva lucrurile au mers bine, poate, poate...
"Din experienta mea de pana acum, am vazut ca daca fac ceve in dezacord cu voia lui Dumnezeu (cu poruncile Lui) merg din rau in mai rau"-Da,am constatat si eu acest lucru...chiar daca voia Lui,de multe ori ni se pare prea "grea",prea greu de indeplinit,asta la inceput,...insa cu rugaciune,cu smerenie,...Dumnezeu ne da putere...si parca totul devine usor si placut pe Calea Lui. Eu v-am intrebat si pe voi sa aflu si parerile voastre,...insa stiu ca,...pana la urma raspunsul sau raspunsurile ,sunt tot la DUMNNEZEU.Nu se poate ca Dumnezeu sa nu ne vrea binele,...nu se poate sa ne lase rataciti...,insa trebuie mare incredere in El.Si eu am observat ca daca ne-am indoit de Calea Lui,apar numai probleme,numai zbucium,neliniste,agitatie,chiar si nebunie.Staruinta in rugaciune cred ca este cea mai importanta si increderea deplina in El.Nu este usor,trebuie depus efort,...insa si rezultatele sunt dintre cele mai frumoase,sunt pe masura.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 20.04.2013, 19:25:54
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
"Nu se poate ca Dumnezeu sa nu ne vrea binele,...nu se poate sa ne lase rataciti...,insa trebuie mare incredere in El.Si eu am observat ca daca ne-am indoit de Calea Lui,apar numai probleme,numai zbucium,neliniste,agitatie,chiar si nebunie.Staruinta in rugaciune cred ca este cea mai importanta si increderea deplina in El.Nu este usor,trebuie depus efort,...insa si rezultatele sunt dintre cele mai frumoase,sunt pe masura.
Doamne ajuta!
...editat....

Last edited by cezar_ioan; 20.04.2013 at 23:40:03.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 21.04.2013, 16:15:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
defectele lui devin ale tale și ale tale devin ale lui.
Păi da, când nu izolăm focarul infecției de restul trupului, putrezim pe de-aîntregul...
Ar spune chirurgul!

Dar cred că tu nu ești chirurg și sper să nu devin nici eu prea curînd.
Cum să gândesc, așadar, ce scrii tu?

Personal eu am trăit aceasta ca fiind problema acceptării și a respingerii. Sau a decentrării. Decentrare pe care o realizăm și lumește prin dezvoltarea capacității noastre de colaborare cu semenii și de acceptare a alterității, pe măsura însușirii abilităților pro-sociale și a încorporării etapelor de dezvoltare morală. Decentrare care e însă majoră doar când ajungem la convingerea că viața și Cosmosul sunt Hristocentrice.
Îl respingem însă pe celălalt atunci când, preocupați de succesul nostru în împlinirea năzuințelor personale, găsim că aproapele are un defect sau mai multe care ne împiedică să prosperăm ființial, social și material, să devenim ceea ce aspirăm.

Eu, de pildă, vreau să învăț un psalm. Mi-a atins inima și simt nevoia să îl port cu mine, ca să îl recit din minte ori de câte ori simt nevoia, să cuget la el, să mă doftoricesc cu el...
Pentru aceasta, întrucât sunt nevăzător, am nevoie să mi-l citească soția mea. Nu posed JAWS sau alt sintetizator vocal, nu știu să citesc în Braille și nici n-aș putea, întrucât am mâinile arse de la un incendiu.
O rog pe soția mea să-mi citească.
Dar, vai, nu are nici timp și nici chef. După mai multe rugăminți, îmi citește. Grăbit, nervoasă, distrată... Nu are nici dicție și nici nu prea pricepe textul, nu prea e dusă la biserică decât așa, de ochii lumii...

Ce voi face?
Să cred că starea ei e și a mea? Mi-e cam greu, e limpede că suntem chiar contradictorii în acest punct. Și-apoi, eu sunt orb iar ea chiar vede.
Și atunci? Cum voi înțelege situația noastră dacă ar fi să o "citesc" în erminia propusă de tine?...:)

Last edited by cezar_ioan; 21.04.2013 at 17:25:33.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 21.04.2013, 16:20:43
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

M-a atras foarte mult un cuvânt din postarea ta: "devin".
Procesul devenirii mi se pare fascinant, deja.... Parcă intuiesc câte ceva.

Un lucru îmi pare cert: devenirea întru iubire lărgită (nu egofilică, ci prin Hristos) este un proces și nu fapt spontan.
Nu sunt sigur că pot spune despre aceasta că se petrece mai întâi duhovnicește, cu prilejul Tainei Cununiei, și că apoi este încorporată concret, adică material-trupește și psihologic și social în viața soților, transformîndu-le persoana și iubirea, sfințindu-i.
Tind să cred că Taina pune începutul, "bun început", în sensul că deschide o ușă, ba chiar Ușa harului, întrucât cei doi nu se mai iubesc până la sufocare, digerîndu-se reciproc, ci lasă un loc mic între ei, vorba poetului arab, să "danseze pe acolo vânturile cerului"... E vorba despre Hristos prin Care se plinește iubirea și familia.
și că tot ce urmează depinde de modul cum soții, fiecare și împreună, colaborează cu harul. Rămânînd, desigur, în Taină, din care soții nu pot ieși decât prin desfacerea Cununiei...

Last edited by cezar_ioan; 21.04.2013 at 17:29:09.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 21.04.2013, 18:49:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Eu, de pildă, vreau să învăț un psalm. Mi-a atins inima și simt nevoia să îl port cu mine, ca să îl recit din minte ori de câte ori simt nevoia, să cuget la el, să mă doftoricesc cu el...
Pentru aceasta, întrucât sunt nevăzător, am nevoie să mi-l citească soția mea. Nu posed JAWS sau alt sintetizator vocal, nu știu să citesc în Braille și nici n-aș putea, întrucât am mâinile arse de la un incendiu.
O rog pe soția mea să-mi citească.
Dar, vai, nu are nici timp și nici chef. După mai multe rugăminți, îmi citește. Grăbit, nervoasă, distrată... Nu are nici dicție și nici nu prea pricepe textul, nu prea e dusă la biserică decât așa, de ochii lumii...

Ce voi face?
Să cred că starea ei e și a mea? Mi-e cam greu, e limpede că suntem chiar contradictorii în acest punct. Și-apoi, eu sunt orb iar ea chiar vede.
Și atunci? Cum voi înțelege situația noastră dacă ar fi să o "citesc" în erminia propusă de tine?...:)
Aici mi se pare că centrarea a rămas tot în tine, cel care vrea să învețe psalmul, dar nu are mijloacele. Iar relația este una de dependență. Spunea un părinte că nu trebuie să punem crucea noastră pe umerii celuilalt. Dar, adaug eu, celălalt și-o poate asuma de bunăvoie. Cred că numai așa poate merge bine o căsnicie, dacă fiecare își asumă crucea celuilalt, nu dacă este silit s-o ducă pentru că n-are încotro.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.04.2013, 18:59:31
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Tind să cred că Taina pune începutul, "bun început", în sensul că deschide o ușă, ba chiar Ușa harului, întrucât cei doi nu se mai iubesc până la sufocare, digerîndu-se reciproc, ci lasă un loc mic între ei, vorba poetului arab, să "danseze pe acolo vânturile cerului"... E vorba despre Hristos prin Care se plinește iubirea și familia.
și că tot ce urmează depinde de modul cum soții, fiecare și împreună, colaborează cu harul. Rămânînd, desigur, în Taină, din care soții nu pot ieși decât prin desfacerea Cununiei...
Exact așa cred și eu. Și asta este explicația Bisericii pentru vinul cel de pe urmă, mai bun decât cel dintâi. Iubirea se transfigurează prin conlucrarea cu harul, se sfințește, se înduhovnicește. Taina doar începe în Biserică, la cununie, însă ea trebuie lucrată toată viața, așa cum Adam și Eva trebuiau să lucreze grădina Raiului.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.04.2013, 22:04:36
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Bine spus! Frumos!
Mulțumesc, Cristiane...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.04.2013, 22:12:52
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Aici mi se pare că centrarea a rămas tot în tine, cel care vrea să învețe psalmul, dar nu are mijloacele. Iar relația este una de dependență. Spunea un părinte că nu trebuie să punem crucea noastră pe umerii celuilalt. Dar, adaug eu, celălalt și-o poate asuma de bunăvoie. Cred că numai așa poate merge bine o căsnicie, dacă fiecare își asumă crucea celuilalt, nu dacă este silit s-o ducă pentru că n-are încotro.
Decentrare și autonomie, așadar.
Maturizare, cu alte cuvinte....
Ei bine, în realitate, cum lesne se poate cunoaște, căsniciile merg greu tocmai pentru că nu avem suficient spor în chestiunile acestea. Dependențe cu carul, lupte egoiste (pentru putere, bunuri, plăceri, timp liber etc.)... Și pe toate le numim, cu duioșie și "înțelegere", cu termenul ... dragoste. Deh, sunt și ei tineri, se iubesc, dragoste cu năbădăi și altele asemenea, auzi spunîndu-se, justificîndu-se.

Unii, totuși, au descoperit soluția: autonomie și decentrare. La care aș adăuga: cooperare.
Și scopuri comune, supra-individuale.

Cum ne ajută Biserica în acest travaliu de dezvoltare personală și familială? (întreb pentru îmbogățirea imaginii cu soluții, pentru aducerea din nou la cunoștință, iar nu pentru a pune la îndoială)
Cum ne dezvoltăm în Biserică, împreună și individual
, mai bine spus (ca să nu pară că noi suntem una - Biserica e alta, iar noi așteptăm pică pară mălăiață de la un fel de Big Brother) în sensul acesta?

Last edited by cezar_ioan; 22.04.2013 at 15:12:23.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 22.04.2013, 18:36:32
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Aici mi se pare că centrarea a rămas tot în tine, cel care vrea să învețe psalmul, dar nu are mijloacele. Iar relația este una de dependență. Spunea un părinte că nu trebuie să punem crucea noastră pe umerii celuilalt. Dar, adaug eu, celălalt și-o poate asuma de bunăvoie. Cred că numai așa poate merge bine o căsnicie, dacă fiecare își asumă crucea celuilalt, nu dacă este silit s-o ducă pentru că n-are încotro.
Eu cred ca in practica, de multe ori oamenii chiar isi asuma crucea celuilalt, insa in limitele lor proprii. Conflictele de multe ori apar cand oamenii nu inteleg limitele/neputiintele celuilalt si asteapta ca celalalt sa asume mai mult decat poate duce. In exemplul propus de Cezar, brodez si eu o poveste, poate ca sotia si-a asumat crucea sotului cat a putut ea de mult, adica in limitele ei - de exemplu in limitele faptului ca nici ea nu este dusa pe la biserica si ale faptului ca daca el este invalid (mainile arse, orb, etc), inseamna ca nu poate munci, deci ea munceste pe branci ca sa tina pe amandoi si numai munca zilnica de la servici ar putea fi un pic peste limitele ei (sa o depaseasca). In asemenea circumstante, cititul unui psalm poate parea un moft (sau picatura care umple paharul putiintei; paharul limitelor peronale) pentru cel ce se simte depasit de crucea pe care si-a asumat-o, din/cu dragoste, dar, din pacate, il depaseste. Oare ce ar insemna in acest caz pentru sot asumarea crucei sotiei?
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.

Last edited by adam000; 22.04.2013 at 18:39:09.
Reply With Quote
Răspunde