Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 16.04.2013, 21:57:10
maria-15
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Pentru ca aproape in fiecare om zace ascunsa o fiara, care atunci cand e zgandarita iese la suprafata si se manifesta.
.

cine spunea (oare Petre Tutea) ca omul fara Dumnezeu nu e decat un animal rational?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.04.2013, 20:41:40
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
cine spunea (oare Petre Tutea) ca omul fara Dumnezeu nu e decat un animal rational?
da, el a spus asta
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.04.2013, 22:05:39
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-15 Vezi mesajul
cine spunea (oare Petre Tutea) ca omul fara Dumnezeu nu e decat un animal rational?
Omul fara caldura dumnezeiasca este sub animale, mai aproape de demoni.

Pentru ca simte satisfactie in durerea semenilor.
__________________

Reply With Quote
  #14  
Vechi 18.04.2013, 11:38:56
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Matei 10:28.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 18.04.2013, 12:00:58
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de motan25 Vezi mesajul
De-a lungul istoriei, dacă stăm să urmărim, atât în trecut, cu mii de ani în urmă, dar și destul de recent, cu zeci de ani în urmă (pe vremea comunismului), oamenii au avut puterea și curajul nu să-și pedepsească semenii ci să-i tortureze de parcă ei (torționarii) sunt cel rău iar ceilalți (chinuiții) au murit și ajuns în iad.
Am citit printre rânduri câteva detalii despre această istorie a holocaustului, în care erau date și despre ce s-a întamplat pe teritoriul țării noastre, nu doar în lagărele de concentrare pentru exterminare în masă.
Și, printre acele informații, erau prezentate și metode de tortură dar și felul și modul în care se bucurau cei care aplicau aceste torturi. Adică, pentru unii, aplicarea torturilor era o deosebită plăcere.
De unde această dorință pentru unii pentru, nu a pedepsi, ci a trata pe cineva ca și cum nici măcar un animal nu l-ai trata așa?
Din punctul de vedere al legii, torționarii respectau ordinele; dar o lege lumească are greșeli, poate fi incorectă întrucât omul este cu greșeli în fața lui Dumnezeu.
Dar din punct de vedere al religiei, acei oameni care au fost călăii altora și care aplicau cu cruzime pedepse, se poate spune despre ei că cel rău lucra prin ei? Asta e o explicație foarte buna în mintea mea.
Mi-am pus si eu aceasta intrebare.Cred ca din egoism,din rautate,din cauza excesului de putere,a lipsei de afectiune,din mandrie.Cand apar toate acestea,apar si atrocitatile.Lipsa de Dumnezeu,neicrederea in El,necunoasterea Lui,duc la toate astea.Nu stiu...,ma gandesc cu stupoare si eu, ca, cu toate ca Biblia exista de foarte multi ani,legile lui Dumnezeu sunt cunoscute de atatia ani...cu toate acestea lumea le respinge,cautand doar placerea,doar ingamfarea,doar slava desarta.Pacat ca lumea se incapataneaza sa umble dupa lucruri desarte,trecatoare,care "indulcesc"doar pe moment.
Sa ne ajute Dumnezeu sa fim mai buni!
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Răspunde