Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 08.05.2013, 10:34:08
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Intamplarea respectiva a avut loc cam acum 2 ani...
Aproape ca am uitat unele detalii,sau mintea mi-a jucat o festa si a cosmetizat pe langa acest incident...

Citind cele scrise de voi(Ekaterina si Fallen)si reconsti\tuind evenimente am dedus ca de fapt eu sunt cea care nu pot s-o iert deoarece nu-si cere iertare ca a gresit si m-a jignit in niste discutii.
Ca o scurta paranteza,in momentul respectiv eram intr-o pasa proasta,imi pierdusem jobul-nu din cauza mea,ci din motive economice- iar ea nu a gasit nimic mai potrivit sa-mi spuna decat ca sunt proasta,idioata si nedescurcareata-datorita faptului ca am o ruda bogata si celebra si nu-i cer ajutorul in momente de criza.
In primul rand,nu era necesar sa ma jigneasca intr-un moment sensibil si nici sa nu se revolte atat ca nu am serviciu,caci nu I-am cerut bani sau alte ajutoare;iar in al doilea rand,eu nu sunt genul care sa apeleze la cunostiinte sus-puse in momentele de criza,daca in restul timpului nu ne omoram cu relatia.Nu imi pare cinstit.

Cred ca eu I-am cerut iertare nu dintr-o noblete care ma da afara din casa neaparat,ci poate cu speranta disimulata ca si ea isi va cere iertare pt nesabuinta cu care a vorbit.

Oricum,este foarte interesant chiar si pt mine sa observ ca de fapt eu sunt cea care asteapta niste scuze care nu mai vin.
Daca-i asa,sanatosi sa fim ca nu-I bai !M-am linistit :)
Yasmina ,e bine sa cautam la ale noastre
Daca cineva e credincios nu inseamna ca e si sfant
Noi alergam repede sa il judecam ,asteptand de la el sfintenie
E foarte greu sa iti vezi propriile neputinte ,trebuie nevointa multa ,ma refer chiar la cei credinciosi care au mult mai multe ispite decat cei necredinciosi
Cea care te-a jignit poate avrut sa te aduca la realitate ,sa iti spuna ca e bine sa te ajuti cu rudele
E adevarat ca modalitatea de a o spune nu a fost cea mai potrivita
Tu nu ar trebui sa astepti iertare
La ce iti foloseste ?
Poate era bine sa o corectezi ,pentru binele ei ,deoarece a vorbit destul de urat.
Dar daca nu iti gasesti cuvintele si nu poti sa o indrepti mai bine o lasi in pace
O pauza in relatii ar fi mult mai potrivita pentru a o aduce cu picioarele pe pamant
Reply With Quote
  #22  
Vechi 08.05.2013, 11:21:41
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Yasmina ,e bine sa cautam la ale noastre
Daca cineva e credincios nu inseamna ca e si sfant
Noi alergam repede sa il judecam ,asteptand de la el sfintenie
E foarte greu sa iti vezi propriile neputinte ,trebuie nevointa multa ,ma refer chiar la cei credinciosi care au mult mai multe ispite decat cei necredinciosi
Cea care te-a jignit poate avrut sa te aduca la realitate ,sa iti spuna ca e bine sa te ajuti cu rudele
E adevarat ca modalitatea de a o spune nu a fost cea mai potrivita
Tu nu ar trebui sa astepti iertare
La ce iti foloseste ?
Poate era bine sa o corectezi ,pentru binele ei ,deoarece a vorbit destul de urat.
Dar daca nu iti gasesti cuvintele si nu poti sa o indrepti mai bine o lasi in pace
O pauza in relatii ar fi mult mai potrivita pentru a o aduce cu picioarele pe pamant
Sunt de acord ,dar ce folos?
I-am cerut iertare desi nu imi este prea clar cu ce am gresit,iar ea mi-a replicat pe un ton neutru ca pot sa fiu linistita ca m-a iertat...dar noi nu am vb nimic in 2 ani!
Ce fel de iertare este asta?
Nu-mi ramane decat sa-i respect sentimentele vizavi de persoana mea si s-o iert,sa am liniste.
Numai ca in posturi cand imi pun intrebarea daca sunt suparata pe cineva ,imi revine in minte acest episod care nu-mi da pace.

In cazul meu,ajutorul intre rude nu s-ar reduce la nimic;am niste rude celebre cu care nu am fost in legatura niciodata;cat de urat ar fi sa cauti pe cineva doar cand te afli in necaz ? Eu cel putin am niste principii,nu sunt oportunista si nici nu cultiv relatii doar de dragul interesului!
Daca as fi avut ceva in comun cu ruda respectiva am fi pastrat legatura fara doar si poate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 08.05.2013, 11:50:17
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

E adevarat ,nu e bine sa ne amintim de cineva doar cand avem nevoie
Pana la urma Dumnezeu e cel care ajuta in toate situatiile ,chiar daca lucreaza prin niste oameni necunoscuti sau rude
Ca sa scapi de acest sentiment neplacut ar trebui sa o cauti si sa o intrebi ce mai face
In felul acesta ti-ai demonstra ca ai iertat-o
Ea oricum nu a realizat ca a gresit
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Vine Sfarsitul lumii? mihailt Generalitati 23 29.11.2012 22:56:32
vine vine ioanhodean Postul 124 02.08.2012 20:56:33
Dupa BAC vine facultatea richard_d Generalitati 8 16.07.2011 09:30:11
cum vine asta? victortiti89 Generalitati 4 08.06.2011 23:16:34
Vine vara ... ClaudiuT Tinuta in Biserica 18 08.05.2009 18:01:00