Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #61  
Vechi 02.07.2013, 23:54:50
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
s-a cenzurat la greu.
Eu știu sigur că, dimpotrivă, s-a adăugat! :) Vedeți Ipoteza Ioanină la 1 Ioan 5, 7

Despre cenzură aștept și eu dovezi, dacă există.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #62  
Vechi 04.07.2013, 17:44:05
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Ce înțelegi tu prin ”duh”(?) că eu n-am folosit ghilimele; dacă vei întreba fără ghilimele, voi răspunde: Ce a înțeles și Eccleziastul.
ghilimelele se folosesc și pentru a cita pe cineva.
Reply With Quote
  #63  
Vechi 04.07.2013, 18:14:12
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Eu știu sigur că, dimpotrivă, s-a adăugat! :) Vedeți Ipoteza Ioanină la 1 Ioan 5, 7

Despre cenzură aștept și eu dovezi, dacă există.
da, s-a adăugat mult. mai ales de către traducători.
dar s-au și scos materiale ce inițial au fost incluse în canonul biblic.
istoria alcătuirii canonului biblic este un talmeș-balmeș, în care doar prin autoimpunere se poate "vedea" vreo urmă de inspirație divină.
Reply With Quote
  #64  
Vechi 04.07.2013, 18:21:08
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
da, s-a adăugat mult. mai ales de către traducători.dar s-au și scos materiale ce inițial au fost incluse în canonul biblic.
istoria alcătuirii canonului biblic este un talmeș-balmeș, în care doar prin autoimpunere se poate "vedea" vreo urmă de inspirație divină.
Sa stii Dumitru ca oameni care chiar cerceteaza aceste aceste aspecte,la nivel universitar,nu si-au permis sa emita concluzii formulate in acest fel iar unii dintre ei sunt chiar laici.Da cateva exemple,te rog,cu privire la ce s-a adaugat.
Reply With Quote
  #65  
Vechi 05.07.2013, 01:09:33
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
istoria alcătuirii canonului biblic este un talmeș-balmeș
Mă înduioșezi cumplit, stimabile!
Reply With Quote
  #66  
Vechi 05.07.2013, 16:28:21
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Sa stii Dumitru ca oameni care chiar cerceteaza aceste aceste aspecte,la nivel universitar,nu si-au permis sa emita concluzii formulate in acest fel iar unii dintre ei sunt chiar laici.Da cateva exemple,te rog,cu privire la ce s-a adaugat.
un exemplu
ultimile versete din Marcu (ultimile 12 parcă) au fost adăugate.
ele NU exista în cele mai vechi manuscrise cunoscute.
informația am găsit-o la Bart Ehrman.
http://ro.m.wikipedia.org/wiki/Bart_D._Ehrman
despre personaj s-a mai discutat aici la subiectul:
"Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman"
stiu, veți spune ca e agnostic fost protestant.
dar dacă ai răbdare sa-i asculți conferințele, vei vedea ca nu este un antihrist.
el studiază textele biblice dintr-o perspectiva neutră.
pe youtube găsești o conferință foarte interesantă "Rastalmacindu-l pe Isus", ținuta la o universitate americană.
acolo explică multe din subiectul nostru.
și totul cu date concrete, cu citate, autori, etc.
conferinta are aproximativ 50 de minute.
nu e mult. eu am ascultat zeci de ore din Kent Hovin și alții, încercând sa găsesc ceva ce se leagă.
Reply With Quote
  #67  
Vechi 05.07.2013, 16:30:55
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Mă înduioșezi cumplit, stimabile!
zi ca n-am dreptate.
Reply With Quote
  #68  
Vechi 05.07.2013, 16:50:21
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu stiu daca ma crezi dar eram convins ca,mai devreme sau mai tarziu,va aparea Ehrmann in discutie.Ii stiu cartile si opiniile,are un gen de abordare care prinde la publicul larg dar nu la cel academic,unde nu este luat drept referinta intrucat are si opinii usor fanteziste,precum in cazul cartii ,,Petru,Pavel si Maria Magdalena".Problema lui Ehrmann este ca el merge pe linia lui Bauer,care nu prea mai este de actualitate.Linia lui Bultmann a cazut si ea odata cu esecul lui ,,Jesus seminar"(Crossan este un tip de la care Bart ar avea de invatat pe anumite aspecte)iar abordarea lui Schweitzer este si ea depasita de cercetatori precum Wright sau Sanders.Ce vreau sa spun este ca Bart este putin defazat dar are un stil mai comercial care prinde.A avut dispute dure,in intalniri publice,cu protestanti traditionali,cateodata este si el cam ,,Gica contra"fara a avea dovezi pt toate teoriile lui.Exemplul tau din Marcu 16:9-20 este clasic in acest gen de discutii si mai tarziu iti las si o opinie pe acest subiect.
Reply With Quote
  #69  
Vechi 05.07.2013, 17:00:58
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Nu stiu daca ma crezi dar eram convins ca,mai devreme sau mai tarziu,va aparea Ehrmann in discutie.Ii stiu cartile si opiniile,are un gen de abordare care prinde la publicul larg dar nu la cel academic,unde nu este luat drept referinta intrucat are si opinii usor fanteziste,precum in cazul cartii ,,Petru,Pavel si Maria Magdalena".Problema lui Ehrmann este ca el merge pe linia lui Bauer,care nu prea mai este de actualitate.Linia lui Bultmann a cazut si ea odata cu esecul lui ,,Jesus seminar"(Crossan este un tip de la care Bart ar avea de invatat pe anumite aspecte)iar abordarea lui Schweitzer este si ea depasita de cercetatori precum Wright sau Sanders.Ce vreau sa spun este ca Bart este putin defazat dar are un stil mai comercial care prinde.A avut dispute dure,in intalniri publice,cu protestanti traditionali,cateodata este si el cam ,,Gica contra"fara a avea dovezi pt toate teoriile lui.Exemplul tau din Marcu 16:9-20 este clasic in acest gen de discutii si mai tarziu iti las si o opinie pe acest subiect.
contează linia pe care merge, sau textele?
versetele din Marcu se găsesc în cele mai vechi manuscrise sau nu?
e simplu sa judecăm sentimental.
Reply With Quote
  #70  
Vechi 05.07.2013, 17:16:54
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da Dumitru conteaza linia de interpretare critica pe care merge,pt ca ii preia modulul de analiza si clasificare a textelor,clasificare care poate influenta verdictul.Iti repet ca nu poti simplifica problema cum ti-ai dori tu,pt ca sunt texte in care apare,unele in care nu apare,Parintii Bisericii se refera la partea lipsa deci stiau de ea(un alt element de luat in ecuatia analizei),plus ipoteze,pt ca asta este tot ce exista,ipoteze fara a fi un verdict clar.Crezi ca are rost sa-ti scriu ce vroiam,o analiza mai mare,sau deja ai concluzia pusa?Ca sa nu ma chinui degeaba.Vezi tu,prima generatie a protestantismului liberal,influentati de mostenirea iluminista,au dorit o analiza istorica care sa infirme teologia traditionala.Generatiile actuale de savanti nu stiu cum sa faca sa scape de ideea asta,incercand o intoarcere ,,ad fontes"chiar la referinte patristice.La cum pui tu problema esti pe undeva,dpdv al criticii textuale,la nivelul secolului trecut in abordare.Asta incerc sa-ti spun,mergi pe o linie care a fost aproape invalidata de urmasii celor ce au propus-o.Crezi ca are rost sa discutam mai aprofundat sau vrei un gen dialog cu concluzii rapide si care sa-ti satisfaca partea ta subiectiva? :) In acest caz chiar ai nevoie de dialog ?
Reply With Quote
Răspunde