Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Despre Biserica Ortodoxa in general
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.09.2008, 22:35:26
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihai36
...(incetarea existentei papalitatii si a bisericilor prin fuziune cu absorbtie alaturi de toate celelalte religii... )
Draga Mihai, ceea ce scrii tu aici intre paranteze, mie imi suna a ecumenism. Asa sa fie?!?
Reply With Quote
  #12  
Vechi 23.09.2008, 00:18:23
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

In ce priveste prorocia, adevarat ori nu, Indemnul la sfintenie tot ramane in picioare!

Deci in cele sufletesti! E clar ! Sa nu lasam pe manie, ceea ce putem face astazi. Caci un maine nu stim daca va mai fi !
Reply With Quote
  #13  
Vechi 23.09.2008, 05:18:32
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de C-tin
In ce priveste prorocia, adevarat ori nu, Indemnul la sfintenie tot ramane in picioare!

Deci in cele sufletesti! E clar ! Sa nu lasam pe manie, ceea ce putem face astazi. Caci un maine nu stim daca va mai fi !
Asa este draga Constantin, sa avem tot timpul asta in minte. Sa fim nelinistiti nu de zvonuri, prorociile adevarate sau nu, ci de faptul ca , nu suntem la zi, sa spun asa, cu toate cele ce ni le-am propus intru cele duhovnicesti. Orice clipa, poate fi ultima si oricand ne poate prinde pe picior gresit. Pocainta nu trebuie amanata, ea trebuie desavarsita, ea trebuie sa fie principalul deziderat si pana la urma, urmei, acesta este sensul credintei noastre ORTODOXE,altfel, totul e desertaciune, pierdere de timp si cel mai pretios, este timpul, ireversibil de altfel.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.10.2008, 16:33:34
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit

si din proorocia lui Daniel rezulta ca cel care ii va sustine pe evrei la reconstruirea templului va fi tocmai antihrist ; ori din vremurile noastre vedem ca acela este papa , de unde rezulta ca urmatorul papa va fi antihrist , iar prima etapa a razboiului al treilea mondial se va face la sfarsitul domniei actualului papa si a doua etapa se va face dupa 3,5 ani de domnie a viitorului papa , adica a lui antihrist ... deci viitorul papa dupa 3,5 ani de domnie se va inscauna la ierusalim si se autoproclama ca fiind dumnezeu si apoi va reincepe razboiul al treilea mondial , si va mai domni 3,5 ani dupa cum spune si apocalipsa ...
nu asa rezulta ?
cati ani are papa care este acuma oare ? ca sa stiu cam cat o sa mai dureze maxim pana la razboiul al treilea si viitorul papa - antihrist ...
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.10.2008, 17:08:50
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit

" 27. si el va incheia un legamant cu multi intr-o saptamana , iar la mijlocul saptamanii va inceta jertfa si prinosul si in templu va fi uraciunea pustiirii , pana cand pedeapsa nimicirii cea hotarata se va varsa peste locul pustiirii . "

oare cine a incheiat legamant cu evreii ca sa ii ajute la reconstruirea templului ? nu papa ? si deci el dupa ce ii va ajuta pe evrei 3.5 ani la reconstrucita templului si la aducerea de jertfe in el , va rupe legamantul si va intra in templu declarandu-se pe sine drept dumnezeu ... deci papa va fi antihrist care va aduce uraciunea pustiirii in viitorul templu din ierusalim ...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.10.2008, 14:00:53
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit

totusi ceva nu imi miroase a bine in legatura cu proorociile de la fatima : daca viitorul papa va fi antihrist , atunci el ar trebui sa fie unul dintre cardinalii de acuma ; insa acesti cardinali nu au 20 de ani ci peste 50 ; dar oare nu s-a spus undeva ca antihristul cand va intra in domnia lui va avea 30 de ani ca si Hristos ? deci cum va fi atunci antihrist unul dintre cardinalii de acuma , adica viitorul papa ??? parca la sf Lavrentie de Cernigov s-a spus ca antihrist cand va veni va avea 30 de ani ...
pare nepotrivit , nu ?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.10.2008, 17:16:26
Ratacitorul Ratacitorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 275
Implicit

As vrea sa atrag atentia ca mai este o prorocire la Vatican care afirma ca acesta este penultimul papa, si ca va urma o intoarcere la adevar ma intai a biseriii catolice!
__________________
Binecuvinteaza suflete al meu pe Domnul!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.10.2008, 18:23:06
isihast isihast is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 13
Implicit

asta cu siguranta ca asa va fi ... insa nu se stie daca toti catolicii se vor intoarce la ortodoxie , dar cel putin o parte : cei care vor sa se mantuiasca ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.11.2008, 18:54:57
BogdanF2 BogdanF2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor Vezi mesajul
Cred ca secretele astea cu Fatima sunt putin cam prelucrate.in arhiva vaticanului (regret ca multi clerici romano-papali nu au acces,si nu as vrea sa se supere pe mine pt ca su am alte posibilitati de documentare la vatican)exista o alta profetie care arata ca papa de acum este penultimul papa al Romei.ea vine chiar din sanul bisericii papale de la un cleric cu grad superior.Dar mai multe amanunte nu pot posta pt ca posibilitatea mea de documentare este legata si de un legamant de a nu vorbi mai mult de cat trebuie si nu cand nu trebuie.Dar repet va mai fi inca un papa si biserica romana va reveni in ortodoxie pt a intari crestinismul.iar aceasta revenire este o profetie hristica!
Un sfant romano catolic (Malachi) a prezis la cateva zeci de ani de la marea schisma din 1054 ca actualul papa va fi ultimul / penultimul. Proorocirea consta intr-o lista cu toti papii, de la cel care era in vremea respectiva, pana la ultimul. Din cate stiu Biserica Ortoxa nu recunoaste nici sfantul nici profetia. Foarte posibil sa fie inselare.

Bogdan.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 10.11.2008, 22:59:26
sherlock_holmes sherlock_holmes is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2008
Locație: commonwealth
Religia: Ortodox
Mesaje: 386
Implicit

Cred ca cel care "profetzeaza " aici este cel care vorbeste prin cei de la MISA,sau yoghini sau penticostali,etc....e un martian cu 2 antene,mai mult ca sigur ( 245% )

"Oamenii fabrica arme mortale,jumatate din umanitate va fi distrusa oribil, iar razboiul va incepe Contra Romei."

...eu as spune ca Roma a inceput razboiul impotriva ei de peste 900 si
ceva de ani si acum il incepe si asupra ortodocsilor caldicei si papilor protestanti.

"Dumnezeu va permite ca fenomene naturale ca fum, frig, apa, foc, inundatii, cutremure si ierni extrem de reci sa distruga incet, incet pamantul."

...parca se vorbeste in lume de global warming,se topesc ghetarii si calota polului nord...de unde atitea ierni reci in jur de anul 2000,poate prin imaginatie.

"Dumnezeu, tatal nostru pedepseste dur pe cei care nu cred in el, cei care-l reneaga si cei care nu au timp ptr el"

....Acum da vina si pe Dumnezeu Tatal....eu zic ca omul se pedepseste dur,nelucrind poruncile si nepunindu-si ca haina virtutile crestine,il va percepe pe Dumnezeu ca foc care arde ( iad adica ) decit lumina iubitoare(rai,mai apoi Imparatia Cerurilor ) care se reflecta in haina de nunta a virtutilor, ca intr-o oglinda a lui Hristos...

" Distrusi dur,...Rusia nu crede in Dumnezeu si in Iisus Hristos ?"

...duhul asta cred ca traieste pe alta planeta,martian cel putin daca nu klingonian...

"Intr-o noapte f. rece, 10 minute inainte de miezul noptii, UN MARE CUTREMUR va scutura pamantul timp de 8 ore;"

...aici seamana cu profetiile lui elen white a adventistilor

"Miscarea Terrei va fi atat de violenta incat axa sa se va inclina 20-23*. Apoi ea se va intoarce in pozitie normala. "

...aici seamana cu "proorocia" mayasilor cu 2012,scullul de cristal,etc.


....nu mai continui,este peste puterile mele de a suporta!

Mai oameni buni,acestea sint bazaconii cel putin,daca nu mai rau,asa vorbeste Duhul Sfint in Sfinta Scriptura,asa vorbesc sfintii ?...cititi-l pe Sfintul Ignatie Briancianinov in Despre inselare...lasati fatimele si mejdugorie si toate aparitiile acestea halucinogene,cititi-l si pe sfintul Seraphim Rose despre miscarea harismatica si new-age,citit-i pe Sfintii Parinti ai Bisericii ortodoxe,Sfinta Biserica a lui Iisus Hristos Dumnezeu,cititi despre vremurile care le traim,scrise de sfinti,nu de epigoni
....chiar ni s-a urit cu binele si cautam raul ?

PS.intrebarea de final este retorica


Nascatoare de Dumnezeu,Fecioara,bucura-te,ceea ce esti plina de har,Marie,Domnul este cu tine.Binecuvintata esti tu intre femei si binecuvintat este rodul pintecelui tau,ca ai nascut pe Mintuitorul sufletelor noastre.
O,PreaSfinta Doamna,Fecioara,de Dumnezeu Nascatoare,primeste nevrednica noastra rugaciune,si ne pazeste de moarte napraznica,si ne daruieste pocainta inaintea sfirsitului nostru.Amin!
__________________
Singura dragoste adevarata este cea care încredinteaza aproapelui viata vesnica! Sfintul Iustin Popovici
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A 3-a profetie a Maicii Domnului - Fatima patinina34 Biserica Romano-Catolica 38 26.01.2013 20:40:41
aparitiile de la Fatima si scrisorile maicii Lucia crestinOrtodoxa Generalitati 1 07.09.2010 00:23:30