Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.01.2011, 14:26:00
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit O rugaminte a mea,a pacatosului...

Frati crestini,va rog iertati-mi indrazneala si nu va suparati ca apelez la bunatatea dumneavoastra. Am primit mai inainte o veste trista,cum ca bunicul meu este in spital,e pe moarte. Eu privesc totul cu o atitudine crestina pe cat imi este cu putinta si constientizez ca este ceva normal,asta este viata pana la urma. Pacat doar ca el nu prea a fost crestin practicant,si ma tem mai mult pentru sufletul lui si nu pentru trup. De aceea nu-L rog pe Bunul Dumnezeu sa-l mai tina ani pe pamant,ci doar o luna daca ar vrea,sau cateva zile. Sunt atatea probleme si pe capul familiei mele,si abia peste vreo 3 saptamani s-ar gasi o rezolvare cat de cat. De aceea daca Dumnezeu in bunatatea Lui l-ar mai tine si pe bunicul putin... macar sa putem ajunge si noi la el,sa-i pot spune bunicii sa-l cheme pe preot sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca,ar fi cred cel mai de pret dar. Va rog asadar si pe voi,pomeniti-l pe bunicul meu Tudor,robul lui Dumnezeu. Iertati-ma inca o data ca va necajesc,sunt atatia pt. care trebuie sa ne rugam,insa va rog sa primiti in suflet si numele lui si chiar de nu vi-l veti aminti,isi va aduce aminte Dumnezeu. Sa se milostiveasca Bunul Hristos si sa mai amane macar cu cateva zile trecerea bunicului meu la Dansul,pentru rugaciunile Preacuratei Sale Maici si ale tuturor Sfintilor sai,iar nu in ultimul rand pentru dragostea si bunatatea voastra frati crestini.
Regret nespus ca ma vad in postura deschiderii acestui topic,insa mare este nelinistea sufletului meu

Iertati-ma si Dumnezeu sa va miluiasca!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.01.2011, 15:12:57
mihaila_alin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Domnului sa ne rugam-Doamne miluiestene

Stapine Doamne Mult Milostive asculta cererea robului tau raoul si o plineste pe ia.pentru rugaciunile sfintilor celor ce din viac au bineplacut tie sterge faradelegile robului tau raoul si il linisteste pe dinsul.Amin.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.01.2011, 16:48:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit Doamne ajuta!

Inteleg prin ce treci, intr-o situatie similara sunt si eu... Ma gandesc insa ca Dumnezeu sa faca ceea ce ii este de folos pentru mantuire, sa il ami tin atat timp cat este necesar...

Dumnezeu sa il miluiasca pe bunicul tau, si pe voi sa va intareasca in aceste momente!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 13.01.2011, 18:35:29
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Doamne ajuta !

" Nascatoare de Dumnezeu, pururea Fecioara, slava ingerilor si podoaba pamantenilor, cere iertarea tuturor pacatelor celor ce-ti canta tie: Fii milostiva robilor tai, Tudor si Raoul, caci tu esti o adapostire care nu-i da de rusine pe oameni, tu esti izbavirea celor deznadajduiti, prea binecuvantata! "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #5  
Vechi 13.01.2011, 18:46:19
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Va multumesc din suflet pentru bunavointa acordata si pentru credinta impartasita! Fie voia lui Dumnezeu,El stie mai bine ce are de facut si tot El citeste si sufletele noastre impreuna cu credinta ce salasluieste in fiecare dintre noi,cei rugatori catre El.


Domnul Hristos sa va miluiasca!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2011, 19:29:07
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Frati crestini,va rog iertati-mi indrazneala si nu va suparati ca apelez la bunatatea dumneavoastra. Am primit mai inainte o veste trista,cum ca bunicul meu este in spital,e pe moarte. Eu privesc totul cu o atitudine crestina pe cat imi este cu putinta si constientizez ca este ceva normal,asta este viata pana la urma. Pacat doar ca el nu prea a fost crestin practicant,si ma tem mai mult pentru sufletul lui si nu pentru trup. De aceea nu-L rog pe Bunul Dumnezeu sa-l mai tina ani pe pamant,ci doar o luna daca ar vrea,sau cateva zile. Sunt atatea probleme si pe capul familiei mele,si abia peste vreo 3 saptamani s-ar gasi o rezolvare cat de cat. De aceea daca Dumnezeu in bunatatea Lui l-ar mai tine si pe bunicul putin... macar sa putem ajunge si noi la el,sa-i pot spune bunicii sa-l cheme pe preot sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca,ar fi cred cel mai de pret dar. Va rog asadar si pe voi,pomeniti-l pe bunicul meu Tudor,robul lui Dumnezeu. Iertati-ma inca o data ca va necajesc,sunt atatia pt. care trebuie sa ne rugam,insa va rog sa primiti in suflet si numele lui si chiar de nu vi-l veti aminti,isi va aduce aminte Dumnezeu. Sa se milostiveasca Bunul Hristos si sa mai amane macar cu cateva zile trecerea bunicului meu la Dansul,pentru rugaciunile Preacuratei Sale Maici si ale tuturor Sfintilor sai,iar nu in ultimul rand pentru dragostea si bunatatea voastra frati crestini.
Regret nespus ca ma vad in postura deschiderii acestui topic,insa mare este nelinistea sufletului meu

Iertati-ma si Dumnezeu sa va miluiasca!
Doamne Imparate Ceresc prelungeste zilele fratelui Tudor sa se spovedeasca de toate pacatele facute in lumea aceasta, lumineaza si da liniste sufleteasca fratelui nostru Raul.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2011, 20:29:38
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Mii de multumiri! Dumnezeu sa va rasplateasca!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.01.2011, 16:05:47
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Slava Domnului! Astazi l-au trimis acasa pe bunicul,se simte mai bine (ma rog,aparent,boala inca e si i se poate intampla ceva in orice clipa). Bunica a vorbit inca de aseara cu preotul,se va duce sa-i spuna si asta seara ca dimineata sa vina sa-l spovedeasca si sa-l impartaseasca. Ma rog Domnului sa-l mai tina pana maine macar,sa primeasca Trupul si Sangele lui Hristos,iar apoi... va fi la mila Lui.
Iata totusi ca Dumnezeu e bun si milostiv,ne iubeste infinit mai mult decat ne imaginam noi. A ascultat rugaciunile noastre,pe cele ale Maicii Domnului si ale Sfintilor Sai si l-a mai pasuit pe un rob al Lui,astfel incat sa nu treaca la cele vesnice neimpacat si cu sufletul "bolnav". Ieri era pe moarte,nu i se mai dadea nicio sansa,doctorii erau sceptici... Iar astazi este din nou acasa. Sa mai cersim deci mila lui Dumnezeu pentru cateva ore macar

Dumnezeu sa va ajute. Mare rasplata veti avea!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.01.2011, 16:37:37
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Ajută-l, Doamne, pe Tudor, dă-i viață lungă și mântuire!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 14.01.2011, 16:54:55
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu Celui viu, pentru rugaciunile Nascatoarei de Dumnezeu, mantuieste pe robul Tau, Tudor.

Preasfanta Nascatoare de Dumnezeu, roaga-te Fiului tau si Dumnezeului nostru, impreuna cu toti Sfintii si Ingerii, pentru mantuirea lui Tudor.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Bolile spre indreptarea pacatosului annajanette Intrebari utilizatori 25 23.09.2012 14:25:24
Rugaminte t_a_pirvu Umanitare 10 14.07.2010 21:59:18
rugaminte lore86 Generalitati 4 30.04.2010 12:13:21
O rugaminte Maria-Raluca Umanitare 2 23.04.2010 19:06:56
Taina mortii. Moartea dreptului si moartea pacatosului patinina34 Din Noul Testament 1 04.01.2009 07:32:19