Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.09.2011, 16:18:45
Sara I's Avatar
Sara I Sara I is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.07.2011
Mesaje: 73
Implicit O chemare la razboi

Duhul lui Dumnezeu, prin vocile profetice ale acestor zile, ne avertizeaza..ne striga de fapt...ca lumea, asa cum o stim, se apropie de un sfarsit. Singur Dumnezeu stie ce va fi exact, si cum va fi acel ceas.Poate va trebui sa fugim prim munti si vai, cu tot avutul nostru intr-o bocceluta. Poate frate va da la moarte pe frate,multi vor cadea de la credinta, si se vor
vinde unii pe altii..Poate vor cadea muntii peste noi, poate se va crapa pamantul si pe multi va inghiti de vii.Ne chinuim atata sa ne agonisim una si alta si intr-o clipa toate pot fi maturate,cum vedem deja ca se intampla, in Romania si in lumea intreaga.Ne chinuim sa ne tot carpim ego-ul,sa ne aparam pozitia, sa ne scoatem dreptatea, si blestemata asta de mandrie si slava desarta...Sa le lasam sa crape odata, ca nu sunt decat un zid de despartire intre noi si Tatal nostru.

Ne spun parintii ca vin vremuri fara precedent in istorie..Confuzia duhovniceasca,apostazia,eresurile..iau amploare.Din zi in zi, din ceas in ceas...Intuneric mare sta gata sa acopere tot pamantul.

Si noi trebuie sa ne "trezim".

Trebuie sa ne imbracam armura duhovniceasca, si sa avem sabia Duhului(Cuvantul lui Hristos) in mana, si candela cu ulei in ea(harul Duhului Sfant,rugaciunea la toata vremea) E imperios necesar, e urgent, e imperativ, pentru oricine doreste sa ramana in "viata". Nu e o chestie optionala, nici religioasa,ci una de viata si moarte.

Trebuie sa ne rugam cum nu ne-am rugat niciodata pana acum,trebuie sa iertam cum inca nu am facut-o,trebuie sa fim sinceri si reali,sa renuntam sa umblam dupa lucruri de nimic, trebuie sa ne apropiem de Dumnezeu cu toata puterea care este in noi.

Trebuie sa facem zid de aparare contra eresurilor, dezumanizarii, racelii dragostei,scaderii credintei, si tot ce intunericul aduce cu sine. Trebuie sa stam,prin Duhul Sfant, umar langa umar, inima langa inima, scut al credintei langa scut al credintei, fapta buna(din Dumnezeu) langa fapta buna.

Nu e vremea acum sa ne pieptanam(sa ne aparam credinta verbal,formal si inutil, pe site-uri, demagogic;sa vedem care dogma "sectara" e mai putin ratacita, si care parere personala e mai desteapta si mai citita;care stie mai mult din parinti si scripturi, si traieste cel mai putin dupa adevarul pe care-l detine; sa cautam sa ne legam sau dezlegam cununiile, sa vedem cum pot sa fac pacatul sa nu fie chiar asa negru, care e mai mic si care mai mare).

Nu e vremea sa ne luam de "sectari", de "atei",si sa ne simtim ortodocsi prin evlavii formale si desarte...sa facem sondaje daca sa-i dam afara sau nu...

Hristosul cel Viu, Stanca Veacurilor, Cuvantul intrupat a lui Dumnezeu, ne spune clar: "Pe cel ce vine la Mine nu-L voi izgoni afara".Cine poate strica sau adauga ceva Cuvantului Sau?

Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.

Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui.


Ne injura "ateii", "sectarii" ne ofenseaza...Of, Doamne. Pai ce, ne-au fiert in ulei? Ne-au taiat in doua cu fierestraul?Ne-au luat casele, ne-au rupt camasa, ne-au luat copiii sa-i dea fiarelor? Ne-au rastignit pe cruce? Si daca, fereasca Dumnezeu, ne-ar face toate astea, ce poate face un crestin decat sa strige: "Iarta-I, TATA, CACI NU STIU CE FAC"?


Sf.Apostol Ioan ne spune ca "lumea ZACE in cel rau".Era la fel de adevarat atunci cat e de adevarat astazi. Oamenii fara Hristos(dintre care multi se cheama crestini) zac, sub robie diavoleasca, infasurati in pacate de neam nespovedite, nepocaite, in suferinte cumplite de tot felul,in temnite spirituale, legati in lantul ucigas al pacatului, al fricii,al groazei mute, al terorii fara nume, sunt in agonie interioara, sunt tormentati, haituiti, chinuiti, biciuiti,inebuniti de cap,cu mintile ratacite si orbite, storsi de vlaga,vampirizati,folositi de duhuri necurate dupa cheremul lor...

Si sunt fratii nostrii acolo,sangele nostru, suflet si viata a noastra,fara de care noi nu suntem intregi,caci avem acelasi Tata, si acelasi Mantuitor..nu-s straini, si nici necunoscuti, nici alieni..Poate nu stiu sa mearga la duhovnic, poate nu au curaj, poate ii leaga duhuri necurate si nu-i lasa sa caute ajutor, si poate atata is in stare sa faca, sa intre pe un site, si sa caute in vastul spatiu virtual o vorba buna, un cuvant de alinare, vreun firicel de lumina de care sa se poata agata...vreun indicator catre ADEVAR...

Daca un om e rau, se comporta rau, etc, este pentru ca el insusi este chinuit de duhuri rele, vai viata lui si soarta lui, si nu mai are nevoie s-o incaseze peste cap si de la cei la care merg pentru ajutor...

Trebuie sa stim cine suntem..

Ca si romani, suntem popor viteaz si cu spirit de sacrificiu, orice-ar zice detractorii.Ne-o spune istoria inscrisa in sangele nostru. Ca si crestini, suntem "nebuni" pentru Hristos, si gata de orice pentru El. Ne-o spune istoria inscrisa in sangele nostru duhovnicesc,al tuturor celor ce s-au miluit de nasterea intru Imparatia Cereasca, urmasi ai atator sfinti si martiri,urmasi ai lui Hristos, cati a avut si are poporul acesta.

Sa biruim raul din noi,prin neintrerupta legatura cu Mantuitorul(intrebandu-L in orice vreme daca gandul, fapta, lucru meu din vremea asta place Lui sau nu, prin Duhul Sfant) prin arme de lovire si aparare Dumnezeiesti,si va fi biruit si in afara noastra. Sa spunem dusmanilor nostrii duhovnicesti(diavolii) ce au spus inaintasii nostrii dusmanilor de trup:

PE AICI NU SE TRECE!

Sa ne amintim cine sunt adevaratii biruitori, adica adevaratii crestini:

''Si ei l-au biruit prin sangele Mielului,prin cuvantul marturiei lor si ca nu si-au iubit sufletul lor, pana la moarte''(Apoc.12:11)

Doamne..ajuta-ne...
__________________
"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte"(Francisc de Assisi)

Last edited by Sara I; 06.09.2011 at 15:30:04.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.09.2011, 12:57:09
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Duhul lui Dumnezeu, prin vocile profetice ale acestor zile, ne avertizeaza..ne striga de fapt...ca lumea, asa cum o stim, se apropie de un sfarsit. Singur Dumnezeu stie ce va fi exact, si cum va fi acel ceas.Poate va trebui sa fugim prim munti si vai, cu tot avutul nostru intr-o bocceluta. Poate frate va da la moarte pe frate,multi vor cadea de la credinta, si se vor
vinde unii pe altii..Poate vor cadea muntii peste noi, poate se va crapa pamantul si pe multi va inghiti de vii.Ne chinuim atata sa ne agonisim una si alta si intr-o clipa toate pot fi maturate,cum vedem deja ca se intampla, in Romania si in lumea intreaga.Ne chinuim sa ne tot carpim ego-ul,sa ne aparam pozitia, sa ne scoatem dreptatea, si blestemata asta de mandrie si slava desarta...Sa le lasam sa crape odata, ca nu sunt decat un zid de despartire intre noi si Tatal nostru.

Ne spun parintii ca vin vremuri fara precedent in istorie..Confuzia duhovniceasca,apostazia,eresurile..iau amploare.Din zi in zi, din ceas in ceas...Intuneric mare sta gata sa acopere tot pamantul.

Si noi trebuie sa ne "trezim".
Bine graiti, sora draga. Problema e cui declaram noi razboi? Raului din noi, spuneti dvs sora draga, si bine ziceti. Doar ca astfel de razboi nu ne prea "convine", noi preferam sa ne luptam cu raul din altii. Daca spuneati "va chem la razboi cu raul din altii" ati fi avut cu siguranta succes. Dar ... eu stiu chiar aici pe forum pe cativa care sunt in "linia intai" in lupta cu raul propriu si dau ca exemplu doar pe cativa: Marius22, georgeval, costel, windorin, Ioan-Cezar, SaraI, Scotianul, Cristiboss, Dorina, Doriana, Jenica, Parintele Gheorghe, na, ca nu mai imi amintesc pe toti la care as dori sa le multumesc pentru ceea ce sunt, dar cu siguranta sunt mult mai multi cei din prima linie, doar ca glasul lor se face tot mai putin auzit in zgomotul luptelor acerbe cu raul din altii. Fie ca Domnul sa va asculte chemarea si sa ne trezeasca.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.09.2011, 21:47:33
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Impresionant!

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul
Duhul lui Dumnezeu, prin vocile profetice ale acestor zile, ne avertizeaza..ne striga de fapt...ca lumea, asa cum o stim, se apropie de un sfarsit. Singur Dumnezeu stie ce va fi exact, si cum va fi acel ceas.Poate va trebui sa fugim prim munti si vai, cu tot avutul nostru intr-o bocceluta. Poate frate va da la moarte pe frate,multi vor cadea de la credinta, si se vor
vinde unii pe altii..Poate vor cadea muntii peste noi, poate se va crapa pamantul si pe multi va inghiti de vii.Ne chinuim atata sa ne agonisim una si alta si intr-o clipa toate pot fi maturate,cum vedem deja ca se intampla, in Romania si in lumea intreaga.Ne chinuim sa ne tot carpim ego-ul,sa ne aparam pozitia, sa ne scoatem dreptatea, si blestemata asta de mandrie si slava desarta...Sa le lasam sa crape odata, ca nu sunt decat un zid de despartire intre noi si Tatal nostru.

Ne spun parintii ca vin vremuri fara precedent in istorie..Confuzia duhovniceasca,apostazia,eresurile..iau amploare.Din zi in zi, din ceas in ceas...Intuneric mare sta gata sa acopere tot pamantul.

Si noi trebuie sa ne "trezim".

Trebuie sa ne imbracam armura duhovniceasca, si sa avem sabia Duhului(Cuvantul lui Hristos) in mana, si candela cu ulei in ea(harul Duhului Sfant,rugaciunea la toata vremea) E imperios necesar, e urgent, e imperativ, pentru oricine doreste sa ramana in "viata". Nu e o chestie optionala, nici religioasa,ci una de viata si moarte.

Trebuie sa ne rugam cum nu ne-am rugat niciodata pana acum,trebuie sa iertam cum inca nu am facut-o,trebuie sa fim sinceri si reali,sa renuntam sa umblam dupa lucruri de nimic, trebuie sa ne apropiem de Dumnezeu cu toata puterea care este in noi.

Trebuie sa facem zid de aparare contra eresurilor, dezumanizarii, racelii dragostei,scaderii credintei, si tot ce intunericul aduce cu sine. Trebuie sa stam,prin Duhul Sfant, umar langa umar, inima langa inima, scut al credintei langa scut al credintei, fapta buna(din Dumnezeu) langa fapta buna.

Nu e vremea acum sa ne pieptanam(sa ne aparam credinta verbal,formal si inutil, pe site-uri, demagogic;sa vedem care dogma "sectara" e mai putin ratacita, si care parere personala e mai desteapta si mai citita;care stie mai mult din parinti si scripturi, si traieste cel mai putin dupa adevarul pe care-l detine; sa cautam sa ne legam sau dezlegam cununiile, sa vedem cum pot sa fac pacatul sa nu fie chiar asa negru, care e mai mic si care mai mare).

Nu e vremea sa ne luam de "sectari", de "atei",si sa ne simtim ortodocsi prin evlavii formale si desarte...sa facem sondaje daca sa-i dam afara sau nu...

Hristosul cel Viu, Stanca Veacurilor, Cuvantul intrupat a lui Dumnezeu, ne spune clar: "Pe cel ce vine la Mine nu-L voi izgoni afara".Cine poate strica sau adauga ceva Cuvantului Sau?

Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.

Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui.


Ne injura "ateii", "sectarii" ne ofenseaza...Of, Doamne. Pai ce, ne-au fiert in ulei? Ne-au taiat in doua cu fierestraul?Ne-au luat casele, ne-au rupt camasa, ne-au luat copiii sa-i dea fiarelor? Ne-au rastignit pe cruce? Si daca, fereasca Dumnezeu, ne-ar face toate astea, ce poate face un crestin decat sa strige: "Iarta-I, TATA, CACI NU STIU CE FAC"?


Sf.Apostol Ioan ne spune ca "lumea ZACE in cel rau".Era la fel de adevarat atunci cat e de adevarat astazi. Oamenii fara Hristos(dintre care multi se cheama crestini) zac, sub robie diavoleasca, infasurati in pacate de neam nespovedite, nepocaite, in suferinte cumplite de tot felul,in temnite spirituale, legati in lantul ucigas al pacatului, al fricii,al groazei mute, al terorii fara nume, sunt in agonie interioara, sunt tormentati, haituiti, chinuiti, biciuiti,inebuniti de cap,cu mintile ratacite si orbite, storsi de vlaga,vampirizati,folositi de duhuri necurate dupa cheremul lor...

Si sunt fratii nostrii acolo,sangele nostru, suflet si viata a noastra,fara de care noi nu suntem intregi,caci avem acelasi Tata, si acelasi Mantuitor..nu-s straini, si nici necunoscuti, nici alieni..Poate nu stiu sa mearga la duhovnic, poate nu au curaj, poate ii leaga duhuri necurate si nu-i lasa sa caute ajutor, si poate atata is in stare sa faca, sa intre pe un site, si sa caute in vastul spatiu virtual o vorba buna, un cuvant de alinare, vreun firicel de lumina de care sa se poata agata...vreun indicator catre ADEVAR...

Daca un om e rau, se comporta rau, etc, este pentru ca el insusi este chinuit de duhuri rele, vai viata lui si soarta lui, si nu mai are nevoie s-o incaseze peste cap si de la cei la care merg pentru ajutor...

Trebuie sa stim cine suntem..

Ca si romani, suntem popor viteaz si cu spirit de sacrificiu, orice-ar zice detractorii.Ne-o spune istoria inscrisa in sangele nostru. Ca si crestini, suntem "nebuni" pentru Hristos, si gata de orice pentru El. Ne-o spune istoria inscrisa in sangele nostru duhovnicesc,al tuturor celor ce s-au miluit de nasterea intru Imparatia Cereasca, urmasi ai atator sfinti si martiri,urmasi ai lui Hristos, cati a avut si are poporul acesta.

Sa biruim raul din noi,prin neintrerupta legatura cu Mantuitorul(intrebandu-L in orice vreme daca gandul, fapta, lucru meu din vremea asta place Lui sau nu, prin Duhul Sfant) prin arme de lovire si aparare Dumnezeiesti,si va fi biruit si in afara noastra. Sa spunem dusmanilor nostrii duhovnicesti(diavolii) ce au spus inaintasii nostrii dusmanilor de trup:

PE AICI NU SE TRECE!

Sa ne amintim cine sunt adevaratii biruitori, adica adevaratii crestini:

''Si ei l-au biruit prin sangele Mielului,prin cuvantul marturiei lor si ca nu si-au iubit sufletul lor, pana la moarte''(Apoc.12:11)

Doamne..ajuta-ne...
Ce-aș mai putea adăuga la un mesaj atât de sincer și înțelept?
Din cuvintele dvs. răzbate dragostea autentică și profundă pentru Domnul nostru Iisus Hristos și dorința înflăcărată de a-i ajuta și pe alții să se apropie de El. Ați scris un mesaj deosebit, ce poate întări sufletele celor îndoielnici și descurajați de mulțimea ispitelor. Topic-ul pe care l-ați deschis este, cu adevărat... "o chemare la război", la războiul duhovnicesc, purtat cu armele spirituale, cu scopul cuceririi lumii pentru Împărăția lui Dumnezeu. :)

Domnul să fie cu dumneavoastră și să vă întărească în dragostea față de El!

"Mergeti pretutindeni, spunand tuturor ca Dumnezeu exista, si ca in Adevar, Dragoste El este. Si..daca trebuie..folositi si cuvinte" - foarte frumoasă cugetare!
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.09.2011, 22:01:39
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Bine graiti, sora draga. Problema e cui declaram noi razboi? Raului din noi, spuneti dvs sora draga, si bine ziceti. Doar ca astfel de razboi nu ne prea "convine", noi preferam sa ne luptam cu raul din altii. Daca spuneati "va chem la razboi cu raul din altii" ati fi avut cu siguranta succes. Dar ... eu stiu chiar aici pe forum pe cativa care sunt in "linia intai" in lupta cu raul propriu si dau ca exemplu doar pe cativa: Marius22, georgeval, costel, windorin, Ioan-Cezar, SaraI, Scotianul, Cristiboss, Dorina, Doriana, Jenica, Parintele Gheorghe, na, ca nu mai imi amintesc pe toti la care as dori sa le multumesc pentru ceea ce sunt, dar cu siguranta sunt mult mai multi cei din prima linie, doar ca glasul lor se face tot mai putin auzit in zgomotul luptelor acerbe cu raul din altii. Fie ca Domnul sa va asculte chemarea si sa ne trezeasca.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Așa este. Dacă acest topic ar fi fost creat cu scopul de a ne chema la războiul împotriva ateilor, a "ereticilor", a "păgânilor" sau a altor categorii de persoane, foarte mulți s-ar fi arătat gata de "luptă", cu alte cuvinte, gata de a judeca păcatele tuturor "nelegiuiților" de pe forum și din România. :)
De asemenea, sunt de acord cu dumneavoastră în privința faptului că există foarte mulți utilizatori de pe forum care, cu adevărat, Îl iubesc pe Dumnezeu și sunt creștini autentici, preocupați în mod sincer și profund de sporirea lor duhovnicească și de răspândirea în lume a luminii adevărului revelat. Dumneavoastră sunteți unul dintre acei creștini adevărați, precum și toți cei pe care i-ați menționat. La lista acelor colegi ai noștri, de la care am foarte mult de învățat și pentru care nutresc un respect deosebit, ar mai putea fi adăugați mulți alți utilizatori ai forumului. Dumnezeu să-i ajute pe toți aceștia să sporească în dragoste, în credință și în înțelepciune!

Domnul să fie cu dumneavoastră și să vă binecuvânteze!

Cu deosebit respect,
Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.09.2011, 22:53:03
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sara I Vezi mesajul

Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.

Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui.

Ne injura "ateii", "sectarii" ne ofenseaza...Of, Doamne. Pai ce, ne-au fiert in ulei? Ne-au taiat in doua cu fierestraul?Ne-au luat casele, ne-au rupt camasa, ne-au luat copiii sa-i dea fiarelor? Ne-au rastignit pe cruce? Si daca, fereasca Dumnezeu, ne-ar face toate astea, ce poate face un crestin decat sa strige: "Iarta-I, TATA, CACI NU STIU CE FAC"?

..
Adevarata chemare la razboi ! Impotriva celui mai mare rau,a aceluia care zace in noi,si ne lasa sa trecem indiferenti pe linga cei care au nevoie de sprijinul nostru.Pina si aici este o mandrie,ca noi am stii ceva.
Dar cum sa ii ajutam pe altii,cind noi nu ne ajutam pe noi insine ? Cum sa avem dragoste fata de ceilalti ,cind noi ne ucidem sufletul nostru in tristete si chinuri ,uitind sa il imbracm inainte de toate in bucurie si iubire.
Tot un razboi este si sosirea vremurilor din urma 'cind dragostea celor multi se va raci' , sufocata sub lumea materiala care pare a ne lua in stapinire.
Si cu cit raul este mai mare,cu atit si noi trebuie sa ne simtim ca niste ostasi lasati la vatra care asteapta mobilizarea.Caci lenea si complacerea in viata asta calduta sunt cel mai mare sustinator al ratacirii din lume.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.09.2011, 17:51:25
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

waw ... nici nu stiu ce sa fac ... sa-mi fie frica? sa incep sa rad?
Sara, te-as intreba un singur lucru.
in razboiul cu propriile pacate tot asa de razboinica esti?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.09.2011, 18:11:14
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
waw ... nici nu stiu ce sa fac ... sa-mi fie frica? sa incep sa rad?
Sara, te-as intreba un singur lucru.
in razboiul cu propriile pacate tot asa de razboinica esti?
Citind mesajul Sarei, înțeleg că ea a susținut tocmai faptul că "războiul" spiritual trebuie purtat împotriva propriilor păcate, iar nu contra semenilor noștri care nu ne împărtășesc convingerile.
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.09.2011, 18:24:26
Padureanca Maria's Avatar
Padureanca Maria Padureanca Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.07.2011
Mesaje: 25
Implicit Iubirea este pura bucurie de a darui...

Foarte frumoase gandurile si spusele Sarei!
Cred ca raspunsul la toate acestea este IUBIREA :
<< .. Iubirea aduce iertare acolo unde este ura, alinare acolo unde este durere, vindecare acolo unde este suferinta, fericire acolo unde este tristete, credinta acolo unde este indoiala, speranta acolo unde este disperare si lumina acolo unde este intuneric...>>
Daca n-am fi oameni si am fi sfinti am putea doar sa iubim fara a cere nimic in schimb, dar fiind oameni binele si raul lucreaza in fiecare dintre noi mai mult sau mai putin, iar ceea ce ar trebui sa facem este sa incercam cu toata fiinta noastra sa limitam raul din noi.
__________________
Cand esti trist - gandeste-te ca totul e trecator , viata buna sau rea curge....iar noi suntem calatori prin ea....
Reply With Quote
  #9  
Vechi 13.09.2011, 14:48:21
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Daca se refera la razboiul cu propriile pacate,atunci de ce topicul se afla pe sectiunea "Biserica ortodoxa in relatia cu alte confesiuni"?Chiar nu inteleg...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.09.2011, 15:14:55
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca se refera la razboiul cu propriile pacate,atunci de ce topicul se afla pe sectiunea "Biserica ortodoxa in relatia cu alte confesiuni"?Chiar nu inteleg...
Poate de asta:

"Daca tu te-ai miluit prin harul lui Dumnezeu de o reala cunoastere a Mantuitorului, si eu sunt orb, si "ateu", si "sectar", si eretic, etc, tu ai o datorie sfanta fata de Hristos, Mantuitorul tau, si fata de mine, aproapele tau cazut intre talhari(eresuri, ateism,fariseim, tot felul de isme pierzatoare de suflet), sa mi-L spui si mie. Adevarul. Trebuie sa mi-L dai si mie pe Hristos, trebuie sa mi-L faci cunoscut,trebuie sa ma atragi catre dreapta si adevarata credinta, si pentru asta trebuie sa vorbesti limba duhovniceasca, singura limba pe care orice inima de om creata de Tatal o intelege. A DRAGOSTEI.

Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.Inca e lumina, si cel ce lucreaza inca poate lucra.

Nu putem trage usa bisericii dupa noi, sa ne zavoram inlauntru si sa strigam ca am scapat. Noi ne-am mantuit, restul, treaba lor. Pentru ca daca facem asa, cel viclean, mincinos si urator de oameni e inca cu noi. Inca nu l-am biruit. Si calcam tocmai dogmele pe care strigam din toti bojocii ca le aparam. Iubirea de Adevar(de Hristos). Iubirea de aproapele. Trebuie sa iesim afara din cetate(nu din credinta, nici din Adevar, Doamne-fereste), dar din confort, din elitism si pareri de sine, sa iesim afara, sa suferim ocara Lui."

Foarte frumoase cuvintele Sarei.
Si eu am gresit, m-am intrebat si i-am intrebat deseori ce cauta aici si nu sunt pe site-ul lor? Asta pentru ca se iscau multe discutii aiurea si controverse nepotrivite.
Poate tocmai asta cautau!:Iubeste-ma, fie-ti mila de mine, ateul, sectarul,ratacitul, si ROAGA-TE pentru mine daca vezi ca n-ai cu cine vorbi.
Cararile spre Dumnezeu sunt de multe feluri, nu le stim noi pe toate.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
am simtit ceva puternic....o chemare patricia2006 Generalitati 1 23.07.2012 10:38:26
Chemare la rugaciune individuala pentru conversia la credinta a dusmanilor ortodoxiei spre_rasarit Generalitati 45 21.07.2011 02:23:02
Chemare la boicot Iuliana_crestina Homosexualitatea 35 01.06.2011 20:26:17
este Romania in razboi? iulyaan Generalitati 27 01.03.2011 12:39:09
Razboi in Georgia Gabri Generalitati 25 18.08.2008 16:50:34