Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 16.10.2014, 21:00:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
In momentul in care apare fulgerul se aprind de la sine toate lumanarile? Ce rost mai are atunci vata de pe lespede?? Va reamintesc, vata de pe lespedea sf mormant este aprinsa de o scanteie sub forma de "raza de foc", am dat citatul exact mai sus. De la vata arzanda, Patriarhul aprinde cele 33 de lumanari, pentru a da lumina mai departe multimii din biserica. Dar, asa cum sustineti, acestia au deja lumanarile aprinse - s-au aprins de la sine, cu cateva momente mai devreme.

In lumina acestui indemn, cu care sunt intru totul de acord, te rog sa ne dai referintele dumitale despre fenomnul discutat.
Se aprind lumanarile credinciosilor ce asteapta afara in biserica (a unora), precum si candelele de acolo. Lumina cade pe vata, dar nu e flacara, e tot lumina. Patriarhul aduna vata si aprinde lumanarile sale. Cateva minute lumina nu arde. De fapt ce ti-am scris e in acel link: http://www.crestinortodox.ro/paste/s...lim-88534.html
Mai scrie ca un musulman il insoteste pe Patriarh in prima incapere, tot acolo Patriarhul se intoarce cu vata si aprinde lumanarile sale in prezenta acelui musulman.
  #132  
Vechi 16.10.2014, 21:17:27
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Mai scrie ca un musulman il insoteste pe Patriarh in prima incapere, tot acolo Patriarhul se intoarce cu vata si aprinde lumanarile sale in prezenta acelui musulman.
Musulmanii nu intra, ci raman la usa. Altfel am avea cateva convertiri...
  #133  
Vechi 16.10.2014, 21:24:27
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu, nu ma compar cu el. Compar situatia.
Martiru-le!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #134  
Vechi 16.10.2014, 21:39:20
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Martiru-le!
:))

Nu sunt nici pe aproape, cum nici Albert nu este conducerea bisericii catolice :D

Era o analogie, dar asta fiind cu o magnitudine mult mai mica.
  #135  
Vechi 16.10.2014, 22:05:50
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Off-topic: Sunteti dezolant de subiectiva, d-ra laurastifter. Doar fiindca aveti sange occidental, trebuie sa ii sustineti? Occidentalii au grija de ai lor, de "bastinasi" ca noi nu le pasa decat la nivel de calcul dracesco-financiar. Pardon, pragmatic. Islamistii sunt fanatici patologici ai religiei islamice, corporatistii occidentali/occidentaloizi sunt fanatici patologici ai religiei banului. Pardon, religiei marelui arhitect al Koprosului. Ar face un maare bine Vietii daca ateii "pragmatici" occidentali si islamistii arabi s-ar extermina reciproc.
On-topic: propaganda atee este monologul imbecilitatii. Vorba lui Mihnea, pe alt topic: daca unul zice ca propria casa s-a zidit singura, e dus la balamuc. Daca ateisti militanti ca Hawking, Dawking si alti spalaciti scriu carti in care zic ca cica viata s-a alcatuit singura, lumea ii ia de celebritati, in loc sa le adreseze anume nemuritoare expresii obscene consacrate si sa ii arunce la propriu intr-o masina a institutiilor de sanatate mentala. Un om care crede ca a aparut din intimplare are tot atita duh cit proprii sai cataboliti solizi.
Albert si Cata sunt niste duri, dar exact asta e metoda potrivita de a dialoga cu ateismul militant.

Last edited by Theodore_of_Mopsuestia; 16.10.2014 at 22:35:38.
  #136  
Vechi 16.10.2014, 22:54:35
t4ilgunn3r's Avatar
t4ilgunn3r t4ilgunn3r is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2013
Mesaje: 308
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Se aprind lumanarile credinciosilor ce asteapta afara in biserica (a unora), precum si candelele de acolo.
Daca ma duc si eu cu o lumanare, mi se aprinde si mie?
  #137  
Vechi 16.10.2014, 23:03:26
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Daca ma duc si eu cu o lumanare, mi se aprinde si mie?
Nu prea exista nici o inregistrare/dovada/marturie la prima mana de vreo lumanare care sa se aprinda in mana cuiva. Numai povestiri.
  #138  
Vechi 17.10.2014, 00:55:09
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de t4ilgunn3r Vezi mesajul
Daca ma duc si eu cu o lumanare, mi se aprinde si mie?
Eu de unde sa stiu? Doar daca vad in viitor. Incearca, altfel nu ai cum sa ghicesti.
  #139  
Vechi 17.10.2014, 00:56:54
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Musulmanii nu intra, ci raman la usa. Altfel am avea cateva convertiri...
Iar afirmi ceva fara sa stii. De unde stii ca raman la usa? Acolo scrie ca intra in prima camera, tu de unde ai informatia? Da link-ul. Sau doar vorbesti?
  #140  
Vechi 17.10.2014, 00:59:24
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Nu prea exista nici o inregistrare/dovada/marturie la prima mana de vreo lumanare care sa se aprinda in mana cuiva. Numai povestiri.
Spre deosebire de t4, tu ai spus la inceput ca esti ortodox, oana la urma se pare ca tu nu esti nici macar credincios, esti un ateu a mintit ca e credincios.
Subiect închis

Thread Tools
Moduri de afișare