Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.08.2008, 23:35:04
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Buna,azi am primit de la un politist comunitar la uniri un ziar,PAGINA UNIVERSALA,scrie despre biserica universala,seamana cu cea catolica,as vrea sa stiu mai multe despre ea,am intrat pe situ ei,http://www.catedralacredintei.com/,dar as vrea pararea sincera a unor oameni adevarati,reali.as vrea sa stiu diferenta intre ortodoxi,catolici si aceasta biserica.cine a creat-o,ce scop are.de cine e aprobata,multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.08.2008, 00:25:11
adrian010155 adrian010155 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 564
Implicit

Draga Mara2008, multe murdarii se revarsa peste tara noastra si cauta cu disperare sa-i smulga pe ortodocsi din Sfanta credinta a Adevarului Vietii celei Vii. Asa sunt vremurile. Asa sta scris de mii de ani si, iata, se confirma pana la cel mai mic amanunt. In afara de Biserica Ordodoxa, NICAIERI nu se coboara Duhul Sfant si NICAIERI nu se intampla Sfintele Taine. Acestea sunt diferentele fundamentale intre ortodoxie si restul "confesiunilor". Te rog, tine departe de tine asemenea tentative de ratacire.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.08.2008, 09:21:26
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Stai linistita ca aia nu e biserica. E o adunare de protestanti. De multe ori adunarile lor le-am asemanat cu recycle bin-ul unde diavolul ii pune deoparte caci cu ei a rezolvat-o. Ei sunt fericitii, sunt alesii, etc. Sa le fie de bine. Sa dea Dumnezeu sa apara si la ei optiunea de Restore.
Biserica este cea Ortodoxa, in care de la coborarea Sfantului Duh la cinzecime asupra apostolilor, s-a pastrat coborarea Sf. Duh asupra fiecarui preot prin hirotonire. Ei au intrerupt aceasta continuitate, deci nu e biserica. Au invatat intre timp, spre inselarea noastra sa scrie Iisus cu doi I si alte asemenea.
Bucura-te de ortodoxia noastra si cand crezi ca poti si esti destul de intarita ia apararea ei.
Doamne ajuta.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.08.2008, 10:35:41
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

voi nu vedetzi cum se da atacul? casatorie, bunastare, minuni ale vindecarilor iar pe perete e pusa crucea ortodoxa blasfemiata, e folosita ideea de catedrala, e vorba de universala adica mai ceva ca aia catolica, se fac liturghii cica ... bisericile sunt impunatoare shi splendide, astfel ca mie imi pare ca e momeala lui antihrist ca o diversiune ca altceva planuieshte... sa credem ca e vorba de ce spunea sf Lavrentzie... dar nu-s convis ca despre ei e vorba.... cred ca e doar o diversiune sectarista... ce seamna cu proorocia sf-lui Lavrentzie, sau a unui sf al Odesei... dar altfel va fi ca ne va lua cand va veni pe nepregatite shi ne va inshela... iar la ashtia se vede cat colo ca e inshelare sectanta... deci cred ca e doar diversiune sectarista dar cu atacuri prin ricoshare la lucrurile lui Dumnezeu...72x??????:(:(
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.08.2008, 14:58:51
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

secta care cauta sa mai smulga ceva banuti..
de ce spun asta?
primul mesaj pe care il primesti atunci cand intri pe pagina lor nu este legat de ceea ce este mai important pt om, si anume MANTUIREA (de fapt, nici nu stiu daca am gasit pe undeva cuvantul asta) sau de Dumnezeu... ci de ceea ce este mai important pt ei, acatistul. se stie ca pe langa acatist trebuie sa dai si o suma de bani. si cum altfel i-ar putea determina pe oameni sa arunce banii din buzunar de bunavoie? "aveti probleme? haideti la noi. noi vi le rezolvam". un msj cat se poate de simplu si superficial... numai un naiv ar putea musca din momeala lor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.08.2008, 15:04:02
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mara2008
Aveți probleme familiale?
(Certuri, divorț, vicii, ură, răutate, etc)
Aveți probleme de sănătate?
(Diabet, reumatism, cancer, depresie, etc)
Aveți probleme financiare?
(Datorii, neajunsuri, invidie, proces la tribunal, etc)

Participați la această slujbă puternicăunde preoții se vor ruga pentru viața dvs.
Aduceți ACATISTUL dvs. cu schimbarea
de care aveți nevoie.


DUMINICĂ
LA ORA 09:00
HRISTOS "lucreaza" in biserica asta doar duminica la ora 9 :rolleyes: ??

Si daca ajung ceva mai tarziu....:sleep: nu ma mai vindec???

Mai bine raman in Biserica Ortodoxa, unde Hristos e tot timpul:)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.08.2008, 15:39:43
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Acest anunt cu "aveti probleme,divorturi,afaceri ratate...etc?,VENITI LA NOI SI VA REZOLVAM!",suna a anunturi de mica publicitate date de mama omida,sau toate mamele excroace dotate cu "har" de "vile mari".
Poate fara sa vrei ai gasit chiar formula "universala" a acestei biserici:rolleyes:
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.08.2008, 15:54:17
StoicaFlorina's Avatar
StoicaFlorina StoicaFlorina is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 54
Implicit

eu sunt din Ploiesti si ne-au venit si noua prin posta astfel de pliante cu exact acelasi anunt...m-am speriat si am rupt hartia....intamplator trecand pe acolo am vazut si "biserica" care de fapt este o casa normala, vopsita roz parca cu o cruce pe ea si parca scrie Biserca Universala a lui Isus cu un singur I.... ce nu inteleg eu este de ce numesc ortodocsi? Adica cum de au dreptul acesta din moment ce ei nu sunt, nu poate nici o autoritate bisericeasca sa le conteste numele si sa nu le mai permita sa se numeasca ortodocsi? Caci unii oameni pot cadea in capcana...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2008, 07:07:57
mara2008's Avatar
mara2008 mara2008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Orasu cu KM 0 inlacrimat...
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Multumesc ca exista crestini ca voi,multumesc ca ganditi la fel ca si mine,de ce se permite distrugerea acestui oras,acestei tarii,si mai vor sa reabiliteze <MICUL PARIS>prin asta oare?Multumesc ca intrati si citi si vorbiti deschis,mi-ar face placere sa existe si un chat aici unde sa ne intalnim mai usor ,sa putem vorbi despre viata,oameni,o zi minunata tuturor mai ales ca azi e mare sarbatoare,cu mult respect multumesc
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Biserica Crestina Universala vsovivi Biserica Ortodoxa Romana 746 24.05.2021 17:52:09
Papa - Biserica Catolica - Singura Biserica legionar Biserica Romano-Catolica 133 16.07.2013 12:22:01
Ortodoxia este universala(catholica) ! Site al preotului Matei Vulcanescu antiecumenism Resurse ortodoxe on-line 0 31.10.2012 00:37:30
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 15:53:11